آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود

گزارشات شما فوق العاده مبهم و ناقص است.
خروجی بی بار ترانس یعنی ولتاژ ac خروجی ترانس یا منظور شما ولتاژ خروجی دیود پل است که در اینصورت اگه ۱۹ ولت باشه یعنی ترانس شما ۱۳ ولتی است که اشکالی نداره اما دراینصورت مقاومت سری 2 کیلو برای تغذیه ولتمتر آمپرمتر باید کوچکتر بشه

اما اگه ورودی رگلاتور را با مقاومت ۲۲۰ اهم سری کردید ، لطفا بفرمایید چرا به توصیه من عمل نکردید و تشخیص دادید من اشتباه کردم و باید یک مقاومت با ورودی رگلاتور سری کنید ؟

من با تشریح کامل نحوه نصب رگلاتور کوچکترین ابهامی باقی نگذاشتم و تاکید کردم

کجای این توصیه گفتم مقاومتی با ورودی رگلاتور سری کنید ؟

در هر صورت اگر از ضعیف ترین رگلاتور ۵ ولتی بشرحی که توضیح دادم استفاده کنید هر ولتمتر آمپرمتری را بخوبی تغذیه میکنه و اگه غیر از این بود حتما تاکید میکردم از چه رگلاتور خاصی استفاده کنید.

ضمنا نقشه زیر که ارسال فرمودید کجای این تغذیه است که قابل انطباق با نقشه اصلی نیست .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 184978

اینم نقشه اصلی تغذیه که R8 در موقعیت نقشه شما وجود نداره
مضافا که 1 کیلو هست نه 15 کیلو
شاید نقشه دیگر و نامرتبطی را در این تاپیک مطرح کردید و نقشه ای هم مشخص و ارسال نکردید که بدون ابهام بررسی کنم.
مشاهده فایل‌پیوست 184979

اینم تصویر نحوه نصب رگلاتور
زینر و مقاومتی که با ضربدر سبز مشخص کردم باید حذف بشه
مشاهده فایل‌پیوست 184980
ببینم دیگه چه قطعه ای اضافه میکنی.

خروجی بی باری ترانس وقتی به مدار تغذیه متصله (طراحی شده توسط شما) به 19 ولت هم رسید
این ولتمتر آمپرمتر بنده خودش یه بار اساسیه و 0.30 آمپر مصرف داره (ولتمتر 0.15 آمپرمتر 0.15)
من دقیق منظور شما رو فهمیدم و 220 اهم رو قبل حذف زینر و R13 گذاشته بودم،یعنی زینر 5 ولت و مقاومت 220 اهم در مدار بودند،.ولتمتر ساخته شده توسط خودم 19 ولت نشون داد.سون سگمنتاش کم نور روشن شدند.من حتی یه 100 و 27 اهم رو سری گذاشتم ولی در آخر زینر و مقاومت رو حذف کردم و مستقیم + - رو بردم به تغذیه ی ولتمتر آمپرمتر
اون نقشه مال ولتمتر آمپرمتر خودمه که در ورودی تغذیه همان مدار مشار الیه!!! یک عدد رگولاتور 78L05 هست
من دوتا سیم تغذیه ولتمتر آمپرمتر رو زدم به گراند و مثبت تغذیه
ولتمتر امپرمترم خوب روشن شد ولی احساس میکنم خروجی کمی لخت و بی حس شده و بخصوص برا ولتاژهای بالا بیشتر باید صبر بکنم تا به مقدار تعیین شده برسه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

خروجی بی باری ترانس وقتی به مدار تغذیه متصله (طراحی شده توسط شما) به 19 ولت هم رسید
این ولتمتر آمپرمتر بنده خودش یه بار اساسیه و 0.30 آمپر مصرف داره (ولتمتر 0.15 آمپرمتر 0.15)
من دقیق منظور شما رو فهمیدم و 220 اهم رو قبل حذف زینر و R13 گذاشته بودم،یعنی زینر 5 ولت و مقاومت 220 اهم در مدار بودند،.ولتمتر ساخته شده توسط خودم 19 ولت نشون داد.سون سگمنتاش کم نور روشن شدند.من حتی یه 100 و 27 اهم رو سری گذاشتم ولی در آخر زینر و مقاومت رو حذف کردم و مستقیم + - رو بردم به تغذیه ی ولتمتر آمپرمتر
اون نقشه مال ولتمتر آمپرمتر خودمه که در ورودی تغذیه همان مدار مشار الیه!!! یک عدد رگولاتور 78L05 هست
من دوتا سیم تغذیه ولتمتر آمپرمتر رو زدم به گراند و مثبت تغذیه
ولتمتر امپرمترم خوب روشن شد ولی احساس میکنم خروجی کمی لخت و بی حس شده و بخصوص برا ولتاژهای بالا بیشتر باید صبر بکنم تا به مقدار تعیین شده برسه

درود

۱- عکس ترانس که شیء مشخصی مانند قوطی کبریت یا خودکار کنار یا روی ترانس باشه ارسال کنید که ابعاد ترانس قابل ارزیابی باشه

۲- آیا ولتاژ ac ترانس در حالت بی باری قبل از دیود پل ۱۹ ولته ؟

۳- ولتمتر آمپرمتر را بدون رگلاتور مستقیما به خروجی دیود پل متصل کردید ؟

۴ - محدوده ولتاژ مجاز تغذیه ولتمتر آمپرمتر شما چند ولته ؟
یعنی مثلا یک نوع ولتمتر آمپرمتر با ۳ ولت الی ۲۰ ولت میتونه کار کنه.

ولتاژ خازن بزرگ تغذیه یکبار در بی باری و یکبار در جریان ۱ آمپر چند ولته ؟
برای دریافت ۱ آمپر مثلا خروجی را روی ۱۰ ولت تنظیم و مقاومت ۱۰ اهمی به خروجی متصل کنید تا ۱ آمپر دریافت کنه و ببینید ولتاژ خازن بزرگ در این حالت هم چند ولته ؟
یا ۵ ولت با مقاومت ۵ اهمی آجری .
یا ولتاژ خروجی را کمتر از ولتاژ مجاز یک لامپ موتورسیکلت یا اتومبیل تنظیم کنید و لامپ را به خروجی متصل و ولتاژ خروجی را تغییر دهید که حدود ۱ آمپر عبور کنه .

هر چند هنوز گزارش واضحی ارسال نکردی اما حدس میزنم ترانس شما خیلی کوچیک و فسقلی و نامناسب هست

ضمنا سوال شما و پاسخ من ثمری نداره چون من هر توصیه ای کردم اجرا نکردی و کار خودتو کردی .

ضمنا اگه نقشه زیر متعلق به ولتمتر آمپرمتر شماست بنحو عجیب و غریبی تغذیه شده و اشکال داره و معلوم نیست ورودی خروجی رگلاتور چکاره است ؟
دو سیم تغذیه ولتمتر آمپرمتر خود را در نقشه ارسالی پیوست مشخص فرمایید

مشاهده فایل‌پیوست 184978
سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

سلام
استاد عزیزم و همکاران خوبم من این تغذیه را حدودا یک سال خوردی هست مونتاژ کردم . اما با مولتی متر آنالوگ بسیار هم راضی هستم . و از استاد عزیزم غزال تشکر میکنم.
۲۰۲۲۰۵۱۴_۱۳۰۶۲۵.jpg

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

۱- عکس ترانس که شیء مشخصی مانند قوطی کبریت یا خودکار کنار یا روی ترانس باشه ارسال کنید که ابعاد ترانس قابل ارزیابی باشه

۲- آیا ولتاژ ac ترانس در حالت بی باری قبل از دیود پل ۱۹ ولته ؟

۳- ولتمتر آمپرمتر را بدون رگلاتور مستقیما به خروجی دیود پل متصل کردید ؟

۴ - محدوده ولتاژ مجاز تغذیه ولتمتر آمپرمتر شما چند ولته ؟
یعنی مثلا یک نوع ولتمتر آمپرمتر با ۳ ولت الی ۲۰ ولت میتونه کار کنه.

ولتاژ خازن بزرگ تغذیه یکبار در بی باری و یکبار در جریان ۱ آمپر چند ولته ؟
برای دریافت ۱ آمپر مثلا خروجی را روی ۱۰ ولت تنظیم و مقاومت ۱۰ اهمی به خروجی متصل کنید تا ۱ آمپر دریافت کنه و ببینید ولتاژ خازن بزرگ در این حالت هم چند ولته ؟
یا ۵ ولت با مقاومت ۵ اهمی آجری .
یا ولتاژ خروجی را کمتر از ولتاژ مجاز یک لامپ موتورسیکلت یا اتومبیل تنظیم کنید و لامپ را به خروجی متصل و ولتاژ خروجی را تغییر دهید که حدود ۱ آمپر عبور کنه .

هر چند هنوز گزارش واضحی ارسال نکردی اما حدس میزنم ترانس شما خیلی کوچیک و فسقلی و نامناسب هست

ضمنا سوال شما و پاسخ من ثمری نداره چون من هر توصیه ای کردم اجرا نکردی و کار خودتو کردی .

ضمنا اگه نقشه زیر متعلق به ولتمتر آمپرمتر شماست بنحو عجیب و غریبی تغذیه شده و اشکال داره و معلوم نیست ورودی خروجی رگلاتور چکاره است ؟
دو سیم تغذیه ولتمتر آمپرمتر خود را در نقشه ارسالی پیوست مشخص فرمایید

مشاهده فایل‌پیوست 184978
سپاس

دستم به گوشی و مولتی متر رسید چشم
ممنون بابت توجهاتتون

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

ممنون بابت توجهاتتون
سلام
با اجازه استاد عزیزم
دوست خوبم یک سوال دارم . تست اولیه این تغذیه با مولتی متر باید تنظیم میکردی چطور ی تنظیم کردی بدون مولتی متر؟
دوست خوبم یک مولتی متر آنالوگ ارزان قیمت تهیه کن . یا یک مولتی متر انالوگ خراب از الکترونیک کار ها پیدا کن تعمیر ش اسان است . و جهت تعمیر در سایت هم گزارش کن دوستان کمک میکنند.
متشکرم/

آخرین ویرایش:

ali_gheybi

کاربر
2022-01-08
8
9

درود استاد محترم وقت بخیر
استاد بنده منابع زیادی مونتاژ کردم و تعمیر کردم با کمک شما و دیگر اساتید

سوالی که ذهن بنده رو درگیر کرده اینه که قادر به پیدا کردن ولت متر امپر متری نبودم که روی برد شما بدون خطا و درست کار کنه
خاستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟
همون ماژول روی مدارات دیگه تست کردم ولتاژ و جریانه میخکوب و دقیقی نشون داد
میشه یه کمی توضیح بدید راجب این موضوع خیلی فکرم درگیر شده
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

درود استاد محترم وقت بخیر
استاد بنده منابع زیادی مونتاژ کردم و تعمیر کردم با کمک شما و دیگر اساتید

سوالی که ذهن بنده رو درگیر کرده اینه که قادر به پیدا کردن ولت متر امپر متری نبودم که روی برد شما بدون خطا و درست کار کنه
خاستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟
همون ماژول روی مدارات دیگه تست کردم ولتاژ و جریانه میخکوب و دقیقی نشون داد
میشه یه کمی توضیح بدید راجب این موضوع خیلی فکرم درگیر شده
سپاس

درود

هر ولتمتر آمپرمتری قابل استفاده است.
بشرطی که بروشنی تشریح کنی چکار کردی و به توصیه و راهنمایی توجه و اجرا کنی .

سپاس

ali_gheybi

کاربر
2022-01-08
8
9

درود

هر ولتمتر آمپرمتری قابل استفاده است.
بشرطی که بروشنی تشریح کنی چکار کردی و به توصیه و راهنمایی توجه و اجرا کنی .

سپاس

درود
استاد از همین ماژول هایه سیاه رنگ که هم ولت مترن هم امپر متر ابعاد کوچیکی هم دارن و تو بازار زیادن با این مشخصات صد در صد متوجه شدین که کدوماس
یه مدل داره که دو رقم بعد از اعشار برای جریان و یک رقم بعد از اعشار برای ولتاژ دقت داره من اون رو هم تهیه کردم و یه مدل دیگه هم که سه رقم بعد اعشار برای جریان دقت داره و دو رقم بعد اعشار برای ولتاژ
با پتانسیومتر های پشت هم هرچقد کالیبره کردم اعداد پرتی نشون میداد

سیم هارو به جاهایی که توی پی سی بی نقشه اشاره شده متصل کردم تغذیه برد رو هم از خود مدار گرفتم دقیقا طبق چیزی که تو پی سی بی هست ولی گیج میزد و درست نشون نمیداد هرکاری میکردم
بعد برداشتم تغذیه ماژول رو جدا کردم و از یه منبع دیگه تامین کردمش و سیم ولت متر رو این بار به سیم خروجی مدار زدم (خروجی مثبت منفی ) و به سیم هایه امپر متر دست نزدم اصلا و باز هم جوابی نگرفتم
اما همین ماژول رو با همین شرایط به منبع دیگه وصل کردم دقیق نشون داد
تنها ماژولی که تونستم یکم دقیق تر کار کنم باهاش و پرش نداشته باشه با ایسی ۷۱۰۷ بود که از وحید کیت تهیه کردم ولی باز هم دقت بالایی نداره
من موندم چرا باید تو یه مدار دیگه دقیق نشون بده اما تو مدار شما نه
مگه چه فرقی دارن
بنده همونیم که منبع شمارو برای ۳۰ امپر تجهیز کرده بود و جواب کاملا خوبی هم گرفتم و همیشه قدر دان شما هستم
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

ممنون بابت توجهاتتون

درود

من مطمئنم پاسخ هیچیک از سوالات را نمیدی .
تابحال به یکی از سوالات پست های قبل هم پاسخ ندادی
بویژه که برای پاسخ سوالات آخرین پست هم نیاز به تست نداری چون بدون شک بارها و بارها دیدی که خروجی ترانس چند ولت ac هست و بارها سوال کردم و پاسخ نامرتبط و مبهمی دادی.

بارها و بارها ولتاژ خازن بزرگ را در حالت بی باری تست کردی و حفظ شدی که چند ولته ؟
مگر تغذیه ای در کار نباشه و در مورد تغذیه تخیلی ابهاماتی مطرح میکنی و یا شخص دیگری مونتاژ کرده و در اختیار شما نیست که پاسخ مناسب و مرتبطی ارسال کنی .
احتمالا دوست شما مونتاژ کرده و نمیتوانید سوال منو بازگو کنید و لذا در جریان بازگویی س.اراتم به وی و استنباط شما از پاسخ وی و انتقال به من خطاهایی حادث میشه و لذا جملات نامرتبطی ارسال میکنی.
کاملا مشخصه که اساسا پست های اول این تاپیک را مطالعه نفرمودی.
چون خودت مونتاژ نکردی و نیاز به مطالعه نداشتی.

.وگرنه آیا واقعا تابحال ندیدی ترانس شما کوچیکه یا بزرگه ؟
و چند برابر قوطی کبریته ؟

لذا همانطور که تابحال نتونستی پاسخ هیچیک از سوالات را بدی و نمیدونستی نقشه ارسالی شما چطور ولتمتر آمپرمتر شما رو تغذیه میکنه و لذا پاسخی ندادی ، به همین دلایل پاسخ بقیه سوالات را هم نخواهی داد چون نمیتونی پاسخ درستی بدی.

مثلا اگه من میپرسم قد شما چقدره ، شما پاسخ میدهید برای شام کتلت پختم و خوردم و خوشمزه بود .

آفرین عزیزم ،موفق باشی.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

درود
استاد از همین ماژول هایه سیاه رنگ که هم ولت مترن هم امپر متر ابعاد کوچیکی هم دارن و تو بازار زیادن با این مشخصات صد در صد متوجه شدین که کدوماس
یه مدل داره که دو رقم بعد از اعشار برای جریان و یک رقم بعد از اعشار برای ولتاژ دقت داره من اون رو هم تهیه کردم و یه مدل دیگه هم که سه رقم بعد اعشار برای جریان دقت داره و دو رقم بعد اعشار برای ولتاژ
با پتانسیومتر های پشت هم هرچقد کالیبره کردم اعداد پرتی نشون میداد

سیم هارو به جاهایی که توی پی سی بی نقشه اشاره شده متصل کردم تغذیه برد رو هم از خود مدار گرفتم دقیقا طبق چیزی که تو پی سی بی هست ولی گیج میزد و درست نشون نمیداد هرکاری میکردم
بعد برداشتم تغذیه ماژول رو جدا کردم و از یه منبع دیگه تامین کردمش و سیم ولت متر رو این بار به سیم خروجی مدار زدم (خروجی مثبت منفی ) و به سیم هایه امپر متر دست نزدم اصلا و باز هم جوابی نگرفتم
اما همین ماژول رو با همین شرایط به منبع دیگه وصل کردم دقیق نشون داد
تنها ماژولی که تونستم یکم دقیق تر کار کنم باهاش و پرش نداشته باشه با ایسی ۷۱۰۷ بود که از وحید کیت تهیه کردم ولی باز هم دقت بالایی نداره
من موندم چرا باید تو یه مدار دیگه دقیق نشون بده اما تو مدار شما نه
مگه چه فرقی دارن
بنده همونیم که منبع شمارو برای ۳۰ امپر تجهیز کرده بود و جواب کاملا خوبی هم گرفتم و همیشه قدر دان شما هستم
سپاس

درود

اگه کلیه ولتمتر آمپرمترها بدرستی روی این تغذیه نشون نمیده یکی از دو دلیل زیر میتونه داشته باشه.

یا سبم ها رو بدرستی به محل مناسب متصل نکردی.
یا خطا و خرابی در تغذیه ای که مونتاژ کردی وجود داره .

در هر صورت هر ولتمتر آمپرمتری قابل استفاده است.
ضمنا تا جایی که بخاطر دارم برای ۳۰ آمپر هم هر چه سوال کردم پاسخ ندادی و مدام عدم توفیق خود را اعلام کردی و عاقبت غیب شدی.

لذا با شناختی که از شما دارم اگرچه میدونم پاسخ نمیدی اما مولتیمتر را در حالت ولتمتر قرار بده و به خروجی تغذیه متصل کن ببین ولتاژ ثابتی نشون میده یا نه و نتیجه را اعلام کن تا علت را پیدا کنم.
ضمنا در حالتی که ولتمتر ولتاژ ثابتی نشون نمیده شرایط تغذیه را اعلام کن که در چه ولتاژی و در چه جریانی ، ولتمتر مقدار ثابت نشون نمیده ؟
پاسخ هایی در خصوص غذا خوردن شما و یا مسافرت شما به دردم نمیخوره و باید پاسخ سوالم را ارسال کنی .

یکبار پست خود را بخون ببین کوچکترین گزارشی در مورد تغذیه دادی ؟
من بدون گزارش مفید چطور ارزیابی کنم .
میفرمایید دلم درد میکنه ولی نمیگم چی خوردم و یا تب دارم یا ندارم و یا فشار خونم طبیعی هست یا نه ؟
فقط میگم دلم دردمیکنه و لذا خودت گزارش و اطلاعات لازم و ضروری را از طریق امدادهای غیبی بدست بیار ولی متاسفانه ارتباط با موجودات غیبی را بلد نیستم .
به این ترتیب و با توجه به سابقه شما که اطلاعات لازم را مخفی میکنی لذا بازم بعید میبینم به نتیجه مفیدی برسی.
معمولا پس از سوالاتم غیب میشی و پس از مدتی فقط میگی مشکلاتم رفع شد و مشکلات جدیدی مطرح میکنی و روند غیب شدن تکرار میشه ..

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا