آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: نبود بک لایت در ال سی دی dell inspiron 1525

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
لپ تاپ 1525 صفحه ی ال سی دی ضربه خورده بود و شکسته بود که باعث قطعی کابل فلت هم شده بود، که هم ال سی دی و هم کابل فلت رو تعویض کردم ولی الان بک لایت نیست، های ولتاژ رو هم عوض کردم فرقی نکرد، لامپ ال سی دی رو هم جدا با تستر روشن کردم و روشن شد،مشکل نبود بک لایت از چی میتونه باشه؟

alibahman47

کاربر
2016-10-06
70
92
لپ تاپ 1525 صفحه ی ال سی دی ضربه خورده بود و شکسته بود که باعث قطعی کابل فلت هم شده بود، که هم ال سی دی و هم کابل فلت رو تعویض کردم ولی الان بک لایت نیست، های ولتاژ رو هم عوض کردم فرقی نکرد، لامپ ال سی دی رو هم جدا با تستر روشن کردم و روشن شد،مشکل نبود بک لایت از چی میتونه باشه؟
چک کنید که ولتاژ آداپتر یا باطری مستقیم روی برد های ولتاژ میاد ؟
بعلاوه دوتا ولتاژ ۴ یا ۵ ولت دیگه هم باید رو برد باشه.
مطمعنی این LCD که جایگزین کردی دقیقا نامبرش همون قبلیه؟
و مطمع شو که برد جایگزین هم با ال سی دی سازگا باشه و بتونه ولتاژ موردنیاز رو روی برد بفرسته!

فرستاده شده از SM-J510F

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
چک کنید که ولتاژ آداپتر یا باطری مستقیم روی برد های ولتاژ میاد ؟
بعلاوه دوتا ولتاژ ۴ یا ۵ ولت دیگه هم باید رو برد باشه.
مطمعنی این LCD که جایگزین کردی دقیقا نامبرش همون قبلیه؟
و مطمع شو که برد جایگزین هم با ال سی دی سازگا باشه و بتونه ولتاژ موردنیاز رو روی برد بفرسته!

فرستاده شده از SM-J510F

پیوست‌ها

• 38.8 کیلوبایت بازدیدها: 109
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

alibahman47

کاربر
2016-10-06
70
92
دوست عزیز برد "های ولتاژ "،ولتاژ موردنیاز بک لات رو تامین میکند.
با توجه به اینکه شما هم برد و هم LCD رو تعویض کردی احتمالا برد نمیتونه ولتاژ موردنیاز رو تامین کند و بک لایت روشن نمیشود
شما باید با برد دیگه هم تست کنی !

جدا از این چیپ گرافیک رو هم تست کن :
ببین لپ تاپ خروجی RGB و HDMI داره جفتش رو تست کن و نتیجه رو بگو ؟

بعلاوه مورد شایع در زمان تعویض یک قطعه که " IC فریم ور " دارد مثل باطری یا همین های ولتاژ شناخته نشدن توسط بایاس و کار نکردن I/O با آن قطعه است(در برخی موارد باید بایوس رو کاستومایز ادیت کرد!!!که نمیدونم کی بتونه این کار رو بکنه

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
در مورد مدار اینورتر می تونید با استفاده از یک منبع تغذیه و وصل کردن 19 ولت ورودی و فعال کردن آپشن On/Off که از همون 19 ولت تغذیه می شه ،ببینید آیا این اینورتر توانایی روشن کردن بکلایت رو داره یا خیر.شاید تستر بتونه بکلایت رو روشن کنه ولی اینورتر توان کافی رو نداشته باشه یا اصلا خود بکلایت معیوب باشه که در اینصورت معمولا دو طرف CCFL یا همون لامپ بکلایت سیاه می شه .مورد دوم اینکه جدای از روشن نشدن بکلایت ،شما باید روی پنل تصویر داشته باشید که با انداختن نور روی پنل می تونید تصویر رو ببینید در صورت درست بودن خروجی.از طرفی با توجه به پاره شدن کابل فلت قبلی حین شکسته شدن پنل ،حتما قطعات اطراف سوکت فلت از سمت مین برد رو تست کنید .مخصوصا فیوزها و مقاومت های SMD .
موفق باشید .

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
Re: پاسخ : نبود بک لایت در ال سی دی dell inspiron 1525

دوست عزیز برد "های ولتاژ "،ولتاژ موردنیاز بک لات رو تامین میکند.
با توجه به اینکه شما هم برد و هم LCD رو تعویض کردی احتمالا برد نمیتونه ولتاژ موردنیاز رو تامین کند و بک لایت روشن نمیشود
شما باید با برد دیگه هم تست کنی !

جدا از این چیپ گرافیک رو هم تست کن :
ببین لپ تاپ خروجی RGB و HDMI داره جفتش رو تست کن و نتیجه رو بگو ؟

بعلاوه مورد شایع در زمان تعویض یک قطعه که " IC فریم ور " دارد مثل باطری یا همین های ولتاژ شناخته نشدن توسط بایاس و کار نکردن I/O با آن قطعه است(در برخی موارد باید بایوس رو کاستومایز ادیت کرد!!!که نمیدونم کی بتونه این کار رو بکنه ��).

پس شما بعد از تعویض برد های ولتاژ در درجه اول از RGB تصویر بگیر و بایاس رو آپدیت کن !
☡ در مواردی مدار ای سی I/O کنترل خاموش و روشن بودن بک لایت را انجام میدهد.

فرستاده شده از SM-J510Fِ من با Tapatalk
RGB تصویر میدهد

حالا بایوس رو هم چک می کنم

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
با توجه به دیتاشیت آی سی به کار رفته در مدار اینورتر ،پایه مربوط به ON/OFF رو پیدا کرده و ادامه همون پایه روی سوکت رو مشخص کنید .برای تحریک این پایه می تونید از یه ولتاژ 5 ولت استفاده کنید .پایه گراند که مشخصه .می مونه پایه VCC که با ولتاژگیری از روی کابل متصل به اینورتر اونم مشخص کنید .یعنی با استفاده از یک منبع و یه رگولاتور می تونید اینورتر رو تحریک کنید .در مدارهای اینورتر همه کاره ،با همون 12 ولت هم تحریک می شه .
در ضمن قطعات ورودی اینورتر اصلی رو بررسی کنید .مخصوصا فیوز و اون 2 تا خازن SMD
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
پایه ی تحریک رو روی اینورتر پیدا کردم و بک لایت رو روشن کردم، یه مشکلی که هست بعضی وقتا تصویر نمیاد، مثلا شب پیش که تصویر نیومد از شارژر کشیدم و صبح که باز زدم تصویر اومد، الان باز هر چی تست میکنم تصویر نیست!
البته میدونم که چون خرابی دستگاه از ضربه بوده احتمال هرچی هست، بازم اگر همکاران گرامی راه حلی داشتند استفاده میکنم ، ممنون

برای دوستانی که مشکل مشابه احیانا اگر داشتند در تصویر زیر مشخص کردم که از چه نقطه ای 5 ولت رو برای تحریک بک لایت به چه نقطه ای اتصال بدهند:

IMG_20161025_1057202.jpg

ضربدر قرمز رو به ضربدر سبز اتصال دهید

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا