آی پی امداد
abtahi

مدار فرمان شارژر دریل شارژی

adernalin_77

کاربر
2013-09-05
9
11
سلام
یک شارژر دریل شارژی هیوندای 14 ولت کاملا نو برای یک آشنایی بود که موقع شارژ باتری چراغ قرمز چشمک می زد. یک شارژر دیگه از نمایندگی خرید و مشکل حل شد، این مورد رو که خراب بود داد به من درست کنم، این رو گفتم که باتری سالم هست.
مشکل اینه در حالت عادی شارژر ولتاژ 15.6 می ده، باتری که وصل میشه دائم سوییچ روشن و خاموش میشه و لامپ تستک که 100 ولتی هست چشمک میزنه، من بخش گرم اپتوکوپتر رو یکسره می کنم چراغ قرمز خاموش میشه و حسب ظاهر اوکی میشه. به نظرم مشکل از بخش فرمان به اپتوکوپتر هست.
در حالت عادی ولتاژش 1.2 هست ولی توی حالت چشمک زن میره روی 900 میلی ولت.
آی سی TL431 رو عوض کردم مشکل حل نشد، بخش فرمان به اپتوکوپتر هم مثل یک برد مجزا هست که یک اپ آمپ lm358 داره.
فی الحال عوض کردنش به جز اینکه باید برم و بخرم، یه کم درد سر داره می خواستم بدونم نظرتون چیه، ممکنه ایراد از اون باشه؟
ضمنا ولتاژ خروجی B روی ۱۴ ثابت هست ولی خروجی A که توی عکس فلش داره ولتاژش نوسان زیاد داره.
ممنون میشم نظرتون رو بگید.

پیوست‌ها

• 272.5 کیلوبایت بازدیدها: 34
  • 298.9 کیلوبایت بازدیدها: 27
  • 275.5 کیلوبایت بازدیدها: 37

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
919
1,595
سلام
چند نکته:
۱- با توجه به اینکه داخل باطری دریل هم مداری وجود داره؛ پیشنهاد میکنم قبل از دستکاری شارژر، یه باطری جدید و ترجیحا نو پیدا کنید و شارژر رو با اون آزمایش کنید.
اگر مشکل پابرجا بود؛ موارد زیر رو انجام بدید تا بهتر بشه کمک کرد.

۲- مدل شارژر رو بفرمایید. بهتره از برچسب پشت شارژر یه تصویر قرار بدید.
۳- بهتر چند تا عکس عمود بر برد، از پشت و روی برد هم بذارید تا راحتتر بشه مدار رو تحلیل کرد.
۴- یه برد کوچیک دیگه پشت هیت‌سینگ و بین دوتا خازن‌ها هست. از پشت و روی اون هم تصویر بذارید.
۵- فرمودید:

من بخش گرم اپتوکوپتر رو یکسره می کنم چراغ قرمز خاموش میشه و حسب ظاهر اوکی میشه.

در حالی که هنگام شارژ؛ LED قرمز باید بطور دائم روشن بمونه و وقتی شارژ باطری کامل شد؛ LED قرمز خاموش میشه و قائدتا LED سبز روشن میشه.

۶- منظورتون رو از لامپ تستک ۱۰۰ ولتی متوجه نشدم.

adernalin_77

کاربر
2013-09-05
9
11
سلام ممنون از لطفتون
۱-دو تا باتری هست که هردو با این شارژر مورد دارند، شارژر دوم که خریداری شده موردی ندارد.
۲- مدل هیوندای hp121l-cd هست، برچسب خاصی ندارد ولی شب عکس می فرستم.
۳ و ۴- حتما شب می فرستم
۵- این مورد رو دقت نکرده بودم، می گم با شارژر سالم هم تست کنند و بهم خبر دهند
۶- لامپ تست من ۱۰۰ واتی هست، اشتباه ولت نوشتم، موقع تست همه پاور سوییچ ها سریع واکنش میده هنگام سوییچ اولیه که برق وصل میشه، اینجا هم مدام چشمک میزنه.
من شب عکس بیشتری می‌فرستم و بخش گرم رو هم یه بررسی می کنم.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
919
1,595
سلام
در خصوص LED های شارژر، معمولا بین شارژرها چند وضعیت وجود داره.
یه وضعیت همونه که در پست قبل شرح دادم.
وضعیت بعدی به این شکل هست که با اتصال به برق شهر، LED سبز بصورت دائم روشن می‌مونه. LED قرمز تا زمان شارژ بصورت دائم روشن هست و با تکمیل شارژ خاموش میشه.
و در همه‌ی شارژرها چشمک زدن LED قرمز نشانگر خرابی باطری یا بالا رفتن درجه حرارت باطری هست.

آخرین ویرایش:

adernalin_77

کاربر
2013-09-05
9
11
تستی که امروز تونستم بگیرم دو لامپ 12 ولت داشتم یکی لامپ یخچالی و آمپر زیاد میکشید و یکی کمتر، اونی که آمپر کمتر می کشید متصل کردم چراغ قرمز روشن ماند، دومی که پر نورتر بود، مثل زمانی که باتری رو وصل می کردم چراغ قرمز چشمک زن شد. به نظرم اومد می تونه مشکل از مقاومت متغیر نزدیک آی سی tl431باشه ولی وقت نشد عوضش کنم، حدود ۳۵۰ کیلو بود. نظری دارید؟

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
919
1,595
سلام
از بابت تصاویر ممنون.
۱- باطری دریل 12V چند وات هست؟
۲- لامپهای یخچالی که استفاده کردید هر کدام 12V چند وات هستند؟
۳- با پتانسیومتر نزدیک TL431 مقدار رفرنس این آیسی رو میشه تنظیم کرد که تو خروجی اون تاثیر داره. یعنی در حقیقت با این پتانسیومتر میشه خروجی اپتوکوپلر و همچنین به نظرم یکی از ورودی‌های LM358 رو کنترل کرد.
۴- متاسفانه نمیشه نقشه جامع مدار رو از تصاویر متوجه شد؛ لذا آنچه بصورت ناقص میشه از مدار تحلیل کرد اینه که LED قرمز هنگام شارژ باطری بصورت یکسره روشن می‌مونه و هنگامی که شارژ کامل شد؛ LED قرمز خاموش و LED سبز روشن میشه.

☆ اگر مطالب بند ۱ و ۲ رو مشخص ‌بفرمایید تصور می‌کنم بهتر بشه نظر داد.

adernalin_77

کاربر
2013-09-05
9
11
سلام
باتری ۱۴.۴ ولت هست، آداپتور خودش نوشته ۲۵ وات ولی نمی دونم وات باتری چه قدر هست.
وات لامپ ها رو نمی دونم چون قبلاً از مغازه خریداری کرده بودم. فقط یخچالی خیلی آمپر می‌کشه.
شارژر سالم رو می خوام بگیرم و ببینم مقاومت متغیر چه مقداری داره و بعد از تعویض دوباره تستش کنم.
راستی من اسیلوسکوپ در حد مبتدی هم دارم میشه باهاش چیزی رو تست کرد یا خیر؟
این یکی دو روز وقت می گذارم چند تا از خازن ها رو بیرون مدار تست می کنم، lcr متر ساده دارم

adernalin_77

کاربر
2013-09-05
9
11
سلام خوب مشکل از پتانسیومتر یا همون مقاومت متغیر بود. عوض کردم و با کمی تنظیم گذاشتم توی وضعیتی که شارژ بشه خودش خاموش میشه . ممنون از توجهتون

پیوست‌ها

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
919
1,595
سلام خوب مشکل از پتانسیومتر یا همون مقاومت متغیر بود. عوض کردم و با کمی تنظیم گذاشتم توی وضعیتی که شارژ بشه خودش خاموش میشه . ممنون از توجهتون

سلام
خوب الحمدلله که مشکل رو برطرف کردید.

بالا