آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم نمایش تصویر در LCD و ایجاد 8 بوق در لپ تاپ Dell مدل Inspiron N5010

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام خدمت دوستان عزیز و همکاران محترم ؛

یه لپ تاپ DELL مدل Inspiron N5010 برام آوردند که روشن میشه ولی تصویر نمیده.بعد از روشن شدن 8 بوق کوتاه میزنه و بعد از چند ثانیه مکث دوباره 8 تا بوق میزنه و همینطور ادامه ...
داستان این لپ تاپ به این صورت بوده که لپ تاپ هیچ مشکلی نداشته و خوب کار میکرده . طرف میاد مهندسی به خرج میده که بازش کنه داخلش رو تمیز کنه . پیچ های زیر لپ تاپ رو باز کرده - کی برد رو از صفحه بالای لپ تاپ خارج کرده . چند تا پیچ دیگه هم در این قسمت زیر کی برد وجود داره و باید باز بشه تا قاب روی صفحه اطراف کی برد باز بشه.
همه اون پیچ ها رو هم باز کرده به غیر از یکی که هر کاری کرده نتونسته بازش کنه . اونم نامردی نکرده و با دریل افتاده به جونش و پیچ رو سوراخ کرده تا تونسته قاب اصلی دور کی برد رو خارج کنه . البته خودش که میگه خیلی ظریف سوراخ کاری کردم و مطمئن بود که مته دریل به مادربرد اصابت نکرده . ولی خوب گفت که موقع سوراخ کاری لرزش نسبتاً زیادی اون ناحیه ایجاد شده . حالا این سوراخ پیچ دقیقاً یه جایی نزدیک چیپست گرافیک هستش .
من مادربرد رو خارج کردم و خوب با تینر 10000 شستشو دادم . زیر چیپ گرافیک تینر تزریق کردم به صورتی که تینر زیر چیپ کاملاً پخش شد و از اطراف چیپ خارج شد .
ایراد 8 بوق یه پیغام خطا برای عدم کارکرد LCD هستش . درسته ؟
در ضمن بگم وقتی از خروچی VGA و HDMI تصویر میگیریم تصویر میاد و بدون هیچ گونه مشکلی سیستم کار میکنه .ولی LCD تصویر نداره .
من یه سرچ که توی انجمن خودمون زدم دیدم تاپیک های زیادی درباره این مشکل ایجاد شده . همه اونها رو خوندم . نظر اکثریت همکاران این بود که چیپ گرافیک باید ریبال بشه .گفته بودند احتمال قلع مردگی زیاده .
من فقط زیر چیپ رو شستشو دادم (همینطور تمام قسمت های مادربرد را) ولی هنوز اقدامی برای ریبال نکردم . با تمیز کاری مشکل حل نشد . کابل ها و فلت ها رو برررسی کردم که همشون سالم و قشنگ سرجای خودشون نصب شده بودند
من چون شهرستان هستم دسترسی به تعمیرگاه هایی که BGA ماشین دارند ندارم متاسفانه
در حالت نهایی باید بفرستم بره تهران .وگرنه اینجا همکاران کسی BGA نداره .
میخواستم هیت بدم چیپست رو .
اینکه مایع فلکسی زیر چیپ تزریق کنم و در دمای 380 تا 400 درجه از فاصله نسبتاً نزدیک (با دسته هیتر بدون کلاهک) به مدت 1 دقیقه هیت بدم تا شاید قلع مردگی اگر باشه برطرف بشه . گفتم ابتدا با شما دوستان مشورت کنم ببینم تشخیص شما چی هست ؟
در ضمن دو تا دیود یکی نزدیک CPU و دیگری نزدیک چیپست گرافیک (در تصویر با عنوان شماره 2 یکی از این دو دیود را مشخص کردم) رو که تست دیود میگیرم بوق شورت بودن میزنه . انگار که سوخته باشه.ولی خوب شاید هم بخاطر مدار باشه و اگر خارج از مدار تست کنیم نتیجه قطعی میگیریم . هنوز خارجش نکردم .
خازن های SMD که روی خود چیپست گرافیک هستند (مطابق شکل 1 در تصویر زیر) همه با بدنه اتصال میزنه
من فقط دو سه تا از این خازن ها رو علامت زدم ولی تقریباً 90 درصدشون اتصال دارن به بدنه
نمیدونم طبیعیه یا خیر؟
مادربرد رو هم با لوپ کاملاٌ بررسی کردم . آثاری از اینکه موقع سوراخ کاری به شاسی آسیب وارد شده باشه ندیدم .
منتظر نظرات دوستان هستم
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

***با تشکر فراوان***

آخرین ویرایش:

alibahman47

کاربر
2016-10-06
70
92
درود ،
✔ در استاندارد عمومی علت هشت بوق بایوس در لپ تاپ مشکل در GPU است و رم مربوط به چیپ گرافیک ولی : اگه خروجی RGB و HDMI تصویر میدهد پس کارت گرافیک باید سالم باشد !(مگر اینکه بخش مربوط به ساختن خروجی صفحه نماش در GPU خراب شده باشد که بعید میدونم !!!)
من نمیتونم عکهای تو این فروم رو ببینم ،

✔ شما چک کن متالیزه اون اطراف سالمه .
✔حتما حتما با یه LCD دیگه تست کن و اگه نشد یه برد های ولتاژ دیگه رو روش بنداز و تست کن شاید یکی ازین دوتا مشکل باشد !
✔ با یه فلت دیگه تست کن .

در آخر ببین ارتباط LCD به برد وصله و مشکل نداره.

درمورد دیود شاتکی از میتونی بیرون مدار تستش کن.
و اون خازن ها هم اگه هر دوطرف با زمین اتصال کوتاه اند قطعا باید تعویض بشن .

فرستاده شده از SM-J510F

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام خدمت دوستان عزیز و همکاران محترم ؛

یه لپ تاپ DELL مدل Inspiron N5010 برام آوردند که روشن میشه ولی تصویر نمیده.بعد از روشن شدن 8 بوق کوتاه میزنه و بعد از چند ثانیه مکث دوباره 8 تا بوق میزنه و همینطور ادامه ...
داستان این لپ تاپ به این صورت بوده که لپ تاپ هیچ مشکلی نداشته و خوب کار میکرده . طرف میاد مهندسی به خرج میده که بازش کنه داخلش رو تمیز کنه . پیچ های زیر لپ تاپ رو باز کرده - کی برد رو از صفحه بالای لپ تاپ خارج کرده . چند تا پیچ دیگه هم در این قسمت زیر کی برد وجود داره و باید باز بشه تا قاب روی صفحه اطراف کی برد باز بشه.
همه اون پیچ ها رو هم باز کرده به غیر از یکی که هر کاری کرده نتونسته بازش کنه . اونم نامردی نکرده و با دریل افتاده به جونش و پیچ رو سوراخ کرده تا تونسته قاب اصلی دور کی برد رو خارج کنه . البته خودش که میگه خیلی ظریف سوراخ کاری کردم و مطمئن بود که مته دریل به مادربرد اصابت نکرده . ولی خوب گفت که موقع سوراخ کاری لرزش نسبتاً زیادی اون ناحیه ایجاد شده . حالا این سوراخ پیچ دقیقاً یه جایی نزدیک چیپست گرافیک هستش .
من مادربرد رو خارج کردم و خوب با تینر 10000 شستشو دادم . زیر چیپ گرافیک تینر تزریق کردم به صورتی که تینر زیر چیپ کاملاً پخش شد و از اطراف چیپ خارج شد .
ایراد 8 بوق یه پیغام خطا برای عدم کارکرد LCD هستش . درسته ؟
در ضمن بگم وقتی از خروچی VGA و HDMI تصویر میگیریم تصویر میاد و بدون هیچ گونه مشکلی سیستم کار میکنه .ولی LCD تصویر نداره .
من یه سرچ که توی انجمن خودمون زدم دیدم تاپیک های زیادی درباره این مشکل ایجاد شده . همه اونها رو خوندم . نظر اکثریت همکاران این بود که چیپ گرافیک باید ریبال بشه .گفته بودند احتمال قلع مردگی زیاده .
من فقط زیر چیپ رو شستشو دادم (همینطور تمام قسمت های مادربرد را) ولی هنوز اقدامی برای ریبال نکردم . با تمیز کاری مشکل حل نشد . کابل ها و فلت ها رو برررسی کردم که همشون سالم و قشنگ سرجای خودشون نصب شده بودند
من چون شهرستان هستم دسترسی به تعمیرگاه هایی که BGA ماشین دارند ندارم متاسفانه
در حالت نهایی باید بفرستم بره تهران .وگرنه اینجا همکاران کسی BGA نداره .
میخواستم هیت بدم چیپست رو .
اینکه مایع فلکسی زیر چیپ تزریق کنم و در دمای 380 تا 400 درجه از فاصله نسبتاً نزدیک (با دسته هیتر بدون کلاهک) به مدت 1 دقیقه هیت بدم تا شاید قلع مردگی اگر باشه برطرف بشه . گفتم ابتدا با شما دوستان مشورت کنم ببینم تشخیص شما چی هست ؟
در ضمن دو تا دیود یکی نزدیک CPU و دیگری نزدیک چیپست گرافیک (در تصویر با عنوان شماره 2 یکی از این دو دیود را مشخص کردم) رو که تست دیود میگیرم بوق شورت بودن میزنه . انگار که سوخته باشه.ولی خوب شاید هم بخاطر مدار باشه و اگر خارج از مدار تست کنیم نتیجه قطعی میگیریم . هنوز خارجش نکردم .
خازن های SMD که روی خود چیپست گرافیک هستند (مطابق شکل 1 در تصویر زیر) همه با بدنه اتصال میزنه
من فقط دو سه تا از این خازن ها رو علامت زدم ولی تقریباً 90 درصدشون اتصال دارن به بدنه
نمیدونم طبیعیه یا خیر؟
مادربرد رو هم با لوپ کاملاٌ بررسی کردم . آثاری از اینکه موقع سوراخ کاری به شاسی آسیب وارد شده باشه ندیدم .
منتظر نظرات دوستان هستم
مشاهده فایل‌پیوست 138676

مشاهده فایل‌پیوست 138677

مشاهده فایل‌پیوست 138678

مشاهده فایل‌پیوست 138679

***با تشکر فراوان***

سلام دوست عزیز،
در این لپ تاپ 8 بوق مربوط به ایراد در LCD هست ، با یه LCD سالم تست بگیرید،تا از LCD مطمئن نشدید روی بورد کاری انجام ندهید.
تست دیگری که میتوانید انجام دهید این است که کلید D کیبورد رو نگه داشته و سپس دکمه پاور را بزنید اگر lcd تصویر داد (به صورت تک رنگ که رنگ هاش عوض میشه) lcd سالمه وگرنه باید تعویض بشه.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
به نام خدا
سلام و وقت بخیر خدمت دوستان .
عجب داستانی داشت این دستگاه و عجیب تر صاحب دستگاه
:174:
همانطور که اساتید گفتند این ایراد مربوط به lcd می باشد و به گفته های دوستان عمل نمایید .
فقط اگر هم در نهایت ایراد از چیپ بود هرگز از هیتر برای گرفتن لحیم سردی استفاده نکنید چون ممکن است وضعیت دستگاه بدتر شده و یا غیر قابل تعمیر گردد.
موفق باشید.

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
با توجه به توضیحات شما در مورد بوق زدن قطعات روی پل،معیوب بودن پل محتمل هست .قبل از هیت دادن می تونید با فشار دادن روی پل و روشن کردن سیستم از دیسکانکتی پل مطمئن بشید .هیت دادن با هیتر کار منطقی نیست مگر بعنوان آخرین راهکار .ولی در کل به نظر بنده مشکل رو مضاعف می کنه.
موفق باشید .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
بهترین روش برای این موارد تعویض چیپ هست که دوباره برنگرده . چیپی که دو بار حرارت ببینه خیلی بهش اعتبار نیست . حتی اگر احتمال معیوب بودنش صرف نظر کنیم .

arsa-pc

کاربر vip
کاربر
2013-09-14
111
335
سلام دوست عزیز این مشکل رو من داشتم و بعد از کلی کار کردن روی لپ تاپ مشکل از چیپ بود و اون و ریبال کردم مشکل حل شد مشکل 8 بوق در لپ تاپ 5010 مربوط به شناسایی نشدن LCD هستش و باید اول از سلامت LCD و کابل رابط اطمینان پیدا کن و بعد چیپ رو ریبال کن (در ضمن قبل از ریبال با تینر 20000 با سرنگ زیر چیپ رو شستشو بده و سعی کن تینر رو فشار به زیر چیپ بزنی و بزار تا خشک بشه )

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام و وقت بخیر خدمت همکاران عزیزم

از راهنمایی تک تک عزیزان بسیار تشکر و قدردانی را دارم
طبق فرموده دوست عزیزم NP Tiak کلید D را نگه داشتم و لپ تاپ رو سوئیچ کردم . رنگ صفحه LCD به رنگ های مختلف تغییر میکرد . ( البته یکم تار بود ) ولی با یه نگاه انداختن روی LCD قابل تشخیص بود
پس طبق فرموده ایشان LCD الان سالم هستش
خوب الان میفرمائید تکلیف اون خازن های روی چیپ چی هستش ؟ اکثراً با بدنه بوق میزنن
باید تعویض بشه خازن ها یا چیپست مشکل داره ؟
من روی چیپ هم فشار وارد کردم تا اگه مشکل دیسکانکتی داره معلوم بشه . چیزی نشون نداد و تغییری نکرد
با مانیتور از خروجی VGA که ازش تصویر میگیرم خیلی خوب و بدون مشکل تصویر داره و ویندوز رو بالا میاره
در ضمن الان چون با نگه داشتن دکمه D و سوئیچ کردن لپ تاپ که تصویر رنگی توی بک لایت LCD میاد باز هم میشه گفت سیم های رابط LCD ممکنه مشکل داشته باشه ؟

آخرین ویرایش:

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
سلام دوست عزیز این مشکل رو من داشتم و بعد از کلی کار کردن روی لپ تاپ مشکل از چیپ بود و اون و ریبال کردم مشکل حل شد مشکل 8 بوق در لپ تاپ 5010 مربوط به شناسایی نشدن LCD هستش و باید اول از سلامت LCD و کابل رابط اطمینان پیدا کن و بعد چیپ رو ریبال کن (در ضمن قبل از ریبال با تینر 20000 با سرنگ زیر چیپ رو شستشو بده و سعی کن تینر رو فشار به زیر چیپ بزنی و بزار تا خشک بشه )

سلام دوست عزیزم . خسته نباشی ؛؛
شما با BGA ماشین چیپ رو ریبال کردی ؟
من وقتی لپ تاپ رو باز کردم اولین کاری که کردم برد رو خوب با تینر 10000 تمیز کردم و تینر 10000 رو زیر چیپست گرافیک تزریق کردم . طوری که از یک طرف وارد و از طرف دیگه خارج شد .
ببینید شاید یکم مسخره به نظر بیاد سوالم ولی یکدفعه به شک افتادم الان ...
روی این مادربرد 2 تا چیپست هستش . که یکی از اونها در نزدیکی CPU قرار داره و یک هیت سینک مشترک با CPU هم داره . روی این چیپ علامت ATI حک شده
یه چیپست دیگه پشت برد هستش . و فقط روش شماره حک شده و علامت خاصی نداره .
چیپ گرافیک همون چیپی هست که علامت ATI داره درسته ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: balot
بالا