آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمای برای خواندن دیتاشیت

vahid_usb

کاربر vip
کاربر
2007-11-15
134
482
گرگان
سلام بنده خواندن دیتاشیت رو بلد نیستم و فکر کنم این مشکل خیلی ها باشه به طور مثال العان یه نوت بوک لنو و دارم که یه آیسی ماسفت داره که روی همه ی پایه ها 20ولت دارم بجز پایه 7که 6.5ولت داره دیتا شیت رو دانلود کردم اما ازش چیزی نفهمیدم اگه اساتید راهنمایی کنند ممنون میشم
دیتا شیت مورد نظر رو آپلود میکنم

پیوست‌ها

manoto

کاربر
2010-11-26
57
409
ظاهرا فقط من بلد نیستم انگار هیشکی بلد نیست

با سلام :دوستان من هم بلد نیستم وهمین مشکل را دارم برا همین هم اینجا نوشتم // اگر کسی باشه توضیح خوبی بدهد ممنون میشم "حیفه از این امکانات خوب سایت بی بهره باشیم .

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام :دوستان من هم بلد نیستم وهمین مشکل را دارم برا همین هم اینجا نوشتم // اگر کسی باشه توضیح خوبی بدهد ممنون میشم "حیفه از این امکانات خوب سایت بی بهره باشیم .

دوست عزیز شما باید اول مبحث نقشه خوانی را در الکترونیک یاد بگیرید من پیشنهاد میکنم یک دوره الکترونیک عمومی را بطور عملی در فنی و حرفه ای
زیر نظر یک مربی ماهر بگذرانید بعدا خواهید توانست نقشه لوازم الکترونیکی و دیتاشیت قطعات را راحت بخوانید یادگیری نقشه خوانی با سایت و کتاب و جزوه نمیشود
و باید عملی کار کنید 80 درصد موفقیت در تعمیرات مربوط به نقشه خوانی میشود

با تشکر

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
یعنی کسی نیست راهنمایی کنه

سلام :jump:
یه بررسی اجمالی کردم ببین به دردت میخوره
1- این ایسی دارای 4 عدد ماسفت داخلی هست
2- تمام گیت های این ایسی بهم اتصال وفقط یک پایه از اون هست ومشترک هستند در g گیت
3- ولتاژ درین به سورس همه این ایسی که با نام D و S مشخص شده -30 مشخص شده منفی 30 ولت ه
4- ولتاژ کیت به سورس که با نام G به S است پیک تو پیک اون ویا از منفی 20 تا +20 ولت هست یعنی میتونه
5- توان خروجی یا توان خروجی پایه درین PD برابر 3 وات هست البته در دمای 25 درجه اگه دمای قطعه بیشتر شد بعلت های مختلف مثل کشیدن جریان زیاد از اون توان افت پیدا میکنه تا 2 و ات
خوب بقیش چیز خاصی نیست البته خوب با این وجود تمام پایه های درین یا D باید ولتاژ وجریان یکسانی داشته باشن و همچنین سورس یا S واگه یکشون کم ویا زیاد باشه شما برای این که مطمئن بشید بهتر قطعه را از برد بردارین ومقدار اهم خود این پایه ها را با هم چک کنید تا مطمئن شید که خود قطعه مشکلی داره یا نه بعد روی همون پایه ای که افت ولت یا جریان داری را پیگیری کنید تا به قطعه مربوطه که به اون وصله را برسید واونو چک کنید
امید ورم به دردت بخوره

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام
من هم به محض اینکه به قطعه ای می رسم که برام تازگی داره اول تو گوگل یه سرچ می زنم شماره قطعه فرقی نمی کنه آی سی باشه یا ترانزیستور و یا فت بعد اگه شماره قطعه رو درست وارد کنیم سایتی که دیتا شیت رو داره رو باز می کنم و دیتا شیت رو دانلود می کنم وحالا چه استفاده هایی از دیتا شیت می کنم:
1:اول از همه ترتیب پایه ها مثلا" VCC که رو برد چک می کنم آیا به آی سی من اصلا" ولتاژ تغذیه میاد یا نه و یا اگه ترانزیستور هست ترتیب پایه ها به چه نحوی هستش یا برا تست اون از این ترتیب استفاده می کنم
2:توی یه سایتی یه فیلمی دیدم از نحوه تست آی سی خیلی جالب بود با استفاده از دیتا شیت به راحتی می توان آی سی رو تست کرد و از سلامت اون تا حد زیادی مطمئن شد p1.jpg
مثلا" در عکس بالا پایه های 7 و 6 باید مثل پایه های ترانزیستور عمل کنند تست ترانزیستور هم که ساده است و یا 6 و 5 همچنین و یا 7 و 5 به همین نحو دیود زنر هستش اگه به دیتا شیت نگه کنید در اغلب اوقات همچین حالتی هست که تست کنید و جواب بگیرید
3:باز به ولتاژ کاری آی سی می شه نگاه کرد آیا ولتاژی که به آ

vahid_usb

کاربر vip
کاربر
2007-11-15
134
482
گرگان
خیلی ممنون از زحمتی که دوستان کشیدن خدا عمرتون بده

ولی کاش یه بزرگواری پیدا می شد از پایه نقشی خونی و خواندن دیتاشیت رو توضیح می داد

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
خیلی ممنون از زحمتی که دوستان کشیدن خدا عمرتون بده

ولی کاش یه بزرگواری پیدا می شد از پایه نقشی خونی و خواندن دیتاشیت رو توضیح می داد
سلام:jump:
خوب دوست عزیز همونطوری که جناب jaxtor فرمودن نقشه خونی ملزم این است که شما کاملا از الکترونیک وقطعات ان و عملیات هر قطعه در یک مدار سر در بیارین و وارد باشین . در غیر این صورت نمیشه . گرچه علاوه بر نقشه خوانی و تسلط کامل بر الکترونیک تجربه در تست قطعات روی برد بسیار نیاز است تابشه یک مدار وبرد الکترونیکی را تعمیر کرد وبرای یاد گیری باید شما از پایه قطعه شناسی را پیگیری و مطالعه فرمایید

بالا