آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن لپ تاپ acer E1-571G

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
سلام .

لپ تاپ ذکر شده در بالا رو ، مشتری فیش شارژر رو به صورت کج وارد پاورجک میکند و مادربرد دچار اتصالی شده و آمپر زیادی میکشید .

ماسفت pq9 سوخته بود که تعویض کردم و آمپر کشیدن خیلی کمتر شد ، هر چند ثانیه بین 0.03 تا 0.09 آمپرمیکشه .

پایه ی 16 ، آی سی pu5 که برق ورودی هست به بدنه اتصال دارد ، شماره آی سی PU5=RT8205LZQW

تمام جامپرهایی که مربوط به قسمت پاور میشد رو خالی کردم ،اما همچنان اتصالی باقیست .

جامپرهای 21 تا 26 رو خالی میکنم ، خود جامپرها اتصالی دارن ،انگار که خالی نشدن .

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

پیوست‌ها

• 2.7 مگابایت بازدیدها: 420
  • 2.7 مگابایت بازدیدها: 415

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام
به قسمتی که احساس میکنید به زمین شرت هست یک 5 ولت توسط پاور پی سی اعمال کنید بدنبال قطعه ای که جریان میکشه و داغ میشه باشید.با احتیاط عمل کنید تا مدار چاپی دچار سوختگی نشه

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
سلام
به قسمتی که احساس میکنید به زمین شرت هست یک 5 ولت توسط پاور پی سی اعمال کنید بدنبال قطعه ای که جریان میکشه و داغ میشه باشید.با احتیاط عمل کنید تا مدار چاپی دچار سوختگی نشه

سلام .ممنونم . تست میکنم ،نتیجه رو اعلام میکنم

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس
سلام

دوست عزیز فک نمیکنید با این کار امکان داره قطعات دیگه ای اسیب ببینه اونم با پاور کامپیوتر که هیچ کنترلی روی جریان اون نداریم ؟
طبق تجربه من اگه قطعه ای مثل خازن مقاومت و ماسفت یا دیود سوخته باشه معمولا امپر زیادی میکشه که در ابتدا همین دستگاه اینجوری بوده که خوشبختانه برطرف شده
و اون امپر خیلی کم معمولا مال اسیب دیدگی آیسی های کنترلر هست که با کمی حوصله و دقت برطرف میگردد ان شاءالله

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
سلام .

لپ تاپ ذکر شده در بالا رو ، مشتری فیش شارژر رو به صورت کج وارد پاورجک میکند و مادربرد دچار اتصالی شده و آمپر زیادی میکشید .

ماسفت pq9 سوخته بود که تعویض کردم و آمپر کشیدن خیلی کمتر شد ، هر چند ثانیه بین 0.03 تا 0.09 آمپرمیکشه .

پایه ی 16 ، آی سی pu5 که برق ورودی هست به بدنه اتصال دارد ، شماره آی سی PU5=RT8205LZQW

تمام جامپرهایی که مربوط به قسمت پاور میشد رو خالی کردم ،اما همچنان اتصالی باقیست .

جامپرهای 21 تا 26 رو خالی میکنم ، خود جامپرها اتصالی دارن ،انگار که خالی نشدن .

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

سلام
اول آی سی 8205 رو از روی مادربرد بردار و تست کن ببین شورتی بر طرف شده یا خیر
احتمالا خود آی سی مشکل داره چون اگر ماسفت سوخته باشه گیت و سورسش شورت میشه که باعث میشه آی سی کنترلر بسوزه
در ضمن بعد از دو ماسفت ورودی هم شورتی رو چک کن اگر اونجا شورت نباشه مشکل توی همین مدار شارژ هست.

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
سلام
اول آی سی 8205 رو از روی مادربرد بردار و تست کن ببین شورتی بر طرف شده یا خیر
احتمالا خود آی سی مشکل داره چون اگر ماسفت سوخته باشه گیت و سورسش شورت میشه که باعث میشه آی سی کنترلر بسوزه
در ضمن بعد از دو ماسفت ورودی هم شورتی رو چک کن اگر اونجا شورت نباشه مشکل توی همین مدار شارژ هست.

سلام . ممنونم از شما

آی سی 8205 رو قبلا از برد خارج کردم ،اما همچنان اتصالی پابرجاست .

آی سی pu10 هم ، پایه شماره 5 که ولتاژ خروجی آی سی هست ، اتصالی داره که این آی سی رو هم خارج کردم اما همچنان اتصالی داره .

خازنهایی که توی عکسهای پیوست شده مشخص کردم ، هر دو پایه اتصالی دارن .

ماسفت هایی که توی عکسهای پیوست شده هست ، پایه های درین و سورس اتصالی دارن .

پیوست‌ها

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
سلام . ممنونم از شما

آی سی 8205 رو قبلا از برد خارج کردم ،اما همچنان اتصالی پابرجاست .

آی سی pu10 هم ، پایه شماره 5 که ولتاژ خروجی آی سی هست ، اتصالی داره که این آی سی رو هم خارج کردم اما همچنان اتصالی داره .

خازنهایی که توی عکسهای پیوست شده مشخص کردم ، هر دو پایه اتصالی دارن .

ماسفت هایی که توی عکسهای پیوست شده هست ، پایه های درین و سورس اتصالی دارن .

سلام خواهش میکنم

توی عکس دوم

ماسفت هایی که مشخص کردی روی فاز سی پی یو هستن و بخاطر مقاومت درونی پایین سی پی یو شورت نشون میدن سی پی یو رو از روی برد بردار احتمالا اتصالیشون برطرف میشه. اگر نشد اتصالی دارن.
فقط دو تا خازن پایین سمت چپ عکس دوم (توی کادر زرد رنگ) روی ریل B+ یا همون 19.5 اصلی قرار دارن و شورت هستن.

توی عکس اول هم خازن های سمت راست به VCCSAP وصل هستن که به سی پی یو متصل میشن و در موردش مطمئن نیستم و سمت چپی ها هم به همون B+ وصل هستن و بخاطر همین شورت شدن.

راه حلی که به ذهن بنده میرسه :

1- جدا کردن سی پی یو بررسی رفع اتصالی ماسفتها و همینطور رفع اتصالی VCCSAP
2- استفاده از منبع تغذیه آزمایشگاهی با جریان کنترل شده حدود 2 آمپر روی ریل B+ و بررسی میزان جریان کشی و پیدا کردن قطعه ای که داغ میشود.
3- بررسی باقی ریل ها بخصوص 3VALW و 5VALW
4- بعد از رفع اتصالی در صورتی که باز هم مشکل داشت با سی پی یو دیگه امتحان کنید.

شماتیک و بردویو در لینک زیر موجود هست :
https://drive.google.com/drive/folders/1T3aC-51EWKveG_VMT_gtwaJYD8GFMAMJ

آخرین ویرایش:

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
سلام خواهش میکنم

توی عکس دوم

ماسفت هایی که مشخص کردی روی فاز سی پی یو هستن و بخاطر مقاومت درونی پایین سی پی یو شورت نشون میدن سی پی یو رو از روی برد بردار احتمالا اتصالیشون برطرف میشه. اگر نشد اتصالی دارن.
فقط دو تا خازن پایین سمت چپ عکس دوم (توی کادر زرد رنگ) روی ریل B+ یا همون 19.5 اصلی قرار دارن و شورت هستن.

توی عکس اول هم خازن های سمت راست به VCCSAP وصل هستن که به سی پی یو متصل میشن و در موردش مطمئن نیستم و سمت چپی ها هم به همون B+ وصل هستن و بخاطر همین شورت شدن.

راه حلی که به ذهن بنده میرسه :

1- جدا کردن سی پی یو بررسی رفع اتصالی ماسفتها و همینطور رفع اتصالی VCCSAP
2- استفاده از منبع تغذیه آزمایشگاهی با جریان کنترل شده حدود 2 آمپر روی ریل B+ و بررسی میزان جریان کشی و پیدا کردن قطعه ای که داغ میشود.
3- بررسی باقی ریل ها بخصوص 3VALW و 5VALW
4- بعد از رفع اتصالی در صورتی که باز هم مشکل داشت با سی پی یو دیگه امتحان کنید.

شماتیک و بردویو در لینک زیر موجود هست :
https://drive.google.com/drive/folders/1T3aC-51EWKveG_VMT_gtwaJYD8GFMAMJ

سلام ، خیلی ممنونم

سی پی یو رو جدا کردم ، اتصالی ماسفت ها برطرف شد .

منبع تغذیه رو سر 5 ولت و 2 آمپر تنظیم کردم و به سلف PL8 زدم ، که بعد از 10 ثانیه pq46 , pl26 داغ شدن ، که ایراد از هیچ کدوم نبود ، اما با تعویض خازن کناری pq46 که خیلی

کم داغ میکرد یعنی pc316، مشکل اتصالی بر طرف شد و لپ تاپ روشن شد و تصویر داد ،اما بعد از چند دقیقه خاموش شد ، الان روشن میشه ،تصویر نداره ، نمیدونم بایوس بزنم یا

نه ؟؟ البته برای آی او پروگرامر ندارم

آخرین ویرایش:

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
سلام ، خیلی ممنونم

سی پی یو رو جدا کردم ، اتصالی ماسفت ها برطرف شد .

منبع تغذیه رو سر 5 ولت و 2 آمپر تنظیم کردم و به سلف PL8 زدم ، که بعد از 10 ثانیه pq46 , pl26 داغ شدن ، که ایراد از هیچ کدوم نبود ، اما با تعویض خازن کناری pq46 که خیلی کم داغ میکرد

یعنی pc177 مشکل اتصالی بر طرف شد و لپ تاپ روشن شد و تصویر داد ،اما بعد از چند دقیقه خاموش شد ، الان روشن میشه ،تصویر نداره ، نمیدونم بایوس بزنم یا نه ؟؟ البته برای آی او

پروگرامر ندارم

سلام خواهش میکنم

جاهایی که لحیم کاری کردی رو خوب بررسی کن که درست اتصال داشته باشه (بخصوص پکیج های QFN) و برد رو هم با مخلوط تینر و الکل بشور و بافرچه بکش تا تمیز بشه.
تست کن درست نشد ولتاژ گیری کن( توی صفحه 3 شماتیک تمام ریل ها هستن یکی یکی بررسی کن و تست پوینت ها رو پیدا کن و به ترتیب ولتاژ گیری کن)

بایوس بزن و در صورت نیاز ME region هم انجام بده. ( حتما از بایوس فعلی بکاپ بگیر)

آخرین ویرایش:
بالا