آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: کاهش ولتاژ در تغذیه تابلوی روان s-350-R3

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
عرض ادب خدمت اساتید محترم

ولتاژ خروجی تغذیه فوق درست میباشد ولی زیر بار کاهش ولتاژ داره
بر خلاف دیگر تغذیه های تابلوی روان این منبع از دو آیسی تشکیل گردیده آیسی 16 پایه اصلی TL494 میباشد و آیسی دیگری 8پایه HA17358 میباشد
ولتاژ خازنهای بزرگ 315ولت میباشد
تغدیه آیسی 494 حدود 12 ولت میاشد ولی تغدیه آیسی دوم حدود 5 ولت میباشد
با تغذیه خارجی ولتاژ 12 ولت به آیسی ها تزریق کردم ولی هیچ تغییری حادث نگردید و تغذیه آیسی ها به همان صورت بود کاهش ولتاژ هم وجود داشت

اساتید محترم اگر با مشکل فوق روبرو شده اند و تجربه ای دارند لطفا یاری رسانند
تصویر مربوطه در پست بعد ارسال خواهد گردید

سپاسگزارم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
تصویر برد مربوطه خدمت شما

۲۰۲۰۰۴۲۸_۰۳۳۳۱۹.jpg

Screenshot_۲۰۲۰۰۴۲۸-۰۲۳۴۲۷.png

از سلامت آیسی 494 مطنعن هستم و به آیسی کوچک مشکوک میباشم
قطعات مرتبط با تغذیه آیسی ها چک شده
آیا مشکل در آیسی 8پایه میباشد ؟

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,735
سلام
همکار گرامی این مشکل معمولا از خازن های اول است شما خازن های بزرگ را تعویض فرماید و خازن کوچک معولا 4.7 هستد تعویض فرماید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام
همکار گرامی این مشکل معمولا از خازن های اول است شما خازن های بزرگ را تعویض فرماید و خازن کوچک معولا 4.7 هستد تعویض فرماید

درود بر شما عزیز گرامی
ولتاژ هر کدام از خازنهای بزرگ در طبقه اول 155ولت ‌کامل میباشد
آیا باز هم امکان خرابی وجود دارد؟
خازنهای مرتبط با تغذیه آی سی ها نیز چک شده و ایرادی نداشت
خیلی روی این تغذیه وقت گذاشتم ولی فعلا به نتیجه ای نرسیدم

آیا ضعیف بودن ولتاژ در تغذیه آیسی آپ آمپ 8پایه HA17358
میتونه نشان از سوختگی آیسی باشد

آیسی جهت تعویض نداشتم ترجیح دادم ابتدا از همکاران محترم سوال نمایم بعد اقدام به تعویض نمایم
سپاسگزار هستم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
مشاهده فایل‌پیوست 165545

مشاهده فایل‌پیوست 165546

درود و احترام
فعلا نتونستم آیسی تهیه کنم
ترانزیستورهای قدرت تحط فشار هستن و در تایم کوتاهی داغ میکنند
از اونجایی که طراحی این مدار شلوغتر و متفاوت با دیگر تغذیه ها ی مشابه میباشد آیا امکان داره برخی از قطعات رو حذف نماییم ؟

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
مشاهده فایل‌پیوست 165545

مشاهده فایل‌پیوست 165546

درود و احترام
از اونجایی که طراحی این مدار شلوغتر و متفاوت با دیگر تغذیه ها ی مشابه میباشد آیا امکان داره برخی از قطعات رو حذف نماییم ؟

2تا ترانزیستور نزدیک ترانس کوچک هست ..
هر دوی آنها را تعویض کنید مشکل حل میشود..
احتمال زیاد ایراد خازن ندارد..

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
مشاهده فایل‌پیوست 165545

مشاهده فایل‌پیوست 165546

درود و احترام

سلام

دوست عزیز اون اپ امپ احتمالا برای راه اندازی فن پاور در پاور های فن دار هستش و زیاد مهم نیست . شما در مسیر بیس دو ترانزیستور قدرت دو خازن 4.7 رو حتما عوض کنین . در مسیر تغذیه ای سی هم یک خازن 47 یا 100 میکرو هستش اون رو هم تعویض کنین ( احتمالا توی این مدل کنار سلف خروجی باشه ) . دو ترانزیستور کنار چوک کوچک رو بیرون مدار تست کنین نشتی پیدا نکرده باشن ( تو این مدل ترانزیستور شایع هست) و دیود های فست کنارشون هم تست کنین . 12 ولت روی تغذیه ای سی یکم کمه باید حدود 16 ولت باشه که احتمالا بدلیل ایراد فعلی پاوره و ای سی معمولا معیوب نمیشه بزاریدش برای اخرین کار . دیود های قدرت شاتکی خروجی رو هم حتما تست کنین بیرون مدار سالم باشن . باز اگر راه نیفتاد بفرمایید بیشتر راهنمایی کنم

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام و درود
جناب habib عزیز
به طور کلی شاید بشه گفت یکی از دلایل افت ولتاژ منبع تغذیه سوئیچینگ عدم کارکرد درست خازن های خروجی باشه.
اما از اون جایی که به آیسی HA17358 شک داری و با توجه به اینکه یک آیسی با دو آپ امپ داخلی هست می تونید با استفاده از روش استاد غزال تستش کنید. لینکش رو براتون می میزارم : https://www.irantk.ir/threads/28106-تست-قطعه/page2?p=181027&viewfull=1#post181027
البته باید کاربرد این آیسی در این تغذیه مشخص بشه. مثلا چک کنید خروجی های 1 و 7 به کجا میره؟
من خودم حدس میزنم نقش یه جور پروتکشن رو داشته باشه.
موفق باشید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام

دوست عزیز اون اپ امپ احتمالا برای راه اندازی فن پاور در پاور های فن دار هستش و زیاد مهم نیست . شما در مسیر بیس دو ترانزیستور قدرت دو خازن 4.7 رو حتما عوض کنین . در مسیر تغذیه ای سی هم یک خازن 47 یا 100 میکرو هستش اون رو هم تعویض کنین ( احتمالا توی این مدل کنار سلف خروجی باشه ) . دو ترانزیستور کنار چوک کوچک رو بیرون مدار تست کنین نشتی پیدا نکرده باشن ( تو این مدل ترانزیستور شایع هست) و دیود های فست کنارشون هم تست کنین . 12 ولت روی تغذیه ای سی یکم کمه باید حدود 16 ولت باشه که احتمالا بدلیل ایراد فعلی پاوره و ای سی معمولا معیوب نمیشه بزاریدش برای اخرین کار . دیود های قدرت شاتکی خروجی رو هم حتما تست کنین بیرون مدار سالم باشن . باز اگر راه نیفتاد بفرمایید بیشتر راهنمایی کنم

ممنون عزیزم خیلی لطف کردید
حقیقتا در رابطه با تغذیه تابلوی روان تا اندازه ای به خود مغرور شده بودم که جزو محالات میپنداشتم این منبع تا ابن اندازه بخواهد بنده رو سر کار بگذارد
طوری که ۴ روز مداوم روش کار کردم
از تمامی دوستان و همکاران عزیزم که لطف داشتند و راهنمایی نمودتد کمال تشکر را دارم
خوشبختانه یا شوربختانه هیچیک از مشکلات و راهکارهای کلیدی و دقیقی که دوستان عزیز راهنمایی فرمودند مشکل این تغذیه نبود

علیرغمی که قبلا تمامی احتمالات چک نموده بودم
ولی بعد از اشاره دوستان مجدد با دقت بیشتر جملگی موارد را چک نمودم ولی متاسفانه راهگشا نگردید

هیچگونه شورتی و نشتی در ترانزیستورهای قدرت و دیود های دوبل وجود ندارد

ولتاژ هر کدام از خازنهای بزرگ اولیه در حدود 115 ولت میباشد
ولتاژ تغذیه tl494 برابر با 11.75 همچنین تغذیه آیسی آپ آمپ
۸ پایه 4.75 ولت میباشد
ولتاژ خروجی 12ولتdc میباشد و توسط پتانسیومتر خود مدار از حدود 10 الی14 ولت بالا و پایین میگردد
ولی زیر کمترین بار ولتاژ به شدت افت میکنه !!!!

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
شما باید قطعات گفته شده را تعویض کنید تا مشخص بشه سالم هست یا نه..
بعضی قطعات قابل تست نیست و فقط با تعویض مشخص میشه..
به عنوان مثال خازن ها برای تست esr متر میخواد..و با هیچ تست دیگه ای مشخص نمیشه..
و اینکه شما باید یکم تحلیل هم انجام بدید خودتون ..
ببینید کدوم قطعات میتونه باعث این نوع ایراد بشه..
به عنوان مثال ترانزیستورهایی که گفتم بهتون .. خروجی pwm ای سی مستقیم به اونها اعمال میشه و اونها ترانس درایو رو تغذیه میکنند و فقط با تعویض میتونید مطمعن بشید

بالا