آی پی امداد
abtahi

محافظ برق دیجیتال

roozkook

کاربر
2024-07-09
5
4
خوزستان
درود . وخسته نباشید .
اینجانب تو این کار آماتور هستم . لطفاً راهنمایی بفرمایید

دو عدد محافظ برق دیجیتال دارم که مقدار ولتاژ نمایش داده شده با مقدار شبکه متفاوت می‌باشد یعنی محافظ ولتاژ رو ۲۱۰ ولت نشان می دهد ولی ولتاژ شبکه ۲۱۸ ولت می‌باشد . چطور میشه مقدار نمایش داده شده است محافظ رو کالیبره کرد . با تکر

پیوست‌ها

• 220.6 کیلوبایت بازدیدها: 38
  • 344.4 کیلوبایت بازدیدها: 39

محمدزادهmmh

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-05-25
741
4,199
تهران
سلام دوست عزیز

نمیدونم برای چه منظوری سوالتون رو مطرح کردید
آیا واقعا ۲۱۰ یا ۲۱۸ ولت بودن برایتان اهمیت دارد یا نه
و یا دستگاه خاصی به محافظ متصل است که باید بصورت دقیق پایش شود.

برق ac معمولا در ساعات مختلف کمی دارای نوسان است و معمولا بصورت دقیق ۲۲۰ نیست

معمولا این جور محافظ برق ها یک آی سی پروگرام شده دارند که تمام اطلاعات بخش ولت متر که در سون سگمنت نمایش داده می‌شود در آن است

و مسلما کمی خطا دارند که در کل کارکرد محافظ خللی ایجاد نمی‌کند

در مورد کالیبره کردن هم معمولا به نظرم بایستی مقادیر مقاومت‌ها ی بخش ولتمتر با تلورانس کمتر انتخاب شود
که به نظرم لزومی ندارد
شاید کمی روی موضوع حساس شدید
ارادتمند

J1375

کاربر
2021-03-26
236
435
زیر سایه خدا
درود . وخسته نباشید .

دو عدد محافظ برق دیجیتال دارم که مقدار ولتاژ نمایش داده شده با مقدار شبکه متفاوت می‌باشد یعنی محافظ ولتاژ رو ۲۱۰ ولت نشان می دهد ولی ولتاژ شبکه ۲۱۸ ولت می‌باشد . چطور میشه مقدار نمایش داده شده است محافظ رو کالیبره کرد . با تکر
در تکمیل فرمایش دوستمون این نکته رو به خدمت شما عرض کنم که این آیسی ها توان این رو ندارند که مستقیما برق شهری رو اندازه بگیرند و با خازن و مقاومت، برق شهری رو کاهش میدهند و به طور مثال از 0 تا 5 ولت رو معادل 0 تا 310 ولت قرار میدهند.
مبدل آیسی یا همان بخش ADC نیز ولتاژ رو به داده تبدیل میکنه و نتیجه اش رو بر سون سگمنت نشون میده
این مطلب خیلی مهم هست که شما دستگاه مصرف کنندتون نیازی به این دقت ها نداره و فقط با 220 ولت کار نمیکنه و محافظ باید در یک محدوده باز و تقریبا بین 170 تا 230 ولت برق را وصل کند و بالا و پایین تر از آن محدوده را قطع کند
پس وقت خود را برای تنظیم این محافظ ها هدر ندهید
البته میتوانید مقدار دقیق اون پتانسیومتر وسط برد را خارج از مدار اندازه بگیرید و سپس با چرخاندن آن به تنظیم محافظ بپردازید

roozkook

کاربر
2024-07-09
5
4
خوزستان
در تکمیل فرمایش دوستمون این نکته رو به خدمت شما عرض کنم که این آیسی ها توان این رو ندارند که مستقیما برق شهری رو اندازه بگیرند و با خازن و مقاومت، برق شهری رو کاهش میدهند و به طور مثال از 0 تا 5 ولت رو معادل 0 تا 310 ولت قرار میدهند.
مبدل آیسی یا همان بخش ADC نیز ولتاژ رو به داده تبدیل میکنه و نتیجه اش رو بر سون سگمنت نشون میده
این مطلب خیلی مهم هست که شما دستگاه مصرف کنندتون نیازی به این دقت ها نداره و فقط با 220 ولت کار نمیکنه و محافظ باید در یک محدوده باز و تقریبا بین 170 تا 230 ولت برق را وصل کند و بالا و پایین تر از آن محدوده را قطع کند
البته میتوانید مقدار دقیق اون پتانسیومتر وسط برد را خارج از مدار اندازه بگیرید و سپس با چرخاندن آن به تنظیم محافظ بپردازید
با تشکر از شما که وقت گذاشتین دوست عزیز

roozkook

کاربر
2024-07-09
5
4
خوزستان
سلام دوست عزیز

نمیدونم برای چه منظوری سوالتون رو مطرح کردید
آیا واقعا ۲۱۰ یا ۲۱۸ ولت بودن برایتان اهمیت دارد یا نه
و یا دستگاه خاصی به محافظ متصل است که باید بصورت دقیق پایش شود.

برق ac معمولا در ساعات مختلف کمی دارای نوسان است و معمولا بصورت دقیق ۲۲۰ نیست

معمولا این جور محافظ برق ها یک آی سی پروگرام شده دارند که تمام اطلاعات بخش ولت متر که در سون سگمنت نمایش داده می‌شود در آن است

و مسلما کمی خطا دارند که در کل کارکرد محافظ خللی ایجاد نمی‌کند

در مورد کالیبره کردن هم معمولا به نظرم بایستی مقادیر مقاومت‌ها ی بخش ولتمتر با تلورانس کمتر انتخاب شود
که به نظرم لزومی ندارد
شاید کمی روی موضوع حساس شدید
ارادتمند
با تشکر از شما که وقت گذاشتن وست عزیز ...

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-03-31
882
1,740
استان گلستان
درود . وخسته نباشید .

با سلام و درود،
میتونید با چرخوندن مولتی ترن آبی گوشه برد ، ولت متر دستگاه رو کالیبره کنید.

mojtabarafei

کاربر vip
vip
کاربر
2011-07-28
6
2
سلام
با توجه به تجربتون کدوم نوع محافظ ها دقت بالاتر و قابل اطمینان ترن؟
اونایی که میکرو‌دارن یا اونایی که lm دارن یا نوع دیگه؟

J1375

کاربر
2021-03-26
236
435
زیر سایه خدا
سلام
تا جایی که من دیدم دو دسته هستند، یا با میکروکنترلر یا با اپ امپ.
بنظرم دقت ADC داخلی میکرو پایینه و اساسا به صرفه نیست یه میکرو با ADC دقیق تولید انبوه بشه، هر کسی نیاز به دقت بالا داره باید از ADC خارجی استفاده بکنه. از طرفی هم محافظ برق نیاز نیست دقت بالایی داشته باشه و با ADC خارجی دقیق، قیمت نهایی محصول بالا میره و کسی نمیخره. پس تولید کننده از اپ امپ استفاده میکنه که هم دقت لازم رو داره و هم قیمتش زیاد نمیشه. به طور کلی ساخت محافظ با میکروکنترلر توجیه اقتصادی (با قیمت های امروزی) نداره، مگر اینکه قابلیت های اضافی مثل تایمر، خروجی هوشمند و ... بهش اضافه بشه.
اما برای اینکه ببینیم کدوم دسته قابل اطمینان ترند، باید دونه دونه بررسی کرد، میکروکنترلرهای PIC در مقابل نویز بسیار بهتر از بقیه ی میکروکنترلر ها مقاوم هستند، بر خلاف برخی دیگر از میکروها مانند سری AVR. از طرفی تغذیه محافظ های ساخته شده با اپ امپ، تغذیه خازنی است که با خازن های بی کیفیت مونتاژ میشوند. اگر محافظ برق از قطعات با کیفیت ساخته شده باشه بدون میکروکنترلر رو ترجیح میدم

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-03-31
882
1,740
استان گلستان
سلام
جواب این موضوع به خیلی پارامتر های دیگه ربط داره.
از نظر کیفیت و اطمینان پذیری ، محافظی بهتر هست که از ترانس به جای تغذیه راکتانسی استفاده کرده باشه، و میکروکنترلری یا آپ امپی بودن خیلی تاثیر گذار نیست، البته پیدا کردن چنین محافظی تو بازار سخته.
اما از نظر دقت و عملکرد، محافظ های دارای میکروکنترلر بهتر هستن.
چون به هر حال مبدل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر از یک ولتاژ مرجع داخلی یا خارجی دقیق ، معمولا حدود ۲.۵ ولت استفاده میکنه.
اما محافظ آپ امپی عموما از دیود زنر به عنوان ولتاژ مرجع استفاده میکنه که تلرانس بالاتری داره و ممکنه بسته به کیفیت دیود زنر و حتی خطای ساخت، محافظ دقیقا در ولتاژ آستانه عمل نکنه ( یعنی در ولتاژ کمتر یا بیشتر عمل کنه )
بعضی شرکت ها برای کاهش هزینه، بجای میکروکنترلر های AVR و PIC ، از میکروکنترلر های Holtek و STM استفاده میکنن.
در مورد میکروکنترلر های STM ، در محافظ ها از دو خانواده متداول STM8 و STM32 استفاده میشه ، هر دو خانواده کیفیت خوبی دارن اما از نظر دقت و سرعت عمل مبدل آنالوگ به دیجیتال، محافظ هایی که از STM32 استفاده کردن بهتر از STM8 ها هستن.
البته فکر کنم با این توضیحات سرتون رو درد آوردم.

بالا