آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

IC های SMD را چگونه تعویض می کنید؟

Aliservice

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2006-12-01
137
1,636
سلام
دوستانی که در زمینه تعویض ای سی های SMD تجربه دارن تو این تاپیک اعلام کنید که IC های SMD رو با چه روشی تعویض می کردید و با پیشرفت تکنولوژی چگونه این نوع ای سی ها رو تعویض می کنید؟

مصطفی رحمانیان

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
سلام
دوستانی که در زمینه تعویض ای سی های SMD تجربه دارن تو این تاپیک اعلام کنید که IC های SMD رو با چه روشی تعویض می کردید و با پیشرفت تکنولوژی چگونه این نوع ای سی ها رو تعویض می کنید؟
راستش قدیما که خیلی سخت بود با یک سیم و هویه معمولی
بعدن که پیشرفت کردیم با هیتر
الان به علت مصرف بالای برق هیتر دوباره برگشتم به 5 سال قبل :)
با یک هویه 60 وات تمام پایه های آی سی رو پر از قلع می کنم و تند تند روی همه جای قلع می کشم
تو چند ثانیه آی سی از مدار جدا می شه !
این کار رو نه به خاطر مصرف برق بلکه به خاطر سریع تر و مطمئن تر بودنش انجام می دم
آی سی هم اصلا حرارت نمی بینه و پایه ها هم سالم می مونند
این رو هم بگم که من کم کم روزی 15 تا آی سی اس ام دی رو بر می دارم و نصب می کنم
شنیدم یک سری هیتر لیزری وارد بازار شده که کلی کار رو راحت کرده
و دستگاه bga که قصد خریدش رو دارم
راستش دارم جمع و جور می کنم چند روز دیگه برم یا تهران یا امارات این دستگاه رو از نزدیک ببینم و بخرم
خوراک این دستگاه این برد هاست که عکسشون رو گذاشتم

پیوست‌ها

• 48.8 کیلوبایت بازدیدها: 375
  • 30.1 کیلوبایت بازدیدها: 371
  • 1.2 مگابایت بازدیدها: 139

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام
من هم از روش اقای رحمانیان استفاده میکنم و روی همه پایه های یک طرف ای سی قلع میریزم و یک طرف را بلند میکنم و بعد میرم سروقت طرف دیگر و دیگه از هیتر استفاده نمیکنم برای چسباندن هم باز با هویه معمولی ای سی ها را لحیم میکنم خیلی راحتتره تا هیتر
و انواع ای سی های فلش و رم و.........را با همین روش در میارم
شاید بیش از یک سال باشه که هیتر را حتی به برقهم نزدم
راستی اقا رحمانیان در مورد این دستگاه یکم بیشتر توضیح بده که کارش چطوری هست و قیمتش را هم بگو چقدره

hasan.h

کاربر
2010-11-16
140
1,221
باسلام دوستان
من از قرص ضد قلع استفاده می کنم
روش کار هم خیلی راحت است
حتی آی سی های cpu را ظرف مدت یک دقیقه بدون اینکه آی سی زیاد گرم شود وآسیب ببیند
از مدار خارج می کنم
طریقه کار هم این است که:قرص را خرد می کنم وبا هویه روی پایه ها راکامل قرص ضد قلع را آ ب می کنم
بطوری که کامل روی پایه ها پوشانده شود
بعد با یک فشار آرام به زیر آی سی ،آی سی از مدار به راحتی جدا می شود
پایه های مدار هم سالم سالم می ماند.
موفق باشید

Aliservice

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2006-12-01
137
1,636
راستش قدیما که خیلی سخت بود با یک سیم و هویه معمولی
بعدن که پیشرفت کردیم با هیتر
الان به علت مصرف بالای برق هیتر دوباره برگشتم به 5 سال قبل :)
با یک هویه 60 وات تمام پایه های آی سی رو پر از قلع می کنم و تند تند روی همه جای قلع می کشم
تو چند ثانیه آی سی از مدار جدا می شه !
این کار رو نه به خاطر مصرف برق بلکه به خاطر سریع تر و مطمئن تر بودنش انجام می دم
آی سی هم اصلا حرارت نمی بینه و پایه ها هم سالم می مونند
این رو هم بگم که من کم کم روزی 15 تا آی سی اس ام دی رو بر می دارم و نصب می کنم
شنیدم یک سری هیتر لیزری وارد بازار شده که کلی کار رو راحت کرده
و دستگاه bga که قصد خریدش رو دارم
راستش دارم جمع و جور می کنم چند روز دیگه برم یا تهران یا امارات این دستگاه رو از نزدیک ببینم و بخرم
خوراک این دستگاه این برد هاست که عکسشون رو گذاشتم

بله قدیما با سیم و هویه بود بعد یه جور قلع اومد به قلع خنثی گر معروفه که دور پایه های ای سی رو گرم نگه می داشت و ای سی به راحتی جدا می شد(همون روش جناب رحمانیان و محمودی)
cja4vzzsfgzl24pkvt26.jpg

بعد هیتر ها به بازار اومدن و مشکل عمده این نوع هیتر ها اینه که مقاوت و خازن های دور ای سی رو امکان داره که بپرونه
و تازگیا یه تکنولوژی جدید پا به عرصه گذاشته که جناب رحمانیان هم اشاره کردن
این دستگاه لیزر نیست یه جور لامپ هستش که حرارت زیادی تولید می کنه/بنده یه نمونه از این دستگاه رو از چین وارد کردم و خیلی خوب جواب می ده.

3ay0ha32c7b3r4yd5f9.jpg

t9brkzmk3ylk6x947bym.jpg

zfpwsi3antdtkprora.jpg

Aliservice

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2006-12-01
137
1,636
علی اقا قطعه را زیاد گرمرنمیکنه که موجب خرابی قطعه بشه
در مورد کارش یه توضیح کوچک بده
قیمتش تقریبا چقدر هست

حرارت دستگاه قابل تنظیمه.
این دستگاه هم از زیر برد حرارت میده و هم از طریق نور لامپ.
واسه کارایی بهتر هم از هیتر زیر برد و هم از لامپ باید استفاده کرد و ای سی بعد از 30 ثانیه بدون اینکه برد و یا ای سی هیچ صدمه ای ببینه ای سی رو با یک پنس نازک بر می دارم.
نمونه این دستگاه تهران هست و قیمتش بسته به امکاناتش بین 300 تا 450 هزار تومن هستش و در چین هم بین 250 تا 350 قیمت داره.

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
یک تاپیک جدید باز میکنیم و ابزار های مورد نیاز یک تعمیرکار را معرفی میکنیم
بعضی از ابزار ها تازه در بازار اومده اند که خیلی از دوستان اطلاعی از ان ابزار ها ندازند
انشاالله تا اخر شب در تاپیک جدیدی که باز میکنم چند تا ابزار کار جدید را معرفی میکنم
مثل اهمتری که برای تست قطعات SMD تولید شده و................

Aliservice

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2006-12-01
137
1,636
یک تاپیک جدید باز میکنیم و ابزار های مورد نیاز یک تعمیرکار را معرفی میکنیم
بعضی از ابزار ها تازه در بازار اومده اند که خیلی از دوستان اطلاعی از ان ابزار ها ندازند
انشاالله تا اخر شب در تاپیک جدیدی که باز میکنم چند تا ابزار کار جدید را معرفی میکنم
مثل اهمتری که برای تست قطعات SMD تولید شده و................

فکر خوبیه زکریا جان دلیل ایجاد این تاپیک هم معرفی این دستگاه بود که خیلی کارش درسته

nazari_omega

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-18
327
4,296
بهشهر (اشرف البلاد)
سلام دوستان من فقط از قلع اس ام دی استفاده میکنم واسه کاشتن ای سی با هویه 30 وات یا 20 وات تموم پایه ها رو قلع میدم وبا کشیدن هویه روی پایه ها قلع های اضافه رو جمع میکنم کمی قلع اخر کار میمونه که معمولا برداشتنش یه مقداری سخته این کار رو سیم قلع کش راحت انجام میده. بهترین روش همینه که اصلا خرابی نداره.هیتر هم دارم اما 10 بار ازش استفاده مفید نکردم . البته اقای حلاج این دستگاهی که معرفی کردن رو من باهاش اصلا اشنایی ندارم تو عکس روی میز کارشون که قبلا تو قسمت میز کار گذاشته بودن کنار هیتر دیده بودم .واسم سوال بود که الان به جوابش رسیدم. اقای محمودی نظر خوبیه اگه یه تاپیک واسه اشنایی با ابزار و دستگاههای جدید باز بشه. اگه ادرس هم از فروشگاههایی که این ابزار رو میفروشن بزارید عالیه. چون تو شهر ما که اصلا از این ابزارها خبری نیست. کار خوب رو ابزار خوب در میاره. موفق باشید.

بالا