آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مداری که بتوان باتغیردمابه یک رله 12ولتی 10ده امپرافرمان داد

keyvan a

کاربر
2013-01-23
151
449
کردستان
باسلام من به یک مدار نیازمندم که بشه باان به کمک یک سنسور 10کیلو اهمی دمابتواند به یک رله 12ولتی 10امپر فرمان قطع وصل بدهد باتشکر

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,097
74,085
48
ایران
باسلام من به یک مدار نیازمندم که بشه باان به کمک یک سنسور 10کیلو اهمی دمابتواند به یک رله 12ولتی 10امپر فرمان قطع وصل بدهد باتشکر

سلام
دوست عزیز پستت رو اصلاح و ویرایش کن در خواستت خیلی نا مفهوم و گنگ است.

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
سلام
البته اگه یه کم بیشتر توضیح میدادی که این سنسور چیه بهتر بود مثلا افزایشی یا کاهشی . در هر صورت ابتدا باید برنامه ای بنویسی که میکرو ورودی انالوگ به دیجیتال را تبدیل کنه و یه برنامه بنویس که اهم سنسورت رو بسنجه .. بعد به یک ترانزیستور بده بهش رله وصله همین . حالا هروقت مقدار اهم سنسور به 10 کیلو رسید رله قطع و بلعکس . البته اگه منظورت همین باشه .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

دوست عزیز
سلام

همانگونه که مدیریت محترم فرمودند ابتدا باید خواسته را بصورت مفهوم و شفاف مطرح کنید

لااقل کاربرد مورد هدف را اعلام نفرمودید که مثلا برای کوره نیاز دارید یا یخچال و یا هیتر و .... تا مشخصه های لازم قابل حدس و گمان باشد که

1- بار مورد نظر شما سلفی و موتور است یا الکترونیکی و مقاومتی ؟
2- ولتاژ مورد هدف ، متناوب است یا مستقیم ؟
3- ولتاژ مورد نظر چند ولت است ؟
4- محدوده قابل تنظیم دما چقدر باشد؟
5- تلرانس و خطای سیستم تا چند درجه قابل قبول است بعبارتی آیا بسیار حساس و پیچیده و گرانقیمت باشد که با تغییر دمای 001/ درجه عمل کند یا با تغییر دو درجه هم عمل کند مانعی ندارد ؟
6- دلیل ضرورت استفاده از سنسور 10 کیلو چیست؟
و قس علیهذا
بهمین علت دوست عزیز جناب CINAPA ناگزیر به گمانه زنی شده اند

لذا مشخصات کامل و دقیق سیستم مورد هدف را اعلام کنید و بزودی ملاحظه فرمایید که ضمن کسب راهنمایی لازم و ارتقاء اطلاعات فنی ، خودتان قادر به ساخت آن هستید

بمنظور تقویت اعتماد به نفس خود و باور مراتب ، روند کسب توفیق آقای m-j در این سایت با شیوه فوق را در آدرس زیر مطالعه فرمایید
http://www.irantk.ir/irantk396-2/#post171046

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام با کسب اجازه از اساتید عزیز
جناب keyvan

من یک مدار داشتم که خودم اون رو ساختم البته از سنسور استفاده نکرده به جاش از یک ntc 10 کیلویی استفاده کرده .اما به نظرم به دردتون بخوره.

پیوست‌ها

• 8.1 کیلوبایت بازدیدها: 121

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام با کسب اجازه از اساتید عزیز
جناب keyvan

من یک مدار داشتم که خودم اون رو ساختم البته از سنسور استفاده نکرده به جاش از یک ntc 10 کیلویی استفاده کرده .اما به نظرم به دردتون بخوره.

سلام دوست عزیز و خوبم

NTC و PTC سنسور است و از این حیث مشکلی بنظر نمیرسد ولی ابهامات فراوانی در خواسته ایشان وجود دارد
مثلا مصرف کننده مورد نظر مدار شما با افزایش حرارت NTC فعال میشود

و لذا اگرچه با PTC و یا با استفاده از رله ای که کنتاکت بسته داشته باشد ، وارونه عمل میکند و با کاهش حرارت فعال میشود و هر کدام از دو حالت فوق مورد هدف ایشان باشد عملی میگردد

اما ابهامات خواسته ایشان یکی دو تا نیست و تحقق خواسته را منوط به ارائه کلیه حالتهای ممکن و رمان قطوری میسازد.

در هرصورت زحمت شما قابل تقدیر است ولی اگر تصاویر مدارهایی که ارسال میفرمایید کوچکتر باشد مشاهده و استفاده را تسهیل میسازد
مدار در اندازه زیر متناسب با متن ، به سهولت دریک نگاه قابل بررسی و مشاهده است و به کوچک کردن صفحه نیاز ندارد

ضمنا این مدار نیز همان ایراد لرزش رله روی نقطه خاص را دارد اما ازآنجاکه تغییر مقاومت NTC لخت و نرم است لذا لرزش رله زیاد اتفاق نمی افتد

برای مشاهده این ایراد اگر بجای NTC از پتانسیومتر استفاده کنید در نقطه ای از پتانسیومتر که ولتاژ پایه 3و2 آی سی مساوی شود ایراد لرزش رله را میبینید

سپاس

automatic__fan_controller.GIF

alireza

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
13
12
سلام دوستان .من هم نیاز به مداری دارم که بتونه در یک دمای تنظیم شده ویک محدوده هیستریس و با یک سنسور دیجیتال با قطع و وصل یک کمپرسور ویک المنت دمای یک محفظه مثل یخچال پرتابل رو ثابت نگه داره.تین مدار جایگزین مدار این دستگاه که مدار آن پیوست شده خواهد شدولی قطعاتی مثل کمپرسور و المنت و سنسور نمیتوانند تغییر کنند.تصاویر پیوست میباشند.دماهای انتخابی +4 و+22 درجه میباشند.سنسورDS1820 میباشد.
توضیحات
60961964758933032158.jpg
مدار اصلی
70417587284565596284.jpg

مشخصات کمپیسور
90021312151987580612.jpg

المنت
63067658412707402128.jpg
33427167710737415090.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام دوستان .من هم نیاز به مداری دارم که بتونه در یک دمای تنظیم شده ویک محدوده هیستریس و با یک سنسور دیجیتال با قطع و وصل یک کمپرسور ویک المنت دمای یک محفظه مثل یخچال پرتابل رو ثابت نگه داره.تین مدار جایگزین مدار این دستگاه که مدار آن پیوست شده خواهد شدولی قطعاتی مثل کمپرسور و المنت و سنسور نمیتوانند تغییر کنند.تصاویر پیوست میباشند.دماهای انتخابی +4 و+22 درجه میباشند.سنسورDS1820 میباشد.
توضیحات
مدار اصلی

مشخصات کمپیسور

المنت

دوست عزیز
سلام
دلیل لزوم کمپرسور و المنت را توضیح دهید که چرا باید از هر دو استفاده شود
آیا مقصود اینست که احتمال میدهید دمای محیط کمتر از 22 درجه شود و ناگزیر به استفاده از المنت شوید

ضمنا سنسور مورد اشاره شما در دماهای 4 و 22 درجه چند اهم است؟
سپاس

alireza

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
13
12
این مدار در اصل میخواد جایگزین مدار اصلی cold box که نوعی خاص یخچال پرتابل برای حمل فراورده های داروئی است شود چرا که مدار اصلی آن آسیب دیده و چون رشته اصلی من الکترونیک نیس از دوستان کمک خواستم. اما وجود المنت و کمپرسور در کنار هم کنترل دقیقتر دما در داخل این محفظه میباشد تا آسیبی به محموله داخل آن نرسد و نوع سنسور نیز یک آیسی و از نوع 3 پایه و دیجیتال میباشد که شماره اون در بالا داده شده است. بله این احتمال بدلیل هیستریس لازم در بازه دمائی لازم است و به وسیله کمپرسور و المنت این دما دقیقا کنترل میشود.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا