آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تعمیرات لپ تاپ در هشت گام

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
[hide]بسمی تعالی

سلام دارم خدمت همه تعمیرکار های عزیز

قبل از اینکه متن رو بخونید و حالشو ببرید به چند نکته اشاره کنم:
1:بعضی آی سی ها به اشتباه با اسم هایی مثل رگولاتور و آی سی کنترلر معرفی شدن که البته سعی کردم همراه متن گوشزد کنم(البته تو گوش متن نزدم)
2- این روش تست رو می شه بیشتر ولتاژ گیری مرحله به مرحله مادربورد ل تاپ معرفی کرد تا عیب یابی .
3-مدار rst و تست ولتاژها ی روی اسلات ها دلیلی بر سلامت چیپ یا مرحله آخر ولتاژگیری نیست بلکه حتی مرحله اول ولتاژگیری مادربورد می باشد.

برای شروع این آموزش یک عکس از مادربرد لپ تاپ رو اینجا گذاشتم که قطعات اصلی روی آن مشخص شده.
پيوست:

در ادامه به صورت کامل در مورد هشت قدم توضیح داده می شود.
کلا در تعمیرات لپ تاپ ما هشت قدم داریم:
قدم اول: تست ولتاژهای استندبای مدار تغذیه است، یعنی 3.3v+ و 5v+.
قدم دوم: تست SIO آیسی آی او، و همینطور تست بایوس مدار است.
قدم سوم: تست مدار S5 است.
قدم چهارم: تست مدار S4 است .
قدم پنچم: تست مدار S3 است.
قدم شیشم: تست مدار تامین کننده ولتاژ برای CPU.
قدم هفتم : تست CLOCK GENERATOR.
قدم هشتم: تست PCI-RST و PLT-RST .
تست رگلاتور تغذیه 3.3 و 5 ولت
بخش دوم آموزش تعمیر لپ تاپ های dead یا خاموش که علائم حیاطی ندارن.
مرحله اول: ابتدا باید آیسی رگلاتور مدار رو چک کنیم. پیدا کردن این آیسی روی مدار کار سختی نیست فقط کافیه ما شماتیک این لپ تاپ رو داشته باشیم و بعد داخل شماتیک دنبال آیسی رگلاتور بگردیم.
قبل از تست باید آداپتور یا باطری لپ تاپ وصل باشد.
از ویژگی های این آیسی: دارای ورودی 19 ولت و خروجی 3.3 و 5 ولت است که بدون زدن کلید پاور این تغذیه ها رو داراست.
کار این آیسی تولید تغذیه برای راهندازی آیسی های ای او SIO و چیپ جنوبی و بایوس است.
برای نمونه من یک مادربرد لپ تاپ dell ،سری n5010 آوردم که آموزش تست تغذیه رو با این مادربرد شروع میکنیم.
ابتدا روی مادربرد آیسی رگلاتور تغذیه رو پیدا میکنیم. همنطور که در عکس مشاهده میکنید پایه 8 باید در حالت خاموش دارای ولتاژ 3.3 ولت و همینطور پایه 17 دارای ولتاژ 5 ولت می باشد.
(دوستان این آیسی رگولاتور نیست بلکه آیسی شارژ هست و همونطور که می بینید ترانزیستور های مدار شارژ دوروبرش هستند.)

مرحله دوم: تست صحت کارکرد RSMRESET و S5_ENABLE
در اینجا ما باید ابتدا روی مدار آیسی آی او (SIO)رو پیدا کنیم و بعد پایه RSMRESET و پایه S5_ENABLE رو پیدا کنیم.
پیدا کردن این آیسی هم کاری نداره فقط کافیه به صفحه اول شماتیک رفته و آیسی آی او که به صورت یک بلوک مشخص شده رو پیدا کنیم و داخل بلوک صفحه ای که آی او در آن هست رو پیدا کنیم.
اینجا در عکس من پایه های فوق رو پیدا کردم که روی مادربرد دل N5010 هستش.
برای تست صحت کارکرد آی او باید ابتدا کلید پاور رو پایین نگه داریم و بعد توسط ولت متر این پایه هارو تک تک چک کنیم.اگر ولتاژ خروجی این پایه ها بین 3 و 3.3 بود یعنی بایوس و آی او کار میکنن.
(دوستان یکی از روش تست سلامت آی سی i/o این روش هست که همون ولتاژ گیری خودمونه ،ولی خالی شدن کلید پاور از ولتاژ هم روش دیگرش هست.)

مرحله سوم: تست صحت کار مدار s5
مانند روش فوق اینجا هم باید کلید پاور رو پایین نگه داریم و بعد با استفاده از ولت متر تغذیه پایه های 11 و 20 آیسی رگلاتور مدار رو چک کنیم.
پایه 11 آیسی رگلاتور باید دارای ولتاژ 3.3 ولت و پایه 20 آیسی رگلاتور باید دارای ولتاژ 5 ولت باشد.
در عکس زیر پایه های 11 و 20 آیسی مشخص شده اند.
این ولتاژ ها رو بهتر در سر کویل خروجیشان چک کنیم. این ولتاژ های جهت تامین ولتاژ چیپ جنوبی مورد استفاده قرار می گیرند.

مرحله چهارم: تست صحت کار کرد s4
کار این بخش اداره کردن ولتاژ برای تامین تغذیه رم است.
نکته: در مدار این لپ تاپ بجای s3 از s0 استفاده شده پس هرچا s0 دیدین همون s3 هستش.
در اینجا ورودی ما به صورت s4 وارد میشود که باید حدود 3.3 ولت باشد و بعد وارد آیسی رگلاتور تغذیه اسلات رم شده و به صورت خروجی 1.8 ولت و s3 (s0) خارج میشه و رم رو تغذیه میکنه.
عکس از شماتیک مدار تغذیه رم:

مرحله پنجم: تست صحت کارکرد s3
این قسمت از مدار به run power معروف است یعنی که ولتاژ تغذیه رو برای رگلاتورهای چیپ مرکزی و جنوبی، سی پی یو و چیپ گرافیک میفرسته.
با این کار مدارات pwm این بخش ها راهندازی میشن و خروجی مناسب رو میدن.
عکس از آیسی هایی که توسط s3 پوشش داده میشوند.

مرحله ششم: تست تامین تغذیه CPU CONTROLER IC
زمانی که تمام رگلاتور های مدار به طور صحیح کار کنند سیگنالی به نام POWER GOOD برای آیسی CONTROLER سی پی یو میفرستند تا شروع به کار CPU آغاز شود.
در این زمان مدار CONTROLER سی پی یو تولید پالس تغذیه میکند که ما در این مرحله به نحوه تست آن میپردازیم.
همانند عکس های قبل اینبار عکس مدار CONTROLER سی پی یو رو گذاشتم و نحوه تست تغذیه هاش.
(دوستان این همان مدار vrm هست که توسط آی سی pwm مدیریت می شه )

مرحله هفتم: تست صحت کارکرد CLOCK GENERATOR
کار این آیسی تولید کلاک برای تعدادی از آیسی های مدار مثل cpu controler و آیسی فن و دیگر آیسی هاست.
همانند مراحل قبل ابتدا از طریق شماتیک آیسی فوق رو پیدا میکنیم.
معموعا پایه 1 اکثر این آیسی ها تغذیه آنهاست.توسط ولت متر پایه های ورودی ولتاژ این آیسی رو چک میکنیم که باید حدود 3.3 ولت و در بعضی مدلهای دیگر 5 ولت است.
در صورت سالم بودن این آیسی دستور RSM RESET به چیپ جنوبی فرستاده می شود.
عکس از آیسی فوق و پایه های تغذیه آن.

مرحله هشتم: تست صحت کارکرد PCI-RST و PLT-RST
در مادربرهایINTEL:
و اما مرحله آخر تست مادربرد لپ تاپ. در این مرحله ما باید تغذیه های ورودی و همینطور سیگنالهای فرستاده شده از طرف چیپ جنوبی رو مورد بررسی قرار بدیم.در صورت رسیدن سیگناس به مینی کارد یعنی چیپ جنوبی و همینطور SIO یا آی او مدار سالم می باشد.
در صورت کارکرد مناسب چیپ باید تغذیه پین22 یعنی PERST برابر 3 ولت باشد. فقط در مادربردهای اینتل! این پین همان PLT-RST است.
طبق عکس پایین توسط ولت متر ولتاژهای مینی کارد رو چک کنید.
در مادربردهای AMD :
در این نوع مادربرد فقط بجای PLT-RST از PCI-RST استفاده شده است.

[/hide]

بالا