آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: تست بک لایت مهتابی با مگس کش

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

برای تست بک لایت مهتابی متعلق به تلویزیون های LCD میتوان از مگس کش دستی استفاده کرد
بطوریکه بدون دخل و تصرف در مدار مگس کش اگر خروجی آنرا مطابق فیلم پیوست به لامپ مهتابی متصل کنید قادر به روشن کردن آن است که اگرچه بصورت چشمک آنرا روشن میکند و برای تست صحت آن راهگشاست اما برای دستیابی به نور عادی و پیوسته نیاز به تغییرات ناچیزی دارد که تقدیم میکنم و در صورت اعمال تغییرات لازم نور عادی مطلوبی تولید میکند.

فیلم تست لامپ با مگس کش بدون تغییرات پیوست است .
و همچنین تصویر و فیلم مدار مگس کشی که با تغییرات ناچیزی نور عادی تولید کند در پست آتی و در فرصت مناسب تقدیم میگردد.

سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

فعلا تصویر برد مگس کش که تغییرات لازم اعمال شده و ولتاژ کافی برای نور عادی لامپ فراهم میکند بپیوست تقدیم شده.
همانطور که در تصویر پیوست می بینید بجای یک ترانس از دو ترانس استفاده کردم
یعنی ترانس یک مگس کش دیگه رو هم اضافه کردم بطوریکه ورودی دو ترانس را با هم سری و خروجی دو ترانس را هم با یکدیگر سری کردم و لذا جریان ورودی مجبوره از هر دو ورودی ترانس عبور کنه و لذا خروجی هر دو ترانس ولتاژ بالایی تولید میکنن که با هم سری شده و ولتاژی حدود دو برابر یک مگس کش تولید میکنه که خروجی دو ترانس سری مستقیما و بدون استفاده از چند برابر کننده قادره هر بک لایت مهتابی بلند یا کوتاه را بخوبی روشن کنه.

لازمه خروجی یکی از ترانس ها را جابجا کنید تا ببینید دو سیم خروجی را بدرستی متصل کردید یا جابجا و نادرسته و به این ترتیب در حالتی که ولتاژ یا نور بیشتر تولید میشه استفاده کنید.
برای کاهش جریان مدار ، دو قطعه خیلی مهمه
۱- خازن فیدبک که بین بیس و ترانس نصب شده و عدسی است که بهتره خازن فید بک را با خازن های دیگری تست کنید
در مدار مگس کشی که من استفاده کردم با خازن دو برابر خازن اصلی جریان مدار تقریبا نصف و ولتاژ خروجی هم بیشتر شد.

۲- مقامت بایاس ترانزیستور که مقاومتی است که بین ولتاژ مثبت تغذیه و بیس ترانزیستور نصب شده که باید بمقدار لازم بزرگتر بشه و برای پیدا کردن مقدار مناسب کافیه این مقاومت را با پتانسیومتر ۲۰ کیلو سری کنید و با چرخاندن پتانسیومتر و مشاهده جریان ببینید در چه مقاومتی کمترین جریان و بیشترین ولتاژ را دارید و سپس مقاومت مربوطه را جایگزین پتاسیومتر کنید.
در مگس کش هایی که خازن فیدبک نداره یعنی یک خازن عدسی بین بیس و ترانس متصل نیست و فقط مقاومت متصله باید بجای مقاومت از خازن عدسی حدود ۱/ میکرو استفاده کنید و مقاومت لازم را بترتیبی که گفتم بین ولتاژ مثبت تغذیه و بیس نصب کنید تا در کمترین جریان ، بیشترین ولتاژ تولید بشه .

ضمنا باید از ترانزیستور قوی تری بجای ترانزیستور خودش استفاده کنید . من از ترانزیستور لامپ کم مصرف بشماره 13007 استفاده کردم.
ضمنا با توجه به مدار بسیار ساده مدار میتوانید از ولتاژ تغذیه بالاتر تا ۲۰ ولت هم استفاده کنید.
در فرصت مناسب فیلم این مرحله را هم تقدیم میکنم.

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 148222 غییرات مگس کش3.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

با توجه به محدودیت در حجم فایل های ارسالی که بهیچ طریقی قادر به آپلود فیلم اولیه نشدم لذا ناگزیر به تهیه دو فیلم مجزا با حجم کمتر بابت لامپ بلند و کوتاه شدم که بپیوست تقدیم میگردد.

سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا