آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن لپ تاپ ASUS X552C

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
484
875
قم
به نام خدا
با سلام و احترام

لپ تاپ با مدل ASUS X552C

با مشخصات مین
X550Cl REV2.1
ITE IT8517E
RT8885A
BIOS CHIP : WINBOND 25Q64FVS

روی کلید پاور ولتاژی ندارم و روی سوکت شارژ باتری هم 2 تا از پین هاش به مقدار 1 ولت دارم و روی خازن و بعضی از المانهای اطراف نزدیک سوکت برق 19 ولت موجود هست روی پایه های بایوس ولتاژ 0.800 الی 0.900 دارم ، من شک کردم به آی سی PWM همون RT8885A چون المانهای اطرافش اصلا ولتاژ ندارند ، لطفا راهنمایی کنید چکار کنم و دقیقاً چه ولتاژهایی رو اندازه بگیرم ، ممنون می شم اگه نقشه یا شماتیک از این برد رو دوستان برایم ارسال کنند .
با تشکر فراوان

behroozxl

کاربر
2009-02-08
125
319
مهرشهر. کرج
سلام

عزیز از سلامت دیودهای قسمت ورودی منبع تغذیه مطمئن شو مخصوصآ اگر شات کی باشه اگر در ورودی موسفت داری حتمآ به بار بیرون مدار چک کن

رد زنی ولتاژ فراموش نشه

تا نظز اساتید محترم چه باشد . موفق باشید

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام
دوست عزیز ولتاژهای 3.3 و 5 ولت وجودشون برای راهاندازی دستگاه لازم هست.این دو ولتاژ از ولتاژ 19 ولت ساخته میشن که بر اساس نقشه باید چک کنی ای سی سازنده این دو ولتاژ وضعیتش چطور هست.ابتدا باید چک کنی ولتاژ 19 به ای سی میرسه.اگر اوکی بود میری سراغ چک اهمی سلفهایی که در مسیر 3.3 و 5 ولت قرار دارن.هر کدوم از این دو خط برای تغذیه مناطق مختلف ساخته میشن.هر گونه مشکل یا شرتی در مسیر این دو خط باعث پروتکت دستگاه و یا عدم راهاندازی میشه.
توی هر خطی مشکلی پیدا کردی مثلا خط 3.3 اهمش نسبت به زمین صفر بود باید تک تک قطعاتی رو که این خط بهش میره رو چک کنی.در بعضی لپتاب ها جمپری وجود داره که با قلع ساخته شده .میتونید این قلع رو پاک کنید و مسیر رو از بعدش متمایز کنید تا بتونید ببینید با قطع کدوم مسیر ولت بالا میاد.
لازم به ذکر هست این دو ولتاژیعنی 3.3 و 5 ولت هم بعد از ورود به مدار خاصی پسوندشون(توی نقشه ) فرق میکنه که در کل شعبات همین ولت ها هستند.

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
484
875
قم
سلام
دوست عزیز ولتاژهای 3.3 و 5 ولت وجودشون برای راهاندازی دستگاه لازم هست.این دو ولتاژ از ولتاژ 19 ولت ساخته میشن که بر اساس نقشه باید چک کنی ای سی سازنده این دو ولتاژ وضعیتش چطور هست.ابتدا باید چک کنی ولتاژ 19 به ای سی میرسه.اگر اوکی بود میری سراغ چک اهمی سلفهایی که در مسیر 3.3 و 5 ولت قرار دارن.هر کدوم از این دو خط برای تغذیه مناطق مختلف ساخته میشن.هر گونه مشکل یا شرتی در مسیر این دو خط باعث پروتکت دستگاه و یا عدم راهاندازی میشه.
توی هر خطی مشکلی پیدا کردی مثلا خط 3.3 اهمش نسبت به زمین صفر بود باید تک تک قطعاتی رو که این خط بهش میره رو چک کنی.در بعضی لپتاب ها جمپری وجود داره که با قلع ساخته شده .میتونید این قلع رو پاک کنید و مسیر رو از بعدش متمایز کنید تا بتونید ببینید با قطع کدوم مسیر ولت بالا میاد.
لازم به ذکر هست این دو ولتاژیعنی 3.3 و 5 ولت هم بعد از ورود به مدار خاصی پسوندشون(توی نقشه ) فرق میکنه که در کل شعبات همین ولت ها هستند.
علیک سلام بر شما دوست عزیز و گرامی ٬ در مورد ولتاژ ۳.۳ و ۵ می دانم که باید باشه و اساسش اینه که بتونه استارت رو بزنه اما مشکلی که ما داریم اینه که نزدیک پورت شارژر ۱۹ ولت رو داریم اما چندتا المان که می ریم جلو دیگه ولتاژی نداریم مخصوصا دور و بر آی سی RT چرا تاکید می کنم به این آی سی چون این آی سی خیلی توی تقسیم ولتاژ مؤثر می باشد و اگر از المان ها نباشه که بعید می دونم از همین آی سی می تونه باشه ... زیر پین شارژر باتری هم یک سلف داره که بازم زیر سلف ۲ تا آی سی رگولاتور هست یکیش تولید ۵ ولت داره و دومیش ۳.۳ باید داشته باشه که باز هم مشکل ما اینجاست که در محدوده ۵ ولت هست و ۳.۳ نداریم... لذا اگر شماتیک برد باشد خیلی بهتر می تونم نقشه ولتاژ رو بررسی کنم
با تشکر فراوان از شما دوستان

Sent from my 2013023 using انجمن تعمیرکاران ایران mobile app powered by Tapatalk

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,078
اهواز
به نام خدا
سلام و وقت بخیر خدمت دوستان عزیز.
دوست عزیز ، جناب مصفا شما را به درستی راهنمایی نمودند .
قطعات فیوزی و کم اهم را به دقت چک نمایید و در قسمت درخواست شماتیک با توجه به مدل و شماره مین برد درخواست دهید تا اگر دوستان موجود داشتند برای شما قرار دهند.
الان که شما ولتاژهای استندبای را موجود ندارید ، تست شورتی از آنها انجام دهید و اگر شورتی وجود نداشت اقدام به تعویض آی سی تغذیه نمایید.
موفق باشید.

brutalfast

کاربر
2012-04-19
229
316
مشهد
علیک سلام بر شما دوست عزیز و گرامی ٬ در مورد ولتاژ ۳.۳ و ۵ می دانم که باید باشه و اساسش اینه که بتونه استارت رو بزنه اما مشکلی که ما داریم اینه که نزدیک پورت شارژر ۱۹ ولت رو داریم اما چندتا المان که می ریم جلو دیگه ولتاژی نداریم مخصوصا دور و بر آی سی RT چرا تاکید می کنم به این آی سی چون این آی سی خیلی توی تقسیم ولتاژ مؤثر می باشد و اگر از المان ها نباشه که بعید می دونم از همین آی سی می تونه باشه ... زیر پین شارژر باتری هم یک سلف داره که بازم زیر سلف ۲ تا آی سی رگولاتور هست یکیش تولید ۵ ولت داره و دومیش ۳.۳ باید داشته باشه که باز هم مشکل ما اینجاست که در محدوده ۵ ولت هست و ۳.۳ نداریم... لذا اگر شماتیک برد باشد خیلی بهتر می تونم نقشه ولتاژ رو بررسی کنم
با تشکر فراوان از شما دوستان

Sent from my 2013023 using انجمن تعمیرکاران ایران mobile app powered by Tapatalk

سلام
به قسمت باطری کار نداشته باشید ولتاژ بعضی از پایه های باطری زمانی که باطری نصب باشه فقط میاد و در مواقعی که باطری نباشه ولتاژ نیست

معمولا بعد از ورودی شارژر یک آیسی مقسم ولتاژ هست ببیند آیا میتونید پیداش کنید یا خیر در غیر اینصورت یا عکس برد را بزارید یا شماتیکش را پیدا کیند

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
484
875
قم
سلام
به قسمت باطری کار نداشته باشید ولتاژ بعضی از پایه های باطری زمانی که باطری نصب باشه فقط میاد و در مواقعی که باطری نباشه ولتاژ نیست

معمولا بعد از ورودی شارژر یک آیسی مقسم ولتاژ هست ببیند آیا میتونید پیداش کنید یا خیر در غیر اینصورت یا عکس برد را بزارید یا شماتیکش را پیدا کیند
علیک سلام دقیقا همون آی سی رو اون بالا شماره ش رو گفتم RT8885A

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
علیک سلام دقیقا همون آی سی رو اون بالا شماره ش رو گفتم RT8885A

سلام دوست عزیز،
این آی سی pwm هست

The RT8885A is a dual output 3-phase + 2-phase PWM controller with 3 integrated
MOSFET gate drivers and a single SVID interface for CPU and GPU core power supply.
This part complies with Intel VR12/IMVP7 Pulse Width Modulation Speci cation. The
RT8885A adopts G-NAVP (Green-Native AVP), which is a Richtek proprietary
topology derived from nite DC gain compensator in constant on-time control mode.
G-NAVP makes this part an easy-setting PWM controller to meet all Intel mobile
CPU/GPU AVP (Active Voltage Positioning) requirements

بالا