آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست راهنمایی کم کردن ولتاژ لامپ ال ای دی ۹وات پارس شهاب

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود خدمت اساتید خستگی ناپذیر وگرامی وعرض ادب خدمت اساتید ودوستان محترم بنده ۸ عدد از لامپ پارس شهاب ۹وات دارم که یکی از ال ای دی هاشون سوخته وبقیه سالمند واون یکی رو شورت کردم وبعد روشن کردم ولتاژ خروجی ال ای دیها ۶۳.۹ولت دی سی بوده است وبعد دنبال مقاومت های موازی مدار گشتم ومقاومت معادل رو با اهمتر دیجیتال گرفتم که مقدار ۲.۷ اهم رو نشان داد وبعد مقاومت 2R70رابرداشتم ومقاومت دیگری گذاشتم جاش که ولتاژ به ۶۰ ولت رسید ودوباره مقاومت رو افزایش دادم و اینبار دو مقاومت ۱۵اهم رنگی رو باهم سری کردم و جای مقاومت 2R70 گذاشتم وبعد ولتاژ خروجی رو گرفتم البته خروجی به مقاومت اجری ۵وات ۱۲۰اهم متصل بود که دراین حالت ولتاژ خروجی به ۵۸ولت رسید والبته چون مقاومت بالاتر دم دست نداشتم ادامه ندادم وخواهشی که از دوستان عزیز دارم اینه که مقاومت رو تا کجا باید افزایش بدم که به ال ای دی ها آسیب نرسد وعمرلامپها افزایش پیدا کند وایا مقاومت دومی که موازی میباشد آن را هم باید تغییر بدهم یاخیر عکس هم خدمت اساتید عزیز اپلود میشود

پیوست‌ها

• 550.8 کیلوبایت بازدیدها: 131
  • 121.9 کیلوبایت بازدیدها: 130
  • 486.8 کیلوبایت بازدیدها: 127

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
بادرود خدمت اساتید خستگی ناپذیر وگرامی وعرض ادب خدمت اساتید ودوستان محترم بنده ۸ عدد از لامپ پارس شهاب ۹وات دارم که یکی از ال ای دی هاشون سوخته وبقیه سالمند واون یکی رو شورت کردم وبعد روشن کردم ولتاژ خروجی ال ای دیها ۶۳.۹ولت دی سی بوده است وبعد دنبال مقاومت های موازی مدار گشتم ومقاومت معادل رو با اهمتر دیجیتال گرفتم که مقدار ۲.۷ اهم رو نشان داد وبعد مقاومت 2R70رابرداشتم ومقاومت دیگری گذاشتم جاش که ولتاژ به ۶۰ ولت رسید ودوباره مقاومت رو افزایش دادم و اینبار دو مقاومت ۱۵اهم رنگی رو باهم سری کردم و جای مقاومت 2R70 گذاشتم وبعد ولتاژ خروجی رو گرفتم البته خروجی به مقاومت اجری ۵وات ۱۲۰اهم متصل بود که دراین حالت ولتاژ خروجی به ۵۸ولت رسید والبته چون مقاومت بالاتر دم دست نداشتم ادامه ندادم وخواهشی که از دوستان عزیز دارم اینه که مقاومت رو تا کجا باید افزایش بدم که به ال ای دی ها آسیب نرسد وعمرلامپها افزایش پیدا کند وایا مقاومت دومی که موازی میباشد آن را هم باید تغییر بدهم یاخیر عکس هم خدمت اساتید عزیز اپلود میشود
این همه پیچیده کردی مهندس
یه مقاومت هم سطح ال ای دی ها بزار جای اونی که کندی

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
دو LED قرمز با Forward Voltage = 2V و آبی با Forward Voltage = 3.3V را بصورت سری به یکدیگر متصل کرده ایم. مقدار Forward Current هر دو LED برابر 20mA آمپر است. اگر بخواهیم این مجموعه را با منبع تغذیه 12 ولتی روشن کنیم، به مقاومت چند اهم نیاز داریم؟

ابتدا مجموع ولتاژ دو LED را محاسبه میکنیم:

VLED = 2 + 3.3 = 5.3V
اکنون با استفاده از روش بالا همانند یک LED مقدار R را محاسبه میکنیم:

Forward Voltage = 5.3V
Forward Current = 20mA = 0.02A
R = V / I
R = (12V - 5.3V) / 0.02A
R = 335 ohms
که نزدیکترین مقاومت موجود در بازار به عدد 335، مقاومت 390 اهمی است.

برگرفته شده از icecat.ir

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-02-11
581
1,053
درود بر شما.مقاومت معادل کنترل جریان شما حدود ۱.۸ اهم است.شما میتونی مقاومت ۶.۲ رو خارج کنی که در این صورت مقاومت کنترل جریان میشه ۲.۷ و جریان کمتر میشه و نهایتا میتونید هر دو مقاومت رو بردارید و یک مقاومت ۳.۹ دیپ ۱/۴ وات به جاش جایگزین کنی.اگه مقاومت بزرگتر استفاده کنید نور لامپ خیلی کم میشه و زیاد جالب نیست.سپاس

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود وتشکر از راهنمایی دوستان عزیزجناب sm9297 یه مسئله واصه من مبهمه واون اینه که اگه مقاومت دیپ ۳.۹ اهم پیدا کنم ۱/۴وات رو از کجا میشه فهمید و دوما پس از نصب این مقاومت با اهمتر دیجیتال ولتاژ خروجی زیر بار رو بگیرم که کم شده از حدی که بوده یانه جریان خروجی رو بگیرم که مطمئن بشم که به حدی رسیده که به ال ای دیها آسیب نمیزنه و عمر لامپ افزایش پیدا میکنه وخوبه از همکاری شما عزیزان بینهایت ممنون و سپاسگزارم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-02-11
581
1,053
بادرود وتشکر از راهنمایی دوستان عزیزجناب sm9297 یه مسئله واصه من مبهمه واون اینه که اگه مقاومت دیپ ۳.۹ اهم پیدا کنم ۱/۴وات رو از کجا میشه فهمید و دوما پس از نصب این مقاومت با اهمتر دیجیتال ولتاژ خروجی زیر بار رو بگیرم که کم شده از حدی که بوده یانه جریان خروجی رو بگیرم که مطمئن بشم که به حدی رسیده که به ال ای دیها آسیب نمیزنه و عمر لامپ افزایش پیدا میکنه وخوبه از همکاری شما عزیزان بینهایت ممنون و سپاسگزارم
درود بر شما.مواردی رو که عرض کردم خودم روی لامپها انجام میدم.با افزایش مقاومت ، جریان خروجی آی سی درایور که به ال ای دی ها میرسه کم میشه و این موضوع رو با توجه به کم شدن نور لامپ به راحتی متوجه میشیم.اینکه عرض کردم مقاومت بالاتر از 3.9 اهم استفاده نشه بهتره ، از این جهت هست که نور لامپ نسبت به حالت قبل از سوختن ، خیلی کم نشه.از نظر وات مقاومت هم مقاومت 1/4 اندازه کوچکی داره و به راحتی میتونید روی برد لحیم کنید.سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-02-11
581
1,053
درایور لامپها از نوع ip هستند و متناسب با بار خروجی ، جریان رو تأمین میکنن.شرکتهای تولید کننده لامپ به جهت رقابت(از نظر شدت نور) و از طرفی کاهش عمر لامپ(از نظر درآمد بالاتر) ، مقاومتهای کنترل جریان رو طوری انتخاب میکنن که بیشترین جریان قابل تحمل ، به ال ای دی ها برسه.پس با افزایش مقاومت در واقع به آی سی درایور میفهمونیم که باید جریان کمتری به ال ای دی ها بده و قاعدتاً عمر لامپ افزایش پیدا میکنه.عذر میخوام اگر طولانی شد.سپاس

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود وخسته نباشید خدمت اساتید ارجمند فرمایشات شماجناب smm9297 روانجام دادم مقاومت 6R20 اس ام دی رو ازروی برد برداشتم وچون مقاومت 3.9 اهمی دم دست نداشتم یک مقاومت دیپ 1اهمی روبا مقاومت اس ام دی 2R70 سری نمودم که در مجموع مقاومت به 3.7 اهم رسید وبعد ال ای دیها رو روی خروجی مدار لحیم کردم با رعایت قطب مثبت ومنفی و لامپ رو روشن نمودم و دراین حالت ولتاژ زیر بار رو با مولتی متر دیجیتال گرفتم که ولتاژ 59.3رو مشاهده نمودم که البته عدد 3تا عدد 7درحال نوسان بود و از دو سرپیچ لامپ استفاده نمودم و لامپ با مدار اصلی ویک ال ای دی شورت شده رو با لامپ تعمیری جدید که اونم یک ال ای دی شورت شده داشت رو همزمان با دو سرپیچ مجزا روشن نمودم و خروجی ولتاژ لامپ که مدارش دست نخورده بود رو گرفتم که زیر بار ولتاژ 61.1 رو نشون میداد در حالیکه لامپ تعمیری ولتاژ 59.3رو نشان میدادونور دولامپ رو همزمان مشاهده نمودم لامپ تعمیری نور کمتر وملایمتری ازخودش نشون داد به نظر شما بزرگواران نور خوب است دراین حالت واین نمونه لامپ ۹وات پارس شهاب و۸ عدد از این نمونه لامپها دارم ومشکلشون یکی است و اگه یک مقاومت دیپ 3.9اهمی بزارم جای این دوتا مقاومت سری شده که اینطوری لحیم کردن هم راحت تر میشود اگه احیانا 3.9اهمی پیدا نکردم چه مقدار مقاومت جایگزین خوب است از زحمات شماها سروران بینهایت ممنون و سپاسگزارم

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297
بالا