آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

محاسبات وآموزش محاسبه

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
با سلام خدمت دوستان
نظر به اینکه در خیلی از موارد اشکالاتی دیدم که از نظر من قابل تحمل نیست واینکه اکثر دوستان با این اشتباهات دچار دلسردی نا امیدی وضرر زمانی ومادی میشوند بر آن شدم که مرجعی برای آموزش محاسبات الکترونیک ایجاد کنم تا دوستان بدانند که دستگاه هایی مثل فلزیاب چگونه طراحی میشوند عیب کار در کجاست وچگونه میتوان ان را بهبود بخشید
لازم به ذکر است که دستگاه هایی مثل ماینر 4 که با برنامه کار میکنند (ومن به طور کلی با همه انها مخالفم چون اطلاع کافی از برنامه نویسی در الکترونیک ندارم) را فقط در قسمت انالوگ ان انالیز کنیم وکاری به دیگر قسمت ها نداشته باشیم
در اینجا سعی بر ان است که مشکلات دوستان به گونه ای اموزنده مطرح -بررسی-وحل وفصل شود شاید راه گشای دیگر دوستان شود وبه درک این مطلب برسیم که هر کاری که پشتوانه علمی داشته باشد میتواند بسیار نتیجه بخش تر باشد
قبلا از تمامی دوستانی که ابزاری مثل اسیلوسکوپ _سیگنال ژنراتور_ فرکانس متر_ال سی ار متر دارند ویا امکان دسترسی به ان را دارند جهت مطالعه علمی و بارور تر شدن سطح علمی خود ودیگران دعوت به هم کاری میشود زیرا بدون دانستن مختصات دقیق کار مدار ,محاسبات ما عملا به هیچ عنوان کار امد نخواهد بود
سعی خواهد شد که مسائلی مثل محاسبات سلف در شکل موج های مختلف _تاثیر ضریب اتصال فرکانس بر سلف وتوان مصرفی دستگاه _محاسبه مقدار سلف _محاسبه ولتاژ القایی سیم پیچ _محاسبه شیب ولتاژ سیم پیچ مورد بررسی ومطالعه قرار گیرد
ضمنا از هر گونه انتقاد ویا پیشنهاد سازنده پیشاپیش استقبال میکنم

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
من هم موافق حرف مهدي هستم من يك لابراتوار مجهز دارم مي خوام برسي حرفه اي رو miner انجام بدم البته دوست عزيز برنامه اين دسگاها انقدر هم سخت نيس اگه اصول طراحي بلد باشيم و بتونيم مداراتو با نرم افزار شبيح سازي كنيم به دستاوردهاي مهمي ميرسيم مثلا من مدار فلزياب گري و تونسم كاملا تحليل كنم و وظيفه برخي بلوكهارو به ميكرو سبردم و زمانهارو دسكاري كردم همچنين ولت كاريشو. حالا كه ماينرو ميبينم واقعا شبيح دسگاه دسكاري خودمه با يه سري بازي بيشتر با برنامه نويسي

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
اگر سوالی در مورد محاسبات سیم پیچ داشته باشید امیدوارم بتونم کمک کنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: biman

dorrtaj

کاربر
2008-02-03
32
37
با سلام به نظرشما بهترين كويل براي ماينر4 چه مشخصاتي داره؟ممنونم

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
با سلام به نظرشما بهترين كويل براي ماينر4 چه مشخصاتي داره؟ممنونم

سلام دوست عزیز
با توجه به اینکه این ماینر یک پروژه دانشجویی است وبسیار نارسا اول توصیه میکنم از ساخت ان صرف نظر کنید
در مرحله دوم اینکه شما مقدار ضریب اتصال پالس را به طور دقیق با اسکپ مشخص کنید تا برسیم به انجام محاسبات
منظور از ضریب اتصال :
میدانید در دیجیتال از صفر ویک استفاده میشود ویک فرکانس از تعدادی مشحص صفر ویک تشکیل شده مثال:فرکانس کاری سلف ماینر 490هرتز است یعنی در 1ثانیه 490 بار این0و1 ها تکرار میشود
پس002.=1/490 واین یعنی اینکه هر سیکل(یک دوره 0و1 کامل ) 2 میلی ثانیه طول میکشد
حال در این( 0و1 کامل که) 2 میلی ثانیه چقدر (از نظر زمانی)مقدار یک شدن طول میکشد وچقدر مقدار 0 شدن طول میکشد
واین میسر نیست مگر با یک اسکپ بسیار دقیق(یا اسکپی که کالیبره شده باشد)
اگر اسکپ ندارید میتوانید از دانشگاه یا جاهایی که کارشان تعمیرات یا طراحی مدارات پیچیده است استفاده کنید ولی لازم به ذکر است که این دستگاه هر 6 ماه یک بار نیاز به کالیبره دارد ویافتن یک اسکپ کالیبره هم مشکل است هم خیلی حیاتی (برای انجام محاسب دقیقه مقدار سلف)
موفق باشید امیر

آخرین ویرایش:

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
من هم موافق حرف مهدي هستم من يك لابراتوار مجهز دارم مي خوام برسي حرفه اي رو miner انجام بدم البته دوست عزيز برنامه اين دسگاها انقدر هم سخت نيس اگه اصول طراحي بلد باشيم و بتونيم مداراتو با نرم افزار شبيح سازي كنيم به دستاوردهاي مهمي ميرسيم مثلا من مدار فلزياب گري و تونسم كاملا تحليل كنم و وظيفه برخي بلوكهارو به ميكرو سبردم و زمانهارو دسكاري كردم همچنين ولت كاريشو. حالا كه ماينرو ميبينم واقعا شبيح دسگاه دسكاري خودمه با يه سري بازي بيشتر با برنامه نويسي

دوست من سلام
باتوجه به اینکه هر کاری مهارت وابزار خاص خودشو داره مثلا اگاهی فوق العاده از کار کرد میکرو ها ومهارت بسیار در اون کار(که شرکت ها از افراد ی با تحصیلات بسیار بالا کمک میگیرند که در توان ما نیست)
دوم ابزار یک شرکت : که علاوه بر لابراتوار پیشرفته (مثلا من برای سفارش یک مولتی متر دقیق مجبور به پرداخت 4.5 ملیون تومان شدم که البته از اون صرف نظر کردم) ارتباط با شرکتهای تولید قطعه باکیفیت بسیار بالا . داشتن جدول ها وفرمول های بسیار سری جهت پیش بینی واکنش یک سلف بر روی فلزات متفاوت که مبنای نوشتن برنامه ای جامع وکامله
حالا ما چیزی که ما اینجا داریم یک دستگاه با یک شمای کلی از قدرت شرکت با کلی ایرادات عمدی نه سهوی که کار کرد اونو محدود میکنه وهمه اینها عمدی بوده
حالا کمی دقیق تر نگاه کنیم :
اگر بخواهیم معایب رو اصلاح کنیم کلی راه باید بریم که به نظر من ارزش هزینشو نداره
چه زمانی که خیلی مهمه وچه مادی که اونم قابل توجهه
البته این به این معنا نیست که اونو کنار بزاریم میتونیم با اشتراک گذاشتن تجربیات هم به نتیجه برسیم امید وارم شما بتونید مقدار ضریب اتصال فرکانس ماینر رو مشخص کنید با توجه به لابراتوار شما که فعلا تنها امید بچه های این بخشه (البته من خودم اونو دارم ولی نه به طور خیلی دقیق) وشما با این کار برای محاسبه دقیق تر سلف کمک بزرگی میکنید
بعد از اینکه این کار انجام شد ومشکل سلف برطرف شد میتونیم بریم دنبال اصلاح مدار چون گام بزرگی رو برداشتیم

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
دوست عزیز مهدی جان بعضی وقتا باید ساده گرفت تا نتیجه بخش باشه ما در اینجا به بحر کافی متغییر داریم خواهش میکنم شما دیگه اضافش نکن(ترجیحا)اینکه اسکوب کالیبره باشه یا نه مگر چقدر خطا داریم؟برادر من 4ملیون واسه مولتی متر کالیبره خوب اصلا نمی ارزه وانگار شما خیلی از برنامه نویسی میترسی وگوندش کردی واسه برنامه یک سیستم مینیمم که نباید بیل گیدس بیاد برنامه بنویسه واما اون فرمولا که نمیگم نیس اما اونقدر هم مشکل نیس فیزیک مغناطیس والکترو مغناطیس مطالعه بشه مفیده اینو بدون که ایرانی میتونه. در مورد این فرکانسی که میگی منظورت زمان جریاندهی وزمان قطعه ؟واسه ماینر میخوای تو برنامشو به proteus بدی نشونت میده.اسکوب هم نمیخواد.

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
249
نگاهی به کویل از منظر مبهم الکترو مغناطیس (مقدماتی)

فرض کنید کویل دارای یک دور سیم با شعاع ار باشد و جریانی به نام ای از ان میگذرد میخواهیم چگالی شار میدان مغناطیسی رو در بالای مرکز دایره محاسبه کنیم ( بیشترین خطوط درامتداد محور عمود با مرکز دایره تشکیل میشود)مقدار از این رابطه بدست می اید
که در ان " بی" اندازه شعاع "دی"اندازه فاصله با مرکز دایره "میو"ضریب نفوذ بذیری هوا و"ای"جریان عبوریست بیایید و دو متغییر را ثابت و دیگری را تغییر دهید و رابطه ان را باچگالی تحت یک نمودار مشاهده کنید به سه منحنی دست خواهیم یافت منحنی چگالی فاصله . منحنی چگالی جریان ومنحنی چگالی شعاع.میتوانید برای رسم این توابع از برنامه نیرومند مطلب استفاده کنید وبا چشم ببینید که با تغییر هر کدام از اینها چه بر سر چگالی میدان می اید ( دوستان رازی دراین مبحث وجود دارد سعی کنید انرا استخراج کنید خیلی مهمه وقت بزارین می ارزه) در این رابطه کاملا مشخص است که جریان با چگالی رابطه ای مستقیم دارد و فاصله نیز با چگالی رابط های عکس دارد البته نه با شیب یکنواخت وبه صورت خطی .(ادامه دارد)
"محسن"

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوستان
من با سخنان هردو عزیزمون (( اقا مهدی و اقا محسن )) موفق هستم . ولی خواهش می کنم که مسائل را زیاد پیچیده نکنید تا همه بتوانند از این مطال استفاده کنند . بهترین را حل برای از بین بردن مشکلات ارائه مطالب مفید و از همه مهمتر ارائه تجربیات خود و همکاری باهم هست در غیر این صورت باعث سردرگمی یکدیگر می شیم .
بهتر هست که برای به پایان رسوندن پروژه ها با همدیگر همکاری کنیم و تجربیات خود را در اختیار همدیگر بگذاریم تا بر مشکلات پیروز بشویم .
همانطور که می دانید فلزیاب ها دگر یک اختراع یا یک پروژه سری نیستند پرونده این دستگاها در دنیای علم و فناوری بسته شده است . حال ما اندرخم یه کوچه این دستگاه ها هستیم که انهم به دلیل هماهنگ نبودن نیروی علمی متخصصان ما می باشد که این قضیه در هیج مکانی از دنیا صدق نمی کند به غیر از سرزمین ما پس دوستان برای موفق شدن دست در دست هم دهیم و عاری از هرگونه خودخواهی و خودپسندی با یکدیگر باشیم من مطمئن هستم که این گونه اخلاق های ناپسند در رابطه با دوستان ما صدق نمی کند اگر این گونه بود دوستان در این محیط دوستانه و علمی دور هم به بحث و گفتگو نمی نشستند .
با ارزوی موفقیت برای یکا یک شما Mohammad

بالا