آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: روش پیچیدن ترانس یک به یک یا 220 ولت به 220 ولت

mani6

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-21
102
230
52
بندرعباس
عرض احترام و ارادت خدمت استادان عزیزی که گر چه هیچ وقت ملاقاتشان نکردم ولی هر زمان که موردی اینچنین پیش میاید که مطلبی را بپرسم و بدانم گویی با برادر عزیزی که مدتیست گفتگو نکردم مسرور میشوم
جناب مهندس غزال عزیز مدیر محترم بخش ترانسفورماتور و همینطور نام مهندس رجبی گرامی را میاورم چون هر زمان در این موارد مشابه کسی سوالی داشته ایشان قبول زحمت فرمودند و از دانششان ما را هم بهرمند کردند .
بنده قصد داشتم برای میز کار یک ترانس بپیچم و برقی که برای تست مدارات و کلا کار تعمیرات استفاده میکنم را امن سازم.
البته توان تحمل حدودا 5 آمپر در خروجی را داشته باشد.
من باب نمونه یک قرقره با ابعاد 40 میلیمتر در 45 میلیمتر را انتخاب کردم که اگر حضرت عالی اندازه آن را مناسب میدانید دستور بفرمایید قطر سیم و تعداد دور را .و اگر بفرمایید که این هسته توان لازم را ندارد تا یک هسته بزرگتر اندازه بگیرم و مقدار آن را قید کنم.

آخرین ویرایش:

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام . ایده خوبی هست و من برا خودم یکبار پیچیدم که متاسفانه به همراه کلیه ابزار هام غارت شد و هیچی برام نگذاشتن ‌ . من برا ایمنی یک فیوز محافظ جان دقیق و یه ترانس ایزوله پیچیدم.

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
هسته رو از قبل داشتم و مربوط به چوک های داخل لامپ های تیر برق های خیابون بود که نسبتا بزرگه و مناسب و برا سیم پیچ هم از سیم لاکی آلمینیومی یک میلی متری که داشتم استفاده کردم و اولیه رو 260دور و ثانویه رو هم 260دور پیچیدم...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mani6

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
البته اون موقع چند سال قبل نمی‌دونستم که هرچی سیم رو ظخیم تر و کم تعداد دور تر ( با احتساب دوام آوردن و تلف نشدن به حرارت) که میتونید از فرمول هایی که هست استفاده کنید تا کمترین دور رو بتونی بپیچی و ظخیم ترین قطر رو . این تو جریان دهی بالاتر خیلی کمک می‌کنه . در ضمن سعی نکن از هسته تیرویید برا ترانس ایزوله استفاده کنی. و حتی میتونی از حلب های گالوانیزه روغن نباتی برش بدی و هسته بصورت مربع بسازی و هر طرف یک ساید رو مجزا بپیچی .فقط تا میتونی ورق ها رو با شارلاک رقیق نسبت به هم عایق کن. موفق باشی.

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
راستی . چون تمام ترانس های ۲۲۰ به ۱۱۰ از نوع خطرناک سیم پیچ مشترک هستن (چون ارزون بشه) تو سر وسط ثانویه یک خروجی حتما قرار بده که به ۱۱۰ ایزوله هم بتونی بگیری .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mani6

mani6

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-21
102
230
52
بندرعباس
سلام نیما جان از توجهت سپاسگذارم . از این نمونه هسته ایی که فرمودی من دو تا دارم که فکر کنم مربوط به فن هود باشه . توی عکس الصاقی مشخصه ، هر دوتاشو به هم پیچ کردم سایز دهنه هسته هم 5 در 6.5 سانته . البته مطمئن نیستم هر طرفش 260 دور سیم یک بشه بپیچی.ولی هسته EI زیاد دارم با قرقرش سایزای نسبتا بزرگ ( که حدود 18 تا 20 آمپر جواب میده).
چرا میگی رو اونا بپیچم خطریه. شورتی که نداره برادر؟ البته من اطلاع بیشتری ندارم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nima.mhq

mani6

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-21
102
230
52
بندرعباس
نمیدونم چرا عکسها الصاق نمیشه. اجازه بده حجمشونو کم کنم شاید بشه

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام نیما جان از توجهت سپاسگذارم . از این نمونه هسته ایی که فرمودی من دو تا دارم که فکر کنم مربوط به فن هود باشه . توی عکس الصاقی مشخصه ، هر دوتاشو به هم پیچ کردم سایز دهنه هسته هم 5 در 6.5 سانته . البته مطمئن نیستم هر طرفش 260 دور سیم یک بشه بپیچی.ولی هسته EI زیاد دارم با قرقرش سایزای نسبتا بزرگ ( که حدود 18 تا 20 آمپر جواب میده).
چرا میگی رو اونا بپیچم خطریه. شورتی که نداره برادر؟ البته من اطلاع بیشتری ندارم

سلام . ممنون .من چون سیم المنیوم استفاده کردم (بخاطر نرم تر بودن و راحت پیچیدنش) ۲۶۰ دور پیچیدم . شما باید با توجه به هسته و شکلش و نوع و قطر سیم تعداد دور رو مشخص کنید . اگه دور زیاد بپیچی هم محدودیت فضا پیدا می‌کنی هم اهم سیم پیچ بالا می‌ره و آمپر خروجی کم میشه و اگه کم بپیچی سیم پیچت ممکنه داغ بشه و دوام نیاره. کلا هر چی کمتر دور رو داشته باشی با حساب اینکه بتونه تحمل کنه جواب بهتر میگیری .
اون ترانس ها که ما داشتم مال سیم پیچ چوک لامپ های متال هالید تیر برق های خیابون بود که اطفاقی گیر آورده بودم و EI بودن .

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
متوجه نشدم که گفتی چی خطر اتصال داره . اگه آمپر بالا میخای ورق گالوانیزه رو بده برش بدن بصورت D یا همون CI و روش هم با شارلاک تمام ورق ها رو یک طرف شارلاک بزن چون ورق های هسته باید نسبت بهم عایق باشن. بعد رو هر طرف پنجره یک سیم پیچ رو بپیچ و ترانس قوی ای هم میشه.
من هم اشتراکم رو باید تمدید کنم تا بتونم عکس بفرستم .اگه خواستی برام ایمیل کن
nima.mhq@gmail.com

بالا