آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: تعمیر سلکتور مولتیمتر+YAXUN YX-9205A

jjn

کاربر
2023-03-17
40
14
جایی در جنوب
سلام خوبید ببخشید همش مزاحمتون میشم
چطوری خازن الکترولیتی رو روی بردی که جای پایه+و-رو مشخص نکرده بزارم؟ هرکاری کردم نشد عکس آپلود کنم

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
738
1,222
سلام
چطوری خازن الکترولیتی رو روی بردی که جای پایه+و-رو مشخص نکرده بزارم؟ هرکاری کردم نشد عکس آپلود کنم

سلام
بستگی به برد داره. اما معمولا منفی تو یه بخش و بلوک از برد مشترک هست. می تونید مولتی‌متر رو روی تست بازر بذارید و یکی از پراب‌ها رو به نزدیکترین پایه منفی یه آیسی (با استفاده از دیتاشیت آیسی پایه‌های تغذیه رو پیدا کنید) و یا پایه منفی یه خازن الکترولیت دیگه که تو مدار هست وصل کنید و پراب دیگه رو به پایه‌های خازن مد نظر‌تون.
هر کدوم از پایه‌های خالی خازن که به منفیِ آیسی یا خازن دیگه راه داد، اون پایه منفی خازن مد نظرتون هست. برای اطمینان بهتره یکبار هم جای پراب‌ها رو برعکس کنید و از تست خودتون مطمئن بشید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jjn

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
738
1,222
ممنون واسه کمکتون،بعد این کارا بدون لامپ تست اشکال نداره؟

تستی که در بالا توضیح دادم؛ باید بدون اتصال به برق شهر انجام بشه. یعنی موقع تست برای پیدا کردن خازن، هیچ ولتاژی نباید وارد مدار بشه. بعد که پلاریته خازن رو پیدا کردید و اونو به نحو درست جا گذاری کردید؛ اون وقت ولتاژ رو وارد برد کنید.
من نمی دونم شما چه کاری میخواید انجام بدید؛ اما اگر لازم هست؛ بعد از پایان مراحل بالا، حتما با لامپ تست کار رو انجام بدید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jjn

jjn

کاربر
2023-03-17
40
14
جایی در جنوب
یه گیرنده دیجیتال star-xهست که روشن نمیشه منبع تغذیش ۷.۵۰ولت داره
بنظرتون مشکلش کجاست ؟
خازنهاشو تست کردم خازن۱۰v 470uf تو تست خازن 1نشون میداد
دوتا خازن16v 220ufهم1نشون میداد

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
738
1,222
یه گیرنده دیجیتال star-xهست که روشن نمیشه منبع تغذیش ۷.۵۰ولت داره
بنظرتون مشکلش کجاست ؟
خازنهاشو تست کردم خازن۱۰v 470uf تو تست خازن 1نشون میداد
دوتا خازن16v 220ufهم1نشون میداد

سلام
به نظرم بهتره برای این مطلب یه تاپیک جدید بزنید تا دوستانی که از ولتاژ‌های دقیق این نوع گیرنده دیجیتال اطلاع دارن؛ پاسخ بدن.
ضمن اینکه لازم هست در این تاپیک چند نکته رو رعایت کنید:
مدل دقیق گیرنده رو بگید و حتی‌المقدور از ۱- برد ۲- مدل دستگاه (که معمولا کف یا پشت دستگاه هست) ۳- از آیسی فلش و ایپرا دستگاه یه تصویر واضح تو تاپیک جدید بذارید تا زودتر نتیجه بگیرید. خصوصا تصویر فلش و ایپرام باید به گونه‌ای باشه که شماره آیسی کامل مشخص باشه.

فقط چند سوال:
۱- با چه ابزاری ظرفیت خازن رو اندازه میگیرید؟
۲- این عددی که گفتید (یک) ظرفیت خازن هست یا مقاومت داخلی اون؟
۳- خازن‌ها رو بیرون از مدار تست میکنید یا روی برد؟

jjn

کاربر
2023-03-17
40
14
جایی در جنوب
با مولتی متر ظرفیت خازنها رو میگیرم همه قطعات تست رو بیرون میارم چندتا خازن درست بودن چندتا هم 1نشون میدادن

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
738
1,222
با مولتی متر ظرفیت خازنها رو میگیرم همه قطعات تست رو بیرون میارم چندتا خازن درست بودن چندتا هم 1نشون میدادن
سلام
احتمالا اونهایی که ۱ نشون میده ظرفیت خودشون رو از دست دادن و باید تعویض کنید.

بالا