آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

سلام خدمت استاد عزیز وقتتون بخیر
من از حضور شما واقعا شرمنده شدم چند وقتی به علت تصادف و بیماری نمیتونستم وارد تایپیک بشم
معذرت میخام
سیم های ماژول رو یک بار دقیقا مطابق چیزی که تو پی سی بی بود متصل کردم
یعنی اونجایی که زده بود سیم سفید،سفید رو زدم و به همین ترتیب مطابق رنگ بندی
ولتاژو جریانو نشون میداد و نزدیک هم میشد به اعدادی که روی مولتی متر نشون میده ولی پرش داشت یعنی دائم در حال کمو زیاد شدن بود
هم جریان هم ولتاژ (درصورتی که روی مولتی متر هم جریان هم ولتاژ ثابت بود!!!)
در مرحله بعد یک‌منبع تغذیه جدا گانه،برای تغذیه ماژول استفاده کردم
به این صورت که سیم مثبت و منفی ماژول رو به تغذیه جدا گانه متصل میکردم و ماژول روشن میشد
در مرحله بعد سیم سفید ماژول رو به مثبت منبع تغذیه شما متصل میکرد برای خوندن ولتاژ و منفی تغذیه شمارم به منفی ماژول
در یک مرحله امپر متر رو راه ننداختم یعنی اون محل برد شما که برای امپر متر بود رو استفادع نکردم و اتصال کوتاه کردم
در مرحله بعد امپر متر رو هم به همون محل برد متصل کردم (همان جایی که داخل پی سی بی زده برای نصب امپر متر )ولی باز هم پرش داشتن
در صورتی که با مولتی متر پرش نداره و میخکوب هست
بعد یک کیت ۷۱۰۷ اگه اشتباه نکنم ،بهش وصل کردم این کیت بهتر جواب میداد پرش نداشت ولی هر چقدر کالیبره میکنم درست نشون نمیده
مثلا زیر ۱۰ولت یه ولت اختلاف داره با عدد واقعی(بعد از صد بار کالیبره کردن)
و بالای ۱۰ولت به ۲الی۳ولت میرسه این خطا
و بد تر اینکه امپر مترش کلا گیج میزنه

همین ماژول و کیت رو در منابع تغذیه متغیر دیگه متصل کردم کاملا کارکرد درستی داشتن و اوکی بودن
با همین تفاسیر
باز هم معذرت میخام

و اینکه استاد شاگرد کوچک احوال شما علاقه مند به امپیلی فایر هایه خودرو شده و مشکلی که سر راهم قرار داره تغذیه این امپیلی هاست که یه سوئیچینگ میخایم هم عمل بوست ولتاژ رو انجام بده یعنی ۱۲رو به چیزی حدود ۷۰الی ۹۰ولت تبدیل کنه و خروجی دوبل هم داشته باشه
مدارات عمومی هم پیدا کردم اما زیاد جالب نبودن گفتن از شما کمک بگیرم
دلیل اینکه اینجا گفتم نتونستم تایپیک جدا ایجاد کنم و بلد نبودم
سپاس فراوان

درود

تا جایی که از نحوه فعالیت شما بخاطر دارم در جریان پیگیری مشکل شما ، خودسرانه و بدون اطلاعم دستکاری میکنی و عیوبی اضافه میشه و بکلی آزمایشات قبلی بی ارزش میشه و منم بی خبر میگذاری و لذا حسابی گیجم میکنی ، مضافا که ناگهان برای مدت طولانی غیب میشی و منو ناگزیر به مطالعه پست های قبلی میکنی ، زیرا در چنین شرایطی بواسطه دستکاری ، بقدری همه چی بهم میریزه که ناگزیر به غیبت طولانی میشی تا ایرادات جدید را با شرایط جدیدی پیگیری کنی.

در هر صورت هر چند فراموشم شده که داستان چی بوده اما در صورت صحت اتصالات ، چنین اتفاقی محاله که مولتیمتر و ولتمتر آمپرمتر پنلی رو به خروجی تغذیه 1 متصل کنی و فقط مولتیمتر بدرستی نشون بده ولی در تغذیه 2 هر دو بدرستی نشون بدن.

اگر واقعا اینطوره دراینصورت در تغذیه ای که بدرستی نشون نمیده ایرادی در اتصالات داری ولی در تغذیه دیگر بدون ایراد متصل میکنی.
ابتدا فقط ولتمتر را متصل کن و ایراد را پیدا کن سپس امپرمتر را متصل و ایراد آنرا رفع کن.

ضمنا تصور کن تغذیه طراحی من هم مانند تغذیه 2 فقط دو سیم خروجی داره و لذا همانطور که در تغذیه 2 متصل میکنی در تغذیه طراحی من هم همانطور متصل کن و فرض کن محل سیم ها مشخص نشده و ببین حالا درست میشه؟

در هر صورت ایراد در ولتمتر آمپرمتر شما هست و ارتباطی به تغذیه نداره .

متاسفانه نقشه ای هم برای تبدیل ولتاژ ندارم ولی در انجمن به وفور وجود داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali_gheybi

کاربر
2022-01-08
8
9

درود

تا جایی که از نحوه فعالیت شما بخاطر دارم در جریان پیگیری مشکل شما ، خودسرانه و بدون اطلاعم دستکاری میکنی و عیوبی اضافه میشه و بکلی آزمایشات قبلی بی ارزش میشه و منم بی خبر میگذاری و لذا حسابی گیجم میکنی ، مضافا که ناگهان برای مدت طولانی غیب میشی و منو ناگزیر به مطالعه پست های قبلی میکنی ، زیرا در چنین شرایطی بواسطه دستکاری ، بقدری همه چی بهم میریزه که ناگزیر به غیبت طولانی میشی تا ایرادات جدید را با شرایط جدیدی پیگیری کنی.

در هر صورت هر چند فراموشم شده که داستان چی بوده اما در صورت صحت اتصالات ، چنین اتفاقی محاله که مولتیمتر و ولتمتر آمپرمتر پنلی رو به خروجی تغذیه 1 متصل کنی و فقط مولتیمتر بدرستی نشون بده ولی در تغذیه 2 هر دو بدرستی نشون بدن.

اگر واقعا اینطوره دراینصورت در تغذیه ای که بدرستی نشون نمیده ایرادی در اتصالات داری ولی در تغذیه دیگر بدون ایراد متصل میکنی.
ابتدا فقط ولتمتر را متصل کن و ایراد را پیدا کن سپس امپرمتر را متصل و ایراد آنرا رفع کن.

ضمنا تصور کن تغذیه طراحی من هم مانند تغذیه 2 فقط دو سیم خروجی داره و لذا همانطور که در تغذیه 2 متصل میکنی در تغذیه طراحی من هم همانطور متصل کن و فرض کن محل سیم ها مشخص نشده و ببین حالا درست میشه؟

در هر صورت ایراد در ولتمتر آمپرمتر شما هست و ارتباطی به تغذیه نداره .

متاسفانه نقشه ای هم برای تبدیل ولتاژ ندارم ولی در انجمن به وفور وجود داره.

سپاس

سپاس از استاد عزیز
اون حالتی که فرمودید فکر کنم فقط تغذیه شما هم دو سیم درش وجود داره رو انجام دادم و به دوسیم خروجی هم متصل کردم و اما پرش داشت
فردا صبح براتون ویدیوشو میگیرم ارسال میکنم استاد

و اینکه نقشه رو از کدوم تایپیک میتونم پیدا کنم چیزی پیدا نکردم
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سپاس از استاد عزیز
اون حالتی که فرمودید فکر کنم فقط تغذیه شما هم دو سیم درش وجود داره رو انجام دادم و به دوسیم خروجی هم متصل کردم و اما پرش داشت
فردا صبح براتون ویدیوشو میگیرم ارسال میکنم استاد

و اینکه نقشه رو از کدوم تایپیک میتونم پیدا کنم چیزی پیدا نکردم
سپاس

درود

نگفتم به دو سیم خروجی هم متصل کن بلکه گفتم فقط دو سیم خروجی متصل کن و فرض کن در برد تغذیه محلی برای سیم ها مشخص نشد

سپاس

ali_gheybi

کاربر
2022-01-08
8
9

درود

نگفتم به دو سیم خروجی هم متصل کن بلکه گفتم فقط دو سیم خروجی متصل کن و فرض کن در برد تغذیه محلی برای سیم ها مشخص نشد

سپاس

درود استاد
منظورتان این است که تغذیه خود ماژول رو هم مستقیم از دوسیم خروجی بگیرم ؟
این کارم کردم خطا بیشتر شد با زیاد شدن ولتاژ

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد
منظورتان این است که تغذیه خود ماژول رو هم مستقیم از دوسیم خروجی بگیرم ؟
این کارم کردم خطا بیشتر شد با زیاد شدن ولتاژ

درود

نمیدونم با چه زبونی بگم.
دارم با صراحت میگم ، هر جوری روی تغذیه دوم استفاده کردی و بدون اشکال نشون داد ، همون کار را روی این تغذیه هم انجام بده.

میدونی چرا نمیتونی ؟
چون طبق سوابق و به استناد گزارشات محال ، روی تغذیه دیگری تست نکردی و فقط ادعا کردی که با هر تغذیه دیگری تست کردی بدرستی کار میکنه .

اینجوری فقط منو گیج میکنی و برای تو ثمری نداره.
کارهایی که گفتم انجام بده.
اگه روی تغذیه دیگری تست نکردی اعلام کن تا ایراد را پیدا کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali_gheybi

کاربر
2022-01-08
8
9

درود

نمیدونم با چه زبونی بگم.
دارم با صراحت میگم ، هر جوری روی تغذیه دوم استفاده کردی و بدون اشکال نشون داد ، همون کار را روی این تغذیه هم انجام بده.

میدونی چرا نمیتونی ؟
چون طبق سوابق و به استناد گزارشات محال ، روی تغذیه دیگری تست نکردی و فقط ادعا کردی که با هر تغذیه دیگری تست کردی بدرستی کار میکنه .

اینجوری فقط منو گیج میکنی و برای تو ثمری نداره.
کارهایی که گفتم انجام بده.
اگه روی تغذیه دیگری تست نکردی اعلام کن تا ایراد را پیدا کنم.

سپاس

درود
استاد تست کردم رو تغذیه دیگه
الان در راه خانه هستم بازم ویدیو میگیرم تا شب مشاهده کنید خودتون
سپاس

• Like

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

اگه تصور میکنی در حجم برد موثره اجرا کن ولی اگه دو تیکه بشه طالب کمتری داره.

ازآنجاکه وظیفه d5 نکته قابل تاملی داره لذا مورد سوال من بوده و در همین تاپیک سوال کردم که چه وظیفه ای داره؟
اگه در آینده جهت بهبود و ارتقاء نیاز بشه ترانزیستور تیپ منفی bc639 جایگزین میشه و لذا بیس به آند و امیتر به کاتد d5 و کلکتور به پایه 1 رگلاتور متصل میشه و d5 حذف میشه.

سپاس

یادم هست که یه راهنمایی در مورد وظیفه D5 کرده بودید که در خاموشی دستگاه نقش داره
بنده ولتاژ رو روی ده ولت تنظیم کردم
وقتی دیود توی مدار قرار داشت و کلید رو در حالت خاموش قرار دادم خروجی 0.6 معکوس شد
با خارج کردن دیود هم تغییری ایجاد نشد
همینطور با جدا کردن ترانس از برق شهری هم دیود نقشی نداشت
همینطور با کم کردن ولوم جریان و روشن شدن LED و بیزر هم دیود نقش خاصی نداشت
منظور شما از خاموشی دستگاه چیه دقیقاً ؟معیوب شدن منظورتون هست؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

یادم هست که یه راهنمایی در مورد وظیفه D5 کرده بودید که در خاموشی دستگاه نقش داره
بنده ولتاژ رو روی ده ولت تنظیم کردم
وقتی دیود توی مدار قرار داشت و کلید رو در حالت خاموش قرار دادم خروجی 0.6 معکوس شد
با خارج کردن دیود هم تغییری ایجاد نشد
همینطور با جدا کردن ترانس از برق شهری هم دیود نقشی نداشت
همینطور با کم کردن ولوم جریان و روشن شدن LED و بیزر هم دیود نقش خاصی نداشت
منظور شما از خاموشی دستگاه چیه دقیقاً ؟معیوب شدن منظورتون هست؟

درود

بیشتر از راهنمایی بزرگی که کردم .باید پاسخ را تقدیم کنم.

طراحی انجام شده و شما قصد دارید فلسفه وجود قطعه ای را کشف کنید ، لذا کار پیچیده ای نیست و باید یاد بگیری چطور تحقیق کنید.
اما وقتی به نتیجه برسید لذت بی انتهایی داره ، مضافا که دیگه در موارد مشابه مطمئنی که میتونی گلیم خود را از آب بیرون بکشید و نیاز به راهنما ندارید .

البته بدیهی است که بدون راهنما زمان بیشتری میطلبه.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

هر ترانزیستوری با جریان dc بمقدار ۳۰۰ میلی آمپر داغ میکنه .
ترانزیستور پرقدرت در ولتاژ خاص ، فقط جریان بیشتری تحمل میکنه و از نظر حرارت تولیدی تفاوتی ندارند و باید تهویه شوند.

اما بهترین راه حل برای استفاده از این ولتمتر آمپرمتر اینه که ولتاژ ورودی رگلاتور اندکی بیشتر از خروجی باشه یعنی ولتاژ حدود 7 ولت تهیه کنید و به ورودی رگلاتور متصل کنید تا حرارتش فوق العاده کمتر بشه .

میتونی ابتدا با آداپتور تست کنی .
ضمنا باید منفی آداپتور به گراند تغذیه متصل بشه .

روش دوم باید مقاومتی بین ورودی و خروجی رگلاتور بصورت موازی اضافه کنید .
یعنی یک پایه مقاومت به ورودی و دیگری به خروجی متصل بشه .
و مقدار مقاومت باید به اندازه ای باشه که موجب افزایش خروجی یعنی بیشتر از 5 ولت نشه ، اما حتی المقدور اهم کمتری داشته باشه تا جریان بیشتری از مقاومت عبور کنه و البته مقاومت داغ میکنه که طبیعی است و باید آجری باشه.

در ضمن باید مقاومت را با بار تست کنید یعنی ولتمتر آمپرمتر متصل باشه و مقاومت را تست کنید .
درغیراینصورت در بی باری ولتاژ خروجی برابر با ولتاژ ورودی رگلاتور میشه.

برای تست لحظه ای نیاز به مقاومت آجری نیست و یکلحظه با مقاومت های وات پایین تست کن و از حدود 47 اهم شروع کن و بتدریج کمتر و کمتر کن تا جایی که ولتاژ خروجی ذره ای بیشتر بشه مثلا اگه ولتاژ خروجی با ۱۰ اهمی ذره ای بیشتر شد از 12 اهمی استفاده کن.

سپاس

خداقوت آقای کمالی

بنده در این پست مشکل خودم رو مطرح کردم
https://www.irantk.ir/threads/99745...یهٔ-طراحی-غزال?p=689687&viewfull=1#post689687

شما هم پاسخ بالا رو دادید

ترانس تغذیه رو عوض کردم
یه ترانس ضبط سامسونگ 4 کیلویی که خودم پیچیدم
با سیم 1.5 چهار تا 11 دور پیچیدم
هرکدوم از این 11 دور 5.7 AC خروجی داره و اگه چهارتا رو سری بکنم 22.8 میشه
ولتمتر خودم رو جدا کردم تا 7805 نسوزه و ترانس رو به مدار تغذیه طراحی شما وصل کردم
در بی باری دو سر خازن صافی 30 ولت می افته و خروجی هم تا 28.2 قابل افزایشه
از راه های پیشنهادی شما برای کاهش حرارت رگولاتور ولتمتر بنده ،کاهش ولتاژ ورودی به حدود 7 ولت بود تا حرارت کم بشه و تجربه کردم خوب جواب داد
اما مشکل اینه که وقتی ترانس در حالت سری شده (22.8) به مدار وصله و مثلا خروجی رو روی 7 تنظیم کردم میتونم با خروجی ولتمتر رو روشن کنم
اما اگه بخوام جداگانه 5.7 ولت یا حتی 11.4 ولت رو یکسو کنم و با اون ولتمتر رو روشن کنم روشن نمیشه و رگولاتور7805،پل دیود و خازن صافی داغ میشند.حتی اگه از ترانس رو از مدار تغذیه هم جدا بکنم مشکل برقرار میمونه
امیدوارم گزارش کاملی از مشکل داده باشم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

خداقوت آقای کمالی

بنده در این پست مشکل خودم رو مطرح کردم
https://www.irantk.ir/threads/99745...یهٔ-طراحی-غزال?p=689687&viewfull=1#post689687

شما هم پاسخ بالا رو دادید

ترانس تغذیه رو عوض کردم
یه ترانس ضبط سامسونگ 4 کیلویی که خودم پیچیدم
با سیم 1.5 چهار تا 11 دور پیچیدم
هرکدوم از این 11 دور 5.7 AC خروجی داره و اگه چهارتا رو سری بکنم 22.8 میشه
ولتمتر خودم رو جدا کردم تا 7805 نسوزه و ترانس رو به مدار تغذیه طراحی شما وصل کردم
در بی باری دو سر خازن صافی 30 ولت می افته و خروجی هم تا 28.2 قابل افزایشه
از راه های پیشنهادی شما برای کاهش حرارت رگولاتور ولتمتر بنده ،کاهش ولتاژ ورودی به حدود 7 ولت بود تا حرارت کم بشه و تجربه کردم خوب جواب داد
اما مشکل اینه که وقتی ترانس در حالت سری شده (22.8) به مدار وصله و مثلا خروجی رو روی 7 تنظیم کردم میتونم با خروجی ولتمتر رو روشن کنم
اما اگه بخوام جداگانه 5.7 ولت یا حتی 11.4 ولت رو یکسو کنم و با اون ولتمتر رو روشن کنم روشن نمیشه و رگولاتور7805،پل دیود و خازن صافی داغ میشند.حتی اگه از ترانس رو از مدار تغذیه هم جدا بکنم مشکل برقرار میمونه
امیدوارم گزارش کاملی از مشکل داده باشم

درود

متوجه نشدم.
اگه منظورت اینه که در تهیه تغذیه ولتمتر مشکل داری دراینصورت روی کاغذ نحوه اتصالات را بکش که چطور تغذیه ولتمتر را تهیه میکنی ؟
تا بررسی کنم.
فقط با نقشه توضیح بده چجوری اینکارو میکنی ؟

قطعا اگه ولتمتر هم متصل نکنی و فقط دو تا تغذیه بنحو نادرستی از ترانس تهیه کنی دیودها داغ میشه و باباش درمیاد که توضیح ندادی باوجودیکه ولتاژ ۲۲ ولت ترانس برای طراحیِ من یکسو شده چطور ولتاژ ۱۱ ولت را هم جداگانه یکسو میکنی تا ببینم چه خطایی داری ؟

فقط گفتی وقتی ۱۱ ولت را هم یکسو میکنم قطعاتی داغ میکنن که برای اطلاع از اتصالاتت نیاز به علم غیب دارم که ندارم ، لذا با نقشه ای که روی کاغذ کشیدی توضیح بده .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457
مشاهده فایل‌پیوست 156785

آخرین ویرایش:
بالا