آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: داغ کردن فت های VCORE در مادربرد EP41

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
سلام
این مادربرد گیگابایت EP41T سوییچ نمیشد و بعد از بررسی متوجه سوختن دوتا فت های تغذیه CPU شدم (قسمت زیر مادربرد جایی که این فت ها قرار داشت بخاطر حرارت و داغ شدن این فت ها تغییر رنگ داده بود و قهوه ای شده بود) و این فتها که از نوع ماسفت منفی 45 آمپر بودن رو با نمونه 70 آمپر جایگزین کردم
مادربرد درست شد و بوق سلامت میزنه اما همین دوتا فت باز هم به شدت داغ میکنن و مطمعنم اگه سیستم 15 دقیقه کار کنه باز هم میسوزن
آیسی PWM هم تعویض کردم اما باز مشکل برقراره
با CPU دیگه هم تست کردم و باز هم فت ها داغ میکنن
مقاومت درین - سورس (RDS) فت هایی که جایگزین کردم 9.5 میلی اهم هست اما فت های خودش 7.5 میلی اهم بود و قبلا هم توی برد های مشابه جایگزین کردم و بدون مشکل کار میکرده
کسی میدونه مشکل کجاست؟

mbagheri_464

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-04-25
548
309
فت خودشوجایگزین کن.تسترcpu بزارچک کن.یه نگاهی به سوکتcpu بندازببین اتصالی چیزی وجودنداره

همون فتی که داغ میکنه روبردار ازمادربردبایدمادربردروشن شه اگه نشدببین باقی فت هاداغ میکنن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود
همکار گرامی ، همانطور که دوستمان فرمودند فت ها را با شماره اصلیش تعویض کنید ( ولی وقتی فت ها را خارج کردید برد را روشن نکنید زیرا اصولی نیست )
از خازن های اطرافش غافل نشوید و همچنین فت های مسیر آن دو فت را بررسی کنید و همچنین smd ها اطراف آن را بررسی کنید
البته اگر این کار ها را انجام دادید و نتیجه نگرفتید و با توجه به شواهد ، ایراد از پل شمالی است
موفق باشید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام
این مادربرد گیگابایت EP41T سوییچ نمیشد و بعد از بررسی متوجه سوختن دوتا فت های تغذیه CPU شدم (قسمت زیر مادربرد جایی که این فت ها قرار داشت بخاطر حرارت و داغ شدن این فت ها تغییر رنگ داده بود و قهوه ای شده بود) و این فتها که از نوع ماسفت منفی 45 آمپر بودن رو با نمونه 70 آمپر جایگزین کردم
مادربرد درست شد و بوق سلامت میزنه اما همین دوتا فت باز هم به شدت داغ میکنن و مطمعنم اگه سیستم 15 دقیقه کار کنه باز هم میسوزن
آیسی PWM هم تعویض کردم اما باز مشکل برقراره
با CPU دیگه هم تست کردم و باز هم فت ها داغ میکنن
مقاومت درین - سورس (RDS) فت هایی که جایگزین کردم 9.5 میلی اهم هست اما فت های خودش 7.5 میلی اهم بود و قبلا هم توی برد های مشابه جایگزین کردم و بدون مشکل کار میکرده
کسی میدونه مشکل کجاست؟

سلام دوست عزیز،
همونطور که استاد عزیز جناب آقای امجدی فرمودند در تعویض فت ها مشابه بودن اونها رو در نظر داشته باشید،خازن ها و سایر المان های مدار کور را نیز تست کنید، در نهایت در این مادربورد برای هر فاز مدار کور سی پی یو ،یک آی سی درایور وجود دارد (یک آی سی هشت پایه-دو طرفه)، آی سی درایور مربوط به همان فاز که فت های معیوب داشت را نیز تعویض کنید.

موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا