آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: سوختن ماسفتها پاور 200 آمپر و مشابه ماسفتها

Hoomanhidaji

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2019-10-08
142
92
46
با سلام
پاوری مطابق عکسهای پیوست دارم و برای تعمیر به مشکل خردم و البته این موقعیتی شد برای سوال بسیار مهم و کاربردی و اون این هست که :
جهت تعویض ماسفتها به مشابه گویا بایستی مقاومتها اطراف ماسفت نیز تعویض شود و یا از ماسفت با مقاومت کمتر استفاده کرد .

در این پاور بجای ماسفتهای PTA20N50 با مقاومت اهمی 0.26 اهم از مقاومت SPP24N60 با مقاومت اهمی 0.16 اهم استفاده کردم .
مشکلی الان دارم بعد از استفاده از لامپ تست ، لامپ چشمک زن و خازنها شارژ 370 ولت میشوند . ولی بعد ازمدتی یکی از ماسفتهای OSG55R190 میسوزن .

لطفا راهنمایی بفرمایید
1- در خصوص بدست آوردن مقاومت اهمی ماسفتها و نحوه جایگزین کردن آنها ؟
2- مشکل این پاور از کجاست ؟

پیشاپیش از اساتید سپاسگزارم .
WhatsApp Image 2020-01-04 at 17.00.05.jpgWhatsApp Image 2020-01-04 at 17.00.18.jpgWhatsApp Image 2020-01-04 at 17.00.34.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام
پاوری مطابق عکسهای پیوست دارم و برای تعمیر به مشکل خردم و البته این موقعیتی شد برای سوال بسیار مهم و کاربردی و اون این هست که :
جهت تعویض ماسفتها به مشابه گویا بایستی مقاومتها اطراف ماسفت نیز تعویض شود و یا از ماسفت با مقاومت کمتر استفاده کرد .

در این پاور بجای ماسفتهای PTA20N50 با مقاومت اهمی 0.26 اهم از مقاومت SPP24N60 با مقاومت اهمی 0.16 اهم استفاده کردم .
مشکلی الان دارم بعد از استفاده از لامپ تست ، لامپ چشمک زن و خازنها شارژ 370 ولت میشوند . ولی بعد ازمدتی یکی از ماسفتهای OSG55R190 میسوزن .

لطفا راهنمایی بفرمایید
1- در خصوص بدست آوردن مقاومت اهمی ماسفتها و نحوه جایگزین کردن آنها ؟
2- مشکل این پاور از کجاست ؟

پیشاپیش از اساتید سپاسگزارم .
مشاهده فایل‌پیوست 161925مشاهده فایل‌پیوست 161926مشاهده فایل‌پیوست 161927

همکارگرامی
چرا داعما برای یک مشکل تاپیک جدید ایجاد میکنید و مشکل را از یک تاپیک پیگیری نمیکنید؟
مقاومت اطراف ماسفت که منظور شما مقاومت گیت یا گیت سورس است در زمانی تعویض میشود که اسیب دیده باشد!
توضیحات شما در همین حد است که من هم در همین حد پاسخ بدهم احتمال زیاد خرابی ای سی که در برد ایستاد در انتهای پاور قرار دارد باشد.

Hoomanhidaji

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2019-10-08
142
92
46
همکارگرامی
چرا داعما برای یک مشکل تاپیک جدید ایجاد میکنید و مشکل را از یک تاپیک پیگیری نمیکنید؟
مقاومت اطراف ماسفت که منظور شما مقاومت گیت یا گیت سورس است در زمانی تعویض میشود که اسیب دیده باشد!
توضیحات شما در همین حد است که من هم در همین حد پاسخ بدهم احتمال زیاد خرابی ای سی که در برد ایستاد در انتهای پاور قرار دارد باشد.
سپاس از پاسخ شما
در خصوص پاسخ اول شما . مشکلات متفاوت هست و صلاح دیدم که در یک پست دیگه مطرح شود تا بقیه دوستان هم استفاده کنند.
در خصوص پاسخ دوم من این آی سی که شما هر دفعه دارین میفرمایید را در پاورهای دیگه چک کردم و سالم بود و بنظرم ایراد از این نیست.
در ضمن یکی از دوستان در همین گروه به نکته مفیدی اشاره کردن که به نظر جواب منطقی تری میاد و اون این هست که مقاومت اهمی ماسفت جایگزین بایستی کمتر از اصلی باشه.

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سپاس از پاسخ شما
در خصوص پاسخ اول شما . مشکلات متفاوت هست و صلاح دیدم که در یک پست دیگه مطرح شود تا بقیه دوستان هم استفاده کنند.
در خصوص پاسخ دوم من این آی سی که شما هر دفعه دارین میفرمایید را در پاورهای دیگه چک کردم و سالم بود و بنظرم ایراد از این نیست.
در ضمن یکی از دوستان در همین گروه به نکته مفیدی اشاره کردن که به نظر جواب منطقی تری میاد و اون این هست که مقاومت اهمی ماسفت جایگزین بایستی کمتر از اصلی باشه.

ماسفت های OSG55R190 برای تحریک ترانس در خروجی و 20n50 برای ماسفت های ورودی است
وقتی ماسفت های خروجی میسوزند علتش در مدار تحریک در خروجی است
مدار تحریک ماسفت های خروجی قبل از مقاومت گیت یک چوک هست و قبل از آن به 4 تا ترانزیستور و قبل آن به آی سی میرود
این قطعات مسیر ای سی تا گیت را بررسی کنید احتمال زیاد یکی از این قطعات مشکل دارند
پیشنهاد من به شما برای جلوگیری از هر زیانی دیدن شکل موج ماسفت ها هستش اگر اسکپ دارید بررسی کنید.
مقاومت rdson هم که شما مدنظر است در شرایطی صادق است که از ماسفت مشابه استفاده کرده باشید اما به گفته ما ماسفت از هم نوع خودش است و هر 4 تا ماسفت تعویض شده و داعما یک ماسفت میسوزد.

سلام من هم چندتا از این برد ها در دست دارم پل دیود - فیوز - دو عدد مافست -خازنهای 330 میکروفاراد ورودی و 2200 میکروفاراد خروجی کلا تعویض گردید
اما ولتاژ خروجی وقتی یک بار مثلا 20 واتی را تغذیه میکنه ریپل میزنه و از 11.5 تا 12 ولت بالا پایین میره
مشکل کجا هست 210 امپر هم خروجی پاور فوق هست بدون لامپ سری هم زدم هیچ قطعه ای داغ نمیشه و نمیسوزه لطفا راهنمایی کنید

ببخشید یادم رفت کنار برد ایستاده در اولیه مدار یک عدد دیود نیز سوخته بود کنار ای سی cm6500 که از اون یکی پاور در اوردم زدم چون مشخصاتش را نمیدونستم و یک نکته دیگه ای سی برد در دست من 14 پین هست اما در بازار و کاتالوگ 16 پین هست با نام دقیقش

بالا