آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: مشاوره خرید هارد ssd پرسرعت جهت ارتقاء لپ تاپ ASUS N61 JQ

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
سال پیش خرید کردم. با سلام
بنده یک لپ تاپ ASUS N61JQ دارم که حدود 9 سال پیش خرید کردم. CPU Core-i7 داره و دو تا رم 2 گیگ (در مجموع 4 گیگ رم) که دیگه اصلا جواب کار من رو نمیده. به دلیل گرون بودن لپ تاپ های جدید در بازار تصمیم گرفتم همین لپ تاپم رو ارتقاء بدم. 2 تا رم 4 گیگ 1333 DDR3 اضافه کنم که در مجموع 8 گیگ رم میشه و یک هارد هم SSD بذارم.
در مورد هارد تنوع در بازار زیاد هست. طبق تحقیقاتی که در روز گذشته انجام دادم یک سری هارد که با کیس caddy به جای درایور نوری قابل استفاده هست. اما هارد های جدید M.2 که خیلی پرسرعت هستند دیگه با caddy قابل استفاده نیستند. به عنوان مثال هارد Samsung 960 Evo PCIe NVMe M2 SSD - 250G که بهترین هارد سال 2018 انتخاب شده و 3200 مگابیت بر ثانیه سرعت خواندنش هست و بسیار قابل توجه و وسوسه انگیز هست grinning
برای این نوع هارد ها تبدیل هایی در بازار دیدم که M.2 رو به sata تبدیل میکنند (enclosure m.2 ngff ssd to 2.5in sata adapter converter) اما ایراد اینجاست که با این روش هارد اصلی باید جدا بشه و کابلش به این هارد وصل بشه. که نمیخوام هارد اصلی رو برداردم چون ظرفیت SSD کم هست. یک تبدیل هم هست که به pci-e تبدیل میکنه که فکر نمیکنم لپ تاپ من اسلات pci-e داشته باشه یا حداقل خالی باشه!
حتی نمی دونم اگر از تبدیل M.2 به SATA ||| استفاده کنم سرعت افت میکنه؟؟ یا سرعت اصلی حفظ میشه! چون اگر قرار باشه سرعت افت کنه دیگه ارزش خرید نداره.

شما چه پیشنهادی دارید؟ اگر روش مناسبی برای استفاده از این هارد ها میشناسید لطفا معرفی کنید. اگر هم خیر یک هارد که خیلی پرسرعت و خوب باشه و با caddy قابل استفاده باشه لطفا معرفی کنید.
با تشکر

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
سلام مجدد
دوستان اینطور که من تحقیق کردم هارد M2 روی مادربرد لپ تاپ های قدیمی آنچنان سرعت واقعی که باید داشته باشه نداره، با این اوضاع اگر یک هارد ssd معمولی ولی سرعت خب بخوام بذارم چه برند و مدلی پیشنهاد میدین؟

منظورم یک هارد هست که سرعتش نسبتا خوب باشه و قیمتش مقرون به صرفه باشه. حجمش هم حدودا 250 گیگ باشه

dourandish

کاربر
2019-01-07
4
5
سلام دوست عزیز اگه مادربردت از M.2 ساپورت می کنه هارد در جای خودش قرار می گیره و مشکلی نیست اما اگه ساپورت نمی کنه می تونی به جای درایور هاردت رو قرار بدی و به جای هارد معمولی ات SSD بزاری .تبدیل M.2 به SATA سرعتت افت می کنه و لازم نیست ازش استفاده کنی.

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
تشکر بله با راهنمایی آقای mohsen zmr مدیر خوب سایت، من هم به این نتیجه رسیدم M.2 فقط بدرد سیستمی میخوره که درگاه M.2 توسط خود مادربرد پشتیبانی بشه. فعلا هارد Samsung 860 گذاشتم. هارد خوبی هست. هارد اصلیم رو هم وصل کردم به caddy و این هارد رو گذاشتم به عنوان هارد اصلی.
قیمت هاردی که گرفتم 650 هزارتومان بود ولی قیمت هارد samsung 970 یک میلیون و خورده ای بود. ارزش پردات مبلغ ما به التفاوت را نداشت.

enriquelover

کاربر
2012-01-25
1
1
تشکر بله با راهنمایی آقای mohsen zmr مدیر خوب سایت، من هم به این نتیجه رسیدم M.2 فقط بدرد سیستمی میخوره که درگاه M.2 توسط خود مادربرد پشتیبانی بشه. فعلا هارد Samsung 860 گذاشتم. هارد خوبی هست. هارد اصلیم رو هم وصل کردم به caddy و این هارد رو گذاشتم به عنوان هارد اصلی.
قیمت هاردی که گرفتم 650 هزارتومان بود ولی قیمت هارد samsung 970 یک میلیون و خورده ای بود. ارزش پردات مبلغ ما به التفاوت را نداشت.

با عرض سلام و وقت بخیر و تبریک سال نو
یک راهنمایی از خدمتتون می خواستم، شما هارد SSD که برای لپ تاپتون خریدین SATA II بود یا SATA III؟
و اینکه آیا سیستم عامل ویندوز 10 هم تونستین روش بریزید؟ در ویندوز 10 مشکل بلو اسکرین ندارید؟
درایوری رو برای حل مشکل بلو اسکرین غیرفعال نکردین؟
و اینکه برای استفاده از هارد قدیمی از caddy استفاده کردین؟ مشکلی در استفاده وجود نداره؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nekooee

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
270
517
بوشهر
درود بر همه
چنتا نکته شاید دوستان به کارشون بیاد(بیشتر تجربیه تا منبع علمی)
اس اس دی هایm2دو مدل هستن
یک سری براساس گذر گاه sata کار میکنن یک سری شون گذر گاه pci یا همون nvme و هرنوعی که میخاین استفاده کنید باید دستگاه پشتیبانی کنه (مبدلم استفاده کنید نهایت از پهنا باند اون گذر گاهی که مبدل بش متصل میشه استفاده میشه)
نوع m2 ساتا تفاوت سرعتی خاصی با نوع ssd ساتا نداره و فقط خوبیش اینه که جای هارد اصلی رو اشغال نمیکنه(البت به شرطی که لپتاپ اسلتشو داشته باشه)که من تو لپتاپ های نسل 4 به بالا دیدم اسلتشو داشتن
نوع گذر گاه pci یا همون نوع nvme سرعت های بینظیری دارن که اونم تو لپتاپ های نسل 7 یا 8 به بالا دیدم
نکته بعد سایز نوع m2 هست که باید با مادر بورد لپتاپ سازگار باشه
از نظر استفاده اس اس دی رو در هر دستگاهی چه با درگاه ساتا2 چه با درگاه ساتا3 چه سری cor i چه سری core 2 due استفاده کنید سرعت سیستم افزایش قابل قبولی داره(البت تو درگاه ساتا 2 نهایت کاریی اس اس دی رو ندارید)ولی بازم خیلی عالیه
هر اس اس دی هم اس اس دی نیست و فریب ارزونیشونو نخورید
بهترین اس اس دی که من تا حالا باش سروکار داشتم سامسونگه که کمی گرونه ولی کروشیال هم قیمت خوبی داره هم کارایی خوبی داشته تا الان(اصلا طرف وسترن نرید که به نسبت بقیه کند تره)ای دیتا هم خرابیش کمی زیاد تر از بقیه (البت فقط تجربه شخصیه)
و یه نکته مهم
اس اس دی حتما جای هارد اصلی بزارید
و اینکه تو قرار دادن هارد میکانیکی در کدی حدود 10 تا 20 درصد لپتاپا دچار اختلال کوچکی میشن(مثلا بعد از ریستارت یا اسلیپ بوت نمیشن یا هنگام خاموش کمی دچار هنگی و کندی میشن)
بهتر به جا استفاده از کدی اس اس دی با هجم بالا تر بگیرید مثلا 500 و هارد اصلی رو اکسترنال کنید(اونایی هم که درگاه ام تو دارن که میتونن هارد میکانیکی رو هم داشته باشن و حالشو ببرن)

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nekooee

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
270
517
بوشهر
با عرض سلام و وقت بخیر و تبریک سال نو
یک راهنمایی از خدمتتون می خواستم، شما هارد SSD که برای لپ تاپتون خریدین SATA II بود یا SATA III؟
و اینکه آیا سیستم عامل ویندوز 10 هم تونستین روش بریزید؟ در ویندوز 10 مشکل بلو اسکرین ندارید؟
درایوری رو برای حل مشکل بلو اسکرین غیرفعال نکردین؟
و اینکه برای استفاده از هارد قدیمی از caddy استفاده کردین؟ مشکلی در استفاده وجود نداره؟
درود بر شما
تمام اس اس دی های بازار ساتا 3 هستن ولی به درگاه ساتا 2 هم میخورن فقط به دلیل پهنا باند 3 گیگابیتی ساتا 2 کمی اس اس دی ها رو ساتا 2افت دارن
ویندوز 10 رو تمام دستگاه های سری cor i حتی نسل یکشون نصب میشه(فقط درایوهاشو اگر سایت سازنده نزاشته باشه باید با اپ دیت ویندوز نصب کنید)
که برای لپتاپ های قدیمی گاهی مشکلاتی مثل کم شدن نور صفخه یا کار نکردن یه سری از کلید های fn یا معکوس شدن وب کم پیش میاد که اغلبشونم تو اینترنت سرچ کنید راهکار حل مشکل هست
اصلا هم از برنامه های کمکی نصب درایو استفاده نکنید که هنگی بلو پیج و کلی مشکل پیش میاره(مخصوصا تو نصب چیپ ست و تاچ پد و داریوهای us3)
برا کدی هم پست بالا توضیحاتی دادم که بیشتر تجربیه

آخرین ویرایش:
بالا