آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: فیوز پراندن آمپلی فایر ساند استریم

QARAMALEKI

کاربر vip
کاربر
2014-05-15
86
71
R355 و c117 هر دو سالم هستن.
کل ترانزیستورهای صدا رو در آوردم متاسفانه مشکل حل نشد.
دیودی که فرموده بودین هم تست شد سالمه.
فکر کنم مشکل از قسمت تغذیه باشه منتها کدوم قطعه معیوبه نمیتونم پیدا کنم.
در ضمن اینکه ریموت بدون وصل 12 ولت داره مربوط به همین فیوز پراندن نباشه؟

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,241
4,257
سلام مجدد پایه های مثبت و منفی ماسفت تغذیه بهم اتصال نباشه . دیگه چیزی نداره که به این شکل دوتا فیوز ۲۵ آمپرو بسوزونه. البته اگر ماسفتهای تغذیه رو کامل بیرون آورده باشید نشد به قول دوستان یک ولتاژ مستقیم لحظه ای بهش بدید .

jafarttl

کاربر vip
vip
کاربر
2013-01-29
241
291
همکار گرامی امکان داره خود چاپر تغذیه اتصال کوتاه شده باشه در ضمن اگر اسکوپ داری پالسهای tl494رو چک کن

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,048
19,270
تهران - ساوه
درود
چند تا عکس با کیفیت از نمای نزدیک پشت برد ارسال کنید
احتمال داره تو جدا کردن قطعات لحیم بین دو مسیر اتصال برقرار کرده باشه

QARAMALEKI

کاربر vip
کاربر
2014-05-15
86
71
ولتاژ مستقیم دادم 2 تا از خازن های بزرگ35 ولت 2200 میکرو سوختن بعلاوه دیود کناریشون.الان اونارو درآوردم یه دیود جایگزین کردم دوباره اتصالی داره و وقتی ادامه میدم دیود میسوزه.

آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
796
سلام. سوختن فیوز یعنی مدار دارای جریان کشثی بیش از حد است و برای تست و عیب یابی حتما نیاز است از منبع تغذیه دارای کاهنده جریان استفاده کنید و جریان آن را به کمتر از یک آمپر محدود کنید. در آن حالت هم پراب مثبت منبع تغذیه را به صورت لحظه ای به مثبت ورودی که با تکه سیمی به ریموت وصل شده، متصل کنید و در صورت جریان کشی بالا سریعا قطع کنید تا خرابی قطعات بیشتر از چیزی که هست نشود.
اولین کاری که توصیه می کنم انجام بدین اینه که دو دیود شاتکی دوبل SF104CT را کامل از برد جدا کنید تا بتوانید تشخیص دهید ایراد جریان کشی از بخش افزاینده ولتاژ است یا بخش تقویت. با ولتاژ گیری پایه های آی سی 494 هم اطلاعات مفیدی از وضعیت مدار پیدا خواهید کرد.
برای تست ترانزیستورها صرفا به تست با مولتی متر بسنده نکنید و حتما hfe یا بهره آنها را نسبت مقدار مشخص شده در دیتاشیتشان را با دستگاه تستر T4 یا T7 بسنجید.

پیوست‌ها

• 937.5 کیلوبایت بازدیدها: 86
  • 278 کیلوبایت بازدیدها: 16

QARAMALEKI

کاربر vip
کاربر
2014-05-15
86
71
دوست عزیز
من این دو دیود رو هم از مدار جدا کردم اما مشکل برطرف نشد.
همانطور که قبلا عرض کردم هم آی سی 494 و هم ماسفت های تغذیه و هم دو دیود که فرمودین از مدار جدا کردم و با مستقیم کردن ولتاژ با سوختن دو خازن بزرگ در تغذیه بعلاوه دیود کناری آن ها مواجه شدم.
دوباره دیود رو جایگزین کردم بدون خازن تست کردم دیدم دوباره داره دیود کنار خازن ها داغ میشه.
مشخصه که جریان کشی شدید داره.
من یه سر مقاومت های کناری ترانزیستورهای تقویت رو بیرون کشیدم بازم مشکل پا برجا بود.
فکر میکنم از قسمت قبل آمپلی هست اما کدوم قطعه متاسفانه موفق نشدم...

آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
796
در حالت عادی در صورت وقوع اشکال در مدار، آی سی TL494 خاموش می شود و به اصطلاح مدار پروتکت می شود. ولی وقتی مستقیم ولتاژ می دهید باعث صدمات بیشتری به قطعات می شوید. ولتاژ روی پایه های گیت ماسفت های IRFZ44N باید حدود 4.4 ولت و پایه های درین آنها حدود 12 ولت باشد.
ولتاژ روی پای های آی سی 494 هم تقریبا باید به این صورت باشه:
پایه یک: 2 ولت / پایه دو: 4.7 ولت / پایه سه و چهار: بدون ولتاژ / پایه پنج: 1.5 ولت / پایه شش : تقریبا 3.5 ولت / پایه هفت : صفر ولت گراند / پایه هشت : 12 ولت / پایه نهم و دهم : 4.6 ولت / پایه یازده : 12 ولت / پایه دوازده : 12 ولت Vcc / پایه سیزده، چهارده و پانزده : 5 ولت / پایه شانزده : صفر ولت گراند.
اگر روی پایه چهار آیسی ولتاژ بیاد دستور پروتکت صادر میشه و عمل سوییچینگ متوقف می شه.
از ماسفت های سه گانه IRFZ44N بالایی و پایینی فقط یکی را باقی بگذارید و دو تا را خارج کنید تا تفکیک عیب راحتتر شود. آی سی TL494 و قطعات کنارش را هم چک کنید سالم باشند.

پیوست‌ها

بالا