آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

هنوز بعد از مدت طولانی ، ولوم تهیه نکردی و حتی در یک مورد بدلیل دستهٔ بلند ولوم ، نخریدی .

میخوای قطعه‌ای بخری که از هر نظر ایده‌آل باشه که مبادا ناگزیر به تعویض شوی.
درود و خدا قوت محضر استاد کمالی
آخه دسته فلزی 3 سانتی متر بلندتر رو چه کار میکردم؟جدای از اینکه مقدارش هم یک کیلو بود
بنده هر هزینه و کاری لازم باشه میکنم تا مدار درست بشه
توی رادیو اوراقی هم از ولوم های مد نظر شما پیدا نکردم
یک هفته پیش از همون ولوم های آلمانی که عکسش رو فرستادید تهیه کردم و بعد از هفت روز (مثلاً پست پیشتاز!!!) چند ساعتی هست که خودم رفتم بسته رو تحویل گرفتم و ولوم رو جایگزین کردم اما مشکل پابرجاست
اون راه حل اضافه کردن مقاومت دو کیلو رو اجرا کنم؟

بنظر میرسه در طول عمر خود اولین سیستمی که مونتاژ کردی همین تغذیه است
لطف دارید:lol:

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

اما اینو اجرا و گزارش کن که چه تغییری میکنه.

یک مقاومت ۲کیلو بین پایه وسط ولوم و پایه انتهای ولوم نصب کن

درود استاد کمالی
بنده ولوم RV24 تهیه کردم و جایگزین کردم(۲ کیلو اهم)
ولتاژ رو روی 4 ولت تنظیم کردم و خروجی رو اتصال کوتاه کردم
انتهای ولوم جریان حدود 3.3 آمپر بود
هنوز همون عدم توازن و اعوجاج درجه ها باقی است
طبق این توصیه شما بین پایه وسط و پایه انتهایی ولوم (پایه ای که مستقیم به R1 متصل هست) یه مقاومت دو کیلو اضافه کردم اما مشکل اعوجاج درجه ها حل نشد،بطوریکه ثلث ابتدایی ولوم جریان 2 آمپر و دو ثلث پایانی ولوم از 2 تا 3.3 آمپر میداد
همون ولوم بدردنخور 2 کیلو رو جایگزین مقاومت دو کیلو کردم و همون شرایط قبل رو تکرار کردم و ولوم جریان رو هم روی انتها گذاشتم
با کم کردن ولوم موازی تغییرات محسوسی ایجاد شد
ابتدا ولوم موازی رو به قدری کم کردم که انتهای ولوم جریان 3 آمپر بده
اعوجاج بسیار اندک بهبود یافت،ثلث اول 1.8 آمپر میداد و دو ثلث پایانی تا 3 آمپر بطور آرام اضافه میشد
ولوم موازی رو از مدار خارج کردم و دیدم مقدارش 760 اهم هست
دوباره موازی کردمش و به قدری کمش کردم که انتهای ولوم جریان 2 آمپر میداد (خارج مدار ولوم موازی روی 100 اهم بود)
اعوجاج ولوم جریان به میزان محسوسی بهبود یافت.ثلث اول 0.8 آمپر و دو ثلث پایانی تا 2 آمپر. البته هنوز ثلث اول سهم بیشتری در افزایش جریان خروجی داشت.
مقاومت های 1 کیلو 10 کیلو 2.2 کیلو 4.7 کیلو رو هم خارج مدار بررسی کردم سالم بودند
ایراد از کجاست ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد کمالی
بنده ولوم RV24 تهیه کردم و جایگزین کردم(۲ کیلو اهم)
ولتاژ رو روی 4 ولت تنظیم کردم و خروجی رو اتصال کوتاه کردم
انتهای ولوم جریان حدود 3.3 آمپر بود
هنوز همون عدم توازن و اعوجاج درجه ها باقی است
طبق این توصیه شما بین پایه وسط و پایه انتهایی ولوم (پایه ای که مستقیم به R1 متصل هست) یه مقاومت دو کیلو اضافه کردم اما مشکل اعوجاج درجه ها حل نشد،بطوریکه ثلث ابتدایی ولوم جریان 2 آمپر و دو ثلث پایانی ولوم از 2 تا 3.3 آمپر میداد
همون ولوم بدردنخور 2 کیلو رو جایگزین مقاومت دو کیلو کردم و همون شرایط قبل رو تکرار کردم و ولوم جریان رو هم روی انتها گذاشتم
با کم کردن ولوم موازی تغییرات محسوسی ایجاد شد
ابتدا ولوم موازی رو به قدری کم کردم که انتهای ولوم جریان 3 آمپر بده
اعوجاج بسیار اندک بهبود یافت،ثلث اول 1.8 آمپر میداد و دو ثلث پایانی تا 3 آمپر بطور آرام اضافه میشد
ولوم موازی رو از مدار خارج کردم و دیدم مقدارش 760 اهم هست
دوباره موازی کردمش و به قدری کمش کردم که انتهای ولوم جریان 2 آمپر میداد (خارج مدار ولوم موازی روی 100 اهم بود)
اعوجاج ولوم جریان به میزان محسوسی بهبود یافت.ثلث اول 0.8 آمپر و دو ثلث پایانی تا 2 آمپر. البته هنوز ثلث اول سهم بیشتری در افزایش جریان خروجی داشت.
مقاومت های 1 کیلو 10 کیلو 2.2 کیلو 4.7 کیلو رو هم خارج مدار بررسی کردم سالم بودند
ایراد از کجاست ؟

درود

بارها تاکید کردم تاخیر طولانی شما ، منجر به فراموشی موضوع و جزئیات آن میشه و باید پست‌های گذشته را مطالعه کنم تا قادر به ارزیابی و تنظیم پاسخ باشم .

اما توجه نفرمودی و با اینحال ، مکررا ناگزیر به مطالعه بسیاری از پست‌های قبلی شدم تا حتی‌المقدور از ناقص شدن این تاپیک پیشگیری کنم.
جالبتر اینکه پس از تاخیر طولانی هم ، سوالاتی درخصوص نحوه خرید مطرح کردی و لذا بگونه‌ای خارج از حوصله علاقمندان گردید که اعتراض فرمودند.

در هرصورت ازآنجاکه بسیار بیشتر از انتظار ، در خدمت رفع مشکل شما بودم ولی فقط تاخیر طولانی و مطالعه پست‌های قبلی نصیبم شده
‌و ازآنجاکه فرصت و وقت بی‌انتها ندارم و لذا قادر به مطالعه پست های قبلی و تنظیم و ارسال پاسخ نیستم .
بنابرین امیدوارم عذر‌خواهی من را بابت عدم پاسخگویی بپذیرید.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

بارها تاکید کردم تاخیر طولانی شما ، منجر به فراموشی موضوع و جزئیات آن میشه و باید پست‌های گذشته را مطالعه کنم تا قادر به ارزیابی و تنظیم پاسخ باشم .

اما توجه نفرمودی و با اینحال ، مکررا ناگزیر به مطالعه بسیاری از پست‌های قبلی شدم تا حتی‌المقدور از ناقص شدن این تاپیک پیشگیری کنم.
جالبتر اینکه پس از تاخیر طولانی هم ، سوالاتی درخصوص نحوه خرید مطرح کردی و لذا بگونه‌ای خارج از حوصله علاقمندان گردید که اعتراض فرمودند.

در هرصورت ازآنجاکه بسیار بیشتر از انتظار ، در خدمت رفع مشکل شما بودم ولی فقط تاخیر طولانی و مطالعه پست‌های قبلی نصیبم شده
‌و ازآنجاکه فرصت و وقت بی‌انتها ندارم و لذا قادر به مطالعه پست های قبلی و تنظیم و ارسال پاسخ نیستم .
بنابرین امیدوارم عذر‌خواهی من را بابت عدم پاسخگویی بپذیرید.

سپاس

این حق شماست استاد
اجازه میدید مختصر و مفید مجددا مشکل رو مطرح کنم یا اینکه دیگه مزاحم نشم؟
حقیقتا تاخیر بنده اذیت کننده هست ولی بعضی مسائل از قدرت من خارجه
تاخیر شرکت پست و یا بستن مغازه ها از قدرت من خارج بود

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

این حق شماست استاد
اجازه میدید مختصر و مفید مجددا مشکل رو مطرح کنم یا اینکه دیگه مزاحم نشم؟
حقیقتا تاخیر بنده اذیت کننده هست ولی بعضی مسائل از قدرت من خارجه
تاخیر شرکت پست و یا بستن مغازه ها از قدرت من خارج بود

درود

هرچند اغلب توجیهات شما بابت تاخیر در پاسخگویی وارد نیست و در اراده شما بوده مانند بلند بودن پایه ولوم که تاثیری در انجام آزمایش نداشته.

معذالک اگر کلیه عواملی که موجب تاخیر پاسخگویی شده خارج از اراده شما بود ، دراینصورت هم هر عامل ارادی و غیرارادی که موجب تاخیر در پاسخگویی باشه تاثیری در میزان فراموشی من نداره و با هر تاخیر شما ، من باید پست‌های قبلی را مطالعه کنم که وقت قابل توجهی میطلبه که تابحال تحمل کردم ولی بقیه امور زندگی شخصی من مختل میشه.

با این وجود اگر فرصتی پیدا کنم سعی میکنم مشکل شما را بررسی و رفع کنم.

برای غیرخطی شدن ولوم ، عاملی موجب افزایش جریان ولوم شده که با احتمال زیاد مربوط به خطای مونتاژ است.
لذا از ولوم هایی با مقاومت بالاتر را تست کن.

ضمنا آزمایشات زیر را اجرا و نتیجه را گزارش کن

آزمایش ۱
۱- با ولوم جریان ، بدون مقاومت اضافی ، جریان را روی 1 آمپر تنظیم کن که هرگز بیشتر از 1 آمپر نده
۲- حالا دو پایه ولوم را آزاد کن و با اهم‌متر مقاومت پایه وسط و پایه ابتدایی را اندازه گیری و گزارش کن.

آزمایش ۲
۳- ولوم جریان را برای 1،5 آمپر تنظیم کن.
۴- دو پایه ولوم را آزاد کن و با اهم‌متر ببین مقاومت پایه وسط و پایه ابتدایی چند اهمه؟

دقیقا شبیه دو آزمایش فوق ، مقاومت پایه وسط و ابتدایی را برای جریان 2 و 2،5 آمپر هم گزارش کن.

ضمنا دو پایه همان ولوم را آزاد کن یا بکلی آزاد کن و از صفر درجه بچرخان تا حدود ۴۵ درجه بگذار و ببین اهم بین پایه وسط و ابتدایی چند اهمه؟

سپس روی ۹۰ درجه باشه که درواقع نصف مقاومت ولوم باشه
حالا مقاومت بین ‌وسط و ابتدایی چند اهمه ؟

برای 135 درجه هم مقاومت بین پایه وسط و ابتدایی را اندازه گیری و گزارش کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

لذا از ولوم هایی با مقاومت بالاتر را تست کن.
ممنون که وقت و بی وقت صبح و شب وقت صرف میکنید جواب میدید
قبلاً ده کیلو گذاشته بودم نتیجه مطلوب نگرفته بودم
امشب 5 کیلو گذاشتم باز هم از ابتدا تا 0.8 آمپر اعوجاج شدیدی داشت و نهایت ولوم هم 1.78 آمپر داد.بیشتر از دو کیلو پنج کیلو ، ده کیلو و بیست کیلو پیدا میشه.درسته؟
آزمایش ۱
۱- با ولوم جریان ، بدون مقاومت اضافی ، جریان را روی 1 آمپر تنظیم کن که هرگز بیشتر از 1 آمپر نده
۲- حالا دو پایه ولوم را آزاد کن و با اهم‌متر مقاومت پایه وسط و پایه ابتدایی را اندازه گیری و گزارش کن
1943 اهم

آزمایش ۲
۳- ولوم جریان را برای 1،5 آمپر تنظیم کن.
۴- دو پایه ولوم را آزاد کن و با اهم‌متر ببین مقاومت پایه وسط و پایه ابتدایی چند اهمه؟
1904 اهم
خیلی سخت تونستم روی 1.52 آمپر تنظیم کنم چون دقیقاً در محدوده اعوجاج قرار داره

دقیقا شبیه دو آزمایش فوق ، مقاومت پایه وسط و ابتدایی را برای جریان 2 و 2،5 آمپر هم گزارش کن.
2 آمپر: 1827 اهم
2.5 آمپر: 1387 اهم

از صفر درجه بچرخان تا حدود ۴۵ درجه بگذار و ببین اهم بین پایه وسط و ابتدایی چند اهمه؟

سپس روی ۹۰ درجه باشه که درواقع نصف مقاومت ولوم باشه
حالا مقاومت بین ‌وسط و ابتدایی چند اهمه ؟

برای 135 درجه هم مقاومت بین پایه وسط و ابتدایی را اندازه گیری و گزارش کن.
چندبار این متن رو خواندم و با توجه به اون عبارت شما که 90 درجه نصف دور ولوم هست اینطور برداشت کردم که 45 درجه ربع مسیر،90 درجه نصف و 135 درجه ¾ مسیر هست
از آنجایی که ولوم 360 نمیچرخه و نهایت 320 درجه دوران داشته باشه بنده با علامت گذاری حول ولوم به این نتایج رسیدم
45 درجه(ربع):1755
90 درجه(نصف):1109
135 درجه(¾):520

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

ممنون که وقت و بی وقت صبح و شب وقت صرف میکنید جواب میدید
قبلاً ده کیلو گذاشته بودم نتیجه مطلوب نگرفته بودم
امشب 5 کیلو گذاشتم باز هم از ابتدا تا 0.8 آمپر اعوجاج شدیدی داشت و نهایت ولوم هم 1.78 آمپر داد.بیشتر از دو کیلو پنج کیلو ، ده کیلو و بیست کیلو پیدا میشه.درسته؟

1943 اهم

1904 اهم
خیلی سخت تونستم روی 1.52 آمپر تنظیم کنم چون دقیقاً در محدوده اعوجاج قرار داره

2 آمپر: 1827 اهم
2.5 آمپر: 1387 اهم

چندبار این متن رو خواندم و با توجه به اون عبارت شما که 90 درجه نصف دور ولوم هست اینطور برداشت کردم که 45 درجه ربع مسیر،90 درجه نصف و 135 درجه ¾ مسیر هست
از آنجایی که ولوم 360 نمیچرخه و نهایت 320 درجه دوران داشته باشه بنده با علامت گذاری حول ولوم به این نتایج رسیدم
45 درجه(ربع):1755
90 درجه(نصف):1109
135 درجه(¾):520

درود

اساسا ماکزیمم جریان ارتباطی با مقدار مقاومت ولوم نداره .
لذا یا ولوم درگری را بعنوان ولوم جریان محسوب کردی.
یا مونتاژ ایراد داره
یا از ۷۴۱ خراب استفاده میکنی و حاضر نیستی نو بخری.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

لذا یا ولوم درگری را بعنوان ولوم جریان محسوب کردی
درسته خیلی تازه کارم ولی نه در این حد

یا از ۷۴۱ خراب استفاده میکنی و حاضر نیستی نو بخری
به تعداد دارم و این هم نو هست

یا مونتاژ ایراد داره
خب من مقاومت و دیود رو بررسی کردم سالم بودند
چیا رو بررسی کنم؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درسته خیلی تازه کارم ولی نه در این حد

به تعداد دارم و این هم نو هست

خب من مقاومت و دیود رو بررسی کردم سالم بودند
چیا رو بررسی کنم؟

درود

با این ادعا که من زرنگم و لیوان را نمیشکنم لیوانی که شکسته ، سالم نمیشه.

شما اگر حرفه ای‌ترین هم باشی من با توصیه های اخیر و گزارش شما کاملا مطمئن شدم‌ ورودی ۷۴۱ و بتبع آن از ولوم جریان داره جریان قابل توجهی عبور میکنه درحالیکه باید نزدیک به صفر باشه و لذا مقاومت ولوم نباید در ماکزیمم جریان محدود کننده موثر باشه که در تغذیه شما هست و لذا ایرادی وجود داره .

ولی من نمیتونم ایراد مونتاژ را ببینم و میلیاردها حالت قابل تصور است ، مضافا که مشکل شما یکی و دو تا نیست و حتی از نظر هزینه و تهیه قطعه مشکل داری و میخوای با قطعاتی که قبلا استفاده شده و مشکوکه مشکل را کشف و رفع کنی .
در هر صورت با این شرایط ، دیگه کاری ازم ساخته نیست .

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

با این ادعا که من زرنگم و لیوان را نمیشکنم لیوانی که شکسته ، سالم نمیشه.

شما اگر حرفه ای‌ترین هم باشی من با توصیه های اخیر و گزارش شما کاملا مطمئن شدم‌ ورودی ۷۴۱ و بتبع آن از ولوم جریان داره جریان قابل توجهی عبور میکنه درحالیکه باید نزدیک به صفر باشه و لذا مقاومت ولوم نباید در ماکزیمم جریان محدود کننده موثر باشه که در تغذیه شما هست و لذا ایرادی وجود داره .

ولی من نمیتونم ایراد مونتاژ را ببینم و میلیاردها حالت قابل تصور است ، مضافا که مشکل شما یکی و دو تا نیست و حتی از نظر هزینه و تهیه قطعه مشکل داری و میخوای با قطعاتی که قبلا استفاده شده و مشکوکه مشکل را کشف و رفع کنی .
در هر صورت با این شرایط ، دیگه کاری ازم ساخته نیست .

سپاس
چند بار عرض کردم با هزینه مشکلی ندارم
اکنون تعدادی زینر 2.2 ولت
مقاومت 0.68
741
نو دارم
چیا رو عوض کنم؟
از نو مونتاژ کنم؟
قسمت تثبیت کننده بی ایراد کار می‌کنه. ترانزیستور ها و رگولاتور رو هم عوض کنم؟
اتفاقاً مقاومت های متصل به 741 رو بررسی کردم مقدارشون درست بود

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا