آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

ولی همواره تاکید کردم از سلف و موتورهای الکتریکی بعنوان بار استفاده نکن که گوش ندادی
من هرگز اطلاعی از این مسأله نداشتم و بعد تذکر شما دیگه موتور الکتریکی وصل نکردم و فقط گزارش اون روش اتصال کوتاه رو از اول تا انتها نوشتم

ولی مکررا تاکید کردم ولوم جریان را قبل از مدرج کردن و مطمئن شدن و لذا در جریان آزمایشات هرگز حداکثر نکن که گوش نکردی

با روش اتصال مقاومت و فرمایش شما با توجه به ولتاژ زینر نهایت ولوم بیشتر از 3 نمی‌ده

اگه میخوای ولوم جریان را با فواصل ۱۰۰ میلی آمپر مدرج کنی باید ۳۰ نقطه حول ولوم علامت بزنی که معلومه شدنی نیست ، اما اگه میخوای با دقت زیادی جریان محدود بشه و مثلا ۱۰۱ و ۱۰۲ میلی آمپر هم انتخاب کنی باید ولوم فاین اضافه کنی که مطمئنم هیچ سودی برات نداره و اگه فقط ۴ یا ۵ نقطه حول ولوم جریان مشخص بشه کافیه و تا پایان عمرت با مشکلی مواجه نمیشی
.
من که حدود نیم قرن فعالیت دارم هرگز برای انتخاب با خطای نیم آمپر هم با مشکلی مواجه نبودم . و معلوم نیست برای چه کاری نیاز به اینهمه دقت داری.

بنده نه ولوم فاین جریان می‌خوام نه 102 میلی آمپر
فقط می‌خوام بدون سختی زیاد بتونم 100 میلی و سیصد میلی رو انتخاب کنم. همین. ولو اینکه انتهای ولوم فقط 1,5 آمپر باشه
حتما جوری با محاسبات غلط حساب کردی که به این نتیجه شاخدار رسیدی و احتمالا فاصله ۱،۵ تا ۳ آمپر را بیش از ۱۰ برابر ۱۰۰ میلی آمپر حساب کردی که باید همینطور هم باشه و اگه غیر از این باشه اشکال داره
یعنی به نظر شما این تصویری که از کاغذ فرستادم طبیعیه یا روش مدرج کردن غلطه؟یا گزینه سوم؟نمیفهمم ایراد از نظر شما در کجاست!!!الآن به نظر شما 2 باید بین 1 و 3 باشه؟ولی اینطور نیست.به اندازه فاصله نیم تا 1 آمپر بین 1 تا 2 هست.

تثبیت بسیار بسیار دقیق ولتاژ را در حد کم نظیری رعایت کردم
بر منکرش لعنت. میخکوب میخکوب

ولی مکررا تاکید کردم ولوم جریان را قبل از مدرج کردن و مطمئن شدن و لذا در جریان آزمایشات هرگز حداکثر نکن که گوش نکردی

من با دوتا آمپر متر تا نهایت بردم ۲.۵ شد. بعد هم در مدرج کردن آخر ولوم ۳ داد.
در ضمن سوختن ۷۴۱ در شرایطی که فرمودی محال است و قطعا اقدام نادرستی میکنی که منجر به صدمه ۷۴۱ میشه
امکان داره خفه کردن بیزر با یه رشته سیم باعث صدمه به 741 بشه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

من هرگز اطلاعی از این مسأله نداشتم و بعد تذکر شما دیگه موتور الکتریکی وصل نکردم و فقط گزارش اون روش اتصال کوتاه رو از اول تا انتها نوشتم

با روش اتصال مقاومت و فرمایش شما با توجه به ولتاژ زینر نهایت ولوم بیشتر از 3 نمی‌ده

بنده نه ولوم فاین جریان می‌خوام نه 102 میلی آمپر
فقط می‌خوام بدون سختی زیاد بتونم 100 میلی و سیصد میلی رو انتخاب کنم. همین. ولو اینکه انتهای ولوم فقط 1,5 آمپر باشه

یعنی به نظر شما این تصویری که از کاغذ فرستادم طبیعیه یا روش مدرج کردن غلطه؟یا گزینه سوم؟نمیفهمم ایراد از نظر شما در کجاست!!!الآن به نظر شما 2 باید بین 1 و 3 باشه؟ولی اینطور نیست.به اندازه فاصله نیم تا 1 آمپر بین 1 تا 2 هست.

بر منکرش لعنت. میخکوب میخکوب

من با دوتا آمپر متر تا نهایت بردم ۲.۵ شد. بعد هم در مدرج کردن آخر ولوم ۳ داد.

امکان داره خفه کردن بیزر با یه رشته سیم باعث صدمه به 741 بشه؟

درود

هر موضوع را بارها پاسخ دادم و مجددا سوال میکنی.
قبلا گفتم اگر قصد داری جریان با پله های ۱۰۰ میلی آمپر انتخاب کنی باید ۳۰ نقطه حول محور ولوم بکشی ، آیا مقدوره ؟

صد بار دیگه هم بپرسی پاسخ دیگه ندارم.

اگه میخوای از صفر تا ۱،۵ آمپر را اینگونه مدرج کنی باید ۱۵ نقطه حول ولوم بکشی .

اما برای انتخاب دقیق جریان میتونی از ولوم فاین استفاده کنی که دوست نداری و فقط قابلیتش رو دوست داری که. منم دوست دارم ولی بدون فاین نمیشه .

ضمنا میتونی از مولتی ترن برای پله های ۱۰ میلی آمپر هم استفاده کنی که دردسرهای دیگه داره.

شکل عجیب پیوست را کشیدی و توضیحی ندادی که چیه ؟

آیا ابتدای ولوم جریان ۳ آمپره و انتهای آن ۲ آمپر و وسط برای جریان صفر هست ؟

اگه اینطوره اشکالی در مونتاژ داری.

.

من برای پاسخ های تکراری دیگه کف کردم و نمیتونم تا ابد تکرار کنم.

ضمنا شورت کردن بیزر منجر به صدمه تغذیه میشه برای حذف صدای بیزر باید یک پایه آنرا آزاد کنید یا جای بیزر خالی باشه.
.

سپاس

IMG_20221020_213259_1_.jpg

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

آیا ابتدای ولوم جریان ۳ آمپره و انتهای آن ۲ آمپر و وسط برای جریان صفر هست
ولوم جهت عقربه ساعت زیاد میشه
اون بالا 0 هست
به سمت راست 0-0.1-0.5-1-2-3.1 آمپر
عمده ولوم فقط برای تنظیم 2 تا 3 آمپر هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

ولوم جهت عقربه ساعت زیاد میشه
اون بالا 0 هست
به سمت راست 0-0.1-0.5-1-2-3.1 آمپر
عمده ولوم فقط برای تنظیم 2 تا 3 آمپر هست

درود

این جمله را به اطرافیان نشون بده ببین چیزی ازش میفهمن؟
به سمت راست 0-0.1-0.5-1-2-3.1 آمپر و تصویر درجه بندی ولوم را نشون بده و بگو آیا این دو مغایرند .
این چه ولومی هست که سمت چپ ( ابتدا ) ۳ آمپر و سمت راست ( انتها ) ۲ امپر و وسط صفر آمپر باشه
.

دیگه پاسخ تکراری را بیش از این تکرار نمیکنم.

پاسخ‌های قبلی رو مطالعه کن.

اما اینو اجرا و گزارش کن که چه تغییری میکنه.

یک مقاومت ۲کیلو بین پایه وسط ولوم و پایه انتهای ولوم نصب کن
.

حالا ببین فاصله جریان ها بهتر شد یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم

سلام بر استاد غزال عزیز
استاد من برای تست مدارات معمولی از همین تغذیه شما استفاده میکنم و مشکلی هم نیست
ولی برای تست ups ها همیشه مشکل دارم
نگهداری باطری ها با تعداد زیاد مصیبته،اکثرا خراب میشن و گرون هم هستن
برای رسیدن به ولتاژهای بعضا تا 196 ولت dc چندین منبع 24v با هم سری میکنم، بعضی مواقع یکیشون مشکل داره و کلی وقتمو میگیره
برای منبع تغذیه محدوده 48 تا 240 ولت dc متغییر پیشنهادی برای این شاگرد دارید؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

سلام بر استاد غزال عزیز
استاد من برای تست مدارات معمولی از همین تغذیه شما استفاده میکنم و مشکلی هم نیست
ولی برای تست ups ها همیشه مشکل دارم
نگهداری باطری ها با تعداد زیاد مصیبته،اکثرا خراب میشن و گرون هم هستن
برای رسیدن به ولتاژهای بعضا تا 196 ولت dc چندین منبع 24v با هم سری میکنم، بعضی مواقع یکیشون مشکل داره و کلی وقتمو میگیره
برای منبع تغذیه محدوده 48 تا 240 ولت dc متغییر پیشنهادی برای این شاگرد دارید؟
با تشکر

درود

هدف شما چیه ؟
میخوای چند باطری را سری کنی و با تغذیه مناسب و با ولتاژ بالاتر همگی باطری‌های سری را همزمان با هم شارژ کنی ؟

سپاس

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم

درود

هدف شما چیه ؟
میخوای چند باطری را سری کنی و با تغذیه مناسب و با ولتاژ بالاتر همگی باطری‌های سری را همزمان با هم شارژ کنی ؟

سپاس

خیر استاد
برای من ups میارن برای تعمیر
برای تست اینورتر ‌‌‌‌‌ups بعد از تعمیر باید دستگاهو با ولتاژ dc روشن کنم و خروجی تست بگیرم
حالا ups ها براساس توان خروجی از 12 ولت نیاز دارن تا ups 6kva که نیاز به 240 ولت داره
برای من مقدور نیست 20 تا باطری همیشه شارژ شده و آماده توی تعمیرگاه نگه دارم تا وقتی ی ups میاد چنتاشونو بهش وصل کنم
نیاز به یک منبع تغذیه متغییر dc هست که ولتاژی از 50 تا 240 ولت با جریانی بین 5 تا 10 آمپر تامین کنه برای استارت و تست ups

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

خیر استاد
برای من ups میارن برای تعمیر
برای تست اینورتر ‌‌‌‌‌ups بعد از تعمیر باید دستگاهو با ولتاژ dc روشن کنم و خروجی تست بگیرم
حالا ups ها براساس توان خروجی از 12 ولت نیاز دارن تا ups 6kva که نیاز به 240 ولت داره
برای من مقدور نیست 20 تا باطری همیشه شارژ شده و آماده توی تعمیرگاه نگه دارم تا وقتی ی ups میاد چنتاشونو بهش وصل کنم
نیاز به یک منبع تغذیه متغییر dc هست که ولتاژی از 50 تا 240 ولت با جریانی بین 5 تا 10 آمپر تامین کنه برای استارت و تست ups

درود

تغذیه مورد نظر شما خیلی خوبه ‌‌‌‌‌ولیاشکالش اینه که عملی و قابل اجرا نیست و هزینه هنگفتی نیاز داره .

البته اگه ریپل و نویز شدید موجب اختلال ups نباشه دراینصورت تغذیه بسیار ساده ای سراغ دارم ولی من با ups تست نکردم .

سپاس

https://www.irantk.ir/threads/42242...مپر-بسیار-ساده?p=225552&viewfull=1#post225552

آخرین ویرایش:

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم

درود

تغذیه مورد نظر شما خیلی خوبه ‌‌‌‌‌ولیاشکالش اینه که عملی و قابل اجرا نیست و هزینه هنگفتی نیاز داره .

البته اگه ریپل و نویز شدید موجب اختلال ups نباشه دراینصورت تغذیه بسیار ساده ای سراغ دارم ولی من با ups تست نکردم .

سپاس

https://www.irantk.ir/threads/42242...مپر-بسیار-ساده?p=225552&viewfull=1#post225552

ممنون بابت راهنمایی
مدار خیلی جالبی بود، اما متاسفانه ریپل در ورودی dc دستگاههای ups مصیبت بزرگیه
فعلا فقط منابع تغذیه سوئیچینگ 24 ولتی(هر منبع بجای دوباطری سری)با هم سری میکنیم تا به ولتاژ مورد نظر برسیم
اکثرا هم اگه در این حالت سری کمی جریان بکشیم خازنهای خروجی منبع تغذیه های سوئیچینگ میترکن!!!

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

این جمله را به اطرافیان نشون بده ببین چیزی ازش میفهمن؟
.

دیگه پاسخ تکراری را بیش از این تکرار نمیکنم.

پاسخ‌های قبلی رو مطالعه کن.

اما اینو اجرا و گزارش کن که چه تغییری میکنه.

یک مقاومت ۲کیلو بین پایه وسط ولوم و پایه انتهای ولوم نصب کن
.

حالا ببین فاصله جریان ها بهتر شد یا نه ؟

سپاس

ایام بکام استاد
دو سه هفته پیش فرمودید پاسخ تکراری نمیدید و پاسخ های قبلی رو مطالعه کن
منم رفتم ابتدا با دقت مجددا تحلیل تثبیت کننده و محدود کننده رو مطالعه کردم
پست های قبلی رو هم خوندم
این ویرایش اخیر شما رو بعد دیدم ولی انجمن برای ویرایش هشدار نمیده متأسفانه
با توجه به اینکه آمپرمتر خودم از مقاومت یک اهم به عنوان شنت استفاده میکنه فعلا اون رو کنار گذاشتم و یه آمپرمتر روپنلی گذاشتم
آخر ولوم جریان با یه لحظه اتصال کوتاه 5 آمپر میده و متصل کردن مقاومت 2 کیلو تاثیر بسیار ناچیزی در بهبود فاصله نیم آمپر تا 3 آمپر داشت.تقریبا هیچ
در ضمن ، بعد از اینکه بیزر رو ناشیانه خفه کرده بودم و 741 سوخته بود علی رغم اینکه 741 و بیزر رو تعویض کردم اما یه مشکل جدید پدید اومده
وقتی ولتاژ زیر حدود 4 تنظیم شده باشه با اتصال کوتاه خروجی یا کشیدن آمپر غیر مجاز LED کم نور روشن میشه و بیزر هم جون نداره صدا بکنه
اما اگه ولتاژ رو بالا ببرم علی رغم اینکه محدود کننده اجازه افزایش ولتاژ رو نمیده ولی نور LED قوی میشه و صدای بیزر هم اندکی بگوش میرسه
در ضمن با چرخاندن ولوم ولتاژ تغییری در ولتاژ بین پایه 2 و 3 ایجاد نمیشه
با توجه به تحلیل و چیزهایی که فهمیده بودم 741 رو خارج کردم.تثبیت کننده به خوبی کار میده و اگه سلکتور رو روی 17 ولت متناوب بگذارم (ماکزیمم 20 ولت)در 12 ولت 1 آمپر افت نداره
زنر 2.2 نو گذاشتم
اول نصب زنر دو سرش 2 ولت بود اما الآن شده 1.89
تا وقتی 741 نیست همه چیز خوبه
ولتاژ ها رو طبق عیب یابی بررسی کردم ایرادی نداشتند
جالب اینجاست وقتی 741 خارج از مداره دو پایه 2 و 3 آیسی از 0 ولت تا 1.87 ولت با چرخوندن ولوم جریان رو نشون میده اونم نه با فاصله ی عجیب و غریب بلکه بسیار معقول از 0 آروم آروم میرسه به 1.87
اما وقتی 741 رو نصب میکنم علاوه بر اینکه زور نداره در ولتاژ پایین بیزر و LED رو درست و حسابی روشن بکنه در همون ابتدای ولوم جریان (حدود نیم ولت در 2 و 3 آیسی) اجازه عبور حدود 3 آمپر رو میده
کدوم قطعات رو بررسی یا تعویض کنم؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا