آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

ولتاژ تغذیه لامپ LED سقفی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
ابتدا وظیفه میدونم از شما استاد عزیزم تشکر کنم که اینچنین با اخلاق و محبت، بنده رو مورد لطف قرار دادید.

بله مفهوم مد نظر بنده همون بود ولی الفاظ انتخابی، جور دیگه ای بود که عذر میخوام و حق با شماست.

بنده هنوز در حال شاگردی کردن و یادگرفتن هستم و حالا حالا ها نیازمند محضر اساتیدی همچون شما و استاد غزال و ... هستم. لطفاً ما رو تنها نذارین و با حمایت و پشتیبانی علمی، در طی این طریق ما رو یاری کنید.

اما درباره تحلیلی که زحمت کشیدین
تا اینجا کاملاً مفهوم و درست. اما عبارت زیر برام مفهوم نیست و یا شاید متنش به هم ریخته باشه:

راستش متوجه نمیشم عدد 80 از کجا اومده و از 220 کم شده. فعلاً منتظر پاسختون هستم که احتمالاً بقیه ابهامات رو برطرف میکنه. باز هم ممنون ممنون ممنون
متقابلا ممنون از لطف شما .
140 اشتباه تایپی و عذرخواهی 240 صحیح هست{پیری و معرکه گیری } عرض کرده بودم که روی اعداد تکیه نکنید سردستی وبا حضور ذهنی تایپ میکنم.
عدد 80 همون تعداد 80 ال ای دی و هر کدام برای 3 ولت 80×3=240 جمعا شده 240 ولت >> ولتاژ لازم برای ال ای دی هاست .
ولتاژ برق شهر 220 ولت RMS >> که P2P { بخوانید پیک تو پیک } ان میشه حدود 310 ولت .
از 310 ولت اگر 240 ولت لازم را کسر کنیم باقی همون ولتاژی هست که باید روی مقاومت افت کند بعبارتی VR
طبق قوانین پذیرفته شده ...جریان در کل مدار مساویست و برای هر ال ای دی تقریبا 20 میلی امپر و اینهم یعنی جریان مقاومت فوق >> IR
قانون اهم = R= V/I
R همون اهم مقاومت خواهد بود .
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
متقابلا ممنون از لطف شما .
140 اشتباه تایپی و عذرخواهی 240 صحیح هست{پیری و معرکه گیری } عرض کرده بودم که روی اعداد تکیه نکنید سردستی وبا حضور ذهنی تایپ میکنم.
عدد 80 همون تعداد 80 ال ای دی و هر کدام برای 3 ولت 80×3=240 جمعا شده 240 ولت >> ولتاژ لازم برای ال ای دی هاست .

بله حالا کاملاً مفهوم شد. بسیار بسیار متشکرم.
راستی یه سؤال دیگه. چرا فرمودین

باید مقاومت فوق بعد از خازن الکترولیتی در مدار گنجانده میشد ....
؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
بله حالا کاملاً مفهوم شد. بسیار بسیار متشکرم.
راستی یه سؤال دیگه. چرا فرمودین

؟

با سلام :
انتظار چنین سوالی را داشتم زیرا عمدا این مطلب را مطرح کردم تا خودتون شاید در تحلیل به دلیل ان پی ببرید !!!
رفتار مقاومت ها در جریان ac / dc را مطرح کرده ام lمقداری تامل میخواهد !!! تا معما براتون حل شود با این وجود ... همون 310 /220 همچنین مواجهه مدار بصورت rc / dc
ولتاژ قبل از دیود پل rms اما بعد از پل p2p هست لذا در محاسبه ولتاژ مقاومت باید به این مورد .., به مثالی که زده بودم توجه کنید تا مقهوم بشه .
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام :
انتظار چنین سوالی را داشتم زیرا عمدا این مطلب را مطرح کردم تا خودتون شاید در تحلیل به دلیل ان پی ببرید !!!
رفتار مقاومت ها در جریان ac / dc را مطرح کرده ام lمقداری تامل میخواهد !!! تا معما براتون حل شود با این وجود ... همون 310 /220 همچنین مواجهه مدار بصورت rc / dc
ولتاژ قبل از دیود پل rms اما بعد از پل p2p هست لذا در محاسبه ولتاژ مقاومت باید به این مورد .., به مثالی که زده بودم توجه کنید تا مقهوم بشه .
موفق باشید .

با سلام. استاد عزیز فکر میکنم دلیلش این باشه که
ما می خواهیم نقش مقاومت معادل ناشی از خازن در میزان افت ولتاژ و جریان روی LEDها را بیابیم. درسته که خازن در قسمت AC مدار قرار داره اما وجود خازن در این قسمت سبب کاهش ولتاژ پیک تو پیک بعد از یکسوسازی میشه و به عبارتی ولتاژ و جریان قسمت DC رو کاهش میده پس اگه بخواهیم این نقش رو به صورت فرمولی و با عدد و رقم تحلیل کنیم باید مقاومت معادل ناشی از خازن رو در قسمت DC مدار (بعد از پل) ببینیم. فرض کنیم خازن نبود، اونوقت کل ولتاژ 310 ولت روی LEDها میفتاد. حالا که خازن با مدار سری شده و سبب افت ولتاژ شده و میخواهیم میزان این افت رو محاسبه کنیم باید سمت چپ اون رو 310 ولت و سمت راست اون رو 240 ولت(ولتاژ مورد نیاز مجموع LEDها) در نظر بگیریم و این یعنی مقاومت معادل خازن را در سمت راست پل دیود منظور کرده ایم.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام خدمت دوست خوبم آقا مهران عزیز. نگفتین بالأخره چیکار کردین و نتیجه چی شد.

سلام عذر خواهی میکنم من جواب به این تایپیک داده بودم که چه طور مشکل حل شد

حل مشکل :

همان جور که فرمودید مشکل از خازن های سرامیکی بود با تعویض خازن های سرامیکی با مقدار 105 400 ولت به تعداد 3 عدد مشکل حل شد

یک مشکلی که این لامپ ها دارند این هستش که اگر یکی بسوزد یک مدار که شامل چند ال ای دی هست قطع میشه و باعث رسیدن ولتاژ 2 برابر به دسته ال ای دی دیگه میشه که اونارو هم میسوزونه که واقعا فاجعه هستش

تشکر بابت راهنمای های دقیق شما :66000000:

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
126
134
با درود خدمت شما دوست عزیز بابت باز کردن مبحث لامپ ال ای دی      البته بنده نمیدونم شما تا چه حد با این لامپها سر وکار داشتید  ولی واقعا یکی از مزخرف ترین وسایل تعمیری هستند که با قطعیت نمیشه گفت تضمینی درست شدن    ولتاژ سر ال ای دی ها  سه ولت نیست بزرگوار  حد اقل بنده ندیدم    اصلا سه ولت یه دونه لامپ رو هم حتی کم نور نمیتونه روشن کنه  غالبااین لامپها ی دوتا یا سه تا یا جهارتا با هم موازی شدن  یعنی ممکنه که هشتاد تا لامپ داشته باشید و لی  وقتی دوبه دو موازی باشن درحقیقت شما چهل تا لامپ دارید که 220 ولت رو تقسیم بر چهل بکنید ولتاژ دو سرلامپ رو خواهید دید    غالبا ولتاژ دو سر لامپها بین هفت تا نه ولت هست  که از همه مهمتر مبحث درست خنک شدن این لامپهاست     اون مدار تغذیه اگر دستکاری شده  یه دونه استوک جایگزینش کن   جون حتما باید روشون چوک باشه واسه اینکه فرکانس برق خروجی رو اندازه کنه      حقیقتا بنده به شخصه  بسیار به ازمون و خطا رسیدم توی این لامپها   که نمیشه بطور قطعی تعمیرشون کرد

بالا