آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن hp 4540 s به همراه چشمک زدن مکرر led جک پاور

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت دوستان عزیز. این لپتاپ وقتی آداپتور بهش وصل میشه ، هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده.ولتاژ 19 ولت و فقط تا پشت اولین ماسفت داریم. موقع ولتاژ گیری وقتی پراب مثبت رو به یکی از خازن های مدار ورودی جریان وصل می کنی، چراغ جک شروع می کنه به چشمک زدن.یه بار سفید یه بار نارنجی. در این شرایط توی مدار هم ولتاژ میاد. به نظر میرسه دستگاه سوییچ میشه و هی خاموش میشه. چون حین ولتاژ گیری روی بعضی المانها ، ولتاژ متغیر میشه و این هی تکرار میشه. دوستان منتظر تجارب ارزشمندتون هستم. البته چندین نسخه بایوس روش تست شده. ضمن اینکه پروگرام بایوس رو در این شرایط خراب می کنه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Ayoubch

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
ابتدا حتما با یه شارژر دیگه هم تست بفرمایید،
روی پایهء گیت ماسفت اول چه ولتاژی دارید؟ ماسفت دوم رو خارج از مدار تست کنید،
تصویر با کیفیت از قسمت مدار محافظ و سوکت شارژ آپلود نمایید،
دستگاه ضربه نخورده؟ یا مایعی روی اون نریخته؟
شماره بورد دستگاه رو هم اعلام بفرمایید
موفق باشید

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت دوستان عزیز. این لپتاپ وقتی آداپتور بهش وصل میشه ، هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده.ولتاژ 19 ولت و فقط تا پشت اولین ماسفت داریم. موقع ولتاژ گیری وقتی پراب مثبت رو به یکی از خازن های مدار ورودی جریان وصل می کنی، چراغ جک شروع می کنه به چشمک زدن.یه بار سفید یه بار نارنجی. در این شرایط توی مدار هم ولتاژ میاد. به نظر میرسه دستگاه سوییچ میشه و هی خاموش میشه. چون حین ولتاژ گیری روی بعضی المانها ، ولتاژ متغیر میشه و این هی تکرار میشه. دوستان منتظر تجارب ارزشمندتون هستم. البته چندین نسخه بایوس روش تست شده. ضمن اینکه پروگرام بایوس رو در این شرایط خراب می کنه.
با سلام و تشکر از شما. ظاهرا اون برق 19 که قبلا گفتم فقط در موارد خاص روی ماسفت میاد.در حال حاضر برق در مدار ورودی هست و به ماسفت های مدار تغذیه نمی رسه.طبق شماتیک مسیر ورودی رو چک کردم.به دو تا دیود و یه رگلاتور رسیدم که هر سه با منبع تغذیه داغ می کردن.یکی از دیودها که زینر هم هست روی پایه ورودیش 5 ولت برق میاد اما خروجیش صفره.مدار 0.004 جریان کشی داره با حضور این دیود.پایه دوم دیود گراند هست.آیا این دیود خراب شده؟ خارج مدار که از سه سمت راه میده و از سمت دیگه راه نمیده و به نظر سالم میاد.
19.jpg

دیود زینر رو با کادر قرمز، دیود بعدی که پنج پایه هست رو با کادر سبز و رگلاتور رو با کادر زرد مشخص کردم.

ضمنا دستگاه نه ضربه خورده و نه آب ریخته شده روش.شماره برد هم اینه
Rocky_intel MB
11243-1
48.4SI01.011

Sent from my HTC One M8 using Tapatalk

آخرین ویرایش:

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت دوستان.دو تا مقاومت بین کادر سبز و زرد هست که اینا سوخته بودن.با تعویض این دوتا دیگه چراغ جک شارژ چشمک نزد.در این حالت یه بار دیگه بایوس رو پروگرام کردم.با لمس رگلاتور بالای جای پیچ، برق سه ولت روی سوییچ ایجاد میشه که خیلی عجیبه.دستگاه در این حالت روشن میشه و ویندوز دستگاه هم بالا میاد.از طریق ویندوز بایوس رو به جدیدترین ورژن آپدیت کردم.دستگاه تا زمانی که آداپتور بهش وصله ،درست روشن و خاموش میشه، همینکه شارژر رو از دستگاه جدا می کنی، مجددا باید بالمس برد جریان برق وصل بشه.اینو هم بگم حتما نقطه خاصی لازم نیست لمس بشه. حتی با اتصال پراب مثبت مولتی متر نیز این اتفاق می افته. دوستان منتظر نظرات ارزشمندتون هستم. توی شکل ولتاژ ورودی روی رگلاتور درج شده که 19.5 ولت هست و باید خروجی 3 ولت رو روی پایه دو ایجاد کنه که خروجی یک ولت هست و با لمس یکی از المانهای همان منطقه ،برق سه ولت روی پایه دو ایجاد می شود.
23.jpg

ضمنا اون رگلاتور رو با یه دونه دیگه تعویض کردم اما بازم همون حالت وجود داره.

آخرین ویرایش:

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم.کسی نیست کمک کنه برا مشکل این دستگاه؟

alibahman47

کاربر
2016-10-06
70
92
درود. در حد امکان چیزهایی که لازم باشه رو بهت میگم فقط بخاطر خدا همش رو انجام بده و سرسری زد نشو البته اگه میخوای مشکلت حل شود.
مطمعنم اگه به درستی انجام بدی مشکلت حل میشود.

۱ - چک کردن جک ورودی :
✔ جک ورودی شارژر را چک کن ببین از نوع سه سیم است یا دو سیم !
✔ اگه از نوع سه سیم باشد چک کن که شارژ باید از نوع فابریک یا مخصوص سه پین باشد.(اگر شارژر از نوع سازگار نباشد غیرممکن است عملیات شارژر به درستی انجام شود!)
✔ بعد با دقت نگاه کن و تست اتصال کوتاه بگیر ببین پایه های جک ورودی روی برد یا از تو جک به هم اتصال نکرده اند.

۲ - چک کردن مدار ورودی یا محافظ :
دوتا ماسفت ۸ پایه قطعا باید در ورودی لپ تاپ باشد.
نحوه پیدا کردن :
✔ ورودی مثبت جک به یک سمت ترانزیستور اول وصل است و ترانزیستور اولی هم اون سمتش به ترانزیستور دومی وصل است .
تست اتصال به زمینشون رو بگیر اگه شرط نبود درشون بیار و تست ترانزیستوری بگیر.تست سویچشون رو هم بگیر.
✔ بین جک تا ترانزیستور اول باید یک سلف یک فیوز و یک دیود شلتکی(یک سمتش gnd است) باشه .

۳ - از طریق جک باطری روی برد مدار شارژ رو پیداکن و Ic شارژ رو چک که ببین به زمین اتصال نکرده.
و حتی خود مدار شارژ رو چک کن.

بعلاوه همه این ها همه قطعات smd در مدار ورودی لپ تاپ رو چک کن قطعا مشکل در همین محدودست.

فرستاده شده از SM-J510F

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام و تشکر فراوان.
1- جک ورودی از نوع سه سیم هست.شارژر هم از نوع سه سیم و مال اچ پی هست.ولتاژ آداپتور رو روی هر دو سیم چک کردم .روی جک هم چک کردم.اتصال در پایه ها هم وجود نداشت. پایه وسط آداپتور که سوزنی هست و ولتاژی حدود 5 ولت تا 8.5 ولت تولید می کنه، به محض اتصال به جک ولتاژش افت می کرد و یه ولت میشد.
2- ماسفت های مدار شارژ به طور کلی خارج مدار تست شدن و مشکلی نداشتن.ضمنا مشکل دستگاه تا قبل از ماسفت ها بود. چون ولتاژ 19 ولت روی پایه ماسفت اول وارد نمیشد.
در پشت برد طبق شماتیک تمام مسیر مدار ورودی رو بارها چک کردم.بار اول که دستگاه کلا روشن نمی شد، دوتا مقاومت سوخته بود که تعویض شدن.بعد از اون هم دستگاه با یه بلر الکتریکی که از دست یا از پراب دریافت می کرد ، ولتاژ 5 ولت روی اون دیود ایجاد می کرد.و جالب تر اینکه ولتاژ سه ولت روی سوییچ در این حالت ایجاد می شد.
امروز به صورت تصادفی داشتم تست مسیر یابی دوتا مقاومت کنار کادر قرمز رو در عکس اول این پست می کردم که دستم لغزید و توسط یکی از پرابها یک لحظه دو پایه مقاومت کنار هم که توی یه مسیر هم نبودن ، بهم متصل شد و دستگاه یه جرقه کوچیک زد.با این جرقه، دیگه اون مشکل بر طرف شد و دستگاه کاملا استاندارد روشن و خاموش میشه. بدون هیچ مشکل. کاملا گیج شدم که چه اتفاقی افتاده این وسط.

alibahman47

کاربر
2016-10-06
70
92
با سلام و تشکر فراوان.
1- جک ورودی از نوع سه سیم هست.شارژر هم از نوع سه سیم و مال اچ پی هست.ولتاژ آداپتور رو روی هر دو سیم چک کردم .روی جک هم چک کردم.اتصال در پایه ها هم وجود نداشت. پایه وسط آداپتور که سوزنی هست و ولتاژی حدود 5 ولت تا 8.5 ولت تولید می کنه، به محض اتصال به جک ولتاژش افت می کرد و یه ولت میشد.
2- ماسفت های مدار شارژ به طور کلی خارج مدار تست شدن و مشکلی نداشتن.ضمنا مشکل دستگاه تا قبل از ماسفت ها بود. چون ولتاژ 19 ولت روی پایه ماسفت اول وارد نمیشد.
در پشت برد طبق شماتیک تمام مسیر مدار ورودی رو بارها چک کردم.بار اول که دستگاه کلا روشن نمی شد، دوتا مقاومت سوخته بود که تعویض شدن.بعد از اون هم دستگاه با یه بلر الکتریکی که از دست یا از پراب دریافت می کرد ، ولتاژ 5 ولت روی اون دیود ایجاد می کرد.و جالب تر اینکه ولتاژ سه ولت روی سوییچ در این حالت ایجاد می شد.
امروز به صورت تصادفی داشتم تست مسیر یابی دوتا مقاومت کنار کادر قرمز رو در عکس اول این پست می کردم که دستم لغزید و توسط یکی از پرابها یک لحظه دو پایه مقاومت کنار هم که توی یه مسیر هم نبودن ، بهم متصل شد و دستگاه یه جرقه کوچیک زد.با این جرقه، دیگه اون مشکل بر طرف شد و دستگاه کاملا استاندارد روشن و خاموش میشه. بدون هیچ مشکل. کاملا گیج شدم که چه اتفاقی افتاده این وسط.

خیلی خوشحالم که مشکلت حل شد .
ابتدا اینکه گفتی حتی سر ترانزیستور اول ولتاژ ۱۹ ولت رو نداری پس کار خیلی خیلی راحت میشه و قطعا دامنه خرابی مشکل خیلی کم میشود.
همونطور که گفتم بین پایه مثبت جک تا قبل ترانزیستور اول سه تا قطعه مهم :
۱- سلف
۲-دیود شاتکی(یک پایه زمین دارد)
۳-فیوز - از نوع مقاومت smd صفر اهمی استفاده میشود

بسته به کیفیت ساخت ممکن است دوتا سلف یا دوتا مقاومت داشته باشیم
بعلاوه این قطعات که اصلی و مهم اند همیشه در هر مداری تعدا زیادی مقاومت و سلف و خازن و دیود و... smd خیلی ریز وجود دارد .

که تک به تک باید تست شود.
البته در صورت داشتن دیتاشیت یا نقشه مادربرد حل مشکل و مسیریابی مسیر بسیار ساده و ۱۰۰% راحت میشود.

توصیه میکنم یک بار دیگه اگه حوسله داشتی مدار رو چک کن.

با توجه به چیزی که گفتید حدسی که من در مورد مشکل شما میتونم بزنم :
برای ورود جریان به مدار ترانزیستور اول پایه گیتش باید تحرک شود که این کار بسته به طراحی مدار به دوشکل انجام میشود‌ :
۱ - توسط Ic شارژ
احتمال دارد قسمت مربوط به تحریک ترانزیستور اول در داخل این ای سی خراب شود و Ic هم در تست سالم نشان میدهد و تنها راه چک کامل مدار و در صورت نبودن مشکل شک کردن و تعویض ic شارژ است.

۲ -توسط ولتاژ ورودی ۱۹ ولت
احتمالا به یک دلیل نامشخص(نامشخص برای من)یکی از قظعات موجود در مسیر دچار مشکل شده باشند و این بایاس کردن انجام نشده باشد و اتصالی که شما با احتمالا پراب قرمز ایجاد کردید باعث بایاس شدن دوباره ترانزیستور اول شده باشد.
البته این فقط یک حدسه

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا