آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذیه کم نویز از پاور کامپیوتر

xzsawq21

کاربر
2011-07-31
7
2
با سلام
من چند تا تاپیک دیدم که مطالبی در مورد پاور کامپیوتر داشت اما بحث من یک کمی خاص هست مجبورم تاپیک مجزا بزنم.
یک دستگاه ساخته ام و تغذیه آن 10 تا 12 ولت باتری است زیرا به نویز تغذیه حساس است. جریان کشیده شده حداکثر 100mA است.
حالا می خواهم با استفاده از پاور کامپیوتر آن را راه اندازی کنم. ولی چند مشکل دارم.
نویز و ریپل پاور کامپیوتر چقدر است؟
دستگاه من به نویز ها و ریپل ها در محدوده زیر 500 هرتز و همچنین در محدوده 2 تا 3 مگاهرتز حساس است و میزان ریپل تغذیه باید حداکثر یک تا دو میلی ولت باشد جریان ماکزیمم 100 میلی آمپر است!
من قبلا چند تا منبع تغذیه کم نویز ساختم و حتی مجبور شدم قطعات سفارش خارج دهم و .... مطالب مرتبط با فیـلتـر های پسیو و اکتیو را هم می دانم و با آنها هم کار کرده ام اما نمی فهمم برای مدارهای تغذیه از چه توپولوژی و ... استفاده کنم! در واقع در زمینه منبع تغذیه کم تجربه ام!
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام
من چند تا تاپیک دیدم که مطالبی در مورد پاور کامپیوتر داشت اما بحث من یک کمی خاص هست مجبورم تاپیک مجزا بزنم.
یک دستگاه ساخته ام و تغذیه آن 10 تا 12 ولت باتری است زیرا به نویز تغذیه حساس است. جریان کشیده شده حداکثر 100mA است.
حالا می خواهم با استفاده از پاور کامپیوتر آن را راه اندازی کنم. ولی چند مشکل دارم.
نویز و ریپل پاور کامپیوتر چقدر است؟
دستگاه من به نویز ها و ریپل ها در محدوده زیر 500 هرتز و همچنین در محدوده 2 تا 3 مگاهرتز حساس است و میزان ریپل تغذیه باید حداکثر یک تا دو میلی ولت باشد جریان ماکزیمم 100 میلی آمپر است!
من قبلا چند تا منبع تغذیه کم نویز ساختم و حتی مجبور شدم قطعات سفارش خارج دهم و .... مطالب مرتبط با فیـلتـر های پسیو و اکتیو را هم می دانم و با آنها هم کار کرده ام اما نمی فهمم برای مدارهای تغذیه از چه توپولوژی و ... استفاده کنم! در واقع در زمینه منبع تغذیه کم تجربه ام!
با تشکر
با سلام :
عزیزم اولا پاور های کامپیوتر هم با صرف نظر از ثبات ولتاژ و جریان از نظر نویز و ریپل به نسبت ساختارخودشون هر کدام مشخصات خود را دارند که در کاتالوگ شون معمولا درج میشه وبرای بدست اوردن انها باید به دیتاشیت و کاتالوگ مارک و نوع مربوطه مراجعه کنید .
معمولا پاورساپلای های سویچینگ در محدوده فرکانسی 40 الی 100 کیلوهرتز طراحی میشوند و بازهم { معمولا } از نظر ریپل موجود در خروجی شان کمتراز مقدار مورد اشاره شما هستند و اصولا نباید مشکلی داشته باشی { مگر پاور شما مستعمل و قدیمی یا فاقد صافیهای فوق باشد } که در مدل های امروزی اصلاح شده هستند .
در ثانی اگر مصمم باشید که این حداقل ریپل و نویز های موجود را نیز حذف کنید باید ابتدا فرکانس کاری منبع و هارمونیک های تولیدی ممکنه را محاسبه و با استفاده از مدارات صافی لازم اقدام کنید . مسله مهم این هست که معمولا اطلاعات دقیقی که بتوان توسط { داده های فوق } طراحی صافی مورد نظر را شروع کنید در دسترس نخواهید داشت زیرا این دستگاه ها و یا قطعات موجود در بازار تجارتی همگی دارای تولرانسی هستند که منتنج به مقداری نویز و ریپل میشوند واز طرفی هم معمولا در حد خانگی امکانات و ابزارهای دقیق و تسترهای گرانقیمت لازمه نیز در دسترس کاربر نیست لذا در صورت تمایل باید از روش ازمایش تست و خطا و تجربی دست بکار شوید .
در نهایت اینم بگم که فکر نمیکنم دستگاه مصرف کننده ای باشد که در برابر چنین نویز های ناچیز از خود حساسیت نشان داده و موجب عدم کارایی ان گردد اگر برای شما چنین هست باید بدنبال عیبی در طرح و ساختار دستگاه مصرفی خود بگردید .
موفق باشید .

بالا