آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تستر بکلایت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
خوب پس بفرمایید منظور از ایزوله بودن در این مورد چیه؟ اگه اینجور بخوایم به قضیه نگاه کنیم که میشه گفت با رعایت ایمنی، بدن خشک، کفش پلاستیکی میشه فاز رو هم لمس کرد و هیچ اتفاقی نیوفته. این یعنی ایزوله؟؟

درود

باید ابتدا برداشت خود را از ایزوله اصلاح کنید.
طبق برداشت شما اساسا ولتاژ ۳۰۰ ولتی ایزوله در دنیا وجود نداره چون اگر دو سیم هر منبع ۳۰۰ ولتی را لمس کنید برق گرفتگی داره.

اما ایزوله یعنی مجزا و عایق
و در مورد منابع ولتاژ به منبعی اطلاق میشه که هیچ ارتباطی با برق شهر نداشته باشه و کاملا مجزاست.
به این ترتیب یک سیم هر منبعی موجب برق گرفتگی نمیشه و حتما برای برق گرفتگی به ارتباط هر دو سیم نیاز است.

اگر شما عایقی بین بدن خود و زمین بگذارید دراینصورت خود را از برق شهر ایزوله کردید و به همین دلیل برق گرفتگی احساس نمیکنید چون با دست زدن به فاز ، فقط یک سیم برق شهر به شما متصل میشه .

اما اگر عایق بین بدن و زمین بردارید ، سیم دیگر برق شهر یعنی نول هم از طریق زمین به بدن شما متصل میشه و برق گرفتگی اتفاق میافته.

بنابرین ایزوله بمعنی برق نگرفتن نیست بلکه بمعنای عایق است و به هر طریقی هر دو سیم هر منبع ولتاژ ۳۰۰ ولت به انسان متصل بشه موجب برق گرفتگی میشه چه ایزوله باشه چه نباشه.

فقط در منابع ایزوله احتمال متصل شدن هر دو سیم منابع ولتاژ به انسان بسیار کمتر است و لذا در منابع ایزوله احتمال برق گرفتگی کمتر است.

با توجه به تاکید شما فیلم مورد اشاره را دیدم که به دومین نکته. هم توجه نفرمودید که ولتاژ تستر مورد نظر شما ۱۸۰ ولت است که با ۳۱۰ ولت تستر استاد محمودی عزیز بسیار متفاوت است و ولتاژ ۱۸۰ ولت با پوست خشک بهیچ عنوان برق گرفتگی نداره.
لذا میتونی ولتاژ تستر ۳۱۰ ولتی را کمتر کنی و مثلا ۵۰ ولتی کنی که با دست مرطوب هم برق‌گرفتگی نداشته باشه.

سپاس

hamid.m.0915

کاربر
2024-04-12
1
0
Mashhad
خوب استاد ویدئو را که آپ کردم مشاهده کنید ضمنا درایو لامپ هم که در حد زیاد دردسترس هست تست کنید و نتیجه را بیان کنید راستش من هم تا تست نکرده بودم باورم نمیشد الیدیها را هم چه به صورت تکی و چه به صورت رشته ای روشن میکنه نکته آخر اینکه درایو لامپ خودش دارای یک ترانس چوک کوچیک هست که جریان را ایزوله می کنه پس بعد از عبور از اون مقاومت وات بالا این مشکل هم حل میشه

مشاهده فایل‌پیوست 202416

البته تستر شما را تست نکردم ولی با توجه به سهل الوصول بودن این درایو های لامپ های سوخته پیشنهاد دادم البته اگر فرصتی بشه تستر شما راهم تست می کنم با توجه به تجربیات بالای شما مطمئنا مشکلات تستر در ویدئو را نداره البته خوب ساختنش زمانبرتره ولی اگر چند ساعت زمان صرف بشه عمری راحته اما تستر در ویدئو به صورت پیش ساخته و اماده است
در کل دوستان بهتره هر دو را تست و اعلام کنند
سلام این تستر روشماساختید؟امتحان کردید

بالا