آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: خرابی قسمت تست دیود مولتی متر Victor VC97

XSS

کاربر
2008-02-10
3
16
با سلام
من کمتر از یک هفتس که یه مولتی متر Victor VC97 خریدم.
امروز در حالی که داشتم با استفاده از قسمت «تست دیود» یک ترانزیستور رو آزمایش میکردم متوجه شدم که بعد از انجام تست، این بخش از مولتی متر دچار مشکل شده و حتی در صورت وصل نبودن پراپ ها بر روی صفحه نمایش عدد 1.5V نمایش داده میشه (در صورتی که باید O.L نشان داده بشه)
میخواستم بدونم علت این مشکل چی میتونه باشه؟ بدشانسی؟
و اینکه چجوری میشه تعمییر کرد این مولتی متر رو؟

با سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام

ویکتور به این راحتی ها خراب نمیشه بارها و بارها به ورودی به جای اینکه دیود وصل کنم برق 220 دادم اما مشکلی براش پیش نیومده
حالا در صورت امکان عکسی قرار بدید ممنون می شوم

XSS

کاربر
2008-02-10
3
16
ممنون از پاسختون
این عکسم خدمت شما:

کد:
up.vbiran.ir/uploads/661514716355553422_DSC_0037.JPG

با اینکه هیچی بهش وصل نیست داره ولتاژ 1.5 ولت رو نشون میده، در صورتی که باید O.L نشون بده.
بعد از اینکه این مشکل برای تست دیود پیش اومد، قسمت اهم متر هم بجای اینکه وقتی چیزی بهش وصل نیست O.L نمایش بده مقاومتی به اندازه 6 مگا اهم رو نشون میده که مجبورم برای درست کردنش دو سر پراپ رو بهم وصل کنم و با استفاده از دکمه REL مقدار روی صفحه رو صفر کنم. در صورتی که قبل از بروز این مشکل بطور خودکار مقدار O.L رو نمایش میداد:

کد:
up.vbiran.ir/uploads/6183147163571343714_DSC_0038.JPG

پوزش بابت اینکه عکس رو بصورت لینک قرار دادم، چون انجمن اجازه قرار دادن عکس تو پست هام رو بهم نمیداد.

آخرین ویرایش:

الکامپ زرین

کاربر vip
کاربر
2014-03-19
48
174
ممنون از پاسختون
این عکسم خدمت شما:

کد:

با اینکه هیچی بهش وصل نیست داره ولتاژ 1.5 ولت رو نشون میده، در صورتی که باید O.L نشون بده.
بعد از اینکه این مشکل برای تست دیود پیش اومد، قسمت اهم متر هم بجای اینکه وقتی چیزی بهش وصل نیست O.L نمایش بده مقاومتی به اندازه 6 مگا اهم رو نشون میده که مجبورم برای درست کردنش دو سر پراپ رو بهم وصل کنم و با استفاده از دکمه REL مقدار روی صفحه رو صفر کنم. در صورتی که قبل از بروز این مشکل بطور خودکار مقدار O.L رو نمایش میداد:

کد:

پوزش بابت اینکه عکس رو بصورت لینک قرار دادم، چون انجمن اجازه قرار دادن عکس تو پست هام رو بهم نمیداد.

6183147163571343714_DSC_0038.jpg661514716355553422_DSC_0037.jpg

الکامپ زرین

کاربر vip
کاربر
2014-03-19
48
174
ممنون از پاسختون
این عکسم خدمت شما:

کد:

کد:

مشاهده فایل‌پیوست 137227مشاهده فایل‌پیوست 137226

مولتی مترمن هم دقیقا همین مشکل روپیداکرده،بعدازچندروز!او مدم تاپیک ایجادکنم که دیدم شمااین کارروکردی،کسی راه حلی واسه این مشکل داره؟

آخرین ویرایش:

الکامپ زرین

کاربر vip
کاربر
2014-03-19
48
174
سلام

ویکتور به این راحتی ها خراب نمیشه بارها و بارها به ورودی به جای اینکه دیود وصل کنم برق 220 دادم اما مشکلی براش پیش نیومده
حالا در صورت امکان عکسی قرار بدید ممنون می شوم

شمااگه زحمتی نیست ولتاژخروجی مولتی مترتون(vc97) رودرحالت تست دیود(بدون اتصال هیچ قطعه ایی)توسط یه مولتی متردیگه اندازه گیری کنیدواعلام کنیدتامن بامال خودم مقایسه کنم،چون این مولتی مترروزاول ال ای دی ابی روروشن می کردولی حالاقرمزروهم نمی تونه!(درضمن سرتاپاش روجهت اطمینان(به توصیه ی یکی ازدوستان) یه بارباتینرشستم(بااین حال که اعتقادی به این کارنداشتم)فقط مونده تست قطعات که مولتی متردیگه دم دستم نیست).باتشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK

شمااگه زحمتی نیست ولتاژخروجی مولتی مترتون(vc97) رودرحالت تست دیود(بدون اتصال هیچ قطعه ایی)توسط یه مولتی متردیگه اندازه گیری کنیدواعلام کنیدتامن بامال خودم مقایسه کنم،چون این مولتی مترروزاول ال ای دی ابی روروشن می کردولی حالاقرمزروهم نمی تونه!(درضمن سرتاپاش روجهت اطمینان(به توصیه ی یکی ازدوستان) یه بارباتینرشستم(بااین حال که اعتقادی به این کارنداشتم)فقط مونده تست قطعات که مولتی متردیگه دم دستم نیست).باتشکر

سلام اگه کمکی از دستم بر بیاد برای حل مشکل شما انجام میدهم
ولتاژ روی تست دیود 0.32 صدم ولت بود و حتی ال ای دی هم نه الان بلکه از همان ابتدا هم روشن نمیکرد
لازم هم نبود با تینر بشورید
اگر امکانش هست عکس از برد و پلاتین های سلکتور قرار بدید

الکامپ زرین

کاربر vip
کاربر
2014-03-19
48
174
سلام اگه کمکی از دستم بر بیاد برای حل مشکل شما انجام میدهم
ولتاژ روی تست دیود 0.32 صدم ولت بود و حتی ال ای دی هم نه الان بلکه از همان ابتدا هم روشن نمیکرد
لازم هم نبود با تینر بشورید
اگر امکانش هست عکس از برد و پلاتین های سلکتور قرار بدید

چطورهمچین چیزی میشه؟!این ولتاژکه ازاندازه ولتاژبایاس خیلی ازدیودهاوترانزیستورهاکمتره؟!
مگراینکه ای سی مولتی متربعدازاتصال پراب هابه قطعه ولتاژروافزایش بده!
چون مال من همین الان که خراب شده حدود1.3ولت موقعی که سلکتورروروی تست دیودمیزارم بیرون میده (بدون اتصال هیچ گونه قطعه ایی)
عکس هم بلافاصله که مجدداواسه تست قطعات بازش کردم میزارم
ولی درکل بعیدمی دونم درست بشه وحدس میزنم مشکل ازخودای سی قیریه
درضمن جهت اطلاع مولتی مترمن به جزای سی قیری و ای سی24c02ای سی دیگه ایی نداره.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK

چطورهمچین چیزی میشه؟!این ولتاژکه ازاندازه ولتاژبایاس خیلی ازدیودهاوترانزیستورهاکمتره؟!
مگراینکه ای سی مولتی متربعدازاتصال پراب هابه قطعه ولتاژروافزایش بده!
چون مال من همین الان که خراب شده حدود1.3ولت موقعی که سلکتورروروی تست دیودمیزارم بیرون میده (بدون اتصال هیچ گونه قطعه ایی)
عکس هم بلافاصله که مجدداواسه تست قطعات بازش کردم میزارم
ولی درکل بعیدمی دونم درست بشه وحدس میزنم مشکل ازخودای سی قیریه
درضمن جهت اطلاع مولتی مترمن به جزای سی قیری و ای سی24c02ای سی دیگه ایی نداره.

سلام

عذر خواهی میکنم ولتاژ حدود 1.2 خروجی دیود است
دلیل اشتباه کردن بنده از ولت سنج خراب بود.
ابتدا کریستال پشت lcd رو تعویض کنید ببینید مشکل حل میشه؟
دوم ترانزیستور های smd را چک کنید
و در آخر هم اگر سالم بودند به احتمال زیاد ic ها سوخته اند

بالا