آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: تصویر ندادن Lenovo ThinkPad Edge 0578-JJG

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام و روزتون بخیر

یه دستگاه به مشخصات :
Lenovo ThinkPad Edge 0578-JJG
DA0GC5MB8F0 REV: F
اوردن مشکلش اینه که تصویر نمیده , مشتری گفته باهاش کار کرده شارژش تمومش شده و دیگه صبح روشنش کرده اینطوری شده خودش میگفت اصلا روشن نمیشد قبل از اینکه بیاد پیشم توسط یه نفر باز شده ولی ظاهر دستکاری نشده .
دستگاه رو باز کردم قبل از تمیز کاری و شستشو برد بررسی کامل رو انجام دادم مورد مشکوکی ندیدم بعد از شستشو برد و تمیزکاری از بایوسش بکاپ گرفتم و با بایوس مطمئن تست کردم تصویر نداد خلاصه با چندتا بایوس تست کردم هیچکدام جواب نداد ولی یکی از بکاپ های قبلی که مطمئن بودم رو پروگرام کردم بازم تصویر نداد .
رم و سی پی یو هم تعویض شد
هیچ قطعه مشکوکی داغ نمیکنه
ولتاژهای لازم هم هستن هم 5 ولت و هم 3 ولت .. وی کور هم ولتاژ 1.1 داره طبق شماتیک اکثر ولتاژها درست هستن ولتاژ رم و بخش چیپها هم درسته با یه مانیتور خارجی هم تست کردم تصویر نداد فقط رو سه مورد مشکوک شدم به ترتیب براتون میزارم ممنون میشم کمکم کنید
اول برای تست اتصالی یا نشتی تو همین مایه ها گشتم دوروبر چیپ ها شروع کردم کنار چیپ گرافیک بخش +VCC_GFX_CORE نسبت به زمین 6.5 اهم داره یه سلف هست که با خروجی سری شده اونو دراوردم قطعات ماقبل سلف هیچ ایرادی ندارن خازن های بعد از سلف و دیود رو هم دراورم هیچ کدام ایرادی نداشتن یعنی دقیقا +VCC_GFX_CORE اتصالی داره که برمیگرده به چیپ گرافیک .. وقتی دستگاه رو سویچ میکنم نزدیک 1 ولت رو سلف و خازنها دارم .
123.png
1 (4).jpg

مورد دوم هم ای سی EC هست سه تا از پایه ها ولتاژ هستن و درست هستن اما پایه های سیگنال 1 -2-5-6 اینها هربار که روشن میشن یه ولتاژی رو از خودشون نشون میدن بعضی مواقع یکیشون 1.5 ولت بعضی مواقع 2.5 ولت و یه مواقعی هم 0.5 ولت خلاصه به صورت تصادفی این ولتاژ ها میاد روی پایه های ای او هم چک کردم به همین ترتیب هست رو همه نسخه های بایوس که پروگرم کردم اینطوری هست خلاصه نمیدونم ای سی رو هم تعویض کردم بازم همینطوری هست ای سی ای او هم یه هیت نرم بهش دادم همینطوری هستش ضمنا یادم رفت وقتی پایه 5 یا 6 رو ولتاژ گیری میکردم یه ال ای دی هست اون خاموش میشود ولی پراب رو برمیدارم مشکلی نیست و ال ای دی روشن میشه توی شماتیک هم LED1 میباشد
مشکل سومی هم فلت ال سی دی از روی یه بخش رد میشه که دوتا ماسفت و یک دیود و چندتا خازن هست جرقه میزنه دوبار پیش اومد بار اول خیال کردم صدای چسب نواری فلت هست میفته روی فن ولی بار دوم مشکوک شدم و دیدم که جرقه میزنه قطعات اون منطقه رو کامل چک کردم هیچ مشکلی نداشتن ؟!
دوبره سوکت ال سی دی هم تست کردم همه ولتاژهای لازم که تو شماتیک بود روی برد هم بود
عکس از اون منطقه رو هم میزارم کنارش هم کد دیباگر رو هم میرارم
1 (5).jpg
خازن رو مشخص کردم این خازن جرقه میزنه ولی سالم هست (بیرون و داخل برد)
اینم کد دیباگر
1 (10).jpg
توی دفترچه کد دیباگر هم 4A رو نوشته
SHOW BACIK INFORAMTION SETUP
ولی هیچ تصویر ندارم
شماتیکش رو هم براتون میزارم
شرمنده زیاد شد ولی میخواستم دقیق توضیح داده باشم

با سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
درود بر شما دوست گرامی

ابتدا بفرمایید که ایا در خروجی سلف pl17 چقدر ولتاژ هست (ولتاژ خروجی این سلف بین 0.4 تا 1.25 متغییر هست )

اگر این ولتاژ وجود داشت چیپ گرافیک اتصال نیست

دوم مسئله ای او هست

شما باید روی پایه شماره 1 ایسی ec به نام cs یا chip select ولتاژ 3.3 را داشته باشید این ولتاژ نشانگر فعال شدن ایسی ec توسط io هست اگر این ولتاژ روی این پایه نبود ترجیحا ای او تعویض گردد

سوم

در خروجی سلف PL15 باید مقدار 1.8 ولت باشد وگرنه اون مداری که جرقه میزند خراب است

تمامی تست ها را بعد از تعویض ای او انجام دهید

موفق باشید

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
رد: پاسخ : تصویر ندادن Lenovo ThinkPad Edge 0578-JJG

درود بر شما دوست گرامی

ابتدا بفرمایید که ایا در خروجی سلف pl17 چقدر ولتاژ هست (ولتاژ خروجی این سلف بین 0.4 تا 1.25 متغییر هست )

اگر این ولتاژ وجود داشت چیپ گرافیک اتصال نیست

دوم مسئله ای او هست

شما باید روی پایه شماره 1 ایسی ec به نام cs یا chip select ولتاژ 3.3 را داشته باشید این ولتاژ نشانگر فعال شدن ایسی ec توسط io هست اگر این ولتاژ روی این پایه نبود ترجیحا ای او تعویض گردد

سوم

در خروجی سلف PL15 باید مقدار 1.8 ولت باشد وگرنه اون مداری که جرقه میزند خراب است

تمامی تست ها را بعد از تعویض ای او انجام دهید

موفق باشید
ممنون بابت وقتی که گذاشتید

PL17 ,ولتاژش 0.9 ولت میباشد

درمورد پایه 1 ای سی EC هم 2.5 ولت داره, در بالا عرض کردم به صورت تصادفی ولتاژ میاره یعنی یه بار دیگه روشن بشه احتمال داره ولتاژ بیشتر یا کمتر بشه فقط یه بار ولتاژش 3.3 شد اونم بعد از ریستارت کردن مین دوباره به حالت قبل برگشت

PL15 هم 1.8ولت داره

فعلا از این مدل ای او ندارم ولی گیرش اوردم خبرتون میکنم
ضمنا وقتی رم رو برمیدارم بوق رم میزنه یه بوق بلندبعد از یه وقفه کوتاه دوتا سریع پشت سرهم
یعنی بیییییپ - بیپ بیپ ولی رم رو میزارم هیچ صدایی نیست
با سپاس

آخرین ویرایش:

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
امروز ای سی ای او رو از یه برد اراقی گیر اوردم ولی دقیق مشخصات خودش رو نداشت فقط مدلشون یکی بود
مال خودش
IT8502E
1032-JXS
D35LPB L
مدل تعویضی
IT8502E
1035-KXA
DCE-K5B
بعد از تعویض ولتاژ پایه یک ای سی EC -
2.5 ولت بود و تغییری نکرد سایر ولتاژها هم همینطور بایوس رو دوباره تعویض کردم واسه اطمینان در کنار اینها هم رم و سی پی یو رو بازم تعویض کردم
الان هم میخوام یه سری جنس سفارش بدم میخوام این ای او رو با مشخصات دقیق سفارش بدم ببینم میتونم گیرش بیارم
با سپاس

hoseyn1258

مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
پاسخ : رد: تصویر ندادن Lenovo ThinkPad Edge 0578-JJG

سلام
امروز ای سی ای او رو از یه برد اراقی گیر اوردم ولی دقیق مشخصات خودش رو نداشت فقط مدلشون یکی بود
مال خودش
IT8502E
1032-JXS
D35LPB L
مدل تعویضی
IT8502E
1035-KXA
DCE-K5B
بعد از تعویض ولتاژ پایه یک ای سی EC -
2.5 ولت بود و تغییری نکرد سایر ولتاژها هم همینطور بایوس رو دوباره تعویض کردم واسه اطمینان در کنار اینها هم رم و سی پی یو رو بازم تعویض کردم
الان هم میخوام یه سری جنس سفارش بدم میخوام این ای او رو با مشخصات دقیق سفارش بدم ببینم میتونم گیرش بیارم
با سپاس

سلام دوست گرامی

ابتدا بفرمایید که با منبع تغذیه وقتی روشن میکنید چقدر جریان میکشه ؟

دوما ولتاژهای مدار رو در مراحل s4 s3 s0 با توجه به عکس پایین اندازه گیری کنید و گزارش کنید
photo_2017-08-15_14-56-16.jpg

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
سپاس گذارم دوست عزیز
قبل از هر چیز متاسفانه امروز یه سری کار اداری داشتم و کلا زیاد تعمیرگاه نبودم وقتی رسیدم دیدم شاگردم یه خراب کاری کرده اونم دقیقا رو این مین بورد :moody:
صبح وقتی داشتم رو ای او جدید تصویر میگرفتم کابل VGA رو به پورت لب تاب وصل کردم و دیگه تصویر نیومد فقط برقش رو قطع کردم و رفتم بیرون وقتی برگشتم ازش پرسیدم چیکار کرده, بقول خودش داشته یه پورت یو اس بی رو تعویض میکرده اونم رو میز تعمیرم دستش رو کابل و دقیقا روی پورت VGA هواسش نبوده روش فشار اورده و ... شکسته خلاصه بعد از یه خورده ناراحتی اجبارا کلا مدار VGA رو چک کردم مشکلی ندیدم وقتی کابل برق رو وصل میکنم دیگه سویچ نمیشه . پورت رو تمیز کردم و هرچی قلع و .. رو بود دراوردم یه برق 5 ولت ورودی داشت که با یه دیود و فیوز بود اونو هم بیرون اوردم . بعد از کلی بررسی چشمی هیچ مورد مشکوکی ندیدم دال بر شکستگی یا اتصالی و... خلاصه شروع به ولتاژ گیری کردم 5 ولت و 3 ولت رو برد هست روی ای او هم 3 ولت تغذیه کوجود بود .
تست حرارت انجام دادم هیچ قطعه مشکوکی داغ نمیشد فقط در زمانی که دستم رو روی یه ای سی اونم خود ای سی نه قطعات دوربرش میکشیدم مین روشن میشد شماره فنی
PU6
RT8204CGQW
میباشد
الان هم از مغازه برمیگردم گذاشتمش واسه فردا

خلاصه شرمنده شما عزیزانم
Untitled.png

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
دیروز خیلی رو این ای سی و قطعات دوبرش کار کردم هیچ کدوم ایراد ندارن فقط مونده ای سی رو تعویض کنم ولی دیروز اواخر وقت کاری یهو مین روشن شد و کد داد همون کد سابق !!
مین رو خاموش کردم و منبع تغذیه نداشتم ببینم امپرش چقدر واسه این از مولتی متر استفاده کردم . فیوز PF6 رو دراوردم و مولتی متر رو سری بهش وصل کردم وقتی روشنش میکردم بعد از روشن کردن مین امپر روی 1.300 امپر بود و بعد اومد روی 1.232 و از اونجا دیگه تکون نمیخورد قطعه خاصی هم داغ نمیشد .
ولتاژ ها هم از سر سلف های خروجی گرفتم
5 ولت و 3.3 دقیق بودن
PL20 = +1.05V_VTT ,OK
PL18= 1.5VSUS OK
PL17 = +VCC_GFX_CORE 1.08V OK
PL15 = 1.8 OK
فقط وی کور رو اون لحظه نگرفتم منتهی قبلا ولتاژش رو گرفتم درست بود
الان هم مین روشن نمیشه تا دوباره شروع کنم
فقط همینا رو تونستم انجام بدم امیدوارم
تونستم روشنش کنم مابقی رو دقیق براتون میزارم

hoseyn1258

مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
پاسخ : رد: تصویر ندادن Lenovo ThinkPad Edge 0578-JJG

سلام
دیروز خیلی رو این ای سی و قطعات دوبرش کار کردم هیچ کدوم ایراد ندارن فقط مونده ای سی رو تعویض کنم ولی دیروز اواخر وقت کاری یهو مین روشن شد و کد داد همون کد سابق !!
مین رو خاموش کردم و منبع تغذیه نداشتم ببینم امپرش چقدر واسه این از مولتی متر استفاده کردم . فیوز PF6 رو دراوردم و مولتی متر رو سری بهش وصل کردم وقتی روشنش میکردم بعد از روشن کردن مین امپر روی 1.300 امپر بود و بعد اومد روی 1.232 و از اونجا دیگه تکون نمیخورد قطعه خاصی هم داغ نمیشد .
ولتاژ ها هم از سر سلف های خروجی گرفتم
5 ولت و 3.3 دقیق بودن
PL20 = +1.05V_VTT ,OK
PL18= 1.5VSUS OK
PL17 = +VCC_GFX_CORE 1.08V OK
PL15 = 1.8 OK
فقط وی کور رو اون لحظه نگرفتم منتهی قبلا ولتاژش رو گرفتم درست بود
الان هم مین روشن نمیشه تا دوباره شروع کنم
فقط همینا رو تونستم انجام بدم امیدوارم
تونستم روشنش کنم مابقی رو دقیق براتون میزارم

سلام در این مرحله تمامی ولتازهای رم را چک کنید

که میشود

1.5 ولت و 0.75 ولت از روی اسلت رم

اگر مشکلی در ولتاژ ها نباشد انگاه چیپ گرافیک مشکل اصلی شماست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: khelane

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
رد: پاسخ : رد: تصویر ندادن Lenovo ThinkPad Edge 0578-JJG

سلام در این مرحله تمامی ولتازهای رم را چک کنید

که میشود

1.5 ولت و 0.75 ولت از روی اسلت رم

اگر مشکلی در ولتاژ ها نباشد انگاه چیپ گرافیک مشکل اصلی شماست

سلام
ولتاژ 1.5 ولت دقیق هستش و ولتاژ 0.7 هم 0.78 نشون میده که نباید مشکلی داشته باشه .
خدایش تا الان این لب تاب خیلی رو اعصابم بوده , با این حساب مشکل از چیپ شمالی هستش و باید به مشتری تحویلش بدم
سپاس گذارم از راهنمایی شما عزیزان
انشالله فردا تحویل مشتری میدم
با سپاس

بالا