آی پی امداد
abtahi

روشن نشدن لامپ LED 9W

hamid346

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2016-02-18
768
928
سلام همکاران عزیز.بنده یک لامپ LED برای تعمیر دارم که روشن نمیشه.بازش که کردم 1عدد از LEDهاش سوخته بود که حذف کردمش ولی باز هم لامپ روشن نشد.برد تغذیه رو باز کردم و مورد تست قرار دادم.ولتاژ 230ولت برق شهر وارد برد میشه و از خروجی دیود پل که تو عکس مشخص کردم ولتاژ 250ولت DC خارج میشه و همین ولتاژ 250ولت DC طبق عکس به پینهای ورودی به صفحه LED وارد میشه.آیا این ولتاژ مستقیم وارد صفحه LED میشه یا باید کم شده باشه توسط ترانس و ایسی سوییچینگ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

پیوست‌ها

• 2.7 مگابایت بازدیدها: 18

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
421
912
درود. ساختار ساده ای داره. مهمترین بخش مدار آی سی موجود روی برده. نکته غلط انداز این برد، قطعه ی ترانس مانند اون هست که در واقع ترانسی دارای اولیه و ثانویه مرسوم نیست بلکه صرفا یک سیم پیچ دو سر ساده هست که هسته فریت دارد و اگر زیر برد رو نگاه کنید دو سر داشتن چوک کاملا معلومه که همین هم بعضی وقتها باعث کنده شدن راحت پایه ها و قطعی چوک از مدار میشه.
یک نمونه این مدار رو با آی سی CL1502 پیوست می کنم. مهندس درویشی در این ویدئو با جزئیات این نوع مدار را تشریح کردند. نسخه فشرده ویدئو برای آسان شدن دسترسی پیوست شد.
طبق قانون توان(P=V*I) خروجی درایور 9 واتی برای انواع 150 میلی آمپری 60 ولت(0.15*60) و برای انواع 300 میلی آمپری 30 ولت(0.3*30) DC باید باشه که در عمل مقداری تلرانس خواهد داشت. برای تست ولتاژ خروجی حتما باید صفحه LED ها به برد متصل باشه تا خطا پیش نیاد. ولتاژ 250 ولت در خروجی برای یک لامپ 9 واتی کاملا غیر عادیست.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
421
912
این هم یک نمونه دیگه که دارای آی سی BP2832A هست. اگر دقت کنین قطعه چوک مانند سه پایه داره که دو تا از زیر برد به هم وصلن. در واقع یکی از اونها صرفا به خاطر پایداری چوک روی برد هست و به هیچ سیم پیچی وصل نیست.

پیوست‌ها

بالا