آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: نحوه محاسبه مصرف سوخت لحظه ای

mohsen_b_y

کاربر
2008-11-23
6
2
سبزوار
با سلام و تشکر به خاطر مطالب بسیار مفید.
میخواستم بدونم کسی اطلاع داره مصرف سوخت لحظه ای در خودرو چطور محاسبه میشه.
با توجه به اینکه اکثرا از فلومتر در مسیر بنزین استفاده نمیکنند و بعضی از خودروها سنسور MAF رو هم ندارن(برای اندازگیری چگالی هوای )، چطور مصرف سوخت لحظه ای محاسبه میشه؟و چطور میشه کالبیره کرد؟
سپاس
ماشین من بسترن b50F هستش و مصرف سوخت لحظه ای بالا رو نشون میده

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,785
25,718
درود بر شما ///دوست گرامی اکثر ماشینهای چینی و تولید داخل مصرف سوخت لحظه ای که دارن کشکی هست و همینطوری بر اساس برخی پرامتر های نا مطمئن حساب میشه و حتی ماشین نو هم قابل اعتماد نیست .فقط در برخی ماشینهای اروپایی و ژاپنی و کره ای میشه کاملا بهشون اعتماد کرد ....یکی از اشناها برلیانس داشت توی یک مسیر مشخص حدود 50 کیلومتر مصرف لحظه ای را 5.7 میزد و مت برای تست و صحت اون باک را تا خر خره پر کردیم و این مسیر را رفتیم و برگشتیم حدود 100 کیلومتر شد تمام مسیر رفت و برگشت هم مصرف را بین 5.3تا 5.7 میزد .وقتی برگشتیم مجدد پمپ بزین رفتیم و باک را مجدد تا خرخره پر کردیم دقیقا 10.3 لیتر بنزین توی مسیر مصرف شده بود در صورتی که نهایتا باید 7 سوزونده باشه....البته ماشین صفر هم بود و ایراد هم نداشت

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
درود بر شما

در ecu هایی MAF سنسور ندارند ، جدولی وجود داره برای شبیه سازی این پارامتر . اگر به این خودرو ها با دیاگ متصل بشید میبینید که همواره در حال نمایش چگالی هوای ورودی هستند.

سایز پاشش انژکتور هم که مشخص هست و مقدار اون هم در ECU از پیش تعریف شده
فشار پمپ بنزین هم که توسط رگولیتور در محدوده خاصی ثابت هست.
MAP سنسور هم که در خودروهای یورو 4 به بعد اهمیتش بیشتر میشه چرا که مسیر برگشت سوخت وجود نداره و سیستم ریترنلس شده.(برای محاسبه خلا منیفولد و اصلاح میزان پاشش)
تایم پاشش هم که مشخص.
دور موتور هم مشخص هست.

همه این پارامترها میرن تو یه فرمول و .....

mohsen_b_y

کاربر
2008-11-23
6
2
سبزوار
با عرض سلام و تشکر از شماnamaste. بله درست میفرمایید. نشان دهنده اصلا قابل اعتماد نیست و خطا داره. من مصرف رو دستی حساب میکنم و به این نتیجه رسیدم که مصرفم بالا رفته. ابته همین مصرف لحظه قبلا تا 20 (L/100 km) بالا میرفت الان تا 45 تا میره. مصرف جاده در حالت بدون بار شده 9 لیتر! انژکتورها رو خودم شستم، فیلتر و صافی بنزین تعویض کردم، شمع سوزنی اریدیم مناسب کد حرارتی انداختم، مپ سنسور رو چک کردم در حلت های مختلف( دما و فشار کالیبره بود تقربیا) و تمیز کردم، دریچه گاز رو تمیز کردم، نشتی منیفولد هوا رو گرفتم ، اما در نهایت تاثیری در مصرف نداشته. مصرفم همچنان بالاست. قبلا ترکیبی 9 لیتر بوده الان ترکیبی 12.5 شده.

mohsen_b_y

کاربر
2008-11-23
6
2
سبزوار
با عرض سلام و تشکر به خاطر راهنمایی مفیدتون.
بله شما درست میفرماید. طبق look up table که در ECU قرار داره پارامترهای مانند دبی پاشش سوخت ثابت در نظر گرفته شده و قاعدتا باید پارامتر زمان با توجه به زاویه دریچه گاز ، فشار و دمای هوای منیفولد جزء متغییرها باشند. اما با توجه به اینکه مصرف سوخت لحظه ای من زیاد نمایش داده میشه( که در عمل هم زیاد شده) با توجه به اینکه مپ سنسور تقریبا کالیبره است ( 88Kpa در حالت باز که با پرشر ترنسمیتر Absolut که در محل مورد تست هم همین عدد بود و دما هم درست بود) چرا این افزایش در واقعیت و نمایش اتفاق افتاده؟
ابته خروجی سنسورهای اکسیژن رو هم تست کردم. قاعدتا با توجه تغییرات ولتاژ درست عمل میکنن. هیچ گونه خطایی هم بر روی ECU نیست.( اینا رو با دیاگ چک میکنم)
یه نکته : شمع ها رو موقع باز کردن دیدم مقداری سیاه شده. نشان از غلظت سوخت بالا داره. (ماشین روغن سوزی نداره)
حالا دو تا سوال میمونه
1- بر اساس چه پارامتری مصرف سوخت لحظه داره زیاد نمایش میده؟
2- در عمل چرا مصرفم رفته بالا؟

بالا