آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

دریافت ولتاژ 40 تا 50 ولت متقارن از پاور کامپیوتر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
با سلام به استاد گرامی جناب رجبی
استاد عزیز آیا امکانش هست از خروجی اون ترانس زرد رنگ بزرگ در پاور کامپیوتر ولتاژ 50 ولت ( البته بعد از یکسوسازی و صاف کردن ) دریافت کرد.مورد استفاده هم آمپلی فایر هست.با تشکر

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
استاد عزیز آیا امکانش هست از خروجی اون ترانس زرد رنگ بزرگ در پاور کامپیوتر ولتاژ 50 ولت ( البته بعد از یکسوسازی و صاف کردن ) دریافت کرد.مورد استفاده هم آمپلی فایر هست.با تشکر

سلام دوست عزیز

نهایت ولتاژی که مدار پاور کامپیوتر میتونه بده .(ترانس چاپر پاور) حدود 20 ولت است .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام
اگرچه سوال حضرتعالی پاسخی شایسته تر از پاسخ استاد jfrras ندارد اما اگر شرط ( البته بعد از یکسوسازی و صاف کردن ) را حذف کنید که با توجه به شناخت نسبی که از اهداف حضرتعالی دارم و مایلید سوال خود را اصلاح فرمایید لذا دراینصورت دسترسی به ولتاژ موصوف ، به روشهای زیر میسر است.

1- با توجه به فرکانس زیاد سوئیچینگ که کسب ولتاژ دلخواه را با افزودن چند حلقه میسر میسازد و دشوار نیست لذا اگر ترانس مورد نظر پاور ، فضای کافی جهت افزودن حلقه های دلخواه را داشته باشد میتوانید حلقه های جدیدی اضافه و به ولتاژ دلخواه دست یابید.

2- اگر در سیم پیچ ثانویه از چند سیم موازی ( کمتر از 10 سیم ) استفاده شده میتوان از هر رشته بعنوان سیم مجزا استفاده کرد و با سری کردن و سازماندهی سیمها به ولتاژ دلخواه رسید

چرا کمتر از 10 سیم ؟ زیرا اگر تعداد سیمها زیاد و لزوما ریز باشد کار پیچیده و دشواری خواهد شد

( ضمنا اگر سیستم تغذیه از این سیم پیچ ثانویه بمنظور فیدبک و یا مرجع قیاس ولتاژ خروجی استفاده کرده لازم است یکی از سیم های موازی ، کماکان در محل قبلی خود باشد و از بقیه سیمها استفاده کنید )

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
عرض سلام خدمت شما اساتید عزیز
از این که پیشنهادات خود را بیان کردید سپاس گذارم
راستش قبلا" جایی خونده بودم که می توان از پاور کامپیوتر ولتاژ در حد 50 ولت البته با آمپر کم و همچنین تغییر در فیدبک گرفت. اما وقتی جند تا نقشه از منابع سوییچینگ رو دیدم احتمال دادم که بشه از پاور کامپیوتر چنین ولتاژی گرفت تا از دست اون ترانس های سنگین با هزینه زیاد راحت شد.
راستش دیروز دل رو زدم به دریا و اومدم از خروجی اون ترانس بزرگ در پاور ( قسمت ثانویه این ترانسها 6 پایه داره که از این 6 پایه دو تاش بهم وصل نیستند ) سیم کشیدم به بیرون جعبه پاور و اون رو توسط 4 تا دیود فرکانسی 3 آمپر یکسو کرده و با یک خازن 1000 میکرو فاراد 200 ولت صاف کردم. و تونستم 60 ولت تک از مدار بگیرم اما.... هنوز نمی دونم این 60 ولت چند آمپر هست و چه مصرف کننده ای بهش وصل کنم که 60 ولت مصرف کنه تا اینکه بتونم آمپرش رو محاسبه کنم؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
عرض سلام خدمت شما اساتید عزیز
از این که پیشنهادات خود را بیان کردید سپاس گذارم
راستش قبلا" جایی خونده بودم که می توان از پاور کامپیوتر ولتاژ در حد 50 ولت البته با آمپر کم و همچنین تغییر در فیدبک گرفت. اما وقتی جند تا نقشه از منابع سوییچینگ رو دیدم احتمال دادم که بشه از پاور کامپیوتر چنین ولتاژی گرفت تا از دست اون ترانس های سنگین با هزینه زیاد راحت شد.
راستش دیروز دل رو زدم به دریا و اومدم از خروجی اون ترانس بزرگ در پاور ( قسمت ثانویه این ترانسها 6 پایه داره که از این 6 پایه دو تاش بهم وصل نیستند ) سیم کشیدم به بیرون جعبه پاور و اون رو توسط 4 تا دیود فرکانسی 3 آمپر یکسو کرده و با یک خازن 1000 میکرو فاراد 200 ولت صاف کردم. و تونستم 60 ولت تک از مدار بگیرم اما.... هنوز نمی دونم این 60 ولت چند آمپر هست و چه مصرف کننده ای بهش وصل کنم که 60 ولت مصرف کنه تا اینکه بتونم آمپرش رو محاسبه کنم؟؟
با تشکر

سلام
احسنت
پس نکات زیر قابل توجه است

1- احتمالا ولتاژی که ساختی نسبت به اولیه ( برق شهر ) ایزوله نیست اطمینان از این مهم ضروری است

2- سیگنال منفی سوئیچینگ قابل توجه نیست و لذا متفاوت با برق شهر است و یکسوسازی با یک یا 4 دیود تفاوت چندانی ندارد

3- توانایی جریان بستگی به قطر سیمی دارد که از آن استفاده کرده اید میتوانید قطر سیم را ملاحظه کنید و جریان تقریبی را بدست آورید.

سپاس

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام
احسنت

1- احتمالا ولتاژی که ساختی نسبت به اولیه ( برق شهر ) ایزوله نیست اطمینان از این مهم ضروری است

2- سیگنال منفی سوئیچینگ قابل توجه نیست و لذا متفاوت با برق شهر است و یکسوسازی با یک یا 4 دیود تفاوت چندانی ندارد

3- توانایی جریان بستگی به قطر سیمی دارد که از آن استفاده کرده اید میتوانید قطر سیم را ملاحظه کنید و جریان تقریبی را بدست آورید.

سپاس
با سلام :
قابل توجه تمامی دوستانیکه در این تاپیک شرکت میکنند :!!!!
به تاپیک زیر مراجعه و سوالات و پاسخ های موجود را مطالعه کنید :
در ضمن بدلیل فرکانس بالای منابع تغذیه سویچینگ { از جمله ATX } یکسوسازی به روش تک دیودی یا پل تاثیری از نظر دامنه ولتاژ و امپر ندارد دلیلش اینکه بخاطر نزدیکی { فشرده بودن از نظر زمان بعبارتی سیکلها } یک دیود کافیست تا جای زمان های خالی توسط یک خازن با ظرفیت متوسط پر و جبران گردد .
-- توان خروجی چاپر صرفا به قطر سیم محدود نمی شود و باید توان شارش اولیه را نیز مد نظر قرار داد لذا هر گونه افزایش در ولتاز خروجی موجب کم شدن جریان { امپر } خواهد بود مگر با روشهایی بتوان کل توان اولیه را نیز افزایش داد .
-- با توجه به فرکانس بالا چنانکه خروجی چنین مداراتی { بدون مصرف کننده } در دو سر خازن جمع کنید طبعا بخاطر هارمونیک های موجود در خروجی !!! ولتاژ دو سر خازن فوق خیلی بیشتر از ولتاژ موثر خواهد بود که با کمترین جریان مصرفی کلی افت خواهد کرد .
موفق باشید .
[hide]
[h=3]تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي[/h] [/hide]

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام
احسنت

سپاس
با سلام به شما دوست عزیز جناب hasank
چرا خروجی از ولتاژ برق شهر ایزوله نیست ؟؟ آخه ورودی ترانس برق شهر بهش وارد میشه.
حالا چه طور متوجه بشم که از برق شهر ایزوله هست یا نه ؟؟
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
با سلام :
قابل توجه تمامی دوستانیکه در این تاپیک شرکت میکنند :!!!!
به تاپیک زیر مراجعه و سوالات و پاسخ های موجود را مطالعه کنید :
در ضمن بدلیل فرکانس بالای منابع تغذیه سویچینگ { از جمله ATX } یکسوسازی به روش تک دیودی یا پل تاثیری از نظر دامنه ولتاژ و امپر ندارد دلیلش اینکه بخاطر نزدیکی { فشرده بودن از نظر زمان بعبارتی سیکلها } یک دیود کافیست تا جای زمان های خالی توسط یک خازن با ظرفیت متوسط پر و جبران گردد .
-- توان خروجی چاپر صرفا به قطر سیم محدود نمی شود و باید توان شارش اولیه را نیز مد نظر قرار داد لذا هر گونه افزایش در ولتاز خروجی موجب کم شدن جریان { امپر } خواهد بود مگر با روشهایی بتوان کل توان اولیه را نیز افزایش داد .
-- با توجه به فرکانس بالا چنانکه خروجی چنین مداراتی { بدون مصرف کننده } در دو سر خازن جمع کنید طبعا بخاطر هارمونیک های موجود در خروجی !!! ولتاژ دو سر خازن فوق خیلی بیشتر از ولتاژ موثر خواهد بود که با کمترین جریان مصرفی کلی افت خواهد کرد .
موفق باشید .
hidden content may not be quoted
سلام و درود به شما استاد عزیزم جناب رجبی
راستش من خودم قبل از اینکه این تاپیک رو ایجاد کنم تمام پست های آدرسی که قرار دادید مطالعه کردم. حتی تو صفحه اول پست آخر همون تاپیک سوال کرده بودم که آیا پاور های atx قابلیت دارن که بشه با افزایش ولتاژ در اونها مدارات آمپلی فایر رو راه اندازی کرد یا نه . که پاسخ شما آری بود .
استاد فرمودید با یک دیود هم می توان یکسوسازی رو انجام داد منظورتون به این صورت است ؟

اما سوال مهمی که برام پیش اومده اینه که خروجی این ترانس روی برد پاور از برق شهر ایزوله هست یا نه و اینکه در کل این روش رو برای تغذیه یک آمپلی فایر مناسب می دونید یا نه؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام به شما دوست عزیز جناب hasank
چرا خروجی از ولتاژ برق شهر ایزوله نیست ؟؟ آخه ورودی ترانس برق شهر بهش وارد میشه.
حالا چه طور متوجه بشم که از برق شهر ایزوله هست یا نه ؟؟
با تشکر

سلام

سه روش تشخیص ایزوله​

1- اگر کسی با دست زدن به آن چهچه بزند ایزوله نیست
( اگر چهچه نزد یک پارچ آب روی پایش بریز ، شاید افاقه کند )

2- اگر خروجی نسبت به یکی از سیمهای برق شهر ولتاژ قابل توجهی داشته باشد ایزوله نیست

3- اگر سیم پیچ مورد نظر نسبت به سیم پیچ اولیه مقاومت ناچیزی داشته باشد ایزوله نیست

ضمن تشکر مضاعف از تحلیل بسیار عالمانه و کامل استاد عزیزم جناب آقای رجبی که دیدگاه وسیعی را در محدوده جریانهای معمول مطرح فرمودند و از آنجاکه حقیر فعالیت قابل توجهی در حوزه سوئیچینگ جریانهای بالاتر از جمله دستگاه جوش dc (اینورتر ) و الکترونیک صنعتی و کارخانجات دارم و لذا تجربیات و اطلاعات ناچیزی در این زمینه دارم و هر چند مورد هدف و استفاده حضرتعالی نیست معذالک در حد بضاعتم به اطلاع میرسانم

همانطور که استاد رجبی عزیز فرمودند بواسطه زمان تناوب که فاصله خالی ناشی از یکسوسازی نیم موج را بسیار کوچک میسازد و در جریانهای نسبتا کم (مورد استفاده حضرتعالی ) ، بسادگی با خازن جبران میشود ، لذا یکسوسازی تمام موج بمنظور افزایش جریان موثر نیست بویژه که عدم تقارن سیکل ، در مواردی تحمل معایبی را اجتناب ناپذیر میسازد که استاد رجبی با توانایی و ظرافت ویژه ای مورد تاکید قرار داده اند

اما آنچه که تابحال دیده ام در جریانهای بالا که خازن در همین فاصله کوچک هم جوابگو نیست و یا میسر نیست و به هر دلیلی یکسوسازی تمام موج ضروری میگردد از یکسوساز تمام موج با ترانس 3 سر یا سر وسط و دو دیود استفاده شده و حتی یک مورد هم یکسوساز 4 دیودی ندیده ام

اطلاع از موارد جدید و یا خلاف موارد فوق مورد اشتیاق و امتنان است
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام به دوست عزیز جناب hasank
در مورد ایزوله بودن نسبت به برق شهر عرض کنم که به تصویر برد این پاور که قرار دادم توجه کنید :

10.jpg

اگر دقت کنید بین اولیه و ثانویه اون ترانس یک فاصله ای وجود داره و هیچ ارتباط مسی بین اونها وجود نداره که من فکر می کنم فقط طرف اولیه ترانس با برق شهر در تماس باشه
البته این نظر من هست.
جناب hasank عزیز راستش من هیچ تجربه ای در زمینه سوئیچینگ ندارم ولی می خوام به طور کلی نظرتون رو راجع به این قضیه بدونم که میشه به عنوان یک منبع تغذیه برای آمپلی فایر ازش استفاده کرد؟؟؟
با تشکر

بالا