آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مدار نیم جم کننده و طریقه ساخت مدار رو کسی بلده

با سلام
مدار نیم جم کننده چی هست و کارش چی
مدار داخلی او چه شکلی
و مداری برای اثبات این مدار هست اگر هست چطوری این یه پرزه دانشجویی هست که استاد به برادرم گفت مدار نیم جم کننده بساز اگر کسی اطلاعات داره برام بزاره ممنون میشم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با سلام
مدار نیم جم کننده چی هست و کارش چی
مدار داخلی او چه شکلی
و مداری برای اثبات این مدار هست اگر هست چطوری این یه پرزه دانشجویی هست که استاد به برادرم گفت مدار نیم جم کننده بساز اگر کسی اطلاعات داره برام بزاره ممنون میشم
سلام :
اطلاعات درخواست شده ناقص است شما عين عنوان مطرح شده را در رابطه با رشته و مبحث و مقطع دانشجويي را بايد بزاريد و مشخص كنيد كه :
{انالوگ يا ديجيتال } {گيت هاي منطقي يا مدار الكترونيك } و كلي اطلاعات در چه حد مقطع ؟؟
موفق باشيد .

رشته کامپیوتر است ترم 3 هست کتاب مبانی کامپیوتر تو کتاب این طوری بود
طراحي مدار نيم جمع کننده
Half Adder
براي جمع دو عدد يک رقمي مبناي دو

osakhtrob10-20.gif
تابع متناظر با S :
moz-screenshot.png
تابع متناظر با C :
f(x,y)= m 3 = xy

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
رشته کامپیوتر است ترم 3 هست کتاب مبانی کامپیوتر تو کتاب این طوری بود
سلام :
بله موضوع مسايل مربوط به توابع اعداد باينري با گيت هاي ديجيتالي هست اگر كار و جمع و تفريق با گيت ها مشكلي داريد به لينك زير مراجعه و مطالعه كنيد .
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=325 مباني ديجيتالي ولي فكر كنم خود كتاب ها و جزوه هاي دانشجويي منبع خوبي باشند و براي اثبات چند روش موجود هست كه بستگي به درخواست استاد يا انتخاب خود دانشجو هست كه برعكس عمليات يا مهندسي معكوس در توابع جبر بولي و... را در نظر ميگيرند .
و ديگر اينكه اينگونه مسايل براي حل و تمرين و كسب مهارت دانش پژوهان عزيز طراحي شده كه بايد خودشون دست بكار شوند و چنانكه در حل ان مشكلي پيش امد مطرح كنند تا راهنمايي كنيم
موفق باشيد .

من هم میدونم اما استاد گفته که یه مدار نیم جم بسازید تشریح مدار رو مشکل ندارم فقط نمیدونم برای ساخت مدار از چه چیزی هایی استفاده کنم مثالا از چه نوع ایسی استفاده کنم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
من هم میدونم اما استاد گفته که یه مدار نیم جم بسازید تشریح مدار رو مشکل ندارم فقط نمیدونم برای ساخت مدار از چه چیزی هایی استفاده کنم مثالا از چه نوع ایسی استفاده کنم
سلام :
بله سؤال خوبي هست :
براي شروع بكار ميتونيد ديتا شيت يك سري ايسي هاي TTL و CMOS را مطالعه كنيد تا ببينيد كدام ايسي گيت هاي مورد نياز شما را دارد و چند تا گيت نياز هست و كدام ايسي چند و چه نوع گيت هايي دارد در بخش معرفي ايسي ها نمونه هاي زيادي تشريح شده : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=1181 اين بخش شامل چندين صفحه ميباشد با مروري بر شكل داخلي ايسي ها ميتوان تصميم استفاده را گرفت .
براي راهنمايي بيشتر ميتونيد از ايسي 4011 كه داراي 4 گيت نند و 4001 نور و يا 7414 بافر نات و 4093 داراي 4گيت انحصاري {ايكسكلويز نند } و ايسي 4081 شامل 4 گيت اند و ......
بهتر است مراعات كنيد كه همه گيت هاي انتخابي از يك نوع TTL يا CMOS باشند .
تقريبا اكثر ايسي هايي كه با عدد 40 شروع ميشوند CMOS و از محدوده 3 ولت الي 18 ولتي هستند .
و تقريبا تمام ايسي هايي كه با 74 شروع ميشوند از نوع TTL و با 5 ولت كار ميكنند .
براي دريافت كتابچه اطلاعاتي { ديتا شيت }تمام ايسي هاي نوع ttl به لينك زير مراجعه نماييد .
ttl datashet : http://www.electronics-lab.com/downloads/datasheets/ttl.html
با تشكر .
موفق باشيد .

بالا