آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روش ساختن mp3 player بدون شارژر باتری وفقط با یک فیش یو اس بی و یک باتری مبایل و یک ماژول ساده و کمترین هزینه

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
200
43
کرج
پس منظور شما اینه که با وجود اینکه مدار محافظ داره و درصورت رسیدن ولتاژ به مقدار کافی مدار محافظ جریان شارژ را قطع میکنه ولی یک مدار شارژر برای این ام پی تری پلیر قرار بدم حالا یک سوال بازم برام پیش اومد بهتر نیست مدار محافظ رو بردارم و فقط مدار شارژر باشه آخه یه ام پی تری پلیر ساده که نیاز نداره هم مدار شارژ داشته باشه هم مدار محافظ اینطوری هزینه درست کردنش میره بالا تا نظره شما و اساتید چی باشه با تشکر ؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
پس منظور شما اینه که با وجود اینکه مدار محافظ داره و درصورت رسیدن ولتاژ به مقدار کافی مدار محافظ جریان شارژ را قطع میکنه ولی یک مدار شارژر برای این ام پی تری پلیر قرار بدم حالا یک سوال بازم برام پیش اومد بهتر نیست مدار محافظ رو بردارم و فقط مدار شارژر باشه آخه یه ام پی تری پلیر ساده که نیاز نداره هم مدار شارژ داشته باشه هم مدار محافظ اینطوری هزینه درست کردنش میره بالا تا نظره شما و اساتید چی باشه با تشکر ؟
دوست عزیز
من یه باطری موبایل داشتم حدود ۱۲ سال خوابیده بود
اخیرا خواستم شانسی امتحان کنم و شارژ کردم
هر بلایی بر سرش آوردم شارژ نگرفت
خواستم باطری را دور بندارم ولی دم آخر باطری را باز کردم و مدار محافظ آن را خارج کردم

باطری به راحتی شارژ گرفت
حدود دو ماه هست که استفاده میکنم توسط یک شارژ موبایل بخوبی شارژ میشه
جریان کشی اون هم توسط خود شارژ موبایل بخوبی کنترل میشه
تست های زیادی هم ازش گرفتم و مشکلی نبود

فقط یک مقاومت حدود ۳۰ اهم باهاش سری کردم که به هنگام خالی بودن جریان خیلی زیادی نکشه و بهش فشار نیاد

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,881
10,575
دوست عزیز
من یه باطری موبایل داشتم حدود ۱۲ سال خوابیده بود
اخیرا خواستم شانسی امتحان کنم و شارژ کردم
هر بلایی بر سرش آوردم شارژ نگرفت
خواستم باطری را دور بندارم ولی دم آخر باطری را باز کردم و مدار محافظ آن را خارج کردم

باطری به راحتی شارژ گرفت
حدود دو ماه هست که استفاده میکنم توسط یک شارژ موبایل بخوبی شارژ میشه
جریان کشی اون هم توسط خود شارژ موبایل بخوبی کنترل میشه
تست های زیادی هم ازش گرفتم و مشکلی نبود

فقط یک مقاومت حدود ۳۰ اهم باهاش سری کردم که به هنگام خالی بودن جریان خیلی زیادی نکشه و بهش فشار نیاد
سلام
تفاوت مدار شارژر اصولی و غیر اصولی اینه:
بارها توی گوشی های چینی تجربه کرده ام که باتری که خوابیده و ولتاژ اون از حد معمول پایین تر افتاده و مدار شارژر داخل گوشی قادر به شارژ این باتری نبوده ولی همون باتری را داخل گوشی نوکیا اصلی گذاشته ام و به راحتی شارژ شده .البته حداقل نیم ساعتی زمان می بره تا بتونه اونو به صورت کنترل شده شارژ کنه و ولتاژ را به حدی برسونه که شارژر گوشی چینی بتونه اونو شناسایی و شارژ کنه
کارخانه پول زیادی نداشته که مدار محافظ شارژ بزاره و یا مدار کنترلر شارژ توی گوشی بگذاره اگر قرار بود شارژر موبایل مستقیم به باتری وصل بشه خود سازنده انجام می داد.

سلام
حتما باید یه چیزی از مدار کم کنیم تا دلمون بچسبه . این مدار محافظ مگه چقدر جا گرفته؟ یا چقدر براش هزینه کرده اید؟
درطراحی اصولی همه موارد بررسی و طبق نظر کارخانه سازنده انجام میشه و حتی تغییرات بیشتر هم با تحقیق صحیح انجام میشه منتها ما علاقه شدیدی داریم که بگیم اونا حالیشون نبوده و این قطعات را اضافی گذاشته اند و بدون اینا هم کار می کنه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

mazmaz1

کاربر vip
کاربر
2009-10-19
61
94
سلام
شارژ هر نوع باتری برای اینکه اون باتری سالم بمونه و اندازه عمر واقعی خودش کار بکنه یک کار دقیق و حساس هستش و سته به نوع باتری متفاوت.
برد روی باتری های لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر وظیفه حفاظتی دارن صرفا و بحث شارژ و مدیریت شارژ در موبایل ها غالبا به آی سی مدیریت تغذیه یا pwm مربوط میشه.(در گوشی های قدیمی بعضا بخش شارژ یک بخش جدا بود)
بسته به توان تحمل جریان لحظه ای باتری پالسهایی به باتری ارسال میشه تا شارژ به شکل استاندارد یا سریع (فست شارژ) انجام بشه.
در صورتی که جریان نامناسب به باتری اعمال بشه باتری زودتر خراب میشه یا حتی فاسد شده و باد میکنه(البته این تنها دلیل بادکردن باتری های لیتیومی نیست گرمای بالای 45 درجه تا 60 درجه هم مشکل ساز هستش).
گاها مدارهای محافظ حتی جلوی شارژ باتری در حالت استاندارد رو روی گوشی ها میگیرند و اون زمانی هستش که باتری زیادی تخلیه شده و مدار شارژ گوشی سعی میکنه جریان زیادی رو روی باتری بفرسته ودنتیجه باتری شارژ نمیشه و این موقعی هستش که شما مجبور به شوک دادن به باتری با ملاحظاتی خواهید شد.
محدوده ولتاژ شارژ باتری های لیتیومی معمولی 3.7 تا 4.2 و بعضا تا 4.4 ولت هستش.
اتصال باتری به 5 ولت بدون مهار جریان مشکل ساز میشه هم برای مدار تغذیه و هم برای باتری.

Nik andish

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-10-27
1,270
13,145
Hamedan
با تشکر از دوستان اگر کسی نقشه یا دیتاشیت مدار محافظ باطری های لیتیوم رو زحمت بکشه وقرار بده این پست کامل شده و بنده هم استفاده خواهم کرد

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
با تشکر از دوستان اگر کسی نقشه یا دیتاشیت مدار محافظ باطری های لیتیوم رو زحمت بکشه وقرار بده این پست کامل شده و بنده هم استفاده خواهم کرد
درود،
این نقشه مدار محافظ سلول های لیتیومی هست که در ۹۰ درصد باتری های موبایل و دستگاه های شارژی استفاده میشه.

Lithium_battery_protection_circuit_board_Circuit_Diagram.png

بالا