آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: سوختن مکرر ترانزیستور ۱۳۰۰۹ در منبع تغذیه ۰تا ۳۰ ولت ۱۰ آمپر

sensyray

کاربر vip
vip
کاربر
سلام
یک منبع تغذیه ۰ تا ۳۰ ولت ۱۰ آمپر دارم که یکی از ترانزیستور های ۱۳۰۰۹ آن می سوزد. به برق ۱۱۰ متصل میکنم منبع عادی کار می کند. به ۲۲۰ میزنم درجا ترانزیستور می سوزد. من و یکی از دوستانم این منبع را خریدیم. برای ایشان عادی کار میکند. دو منبع را مقایسه کردم. هیچ فرقی پیدا نکردم. به نظر شما مشکل چیه؟ تشکر

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
خازن های ورودی بزرگ رو از نظر ظرفیت برسی کنید و مقاومت های اطراف ترانزیستورهای بزرگ و ترانزیستور های درایو

sensyray

کاربر vip
vip
کاربر
خازن های بزرگ 680u هست اما خازن سنج ۴۳۰u نشون میده. منبع تغذیه سالم بررسی کردم اونم همینجوریه. خازن هارو عوض کردم مشکل حل نشد. مقاومت های اطراف ۱ اهم و ۳۹۰کیلو هست که سالمن. ترانزیستور های درایو تست کردم سالمن

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmzhr

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
خازن های بزرگ 680u هست اما خازن سنج ۴۳۰u نشون میده. منبع تغذیه سالم بررسی کردم اونم همینجوریه. خازن هارو عوض کردم مشکل حل نشد. مقاومت های اطراف ۱ اهم و ۳۹۰کیلو هست که سالمن. ترانزیستور های درایو تست کردم سالمن

سلام دوست عزیز چند احتمال وجود داره

1. یا ترانزیستور تقلبی و فیکه
2.یا خمیر سیلیکون زیر ترانزیستور خشک شده
3. یا خروجی مدار داره جریان میکشه و باعث میشه ترانزیستور بسوزه

آخرین ویرایش:

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان

در مورد خازن اگه خازن 680 هست ولی 430 نشون میده یعنی خازن خراب شده و باید تعویض بشه
کم شدن ظرفیت خازن نشانه خراب شده خازنه

sensyray

کاربر vip
vip
کاربر
سلام دوست عزیز چند احتمال وجود داره

1. یا ترانزیستور تقلبی و فیکه
2.یا خمیر سیلیکون زیر ترانزیستور خشک شده
3. یا خروجی مدار داره جریان میکشه و باعث میشه ترانزیستور بسوزه
فیوز خروجی ۱۰ آمپر هست که میخوام به جاش ۱ آمپر بزارم که اگر جریان میکشه فیوز بسوزه. ترانزیستور اصلی از ickala سفارش دادم. تنها فرق بین منبع من با منبع سالم این بود که یکی از سیمپیچهای سلف خروجی در منبع سالم قطع بود اما در منبع خراب وصل بود که قطع کردم. البته این منبع از روی یک منبع ثابت 24 ولت ۱۵ آمپر ساخته شده و در لحظه روشن شدن یک ولتاژ ۲۴ ولت در خروجی میفته و کم کم ولتاژ به انداره تنظیم شده میرسه. در زمان خاموش شدن هم یک ولتاژ بالا در خروجی میفته. منبع سالم هم همینطوریه

• Like

sensyray

کاربر vip
vip
کاربر
در مورد خازن اگه خازن 680 هست ولی 430 نشون میده یعنی خازن خراب شده و باید تعویض بشه
کم شدن ظرفیت خازن نشانه خراب شده خازنه

منبع سالم هم خازنش همینه. با خازن سنج تست کردم. اما ترانزیستور نمیسوزه. البته یک نکته ای هست. دیود بیس امیتر ترانزیستور میسوزه و دیود بیس کلکتور سالمه اما ولتاژ آستانه کمتر میشه

• Like

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
منبع سالم هم خازنش همینه. با خازن سنج تست کردم. اما ترانزیستور نمیسوزه. البته یک نکته ای هست. دیود بیس امیتر ترانزیستور میسوزه و دیود بیس کلکتور سالمه اما ولتاژ آستانه کمتر میشه

باید بگردید بببنید کدوم قطعه خرابه که جریان میکشه

خرید از سایت ickala دلیل بر مرغوب بودن کالا نیست چینی ها به قدری در ساخت قطعات تقلبی مهارت دارند که نمیتونید اصل رو از تقلبی تشخیص بدید

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
فیوز خروجی ۱۰ آمپر هست که میخوام به جاش ۱ آمپر بزارم که اگر جریان میکشه فیوز بسوزه. ترانزیستور اصلی از ickala سفارش دادم. تنها فرق بین منبع من با منبع سالم این بود که یکی از سیمپیچهای سلف خروجی در منبع سالم قطع بود اما در منبع خراب وصل بود که قطع کردم. البته این منبع از روی یک منبع ثابت 24 ولت ۱۵ آمپر ساخته شده و در لحظه روشن شدن یک ولتاژ ۲۴ ولت در خروجی میفته و کم کم ولتاژ به انداره تنظیم شده میرسه. در زمان خاموش شدن هم یک ولتاژ بالا در خروجی میفته. منبع سالم هم همینطوریه

سلام دوست عزیز نیازی به تعویض فیوز با آمپر پایین تر نیست .یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای با ورودی ۲۲۰ ولت سری کنید .

بالا