آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نصب نشدن گرافیک دوم AMD 6770M در لپ تاپ HP pavilion 6190se

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
با سلام
دوستان متأسفانه یک مشتری هست که هر بار این لپ تاپ رو برای من میاره من با نصب گرافیک دوم آن به مشکل بر میخورم.
این لپ تاپ گرافیک اولش intel هست و گرافیک دومش هم AMD 6770M هست که برای کارهای گرافیکی استفاده میشه. سیستم عامل اصلی روی لپ تاپ ویندوز 7 64 بیت بوده و چون لپ تاپ های HP در زمان ریکاوری کل هارد را به یک پارتیشن تبدیل میکنند و هر چه دارید پاک میشه به هیچ شکل نمیشه از ریکاوری استفاده کرد! و نمیدونم چرا این گزینه رو نگذاشتند که فقط پارتیشن C ریکاوری بشه!
من هم روی ویندوز 7 و هم روی ویندوز 8 تست کردم گرافیک Intel راحت نصب میشه اما AMD رو وقتی نصب میکنم بسته به ورژنهای مختلف مشکلات زیر پیش میاد:
1- یکسری از درایورها بعد از نصب و ری استارت پیام میده که catalyst center با ورژن سخت افزار سازگاری نداره و نمیتونه کار کنه.
2- یکسری درایور ها منجمله درایوری که تو سایت خود HP برای این مدل گذاشته روی ویندوز 7 نصب میشه اما بعد از ری استارت اگر داخل دیوایس منیجر نگاه کنید میبینید روی گرافیک AMD یک علامت تعجب انداخته و تو properties ارور 43 داده و نوشته stop هست و کار نمیکنه. و اما همین درایور روی ویندوز 8 که اصلا میگه درایور AMD مشکل داره و نمیتونه نصبش کنه
3- درایورهای جدید و آخرین ورژن روی ویندوز 8 هم نصب میشند و اما باز هم روی هم 7 و هم 8 مشکل داره و همان علامت تعجب دیده میشه و کار نمیکنه.

شاید 45 تا 60 تا سایت انگلیسی و سایتهای خود AMD و HP و .... رو مطالعه کردم همه باز درایور دیگری پیشنهاد دادن که بعد از نصب یکی از همان اتفاقات بالا تکرار میشه.
جالبه که سری قبل با یکی از همین درایورها نصبش کردم و درست شد اما اینبار با همون درایور دوباره نمیشه!!

داخل تنظیمات بایوس یک گزینه داره که میشه دستگاه رو روی dynamic یا Fixed تنظیم کرد. که اگر روی حالت داینامیک باشه خود سیستم اتوماتیک زمانی که برنامه گرافیکی سنگینی اجرا بشه سوییچ میکنه روی گرافیک قوی تر و در حالت fixed حتما باید به صورت دستی از منوی catalyst center و زیرمجموعه switch able graphic برنامه دلخواه خودمون رو اضافه کنیم و سپس مقدار آن را برابر high performanced قرار بدیم تا با گرافیک قوی اجرا بشه.

من وقتی روی حالت fixed تنظیم میکنم اون علامت تعجب از روی درایور amd میره و تو دیوایس منیجر درست نشونش میده. اما در کاتالیست سنتر اصلا گزینه switchable graphic نیست و اصلا نمیشه سوییچ کرد روی اون یکی گرافیک. هر ورژنی هم نصب کردم همین جور بود....

دیگه تقریبا دیوونه شدم. با یک سایت آشنا شدم که نوشته درایورهای AMD رو برای لپ تاپهایی که دو گرافیک دارند و یکی Intel هست و دیگری AMD ویرایش کرده و هر دو رو داخل یک فایل ادغام کرده و گذاشته. ولی حجم درایور بالای 300 مگ هست.
الآن در حال دانلود هستم نتیجه رو همینجا میگم خودم فکر نمیکنم این هم جواب بده! شما اگر تجربه ای دارید خوشحال میشم بفرمایید.

متأسفانه این مدل لپ تاپها برای آپدیت گرافیک هم بعدا مشکل دارند. چون بازی های جدید همیشه نیاز به آخرین ورژن درایورها دارند در حالی این هر ورزن جدیدی بیاد به این سادگی نمیشه نصب کرد و باید منتظر فایلهای متفرقه بود که این خیل یبد هست. تازه اگر هم نصب بشه معلوم نیست که آیا واقعا داره کار میکنه یا نه! چون الآن هم ظاهری نصب میشه ولی علامت تعجب میندازه روش و کار نمیکنه

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
سلام
من که خیلی نصب کردم ولی تا الان مشکل آنچنانی ندیدم
موقعی که ویندوز بالا میاد با اینکه داریور گرافیک اینتل نصبه
از دوباره با آخرین ورژن آپدیتش میکنم
از همه مهم تر چیپست رو نصب میکنم
بعد از یک ریستارت شروع میکنم به نصب گرافیک ATI
توصیه میشه قبل از نصب گرافیک ATI مکمل های جانبی مانند Net 4 نصب بشه
من توصیه میکنم از این ویندوز استفاده بکنید
100 درصد مشکلتون حل میشه
http://soft98.ir/os/windows-7/2380-microsoft-windows-7-sp1-aio.html

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
سلام
نه مشکل مربوط به ویندوز نیست با ویندوزهای مختلف تست شده. حتی با ویندوز 8. گرافیک دوم شما چی بوده؟ دقیقا همین مدل؟؟

اون مشکلی که من گفتم فقط به انگلیسی سرچ کنید فکر کنم تا فردا صفحات گوگل رو پیش برید باز هم صفحه هست که ببینید!! این نشون میده که خیلیها این مشکل رو داشتند.
شما تو راست کلیک که روی دسکتاپ میکنید یک گزینه هست نوشته switchable graphics درسته؟

روی بعضی مدلها ممکنه این مشکل باشه. از شما لپ تاپ hp pavilion هیچکدوم بودند؟ مخصوصا مدی که من گفتم؟

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
ویندوز هشت تا الان امتحان نکردم
همین مدل گرافیک رو مدل های مختلف hp dell acer نصب کردم 2G DDR3 و DRR5
اگه اشتباه نکنم حتی یه جا 1.5 گیگ رو داشتم
حتی گاهی اوقات به جای 6770 اون رو 6750 نشون میداد که با آخرین آپدیت درست میشد
در اکثر اوقات با سوئیچ گرافیک مواجه میشدم
و در اکثر مواقع خوده دستگاه مستقیم شیر میکنه و چیزی به اسم سوئیچ نداره​
یه همکار وارد داریم به نام pc.heidari
شمارش رو توی امضا زده
همین الان تماس بگیرید و موضوع رو باش تو جریان بذارید
توی نمایندگی Hp کار میکنه
یه موضوع هم قبلا باز شده بود
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=25261&page=2

آخرین ویرایش:

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
ممنون.

این یکی که الآن گرفتم توسط یک شرکت تهیه میشه و دقیقت برای همین نوع گرافیک هست. این هم جواب نداد متأفانه

البته هبچ اخطاری دریافت نمیکنم ولی هیچ گزینه ای هم برای سوییچ نداره و توی دیوایس منیجر علامت تعجب میندازه روی گرافیک دوم. البته در حالت fixed علامت تعجبی هم نمیندازه ولی باز هم سوییچ نیست در حالتی در حالت fixed حتما و حتما باید از جایی بشه سوییچ کرد و خودش این کار رو نمیکنه!

یادمه ویندوز اصلی خودشدر قسمت تنظیمات کارت گرافیک یک جا داشت که برنامه ها رو معرفی میکردیم و مقابلش گزینه ای داشت که روی high performance میگذاشتیم و به این ترتیب با گرافیک دوم کار میکرد!
شاید ورژنهای جدید دیگه این رو نداره و خودش اتوماتیک انجام میده! نمیدونم
باز هم میپرسم. اون سایت هم سایت جالبی بود معرفی میکنم خواستید بگیرید. amd و intel رو همزمان نصب میکنه:

Leshcat’s Catalyst 13.5 Beta2 UnifL for AMD+Intel Powered Laptops

sajjad-d

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-07-21
303
911
اصفهان
با سلام

آقای نکویی عزیز ویندوز های موجود در بازار به علت دستکاری در سورس و خذف شدن مقداری پلاگین ها برای نصب روی لپ تاپ ها خوب نیستند
تنها لپ تاپ هایی که با همه نوع ویندوز سازگار هستند DELL است

ویندوزی هم که دوست عزیز معرفی کردند خوب هست
ولی بهترین ویندوز موجود برای نصب روی لپ تاپ هاMSDN WIN7 Ultimate x64/x86 است
این ویندوز را نصب کنید و درایور ها را هم نصب کنید اگر مشکلی پیش آمد که نمیاد با آپدیت کردن ویندوز تمام درایور ها به روز میشوند و احتیاجی به نصب درایور ندارید

اول از همه برنامه های جانبی را نصب کنید بعد چیپ را نصب کنید و از آخر بقیه را نصب کنید
آنتی ویروس را از آخر نصب کنید که مشکلی پیش نیاد

این مشکل شما از بایوس نمیباشد

آخرین ویرایش:

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
سلام
ویندوزی دارم مطمئنم ایراد از ویندوز نیست تا حالا روی صدها لپ تاپ نصبش کردم.
مشکل از دو گرافیکه بودن لپ تاپ هست که در این مدل خاص آزار دهنده هست. ویندوز رو موقع دانلود خودم اون زمان هش اون رو چک کردم و نوع دستکاری نشده هست.

ایراد هم درسته نباید از بایوس باشه.
شاید ورزنهای جدید گزینه ای برای سوییچ ندارند و خودشون اینکار رو انجام میدهند!
منتها ندارم بازی گرافیک بالایی که تست کنم/ دارم دنبال بازی میگردم :D

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
باز تو یک سایت دیگری یک درایور معرفی کرده بود و گفته بود این رو دانلود کنید درست میشه و متأسفانه هر درایور هم که می خوام دانلود کنم باید نزدیک 350 مگ بگیرم این یکی دیگه 5 یا 6 درایوری هست که می خوام بگیرم!!
خودم حدس میزنم مشکل فقط مربوط به درایور هست و روی این مدل لپ تاپ فقط درایور خاص نصب میشه. چون سری قبلی هم با روش مشابه همین جوری نصبش کرده بودم ولی فکر کنم درایورش رو گم کردم.
اگر واقعا اینجور باشه خیلی مسخره هست چون نمیشه گرافیکش رو تند تند آپدیت کرد هر بار باید صبر کنی تا درایور خاص یکسال پیش براش پیدا کنی!

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
تو چندتا سایت خارجی گفته بودن این برای ویندوز 8 جواب میده :

http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp59501-60000/sp59850.exe

دارم دانلودش میکنم! امیدو خدا این یکی دیگه مشکلم و حل کنه...

ولی به این نتیجه رسیدم لپ تاپهای سوییچ ایبل مخصوصا که گرافیک دومشون AMD باشه اصلا بدرد نمیخورن. چون آپدیت کردن درایورشون برای یک کاربر حرفه ای اینجوری هست وای به حال دیگران. تازه 6 ماهی یک بار هم شاید یک درایور بیاد بشه روش نصب کرد....

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
گرافیک بالا و :
http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp55001-55500/sp55098.exe

این گرافیک هر دو جواب میده روی ویندوز 8 ولی مشکلش اینه که سوییچ توش کار نمیکنه یعنی باید اتوماتیک تشخیص بده در حالت داینامیک و سوییچ کنه ، متأسفانه این کار رو نمیکنه.

رفتم تو تنظیمات بایوس روی FIXED مود گذاشتم. حالا میشه دستی سوییچ کرد از کاتالیست سنتر و اونجا به صورت دستی سوییچ کردم روی کارت گرافیک AMD و بالاخره بازی درست اجرا شد.
البته بازم بازی با آخرین گرافیک کمی اسلوموشن هست که توقعم از 6770 بیشتر بود ولی خوب این آخرین ورژن کال آف دیوتی هست که گرافیکش خیلی بالاست و مشخصه گرافیک داره کار میکنه

توصیه میکنم دوستان اگر بازی خور هستید اصلا AMD سوییچ ایبل نگیرید چون نمیتوند متنایب با بازیهای روز سریع آپدیتش کنید و باید منتظر بمونید hp خودش براش بده بیرون.
و همینجور که گفتم داره روی این بازی کم میاره اما Nvidia 650 اگر بگیرید هم راحت میشه آپیدت بشه هم اصلا کم نمیاره

بالا