آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

با سلام خدمت استاد عزیز
اولا تشکری کنم از استاد غزال عزیز که هر چه مطالب تحلیلی ایشان را مطالعه میکنم سیر نمیشوم و بعضی اوقات ساعتها درگیر مطالب ارسالی ایشان میشوم. دست مریزاد استاد. خدا خیرتان دهد که البته شامل خیر نیز شده اید.
بنده منبع تغذیه طرح جنابعالی را مونتاژ کردم با توجه به قطعات در اختیار (2n3055 بجای tip35 و b1342 بجای Q1 و ترانس 21 ولت 2سر دو امپر)
طبق دستورالعمل جنابعالی کالیبره و راه اندازی شد. بسیار عالی کار کرد.بعد از چند روز در صدد ساخت قاب با استفاده از بدنه پاور کیس شدم و پس از اتمام کار ایراد به شرح زیر مشاهده شد:
بدون بار تغییرات ولتاژ از صفر تا 26.5 ولت (مطلوب)
با لامپ 21 وات خودرو از صفر تا 5.5 ولت (نامطلوب)
البته ای سی را از مدار خارج کردم، تغییری نکرد.
بطور کل منبع خروجی کم توانی داره ولی تو اولیه ترانس توان خوبی داره (دو سر خازن بزرگ)

با تشکر.

درود

عیب یابی که در پست ۳ همین تاپیک تقدیم کردم.
الان زمان طولانی از طراحی این تغذیه سپری شده و فراموش کردم و تسلط کاملی به ان ندارم و ناگزیرم روش عیب یابی سطحی ارائه کنم .
اما آنزمان با تسلط کامل و با جملات دقیق تر در فرصت کافی جملات را تنظیم و الگوریتم عیب یابی را تقدیم کردم ، مضافا که وقت قابل توجهی صرف کردم تا در کوتاه ترین زمان ، عیب را پیدا کنید .
با اینحال میخوای با این شرایط راهنمایی کنم که دیرتر به نتیجه برسی ، اینم راهنمایی .

آپ امپ را خارج کن
یک پایه مقاومت بیس را خارج کن ببین اگه در بی باری ولتاژ بدرستی قابل تغییر نیست lm317 خرابه.

سپاس

schematic3_c-1.png

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

با سلام خدمت استاد عزیز
اولا تشکری کنم از استاد غزال عزیز که هر چه مطالب تحلیلی ایشان را مطالعه میکنم سیر نمیشوم و بعضی اوقات ساعتها درگیر مطالب ارسالی ایشان میشوم. دست مریزاد استاد. خدا خیرتان دهد که البته شامل خیر نیز شده اید.
بنده منبع تغذیه طرح جنابعالی را مونتاژ کردم با توجه به قطعات در اختیار (2n3055 بجای tip35 و b1342 بجای Q1 و ترانس 21 ولت 2سر دو امپر)
طبق دستورالعمل جنابعالی کالیبره و راه اندازی شد. بسیار عالی کار کرد.بعد از چند روز در صدد ساخت قاب با استفاده از بدنه پاور کیس شدم و پس از اتمام کار ایراد به شرح زیر مشاهده شد:
بدون بار تغییرات ولتاژ از صفر تا 26.5 ولت (مطلوب)
با لامپ 21 وات خودرو از صفر تا 5.5 ولت (نامطلوب)
البته ای سی را از مدار خارج کردم، تغییری نکرد.
بطور کل منبع خروجی کم توانی داره ولی تو اولیه ترانس توان خوبی داره (دو سر خازن بزرگ)

با تشکر.

سلام وقت بخیر با اجازه استاد غزال عزیز
دوست عزیز منم این مشکلو داشتم احتمالا lm317 اسیب دیده دقیقا همین مشکل شمارو داشتم وقتی باز متصل میکردم ولتاژ افت میکرد و بالا نمیرفت ۳۱۷ رو تعویض کردم درست شد

الان یک دستکاری کردم که هم ولتاژ افت میکنه هم جریان نمیده ۳۱۷ هم ندارم سفارش دادم تا بیارن عوض کنم نتیجشو‌اعلام کنم نمیخام استادو بیشتر از این ازار بدم اگر از ۳۱۷ بود که اطلاع میدم اگر نبود ان موقع اگر استاد غزال عزیز وقت داشتند لطف میکنن راهنمایی کنند بندرو ولی در این حالت اگه مشکل از ۳۱۷ باشه نمیخام الکی اذیتشون کنم
سپاس

alirezap30

کاربر
2012-10-13
25
40
ساری

درود

عیب یابی که در پست ۳ همین تاپیک تقدیم کردم.
الان زمان طولانی از طراحی این تغذیه سپری شده و فراموش کردم و تسلط کاملی به ان ندارم و ناگزیرم روش عیب یابی سطحی ارائه کنم .
اما آنزمان با تسلط کامل و با جملات دقیق تر در فرصت کافی جملات را تنظیم و الگوریتم عیب یابی را تقدیم کردم ، مضافا که وقت قابل توجهی صرف کردم تا در کوتاه ترین زمان ، عیب را پیدا کنید .
با اینحال میخوای با این شرایط راهنمایی کنم که دیرتر به نتیجه برسی ، اینم راهنمایی .

آپ امپ را خارج کن
یک پایه مقاومت بیس را خارج کن ببین اگه در بی باری ولتاژ بدرستی قابل تغییر نیست lm317 خرابه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 171804

با عرض سلام مجدد.
حل شد. ممنونم استاد عزیز.
عیبیابی رو خوندم و طبق بند 1 ترانزیستور 1 و2 رو چک کردم ولی اونجا که جنابعالی فرمودید "اگر ولتاژ بالا رفت" منظور تا جه حد بالا رفت؟ برای Q2 بعد از اتصال مقاومت تستی خروجی حدود 1.5 ولت میشد. در هر صورت LM317 رو تعویض کرم حل نشد ولی ترانزیستور 2n3055 رو که تعویض کردم مشکل حل شد و خروجی بالا رفت و بار لامپ 21 واتی جریان خوبی هم کشیدم. البته هنوز امپرمتر رو تست نکردم. عجیبه که ترانزیستور تو تست با تستر همه کاره سالم نشون میداد!
البته هنوز وقت نکردم زیاد تست کنم. انشالله تا اخر شب نتیجه کامل رو گزارش میکنم.
با تشکر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با عرض سلام مجدد.
حل شد. ممنونم استاد عزیز.
عیبیابی رو خوندم و طبق بند 1 ترانزیستور 1 و2 رو چک کردم ولی اونجا که جنابعالی فرمودید "اگر ولتاژ بالا رفت" منظور تا جه حد بالا رفت؟ برای Q2 بعد از اتصال مقاومت تستی خروجی حدود 1.5 ولت میشد. در هر صورت LM317 رو تعویض کرم حل نشد ولی ترانزیستور 2n3055 رو که تعویض کردم مشکل حل شد و خروجی بالا رفت و بار لامپ 21 واتی جریان خوبی هم کشیدم. البته هنوز امپرمتر رو تست نکردم. عجیبه که ترانزیستور تو تست با تستر همه کاره سالم نشون میداد!
البته هنوز وقت نکردم زیاد تست کنم. انشالله تا اخر شب نتیجه کامل رو گزارش میکنم.
با تشکر.

درود

بابت تست ترانزیستور ، بالا رفتن ولتاژ متناسب با مشخصه های ترانزیستور متفاوته و با 2n3055 کمتر از tip35 بالا میره اما مسلم است که باید خیلی بیشتر از ۱،۵ ولت باشه‌ و ۱،۵ ولت ناشی از نشت ترانزیستوره و نشون میده قادر به تقویت نیست.
به این ترتیب نیاز به تعویض lm317 نبوده و در اولین ازمایش باید عیب ترانزیستور با الگوریتم مشخص میشد.

الان که عیب رفع شده و ترانزیستور سالمه میتونی تست کنی و ببینی با 2n3055 باید چند ولت بالا بره؟ .

همیشه تاکید کردم نرم افزارها و تستر های پیچیده به وفور اشتباه میکنند.
باید برای تست قطعات از خود دستگاه بعنوان تستر استفاده کنید که هیچوقت اشتباه نمیکنه.

ضمنا اگر اتصالی ناخواسته موجب صدمه نشده ، بدون تردید حرارت بسیار زیاد عامل صدمه بوده و باید از رادیاتور مناسب و تهویه استفاده کنید که حرارت تا مقدار غیرمجاز بالا نره.

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezap30

کاربر
2012-10-13
25
40
ساری

الان که عیب رفع شده و ترانزیستور سالمه میتونی تست کنی و ببینی با 2n3055 باید چند ولت بالا بره؟

با سلام مجدد.
استاد عزیز:
با ترانزیستور سالم، ولوم بسته 12 ولت و با ولوم باز تا حداکثر، 16 ولت. {بدون بار}
بعد از فرمایشات شما ترانزیستور روی هیت سینک نصب شد و زیر بار، گرمای قابل توجهی ایجاد میکنه.

یه اشکالی هم در ولتمتر پنلی که من استفاده میکنم وجود داره که خروجی تغذیه رو که با دو تا مولتی متر میگیرم و روی 20 ولت تنظیم میکنم؛ تو ولتمتر پنلی 22 نشون میده و با تنظیم پتانسومتر داخلی هم نهایتا تا 21.5 میرسه راهی هست تا اصلاح بشه؟ (و همچنین مثلا ولتاژ 8 رو 8.8 نشون میده)
البته این ولتمتر پنلی که قبلا خریداری کردم 1-100 ولت 0-100 امپر با شنت جریان هست.
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام مجدد.
استاد عزیز:
با ترانزیستور سالم، ولوم بسته 12 ولت و با ولوم باز تا حداکثر، 16 ولت. {بدون بار}
بعد از فرمایشات شما ترانزیستور روی هیت سینک نصب شد و زیر بار، گرمای قابل توجهی ایجاد میکنه.

یه اشکالی هم در ولتمتر پنلی که من استفاده میکنم وجود داره که خروجی تغذیه رو که با دو تا مولتی متر میگیرم و روی 20 ولت تنظیم میکنم؛ تو ولتمتر پنلی 22 نشون میده و با تنظیم پتانسومتر داخلی هم نهایتا تا 21.5 میرسه راهی هست تا اصلاح بشه؟ (و همچنین مثلا ولتاژ 8 رو 8.8 نشون میده)
البته این ولتمتر پنلی که قبلا خریداری کردم 1-100 ولت 0-100 امپر با شنت جریان هست.
ممنون

درود

بابت اطلاع و تایید الگوریتم که موجب افزایش اعتماد و اطمینان علاقمندان میشه ممنون و سپاسگزارم.

قطعا در این آزمایش tip35 ولتاژ را بیشتر از 2n3055 بالا میبره

بعد از فرمایشات شما ترانزیستور روی هیت سینک نصب شد
یعنی بدون هیت سینک استفاده میکردی؟
دراینصورت حتی نیم امپر هم باباشو درمیاره و حرارتش بسرعت بمقدار غیرمجاز میرسه.
اگه قابل فلزی استفاده کردی میتونی از قاب بعنوان بهترین هیت سینک استفاده کنی ولی ترانزیستور را با واشر عایق از قاب ایزوله کن و یا از ترانزیستور عایق که فلز رادیاتورش دیده نمیشه استفاده کن که عایقکاری هم نمیخواد.

اما برای اصلاح خطای ولتمتر در پست های نخستین همین تاپیک راهکارشو تقدیم کردم که دقیق نشون بده .

اگه پیداش کنم شماره پست را با ویرایش اعلام میکنم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام مجدد.
استاد عزیز:

ممنون

درود

اصلاح خطای ولتمتر پنلی کوچک را در پست ۲۶۷ تقدیم کرده بودم که در پست ۳ ویرایش و اضافه کردم که بشرح زیر است .

رفع خطای ولتمتر
ابتدا به نکات نیز دقت کنید.
۱- با مشاهده و استنباط خطای ولتمتر بلافاصله اقدام به اصلاح و دستکاری پتانسیومترهای پشت ولتمتر نکنید
بلکه حتی المقدور به صحت ولتمتر شک نکنید و ابتدا ولتمتر را با منبع مشخص و معلوم مانند باطری تست کنید و مطمئن شوید ولتمتر دارای خطا است

۲- پس از اطمینان کامل به خطای ولتمتر ، از پتانسیومتر پشت ولتمتر جهت اصلاح خطا استفاده کنید

۳- پس از آنکه کاملا مطمئن شدید خطای ولتمتر قابل اصلاح نیست ، پتانسیومتر را در بهترین وضعیت قرار دهید
که خطای ولتمتر در کمترین مقدار ممکن باشه و سپس از روش زیر جهت تنظیم دقیق ولتمتر استفاده کنید.

با توجه به ولتمتر های موجود بازار که ممکنه دارای کیفیت و دقت کافی نباشه لذا
دوستانی که قادر به کالیبره کردن ولتمتر نشدند و با توجه به مواردی که جملگی خطاها بگونه ای بوده که بیش از ولتاژ واقعی نمایش داده لذا در صورتیکه با چنین ولتمتری مواجه شدید
که قابل اصلاح نبود دراینصورت بسادگی فقط با یک پتانسیومتر از ۵ کیلو الی ۲۵ کیلو مطابق شکل زیر قادر به اصلاح دقیق خطای مثبت ولتمتر خواهید بود.
یعنی دو سر پتانسیومتر به محل قبلی ولتمتر ( خروجی تغذیه) متصل میشه و
سیم زرد ولتمتر به سر وسط پتانسیومتر متصل میشه و با پتانسیومتر اقدام به تنظیم ولتمتر کنید

توضیخ اینکه این شیوه ، خطای مثبت ولتمتر را اصلاح میکند و لذا اگه کمتر از ولتاژ واقعی نشون
میده که هرچند تابحال مشاهده و یا گزارش نشده اما دراینصورت تمهید متفاوتی میطلبد.

پتانسیومتر از ۵ کیلو الی ۲۵ کیلو قابل استفاده است.
البته بجهت استفاده از قطعات کمتر ، یک پتانسیومتر پیشنهاد کردم اما درستش اینه که از شکل بعدی استفاده کنید یعنی از پتانسیومتر ۱ الی ۲ کیلو و یک مقاومت ۱۰ کیلو که بین گراند و سر پایینی پتانسیومتر سری شده باشه استفاده کنید.

مشاهده فایل‌پیوست 171865
IMG_20201204_222403_891.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

alirezap30

کاربر
2012-10-13
25
40
ساری

یعنی بدون هیت سینک استفاده میکردی؟
با سلام مجدد
هیت سینک 4 در 4 سانتیمتری با پره های زیاد داشتم استفاده کرده بودم ولی مثل اینکه جواب نداد و ترانزیستور سوخت و یک هیت سینک بزرگ با فن روش بستم خیلی بهتر شد. ولتمتر رو هم اصلاح میکنم و اطلاع میدم.
بسیار ممنون استاد عزیز

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود وقت بخیر استاد
من مشکل افت ولتاژ داشتم وقتی که بار وصل میکردم اگر خاطر داشته باشید
گفتم lm317 بخرم بعد نتیجرو گزارش کنم
۳۱۷ رو تعویض کردم tip35 هم تعویض کردم بار متصل کردم روشن نشد ولتاژ خروجی بازم افت کرد (لامپ ماشین هم تهیه کردم ۱۲ ولت (۲۱وات) دو تا تهیه کردم
الان دوتا برد جلومه که دوتاشم همین مشکلو داره یکیشو که گفتم اتصال کوتاه کردم این مشکل پیش اومد اون یکیو ولی هیچ کاری نکردم از همون اول اینطوری بود !!!!
میشه راهنمایی کنید ممنون
طبق فرمایشات شما اپ امپ نصب نبود
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا