آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود

باید لامپ خاموش باشه
اگر ولوم جریان روی صفر باشه همیشه لامپ روشنه و تغذیه کار نمیکنه
اگر ولوم جریان از صفر دورتر است و بازم لامپ روشنه دراینصورت یا ، آی سی سوخته و یا ایراد در ارتباط قطعات جانبی آی سی هست .

سپاس

سلام استاد
ب لطف راهنماییهای شما مدار رو چک کردم ،درنهایت مشخص شد ک یکی از تِرَکهای کوچک،مربوط ب مقاومت R10 متصل نشده، وبااتصال اون مسیر، تغذیه بدرستی کار میکنه، درصورتی ک ولوم جریان تاآخر باز باشه ، امکان تغییر ولتاژ، از0.010 تا14.5وجود داره و ال ایی دی هم خاموش است تا زمانیکه ولوم جریان نزدیک ب بسته شدن باشه، در اون موقع ال ایی دی روشن میشه--- البته این تستها بدون بار بوده و هنوز باری ب تغذیه متصل نکردم، و خواستم قبل از اتصال بار و قبل تستهای جریان کشی ، ماژول نمایشگر(ولتمتر آمپرمتر)را متصل کنم، ک بعداز نصبِ پنج سیمِ ماژولِ نمایشگر روی بورد، مشخص شد ک نمایشگر روشن نمیشه و فقط صفر وسط ولتمتر(ردیف بالایی) شروع ب چشمک زدن میکنه و مابقی سگمنتهای ماژول، خاموش میباشد-( این درحالیست ک نمایشگر، هم باتغذیه جداگانه تست شده و هم در منبع تغذیه دیگری نصب بوده ، و از کالیبره بودن و سلامت آن مطمئن هستم).
ضمنا زینر DZ3 ک در مدار بنده، 5.1 ولت نصب شده، دارای ولتاژ 4.5ولت است- لطفا جهت رفع اشکال نمایشگر راهنمایی بفرمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد
ضمن تبریک سال نو امیدوارم سالی پر خیر و برکت داشته باشید
استاد تغذیه رو روی برد سوراخ دار مونتاژ کردم
۱-از ترانس ۲۰ ولتی استفاده کردم
۲-ولوم ۲ کیلو نتونستم پیدا کنم لذا ۵ کیلو گذاشتم
خروجی روی تقریبا ۲۷ ولت قفله و با چرخاندن ولوم ها تغییر نمیکنه (بدون ایسی و مقاومت ۱۰۰ اهم بجای ۶۸ صدم
مقاومت r11 بشدت داغ میشه
روی پایه ۴ ایسی منفی ۷ ولت دارم
روی پایه ۷ هم تقریبا ۲۷ ولت

درود

از نحوه عیب یابی پست‌های اولیه استفاده کنید.
ابتدا بدون آی سی تست کن.
محل ضربدر قرمز را قطع کن ببین خروجی ۳۱۷ ولتاژش قابل تغییره؟
داغ کردن r11 اشکال نداره ولی میتونی وات بالاتر و یا ۱۰ کیلو جایگزین کنی داغ نکنه.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 191566

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد
ب لطف راهنماییهای شما مدار رو چک کردم ،درنهایت مشخص شد ک یکی از تِرَکهای کوچک،مربوط ب مقاومت R10 متصل نشده، وبااتصال اون مسیر، تغذیه بدرستی کار میکنه، درصورتی ک ولوم جریان تاآخر باز باشه ، امکان تغییر ولتاژ، از0.010 تا14.5وجود داره و ال ایی دی هم خاموش است تا زمانیکه ولوم جریان نزدیک ب بسته شدن باشه، در اون موقع ال ایی دی روشن میشه--- البته این تستها بدون بار بوده و هنوز باری ب تغذیه متصل نکردم، و خواستم قبل از اتصال بار و قبل تستهای جریان کشی ، ماژول نمایشگر(ولتمتر آمپرمتر)را متصل کنم، ک بعداز نصبِ پنج سیمِ ماژولِ نمایشگر روی بورد، مشخص شد ک نمایشگر روشن نمیشه و فقط صفر وسط ولتمتر(ردیف بالایی) شروع ب چشمک زدن میکنه و مابقی سگمنتهای ماژول، خاموش میباشد-( این درحالیست ک نمایشگر، هم باتغذیه جداگانه تست شده و هم در منبع تغذیه دیگری نصب بوده ، و از کالیبره بودن و سلامت آن مطمئن هستم).
ضمنا زینر DZ3 ک در مدار بنده، 5.1 ولت نصب شده، دارای ولتاژ 4.5ولت است- لطفا جهت رفع اشکال نمایشگر راهنمایی بفرمایید

درود

دوباره ولتمتر آمپرمتر را با تغذیه دیگری تست کن احتمالا صدمه دیده یا ولتاژش مناسب نیست.

سپاس

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران

درود

دوباره ولتمتر آمپرمتر را با تغذیه دیگری تست کن احتمالا صدمه دیده یا ولتاژش مناسب نیست.

سپاس

استادجان، ماژول ولتمترآمپرمتر رو با باطری 9ولت ک ولتاژ اون 8.5 بود،تست کردم نمایشگر روشن شد و سالمه - اما با باطری 18650 ، با ولتاژ 3.8 ک تست کردم ، دقیقا روشن شدنش، شبیه روشن شدن زمانیست ک ب تغذیه متصل بود و فقط صفروسط بصورت چشمک زن روشن شد--- مطمئنا نمایشگر سالمه

ویرایش:
ضمنا استاد، نمایشگر رو با ولتاژ ۴.۵ولت یه آداپتور، "ک شبیه ولتاژ زینر داخل مدارِ جدید میباشد" تست کردم و دومرتبه روشن شدنش ضعیفه و شبیه روشن شدنِ زمانیست ک روی مدارِ تغدیه، با ولتاژ زینر روشن میشه--- اما با ولتاژ ۵.۱۴ یک شارژر موبایل ، براحتی روشن میشه--- بنده احتمال میدم، ولتاژِ زینرِ داخلِ مدار برای این نمایشگر،(ولمترآمپرمتر معمول داخل بازار)ضعیف میباشد- لطفا راهنمایی بفرمایید

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

استادجان، ماژول ولتمترآمپرمتر رو با باطری 9ولت ک ولتاژ اون 8.5 بود،تست کردم نمایشگر روشن شد و سالمه - اما با باطری 18650 ، با ولتاژ 3.8 ک تست کردم ، دقیقا روشن شدنش، شبیه روشن شدن زمانیست ک ب تغذیه متصل بود و فقط صفروسط بصورت چشمک زن روشن شد--- مطمئنا نمایشگر سالمه

ویرایش:
ضمنا استاد، نمایشگر رو با ولتاژ ۴.۵ولت یه آداپتور، "ک شبیه ولتاژ زینر داخل مدارِ جدید میباشد" تست کردم و دومرتبه روشن شدنش ضعیفه و شبیه روشن شدنِ زمانیست ک روی مدارِ تغدیه، با ولتاژ زینر روشن میشه--- اما با ولتاژ ۵.۱۴ یک شارژر موبایل ، براحتی روشن میشه--- بنده احتمال میدم، ولتاژِ زینرِ داخلِ مدار برای این نمایشگر،(ولمترآمپرمتر معمول داخل بازار)ضعیف میباشد- لطفا راهنمایی بفرمایید

درود

زینر با ولتاژ بالاتر استفاده کن که لااقل ولتاژ 5 ولت بهش برسه.
ضمنا با توجه به ولتاژ ترانس برای R13 مقدار 1،5 کیلو نصب کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران

درود

سپاس

وقت بخیر استاد
زینر ۵.۱ولت رو با ۷.۵ ولت تعویض کردم و بهمراه ۷.۵ ، مقاومت ۱.۵کیلو و حتی ۱ کیلو هم امتحان کردم اما باز نمایشگر بهمون شیوه چشمک زن عمل میکنه

• Like

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران

درود

سپاس

سلام استاد، بنده امروز در اوراقی ترانسی خریداری کردم ک این ترانس ، بهمراه تعدادی ترانسِ هم اندازه و تقریبا شبیه همین ترانس، در کنار تعدادی دستگاه کپیِ اوراق شده، و تعدادی یوپی اس اوراق شده ، رها شده بود و از اونجایی ک بنظر میرسید سالمه ، خریداری کردم- پس از تست سیمها ،مشخص شد ک سیمهای قرمز ۲۵ولت و سیمهای نارنجی ۱۰ولت متناوب دارند و این سیمها هم بهمدیگر متصل نیستن، یعنی ۱۰ ولت از ۲۵ ولت جداس - از شما خواهشی داشتم ،بادیدن عکس ترانس ، اگر مقدوره باتوجه ب اندازه ترانس و اندازه قطر سیمهای لاکی ،ک در زیر مشخص میکنم، حدود آمپر را بفرمایید تا از ۱۰ولت آن برای فن تغذیه و بعداز کم کردن سیم ۲۵ولت ،از ۱۸ولت آن هم برا خود تغذیه استفاده کنم-

اندازه گیری قطر سیم لاکی با کولیس
قطرسیم ۲۵ ولت ____ ۱.۵ میلیمتر
قطرسیم ۱۰ ولت _____ ۰.۷۵ میلیمتر

اندازه طول وارتفاع و پهنای ترانس هم روی عکس بترتیب ۸.۵سانت-
۷.۵سانت- ۵سانت
وزن ترانس هم ۲/۴۱۰ کیلوگرم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

وقت بخیر استاد
زینر ۵.۱ولت رو با ۷.۵ ولت تعویض کردم و بهمراه ۷.۵ ، مقاومت ۱.۵کیلو و حتی ۱ کیلو هم امتحان کردم اما باز نمایشگر بهمون شیوه چشمک زن عمل میکنه

درود

زمانیکه چشمک میزنه ولتاژ زینر ۷،۵ ولتی چند ولته ؟
قطعا کمتر از ۵ ولته که در اینصورت ولتمتر آمپرمتر از انواعی است که جریان قابل توجه نیاز داره و دراینصورت باید باز هم از مقاومت کوچکتری استفاده کنی که ولتاژ زینر ، لااقل ۵ ولت بشه.
ولتاژ خازن بزرگ چند ولته ؟

ضمنا توان و جریان ترانس با آزمایشات علمی بدست میاد و نیاز به آزمایش علمی نیست.
بلکه با ارتباط سیم ترانس به سیستم تغذیه مشخص میشه ، بطوریکه اگه زیر بار مورد نظر شما کم نیاره و ولتاژ خروجی افت نکنه ، برای اون جریان در اون ولتاژ مناسبه .

سپاس

آخرین ویرایش:

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران

درود

زمانیکه چشمک میزنه ولتاژ زینر ۷،۵ ولتی چند ولته ؟
قطعا کمتر از ۵ ولته که در اینصورت ولتمتر آمپرمتر از انواعی است که جریان قابل توجه نیاز داره و دراینصورت باید باز هم از مقاومت کوچکتری استفاده کنی که ولتاژ زینر ، لااقل ۵ ولت بشه.
ولتاژ خازن بزرگ چند ولته ؟

ضمنا توان و جریان ترانس با آزمایشات علمی بدست میاد و نیاز به آزمایش علمی نیست.
بلکه با ارتباط سیم ترانس به سیستم تغذیه مشخص میشه ، بطوریکه اگه زیر بار مورد نظر شما کم نیاره و ولتاژ خروجی افت نکنه ، برای اون جریان در اون ولتاژ مناسبه .

سپاس

سلام استاد
زمان چشمک زدن ولتمتر/آمپرمتر، ولتاژ زینر ۷.۵ ولتی،"ک مقاومتش رو تا یک کیلو کم کردم" ۷.۳ ولته
ولتاژخازن بزرگ هم ۱۶.۶ ولته
استادخیییییلیی عجیبه
زمانی ک سیم نازک قرمز یاتغذیه نمایشگر رو ب مثبت خازن متصل میکنم ،نمایشگر روشن میشه اما زمانی ک سیم قرمز رو ب محل خودش، یعنی منفی زینر میزنم چشمکزن میشه باوجود اینکه ، چه سیم قرمزنازک ب زینر متصل باشه چه نباشه، ولتاژ زینر ۷.۳ ولته

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد
زمان چشمک زدن ولتمتر/آمپرمتر، ولتاژ زینر ۷.۵ ولتی،"ک مقاومتش رو تا یک کیلو کم کردم" ۷.۳ ولته
ولتاژخازن بزرگ هم ۱۶.۶ ولته
استادخیییییلیی عجیبه
زمانی ک سیم نازک قرمز یاتغذیه نمایشگر رو ب مثبت خازن متصل میکنم ،نمایشگر روشن میشه اما زمانی ک سیم قرمز رو ب محل خودش، یعنی منفی زینر میزنم چشمکزن میشه باوجود اینکه ، چه سیم قرمزنازک ب زینر متصل باشه چه نباشه، ولتاژ زینر ۷.۳ ولته

درود

استادخیییییلیی عجیبه
عجیب نیست ، قطعا اشتباه عجیبی میکنی.
مثلا ممکنه اشتباها سیم قرمز ضخیم را بعنوان تغذیه نمایشگر محسوب میکنی .درحالیکه قرمز نازک و مشکی نازک باید دارای لااقل ۵ ولت باشه و لذا باید لااقل به ۵ ولت متصل باشه که قطعا اینطور نیست . ( بقیه سیم‌ها فعلا قطع باشه)
دو سیم ولتمتر مولتیمتر شخصی خودت را به دو سیم مشکی نازک و قرمز نازک نمایشگر متصل و ولتاژ را اعلام کن .

بدلیل اشتباه عجیبت ، تابحال متوجه نشدی که ولتاژ زینر درسته و الکی تغییر مقادیر مقاومت و زینر را توصیه میکردم تا ولتاژ زینر به ۵ ولت برسه و اینهمه تاکید میکردم ولتاژ به ۵ ولت برسه درحالیکه همیشه ۵ ولت یا بیشتر بوده و اعلام نمیکردی و معلوم نیست چطور اندازه‌گیری میکردی؟

شکی نیست که سیم ها رو اشتباه متصل میکنی .
چطور ولتاژ تغذیه نمایشگر رو اندازه گیری میکردی ؟
تاکید میکنم ، سیم مشکی ولتمتر مولتیمترت را به سیم مشکی نازک نمایشگر متصل کن و قرمز ولتمتر مولتیمترت را به سیم نازک قرمز نمایشگر‌ متصل کن ببین چند ولته ؟

قطعا سیم های ولتمتر مولتیمترت را به محل نادرستی متصل میکردی که حدود ۷ ولت می‌بینی ولی نمایشگر روشن نمیشه.
فقط سیم مشکی نازک و سیم نازک قرمز نمایشگر را متصل کن و بقیه سیم‌های نمایشگر آزاد باشه ببین نمایشگر درست میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا