آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درورد
آزمایش انجام شد ، پمپ روشن نشد

رفتار دستگاه هم تغییری نکرد

درود

T1 سوخته عوضش کن
البته نحوه گزارش شما خوب نبود و باید ابتدا میگفتی چطور آزمایش را انجام دادی تا مطمئن بشم برداشت صحیحی از نحوه آزمایش داشتی.

اگه میخوای به سوالات شما توجه بشه و از شانس بیشتری برخوردار باشه و نیز جهت اطلاع از نحوه تنظیم صحیح گزارش ، تاپیک زیر را مطالعه فرمایید

https://www.irantk.ir/threads/11184...-شانس-کنیم?p=631321&viewfull=1#post631321سپاس

آخرین ویرایش:

rezalx

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-10
1,124
1,800
درود بر استاد گرامی

قبل از هر چیز به خاطر وقتی که میذارین کمال تشکر رو دارم

طبق فرمایش شما

-یک عدد مقاومت 4 کیلواهم را به پایه 6 کوپلر moc3023 (U2) متصل کرده و سر دیگر را آزاد گذاشتم
-سپس دستگاه رو به پریز برق زده و کلید دوبل رو روشن کردم که پمپ و المنت روشن شده و به دمای ولوم تنظیم حرارت رسید حدودا 330 درجه
-در مرحله بعدی کلید دوبل رو در حالت خاموش گذاشتم که با اینکار پمپ و المنت درجا خاموش شد - اما بلافاصله سر آزاد مقاومت رو به پایه 4 کوپلر مذکور (U2) اتصال دادم
-هیچ اتفاقی نیفتاد و پمپ هوا روشن نشد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر استاد گرامی

قبل از هر چیز به خاطر وقتی که میذارین کمال تشکر رو دارم

طبق فرمایش شما

-یک عدد مقاومت 4 کیلواهم را به پایه 6 کوپلر moc3023 (U2) متصل کرده و سر دیگر را آزاد گذاشتم
-سپس دستگاه رو به پریز برق زده و کلید دوبل رو روشن کردم که پمپ و المنت روشن شده و به دمای ولوم تنظیم حرارت رسید حدودا 330 درجه
-در مرحله بعدی کلید دوبل رو در حالت خاموش گذاشتم که با اینکار پمپ و المنت درجا خاموش شد - اما بلافاصله سر آزاد مقاومت رو به پایه 4 کوپلر مذکور (U2) اتصال دادم
-هیچ اتفاقی نیفتاد و پمپ هوا روشن نشد

درود

از لطف شما ممنون و سپاسگزارم
حالا گزارش درست و خوبی شد.
ولی اشتباه کرده بودم و باید روی u1 تست میکردی ولی اشتباها u2 گفته بودم.
اگه پمپ با این ازمایش روشن نشه T1 سوخته.
اگه یدکی نداری میتونی موقتا جهت تست ، T4 استفاده کنی و جای T4 خالی باشه تا بعدا تهیه کنی که مربوط به هویه است.
ضمنا با مقاومت ۱ کیلو هم تست کن چون مشخصات این ترایاک را بخاطر ندارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

rezalx

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-10
1,124
1,800
دورد
اطاعت امر کرده و روی u1 نیز آزمایش انجام شد :

-یک عدد مقاومت 4 کیلواهم را به پایه 6 کوپلر moc3023 (U1) متصل کرده و سر دیگر را آزاد گذاشتم
-سپس دستگاه رو به پریز برق زده و کلید دوبل رو روشن کردم که پمپ و المنت روشن شده و به دمای ولوم تنظیم حرارت رسید حدودا 300 درجه
-در مرحله بعدی کلید دوبل رو در حالت خاموش گذاشتم که با اینکار پمپ و المنت درجا خاموش شد - اما بلافاصله سر آزاد مقاومت رو به پایه 4 کوپلر مذکور (U1) اتصال دادم
- مجددا هیچ اتفاقی نیفتاد و پمپ هوا روشن نشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
دورد
اطاعت امر کرده و روی u1 نیز آزمایش انجام شد :

-یک عدد مقاومت 4 کیلواهم را به پایه 6 کوپلر moc3023 (U1) متصل کرده و سر دیگر را آزاد گذاشتم
-سپس دستگاه رو به پریز برق زده و کلید دوبل رو روشن کردم که پمپ و المنت روشن شده و به دمای ولوم تنظیم حرارت رسید حدودا 300 درجه
-در مرحله بعدی کلید دوبل رو در حالت خاموش گذاشتم که با اینکار پمپ و المنت درجا خاموش شد - اما بلافاصله سر آزاد مقاومت رو به پایه 4 کوپلر مذکور (U1) اتصال دادم
- مجددا هیچ اتفاقی نیفتاد و پمپ هوا روشن نشد

درود

ممنونم

T1 سوخته
اگه یدک نداری از T4 جهت تست استفاده کن و بعدا برای T4 تهیه کن که مربوط به هویه است.

سپاس

آخرین ویرایش:

rezalx

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-10
1,124
1,800
درود استاد عزیز

تریاک T1 رو تعویض کردم و مشکل حل شد و الان دستگاه بصورت نرمال کار میکنه و دمای دسته هیتر به 52 درجه که میرسه و خنک میشه پمپ هوا بصورت اتومات خاموش میشه .

جالب اینجاست این تریاک رو قبلا تعویض کرده بودم اما ظاهرا خراب بوده

سپاس فراوان از وقتی که گذاشتین

آخرین ویرایش:

arash136611

کاربر vip
کاربر
2012-02-17
48
32
درود

کوچکترین اشاره ای به سوال و محل و شماره پست خود نکردی که با تحقیق و جستجو ، از سوال شما مطلع شوم؟

اگر با همین شیوه ، سوال خود را مطرح فرمودی و ارزشی برای اوقات دیگران قائل نشدی ، درواقع پاسخ خود را دریافت کردی و پاسخ شما ، احتمالا عدم تمایل دیگران به پاسخگویی و مشارکت در مشکل شماست .

معذالک جهت شفافیت موضوع ، سوال خود را مطرح و یا نشانه ای از ادرس پست خود اعلام فرمایید .

سپاس

عرض ادب
سوال بنده در صفحه قبل نوشته شده بود . ماقبل سوال دوست عزیز در مورد تعمیر هیتر
به هر حال سوال بنده این بود که :
بنده در مورد هیتر سوالی داشتم !
مدار پمپ هیتر طوری طراحی شده که عملا سرعت باد از 1 تا 100 قابل کنترل هستش به عبارتی موقعی که از یک مدار معمولی دیمر استفاده میکنیم پمپ یا کلا خاموش میشه یا هم با رنج 70% و 100 % کار میکنه ! عملا مدار دیمر هیچ کارایی در کنترل پمپ نداره ! بنده تعدادی هیتر خراب دارم به علت بالا رفتن قیمت این دستگاه ها نیاز به بازسازی هستش ! میخاستم اگه اساتید لطف کنن توضیحی در مورد قسمت کنترل سرعت باد ارایه بدن تا بشه از داخل نقشه همین قسمت استخراج کنم ! از راهنمایی و صرف وقت برای اینجانب نهایت تشکر دارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود استاد عزیز

تریاک T1 رو تعویض کردم و مشکل حل شد و الان دستگاه بصورت نرمال کار میکنه و دمای دسته هیتر به 52 درجه که میرسه و خنک میشه پمپ هوا بصورت اتومات خاموش میشه .

جالب اینجاست این تریاک رو قبلا تعویض کرده بودم اما ظاهرا خراب بوده

سپاس فراوان از وقتی که گذاشتین

درود

ازآنجاکه تحلیل نقشه وجود داره دیگه تعویض شانسی معنایی نداره ، خصوصا که عیب یابی هم تقدیم کردم .

اما با توجه به ایراد خاص دستگاه شما که دیدم در الگوریتم عیب یابی وجود نداره لذا آزمایش لازم را پیشنهاد کردم.

همانطورکه تجربه کردی ممکنه قطعه ای را شانسی عوض کنی و بروش شانسی ، طلسم بسازی زیرا هرگز به قطعه نو شک نمیکنی و یا ممکنه بعد از پاره پاره شدن دستگاه ، دوباره همه رو از اول با قطعات جدید عوض کنی.

اما با روش تحلیلی ملاحظه فرمودی که با آزمایش ساده و بدون لحیمکاری اضافه اولین قطعه ای که خارج کردی ، سوخته بود و اگر هزار تا ترایاک عوض میکردی و میگفتی درست نشد میگفتم بازم همون ترایاک را عوض کن.

چون نتیجه آزمایشات ، قابل تردید نیست و بهترین تستر هر دستگاه معیوبی خود دستگاهه .
به همین علت باوجودیکه در گزارشات اولیه پست ۱۹۲ گفته بودی ۴ ترایاک ازجمله این ترایاک T1 را عوض کردی اما بواسطه آزمایش تردیدی نداشتم که این ترایاک سوخته چون نتیجه آزمایش اینو میگه ولی چون شانسی این ترایاک را عوض کردی و ترایاک تعویضی هم خراب بوده لذا تمام قطعات دیگه را عوض کردی و به این ترایاک شک نکردی .

روش شانسی چنین نتیجه ای داره خصوصا که عاقبت هم زانوی غم بغل گرفتی و مستاصل و ناامید شدی .
ولی با آزمایش ساده فهمیدیم T1 سوخته و لحیم اضافه هم به قطعه ای نزدیم و هیچ قطعه ای جز قطعه معیوب خارج نکردیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
عرض ادب
سوال بنده در صفحه قبل نوشته شده بود . ماقبل سوال دوست عزیز در مورد تعمیر هیتر
به هر حال سوال بنده این بود که :
بنده در مورد هیتر سوالی داشتم !
مدار پمپ هیتر طوری طراحی شده که عملا سرعت باد از 1 تا 100 قابل کنترل هستش به عبارتی موقعی که از یک مدار معمولی دیمر استفاده میکنیم پمپ یا کلا خاموش میشه یا هم با رنج 70% و 100 % کار میکنه ! عملا مدار دیمر هیچ کارایی در کنترل پمپ نداره ! بنده تعدادی هیتر خراب دارم به علت بالا رفتن قیمت این دستگاه ها نیاز به بازسازی هستش ! میخاستم اگه اساتید لطف کنن توضیحی در مورد قسمت کنترل سرعت باد ارایه بدن تا بشه از داخل نقشه همین قسمت استخراج کنم ! از راهنمایی و صرف وقت برای اینجانب نهایت تشکر دارم

درود

هرچند معرفی نکردن آدرس پست قابل توجیه نیست حتی اگه یک پست قبل مورد نظر شما باشه اما پست مورد اشاره شما بیش از ۱۰ پست قبل ارسال شده و من برخلاف تکلیفم چند پست قبل را جستجو کردم و ندیدم .

ازآنجاکه من وظیفه و تکلیفی ندارم و داوطلبانه و خارج از وظیفه درخدمتم ، لذا حق دارم سوالات متقاضیان محترم را بدلخواهم انتخاب کنم و همانطور که اگه شما ببینی دو تا ماشین نیاز به هل دادن داره که یکی از اونا محترمانه درخواست کمک میکنه و دیگری میگه اوهو مرتیکه بیا کمکم کن و شما هرگز به دومی کمک نمیکنی .

لذا منم برای کسی که وقت من را بدون دلیل موجهی تلف کنه دلیلی برای پاسخگویی ندارم و لازمه که او هم مزه اتلاف وقت را بچشه.

از طرفی اگر من به مساعدت کسی نیاز دارم حتی المقدور باید شرایط مساعدت را بگونه ای براش فراهم کنم که زیان کمتری تحمل کنه .

لذا اگه ببینم در دیزی بازه و زیان بیشتری تحمیل کنم و بگم اگه شماره پست را بنویسم وقتم تلف میشه و بهتره من به اموراتم برسم و چند ثانیه وقت برای ذکر شماره پست مصرف نکنم تا خود راهنما یکساعت در کل پست های ارسالی انجمن جستجو کنه تا پست منو پیدا میکنه ، دراینصورت پاسخگو هم حق داره نام منو در لیست سیاه قرار بده و بخاطر بسپاره و هیچوقت بمن پاسخ نده .

در هر صورت شما در خصوص پمپ توضیحی خواستی که اتفاقا در ابتدای همین تاپیک به تفصیل تحلیل کردم و حتی عنوان تاپیک گویای این حقیقت است.

اما همانطور که از پست های شما انتظار میره توقع کردی یکبار دیگه همون مطالب را بصورت شخصی برای شما هم تحلیل کنم که خارج از منطق و خارج از توان و توانایی من است .

من کلیه بخش های این دستگاه را با جزئیات کامل در دو تاپیک تحلیل کردم و میتونی استفاده کنی.
ضمنا مطالعه این تاپیک برای حل مشکلات شما کمک شایان توجهی میکنه .
https://www.irantk.ir/threads/11184...انس-کنیم?p=631321&viewfull=1#post631321 سپاس

آخرین ویرایش:
بالا