آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال در مورد تبدیل ولتاژ AC به DC با پل دیودی

اقای مهندس

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-08-02
533
2,463
سلام .در داخل چراغ های اضطراری دستی اگه دیده باشید بجای ترانس یه خازن با 4 تا دیود (رکتیفایر)گذاشتن و ACرو به DC تبدیل میکنه .بعد یه باتری 4.5 ولت هم داره .من برقی رو که میرفت رو باتری رو اندازه گیری کردم دیدم 280 ولت DC هست .گفتم مگه میشه 280 ولت DC بره رو باتری 4.5 ولت و از اون جالبتر ولتاژ 280ولت DC روی 20 LED هم میرفت .بخاطر همین دستمو زدم به سیم خروجی که میرفت برا باتری برق گرفتممممممممم:busted_red::busted_red::busted_red::212::212::212:
وقتی مدارو خودم مجداد رو برد بورد پیاده کردم بازم ولتاژ بالا بودش

.حالا سوال؟؟؟

1- چرا 220ولت ACتبدیل به 280ولت DC شده؟؟

2==چطور 280 ولت میره رو باتری و LEDها ولی مشکلی برا LEDو باتری پیش نمی اید؟؟

3=خواستم با همین 280ولتیه لامپ 12 ولت موتور سیکلت روشن کنم ولی نشد.درصورتی که رنج اوومتر 280 رو نشون میداد

4==قابل توجه اینجاست که من این نوع مدارو در چندجا دیدم .مثلا در دستگاه سرخ کن ها همین مدارو بسته و خروجی داره 12 ولت میگره ولی من دقیقا همون قطعات وهمون روش رو روی برد بورد پیاده کردم ولتاژ250 DCرو دارم .

5==در کل من میخام بجای ترانس از این مدار استفاده کنم که خروجی بین 9تا 12 ولت بده با جریان 600MA دوستان اگر اطلاعی دارنند ارائه بفرمایند.پیشاپش سپاسگذاری میکنم

مدار پیاده شده در سرخ کن که خروجی 12 ولت رو میدا ولی به من 250ولت رو میداد پیوست کردم

پیوست‌ها

• 80.9 کیلوبایت بازدیدها: 378

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام .در داخل چراغ های اضطراری دستی اگه دیده باشید بجای ترانس یه خازن با 4 تا دیود (رکتیفایر)گذاشتن و ACرو به DC تبدیل میکنه .بعد یه باتری 4.5 ولت هم داره .من برقی رو که میرفت رو باتری رو اندازه گیری کردم دیدم 280 ولت DC هست .گفتم مگه میشه 280 ولت DC بره رو باتری 4.5 ولت و از اون جالبتر ولتاژ 280ولت DC روی 20 LED هم میرفت .بخاطر همین دستمو زدم به سیم خروجی که میرفت برا باتری برق گرفتممممممممم:busted_red::busted_red::busted_red::212::212::212:
وقتی مدارو خودم مجداد رو برد بورد پیاده کردم بازم ولتاژ بالا بودش
.حالا سوال؟؟؟
1- چرا 220ولت ACتبدیل به 280ولت DC شده؟؟
2==چطور 280 ولت میره رو باتری و LEDها ولی مشکلی برا LEDو باتری پیش نمی اید؟؟

3=خواستم با همین 280ولتیه لامپ 12 ولت موتور سیکلت روشن کنم ولی نشد.درصورتی که رنج اوومتر 280 رو نشون میداد
4==قابل توجه اینجاست که من این نوع مدارو در چندجا دیدم .مثلا در دستگاه سرخ کن ها همین مدارو بسته و خروجی داره 12 ولت میگره ولی من دقیقا همون قطعات وهمون روش رو روی برد بورد پیاده کردم ولتاژ250 DCرو دارم .
5==در کل من میخام بجای ترانس از این مدار استفاده کنم که خروجی بین 9تا 12 ولت بده با جریان 600MA دوستان اگر اطلاعی دارنند ارائه بفرمایند.پیشاپش سپاسگذاری میکنم
مدار پیاده شده در سرخ کن که خروجی 12 ولت رو میدا ولی به من 250ولت رو میداد پیوست کردم

با سلام :
اقای علیدلی در بخش ارشیو مدارات ...ویا منابع تغذیه ... تاپیکی در این مورد با عنوان منابع تغذیه بدون ترانس اپلود کرده ام مطالعه کنید به همه پاسخ های سوالات خود خواهید رسید .
برای اینکه این پاسخ نیزخالی از عریضه نباشد :
پ 1= ولتاژ وقتی از نوع AC متناوب هست دامنه مفید یا RMS انرا ملاک قرار میدهند حتی همین { اومتر } اهم متر و ولت متر های دیجیتالی و عقربه ای همین مقدار RMS { اصطلاحا ولتاژ موثر خوانده میشود } را نشان میدهند اما وقتی تبدیل به نوع DC شود این بار باید پیک تو پیک { P2P} ان ملاک قرار گیرد رابطه موثر با پیک تو پیک را در تاپیک مورد اشاره توضیح داده شده است و به اختصار عددی هست تقریبا 0.444 یعنی یک ولتاژ 12 ولتی AC اگر DC شود 12 ×0.444= 5.328 خواهد بود که باید با 12 ولت فوق جمع گردد و حاصل همون 5.328 + 12=17.32 خواهد بود حال میتونید در رابطه با 220 ولت نیز محاسبه و به عدد 280 برسید .
2 = این ولتاژی که شما گرفتین اصولی نبوده و احتمالا در با توجع به مشترک بودن و رابطه با خط گراند { منفی } و نول برق شهر و استفاده از ضرفیت و مقاومت پوست بدن و .... این ولتاژ را میبینید وگرنه اگر دقیق و اصولی ولتاژ گیری کنید چیزی در حدود همون 5 ولت را خواهید داشت { دقیقا نوک پروب را در سیم های خروجی منفی و مثبت و بدون تماس با پوست بدن و زمین و... } .
3 = جریان ولتاژفوق خیلی کمتر از جریان لازم برای روشن کردن لامپ مورد بحث تون هست در این گونه مدارات معمولا حدود 100میلی امپر توان خواهید داشت در حالیکه لامپ حداقل ممکن هست تا 4 امپر نیاز داشته باشد .
4 = پاسخ اشاره شد .
5 = به تاپیک مورد اشاره مراجعه و نحوه محاسبه خازن فوق را مطالعه نمایید . در چنین مداراتی اگر به امپراژ بالاتری نیاز داشته باشید حجم خود خازن مصرفی نیز مسله ساز خواهد بود و اینمدارات صرفا برای مصارف حدود 100 میلی امپر یا کمتر طراحی میشوند .
امیدوارم در این مختصر مفید واقع شوم /
موفق باشید

بالا