آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود

متوجه نشدم.
اگه منظورت اینه که در تهیه تغذیه ولتمتر مشکل داری دراینصورت روی کاغذ نحوه اتصالات را بکش که چطور تغذیه ولتمتر را تهیه میکنی ؟
تا بررسی کنم.
فقط با نقشه توضیح بده چجوری اینکارو میکنی ؟

قطعا اگه ولتمتر هم متصل نکنی و فقط دو تا تغذیه بنحو نادرستی از ترانس تهیه کنی دیودها داغ میشه و باباش درمیاد که توضیح ندادی باوجودیکه ولتاژ ۲۲ ولت ترانس برای طراحیِ من یکسو شده چطور ولتاژ ۱۱ ولت را هم جداگانه یکسو میکنی تا ببینم چه خطایی داری ؟

فقط گفتی وقتی ۱۱ ولت را هم یکسو میکنم قطعاتی داغ میکنن که برای اطلاع از اتصالاتت نیاز به علم غیب دارم که ندارم ، لذا با نقشه ای که روی کاغذ کشیدی توضیح بده .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457
مشاهده فایل‌پیوست 156785

این رو با گوشی کشیدم
https://s24.picofile.com/file/8453591076/20221001_112640.jpg

من دو سر 22 رو به مدار وصل کردم
و دو سر 5.7 رو با پل دیود و خازن صافی مجزا یکسو کردم تا ولتمتر رو تغذیه کنم اما وقتی ولتمتر رو به خروجی پل دیود وصل میکنم دیود ها،رگولاتور و خازن صافی داغ میشه و ولتمتر دیجیتال دو سر خازن صافی رو 4.7 ولت نشون میده
با 11.4 ولت هم حل نشد
ولی اگه از خروجی مدار شما تغذیه بگیرم بدون مشکل ولتمتر روشن میشه و با 6 ولت هم رگولاتور داغ نمیشه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

این رو با گوشی کشیدم
https://s24.picofile.com/file/8453591076/20221001_112640.jpg

من دو سر 22 رو به مدار وصل کردم
و دو سر 5.7 رو با پل دیود و خازن صافی مجزا یکسو کردم تا ولتمتر رو تغذیه کنم اما وقتی ولتمتر رو به خروجی پل دیود وصل میکنم دیود ها،رگولاتور و خازن صافی داغ میشه و ولتمتر دیجیتال دو سر خازن صافی رو 4.7 ولت نشون میده
با 11.4 ولت هم حل نشد
ولی اگه از خروجی مدار شما تغذیه بگیرم بدون مشکل ولتمتر روشن میشه و با 6 ولت هم رگولاتور داغ نمیشه

م

درود

، من کی و کجا گفتم با گوشی بکش
، فقط روی کاغذ بکش با جزئیات کامل و پل دیود و ولتمتر و عکسشو بفرست.

، چرا در شرایطی که اینترنت افتضاحه منو ناگزیر به ارسال پست تکراری میکنی ؟

با وجودیکه قصد داشتم پاسخ ندم ولی اینبار پاسخ دادم ، ببین چی خواستم همون رو اجرا کن . سپاس

این ۴ تا مارپیچ رو فرستادی ؟ خب نیاز به ارسال این تصویر نبود و اگه میگفتی ۴ تا مارپیچه و بزحمت نمی افتادی به اندازه این تصویر میفهمیدم.
! ........... 20221001_112640.jpg

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,822
31

نصب ولتمتر آمپر متر
ولتمتر آمپرمتر دیجیتال موجود در بازار غالبا دارای ۵ سیم است ( که ۳ سیم نازک مشکی و زرد و قرمز و ۲ سیم ضخیم مشکی و قرمز )

مشکی نازک = گراند است و در نقشه pcb به محل VM_ در جدیدترین برد (پیوست زیر) که درواقع آند زینر DZ3 است متصل میشود که درواقع گراند تغذیه هم هست .
قرمز نازک = تغذیه ۵ ولتی ولتمتر آمپرمتر است که به محل VM+ ( در جدیدترین برد پیوست زیر ) که کاتد زینر Dz3 است متصل کنید .
زرد نازک = به محل S/VM در جدیدترین برد ( پیوست زیر ) متصل کنید که درواقع به امیتر tip35 متصل میشود.
مشکی ضخیم = به محل AM _ (در جدیدترین برد پیوست زیر) که درواقع گراند تغذیه است متصل کنید.
قرمز ضخیم = به محل AM+ (در جدیدترین برد پیوست زیر) که در واقع خروجی منفی تغذیه است متصل کنید
با سلام و وقت بخیر خدمت به شما سرور بنده استاد غزال عزیز
امیدوارم در سلامت کامل باشید و سایه رحمت شما بر سرمان باشد
استاد عزیز این ولتمترآمپر رو نو خریدم برای منبع تغذیه ای در نظر گرفتم ولی خطای چند برابری آمپر با لامپ 12v 21w را نشان میدهد به طوری که 1.35A(با آمپرمتر مولتیمتر اندازه گرفتم) ولی ماژول آمپر را 3.5A آمپر نشان میدهد آیا این قطعه قابل اصلاح تعمیرهست چطور و چگونه؟

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام و وقت بخیر خدمت به شما سرور بنده استاد غزال عزیز
امیدوارم در سلامت کامل باشید و سایه رحمت شما بر سرمان باشد
استاد عزیز این ولتمترآمپر رو نو خریدم برای منبع تغذیه ای در نظر گرفتم ولی خطای چند برابری آمپر با لامپ 12v 21w را نشان میدهد به طوری که 1.35A(با آمپرمتر مولتیمتر اندازه گرفتم) ولی ماژول آمپر را 3.5A آمپر نشان میدهد آیا این قطعه قابل اصلاح تعمیرهست چطور و چگونه؟

درود

ضمن تشکر و تقدیر بابت اظهار لطف حضرت عالی

نیاز به دستکاری نداره ، احتمالا سیم ها رو بدرستی متصل نفرمودی.

تصور میکنم در پست اول ، نحوه اتصالات را توضیح دادم .

سیم مشکی نازک را آزاد کن ببین درست میشه؟
ضمنا برای تست صحیح باید دو آمپرمتر را سری کنی و جریان دو آمپرمتر را در اینحالت تست و همزمان مقایسه کنی

وگرنه طول سیم مولتیمتر موجب کاهش جریان میشه مگر برای تست تک تک یا جداگانه هر یک از آنها دو پروب مولتیمتر را با آمپرمتر پنلی هم سری کنی تا هر دو در شرایط یکسانی باشند
سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,822
31

درود

ضمن تشکر و تقدیر بابت اظهار لطف حضرت عالی

نیاز به دستکاری نداره ، احتمالا سیم ها رو بدرستی متصل نفرمودی.

تصور میکنم در پست اول ، نحوه اتصالات را توضیح دادم .

سیم مشکی نازک را آزاد کن ببین درست میشه؟
ضمنا برای تست صحیح باید دو آمپرمتر را سری کنی و جریان دو آمپرمتر را در اینحالت تست و همزمان مقایسه کنی

وگرنه طول سیم مولتیمتر موجب کاهش جریان میشه مگر برای تست تک تک یا جداگانه هر یک از آنها دو پروب مولتیمتر را با آمپرمتر پنلی هم سری کنی تا هر دو در شرایط یکسانی باشند
سپاس
استاد یک فیلم از مشکل براتون گرفتم و برطبق کلام شما از یک آمپرمتر از خود مولتیمتر به بار (لامپ) بوده وصل کردم و در مدار قرار دادم اینبار ولتاژ منبع را روی 11.3v تنظیم کردم باید 1.23A را ماژول نشان میداد خطای چند برابری 3.52َA را شاهد بودم ..سیم نازک مشکی را آزاد کردم تغییری حاصل نشد
https://uupload.ir/view/new_project_2adn.mp4/

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

استاد یک فیلم از مشکل براتون گرفتم و برطبق کلام شما از یک آمپرمتر از خود مولتیمتر به بار (لامپ) بوده وصل کردم و در مدار قرار دادم اینبار ولتاژ منبع را روی 11.3v تنظیم کردم باید 1.23A را ماژول نشان میداد خطای چند برابری 3.52َA را شاهد بودم ..سیم نازک مشکی را آزاد کردم تغییری حاصل نشد
https://uupload.ir/view/new_project_2adn.mp4/

درود

نمیدونم چرا نمیخوای پاسخ منو بدی؟

ولی یک تکه سیم نازک با مقاومت شنت موازی کن و اگه تاثیر چندانی نداشت از سیم ضخیمتر استفاده کن تا بمقدار واقعی نزدیک بشه تا نهایتا با تدابیری تنظیم دقیق انجام بشه.

فقط با جریان لامپ تست میکنی با قطعه دیگری تست نمیکنی که ببینی اساسا جریان ثابتی نشون میده یا رفتار دیگری داره ؟

ضمنا موضوع مطروحه که مربوط به تغذیه دیگری هست نباید در این تاپیک مطرح میکردی .
مضافا که این حقیقت را اطلاع ندادی و خودم از بین اظهارات شما متوجه شدم که تغذیه ای مورد نظر هیچ ربطی به تغذیه این تاپیک نداره که موجب سردرگمی من میشده

سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,822
31

درود

نمیدونم چرا نمیخوای پاسخ منو بدی؟

ولی یک تکه سیم نازک با مقاومت شنت موازی کن و اگه تاثیر چندانی نداشت از سیم ضخیمتر استفاده کن تا بمقدار واقعی نزدیک بشه تا نهایتا با تدابیری تنظیم دقیق انجام بشه.

فقط با جریان لامپ تست میکنی با قطعه دیگری تست نمیکنی که ببینی اساسا جریان ثابتی نشون میده یا رفتار دیگری داره ؟

ضمنا موضوع مطروحه که مربوط به تغذیه دیگری هست نباید در این تاپیک مطرح میکردی .
مضافا که این حقیقت را اطلاع ندادی و خودم از بین اظهارات شما متوجه شدم که تغذیه ای مورد نظر هیچ ربطی به تغذیه این تاپیک نداره که موجب سردرگمی من میشده

سپاس
استاد عزیز ماژول خودش مقاومت شنت داره و با هرمصرف کننده ای تست میکنم خطای آمپر مختلف نسبت به هر مصرف کننده در نمایشگر ماژول دارم ..خیر برای هر مصرف کننده ای عدد آمپر نمایشگر متفاوته
حق باشماست اینو مجبور شدم ادامه تاپیک شما موضوع رو مطرح کنم قاعدتا اگه تاپیک جداگانه میزدم به شما پرسش و پاسخ از سوی شما دسترسی نداشتم صرفا فقط این بوده.... بازهم ممنونم که وقت شریف تون رو مصده شدم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

استاد عزیز ماژول خودش مقاومت شنت داره و با هرمصرف کننده ای تست میکنم خطای آمپر مختلف نسبت به هر مصرف کننده در نمایشگر ماژول دارم ..خیر برای هر مصرف کننده ای عدد آمپر نمایشگر متفاوته
حق باشماست اینو مجبور شدم ادامه تاپیک شما موضوع رو مطرح کنم قاعدتا اگه تاپیک جداگانه میزدم به شما پرسش و پاسخ از سوی شما دسترسی نداشتم صرفا فقط این بوده.... بازهم ممنونم که وقت شریف تون رو مصده شدم

درود
شخصی پرید خونه مردم،
گفتن چرا بدون اجازه از دیوار پریدی خونه مردم
گفت آخه از صاحبخونه یک سوال داشتم هر چی زنگ و در زدم باز نکرد و حدس زدم حمومه یا خوابه و بهش دسترسی نداشتم ، لذا پریدم داخل خونه که هر جایی هست بِکِشمش بیرون و سوالم رو ازش بپرسم ، صرفا فقط این بود و منظور بدی نداشتم.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

، من کی و کجا گفتم با گوشی بکش
، فقط روی کاغذ بکش با جزئیات کامل و پل دیود و ولتمتر و عکسشو بفرست.

، چرا در شرایطی که اینترنت افتضاحه منو ناگزیر به ارسال پست تکراری میکنی ؟

با وجودیکه قصد داشتم پاسخ ندم ولی اینبار پاسخ دادم ، ببین چی خواستم همون رو اجرا کن . سپاس

این ۴ تا مارپیچ رو فرستادی ؟ خب نیاز به ارسال این تصویر نبود و اگه میگفتی ۴ تا مارپیچه و بزحمت نمی افتادی به اندازه این تصویر میفهمیدم.
! ...........مشاهده فایل‌پیوست 187807

شرمنده قصد اذیت شما رو نداشتم
https://s24.picofile.com/file/8453635800/20221002_133602.jpg
امیدوارم کامل باشه

اینم نقشه ولتمتر امپرمترم
https://s25.picofile.com/file/8452952592/2022_09_09_11_29_55.jpg

مشکل بنده تو پل دیود بود و حل شد خداروشکر

لطفا راهکار خودتون که فرموده بودید از ترانس خودم ولتاژ کمتری رو بگیرم و با اون ولتمتر رو تغذیه کنم بیان کنید
چون من یه لحظه گراند مدار شما رو با گراند پل دیود خودم اتصال کوتاه کردم صدای ترانس در اومد و انگار ترانس اتصال کوتاه شده بود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

شرمنده قصد اذیت شما رو نداشتم
https://s24.picofile.com/file/8453635800/20221002_133602.jpg
امیدوارم کامل باشه

اینم نقشه ولتمتر امپرمترم
https://s25.picofile.com/file/8452952592/2022_09_09_11_29_55.jpg

مشکل بنده تو پل دیود بود و حل شد خداروشکر

لطفا راهکار خودتون که فرموده بودید از ترانس خودم ولتاژ کمتری رو بگیرم و با اون ولتمتر رو تغذیه کنم بیان کنید
چون من یه لحظه گراند مدار شما رو با گراند پل دیود خودم اتصال کوتاه کردم صدای ترانس در اومد و انگار ترانس اتصال کوتاه شده بود

درود

طبق اصلاحیه شکل پیوست چند دور سیم نازک مجزا که با رنگ سبز مشخص کردم روی سیم های ترانس بپیچ ( نیاز به باز کردن هسته ترانس نیست بصورت سوزنی بپیچ ) که حدود 4 یا 5 ولت متناوب داشته باشه و به جایی متصل نباشه و دو سر سیم پیچ سبز حدود 4 ولتی را فقط به ورودی پل خودت متصل کن مطابق اصلاحیه

سپس خروجی پل که با یک خازن حدود ۱۰۰۰ میکرو موازی کردی بعنوان تغذیه ولتمترت متصل کن.

سپس مشگی ولتمترت را به منفی خروجی تغذیه من متصل کن و تمام

سپاس

IMG_20221003_115555_222.jpg

آخرین ویرایش:
بالا