آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: هنگ کردن و رقتن تصویر GA-G31M-ES2C

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
یه مین GA-G31M-ES2C VER:1.1 هست
مشکلش اینه که وقتی اوردنش بدونه رم بوق رم میزد ولی رم میگذاشتم بوق نمیزد وقتی دیباگر رو گذاشتم متوجه شدم زمانی که رم میزارم اخطار از C1 به DD تغییر میکنه و بعد از این تغیر چراغ ریست دیباگر روشن میشه یه تمیز کاری انجام دادم و بعد دوباره تست کردم همینطوری بود سی پی یو رو عوض کردم اصلا کد نداد 88 میداد چندتا دیگه م تست کردم بازم همین روال بود سی پی یو ها رو هم براساس لیست پشتیبانی مین گذاشتم بازم همینطوری بود یه سی پی یو دوال 2200 داشتم اونو گذاشتم تصویر اومد و کد 26 داد و تصویر هم اومد ولی تعجب از این کردم که چرا همه سی پی یو ها تو لیست بودن این 2200 فقط کد اورد؟
خلاصه رفتم واسه تست قطعات از طریق هایرن بوت وقتی دیسک هایرن میخواد توسط دستگاه بوت بشه تصویر میره یعنی به محض بوت کردن و شروع شدن صدای لود رایتر تصویر میره
با فلش بوتیبل هم تست کردم بازم همینطوری هستش وقتی میخوام هایرن رو بوت کنم درجا تصویر میره تا اینجا با گرافیک انبرد بوده ولی با گرافیک جدا که گذاشتم در اون قسمت که تصویر میره تصویر دارم یعنی منو هایرن بوت رو دارم ولی نه کیبورد کار میکنه و کلا هنگ میکنه چند دقیقه منتظرش موندم بازم همینطوری هستش رم هم عوض کردم بازم همینطوری هستش حتی پردازنده
بعد در داخل بایوس هم دربخش PC HELATH دما 127 درجه هستش ولتاژهای کاملا مشکل دارن بعضی مواقع وی کور 2 هستش بعضی مواقع خاموش و روشن میکنم0.5 ولت هستش
12 ولت رو 16 ولت نشون میده!
تمیز کاری انجام شد
مین دوتا بایوس داره هردوتا رو دراوردم و بخ اخرین ورژن و اولین ورژن پروگرام کردم و تکی هردوتا رو گذاشتم همینطوری بود ای سی بایوس رو تعویض کردم بازم همینطوری بود
رو هر سه بایوس در بخش MAIN BIOS ولتاژ 3.3 رو دارم چه در حالت عادی و درحالت هنگ اما =ایه 1 ای سی 4.23 ولت داره (نمیدونم دلیلش چیه؟ ) ولی پایه 1 بایوس بکاپ 3.3 هستش اما ای سی رو نذاشتم روش بدونه ای سی 3.3 هستش
VCOR هم 1.2 ولت هست درحالت عادی وقتی تو بایوس یا تو صحفه داس هستم بدونه اینکه چیزی لود یا ویندوزی بزارم برا نصب ولی به محض اینکه هر دیسکی بره برای بوت یا ویندوزی رو بزارم برای نصب خلاصه از محیط بوت خارج و بره برای نصب یا منو دیگه کلا تصویر میره یا هنگ میکنه در مون لحظه هم متوجه شده ولتاژ VCOR صفر میشه.
در حالت بایوس کریستال چیپ جنوبی اصلا ولتاز نداره یعنی !! به مولتی متر مشکوک شدم در همون لحظه از چند نقطه ولتاژ گیری کردم درست بود با یه دونه انالوگ هم تست کردم همینطور بود اصلا ولتاژ نداشت بعد رفتم کریستال ای سی کلاک رو تست کردم ولتاز 1.6 داشتم ولی وقتی پراب رو برداشتم تصویر شطرنجی شد! دوباره پراب رو گذاشتم تصویر رفت و بعد پراب رو از کریستال برداشتم تصویر اومد ولی داغون خط های عمودی دوباره مین رو خاموش و روشن کردم تو بایوس رفتم و همین کار رو کردم به محض اینکه پراب رو میزارم تصویر میره! 1.6 ولت دارم ولی پراب رو برمیدارم تصویر میاد اما افتضاح!!!
ای سی کلاک هم ولتاژ تغذیه اش درسته/
تا عصر میخوام هردو کریستال رو عوض کنم ببینم مشکل اونا درست میشه و یه سوال دیگه ایا ولتاژ پایه یک ای سی بایوس باید 3.3 باشه این 4.23 مشکل نداره!

او... چقدر زیاد نوشتم ولی این تمام کارایی بود که کردم
با سپاس از شما که وقتتون رو گذاشتید برام

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
اتفاقا خیلی هم خوبه که شرح کامل نوشتید،به نظر میاد مشکل احتمالا از مدار RTC (یعنی آی او،جنوبی و بایوس ) + شمالی باشه، بایوس رو که تعویض و پروگرم کردید، نتیجه ء تعویض کریستال رو هم اعلام کنید، حتما با یه پاور سالم و خوب تست کنید.اگه امولاتور سی پی یو دارید به وسیلهء اون دیسکانکتی چیپ ها و سوکت سی پی یو رو تست کنید و اگه ندارید با فشار وارد کردن روی چیپ ها. این دمای 127 درجه که در محیط بایوس مشاهده کردید روی سی پی یو هم احساس میکنید؟ یعنی سی پی یو واقعا در همین حد داغ میشه؟ اگر خیر احتمال فراوان آی او مشکل دارد.
موفق باشید

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام دوست عزیز،
اتفاقا خیلی هم خوبه که شرح کامل نوشتید،به نظر میاد مشکل احتمالا از مدار RTC (یعنی آی او،جنوبی و بایوس ) + شمالی باشه، بایوس رو که تعویض و پروگرم کردید، نتیجه ء تعویض کریستال رو هم اعلام کنید، حتما با یه پاور سالم و خوب تست کنید.اگه امولاتور سی پی یو دارید به وسیلهء اون دیسکانکتی چیپ ها و سوکت سی پی یو رو تست کنید و اگه ندارید با فشار وارد کردن روی چیپ ها. این دمای 127 درجه که در محیط بایوس مشاهده کردید روی سی پی یو هم احساس میکنید؟ یعنی سی پی یو واقعا در همین حد داغ میشه؟ اگر خیر احتمال فراوان آی او مشکل دارد.
موفق باشید
سلام
والا کریستال کنار پل جنوبی رو تعویض کردم اصلا سویچ نمیشد وقتی سویچ هم میشد باید اول دستی پین سویچ رو اتصال میکردم و بعد با پراب یکی از پایه های کریستال رو وصل میکردم ولی در کل اذیت روشن میشد بعد از چند دقیقه مثل این که دمای مین یه ذره بالا بره سویچ راحتر انجام میشد یا وقتی سویچ میکردم اصلا هیچ عکس العملی نمیدیدم بعد از 5 یا 6 ثانیه سویچ میشد و کد میداد کریستال قبل رو دوباره رو مین سوار کردم ولتاژ 0.6 داشت و داره رفتم سراغ کریستال کنار ای سی کلاک وقتی اونو با مشابه عوض کردم مثل حرکت قبلی بود یعنی مثل صبح راحت سویچ نمیشه !! الان سویچ میزنم روشن نمیشه تا اینکه یکی از پراب ها رو به یکی از پایه های کریستال اتصال بدم درست روشن میشه و کد هم میده!
خلاصه دوباره میخوام کریستال های خودش رو بر گردونم فعلا
برای تست هم از دوتا پاور گرین وات بالا همیشه تست هام رو انجام میدم مطمئن هستم ازشون
دما هم اصلا چه سیستم تازه روشن بشه چه کلا کار کنه همون 127 قفل هستش!
الان هم امولاتر گذاشتم دقت کردم چراغ lnt0 روشن میشه و بعد از یه ثانیه یا دو ثانیه خاموش و روشن میشه و چراغ ریست دیباگر هم همزمان همینطوره یعنی به محض چشمک زدن lnt0 چراغ ریست هم هیمنطور یه لحظه چشمک میزنه و ریستارت میشه.
ضمنا چراغ lnt1 خاموشه این یعنی قطعی تو چیپ شمالی با بانک سی پی یو دارم؟
1.jpg
سپاسگذارم از شما عزیزان

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
کریستال ها اگر از قطعه دیگه باز کردی و یا جای مطمئن نخریده باشی این مشکلات پیش میاد .
وضعیت ولتاژ ایسی i/O به چه شکله ؟

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
کریستال ها اگر از قطعه دیگه باز کردی و یا جای مطمئن نخریده باشی این مشکلات پیش میاد .
وضعیت ولتاژ ایسی i/O به چه شکله ؟

والا کریستال رو نخریدم از روی یه مین برداشتم دوباره یه دونه دیگه هم میزارم ببینم چی میشه
I/O ولتاژ 5 ولت رو دارم 3.3 هم دارم

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
شرمنده دوستان الان تونستم دوباره روی مین کار کنم
کریستال ها دوباره عوض شد
الان راحت سویچ میشه و مشکل سابق رو داره یعنی بدونه رم بوق میزنه ولی رم که وصل میشه دیباگر dd میده و بعد از اون چراغ ریست روشن میشه و کد دیباگر خاموش میشه
ولی روی یه سی پی یوی دیگه مثل 2200 مشکلی نیست درجالی که روی چندتا سی پی یو هم تست کردم فقط رو همین 2200 کارمیکنه
رو چیپ شمالی و بانک سی پی یو مشکوکم چون امولاتر هم عکسش رو گذاشتم یه چراغ lnt خاموش هستش زیر سی پی یو رو هیت گرفتم ولی فرقی نکرد
دوستا از چیپ شمالی نیست فشار هم میدهم مشکل پابرجاست

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,078
اهواز
به نام خدا
سلام دوست عزیز .
بنده کل تاپیک را مطالعه نمودم و در کل :
به نظر بنده مشکل از چیپ شمالی می باشد ، اگر دستگاه دارید با احتیاط چیپ را ریسولد نمایید .
موفق باشید .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
من هم با محسن جان موافقم با توجه به مواردی که اعلام کردید . مشکل در چیپ شمالی محتمل ترین گزینه هست .

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
والا قطعات رو چک کردم هرکاری از دستم برمیومد انجام دادم دیگه نمیدونم چیکار کنم منم رو همون چیپ مشکوکم
فقط یه سوال مونده
یه دونه جی 31 دیگه رو یه کیس هست مال مشتری پایه 1 بایوسش 3.3 ولت داره ولی این مین (مین خراب) پایه یک بایوس رو هر سه تا ای سی بایوس 4.23 ولت داره تو دیتاشیت هم مستقیم رفته تو چیپ
ایا این پایه باید 3.3 باشه یا نه؟ اگه مشکل داره میتونه از چی باشه؟
با سپاس

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
خیلی با مین ور رفتم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم دستگاه تعویض چیپ ندارم تعویض کنم و نتیجه رو بگم
مین رو گذاشتم تو داغی ها ووو
لطفا تایپیک بسته بشه
با سپاس از دوستان که همراهی فرمودند

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا