آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

ولتاژ تغذیه لامپ LED سقفی

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام و خسته نباشید خدمت همکارهای عزیزم

لامپ ال ای دی SMD سقفی برام آوردن در شکل زیر قابل مشاهده میباشد که 80 عدد ال ای دارد که دست همکارهای عزیزمان دستکاری شده است

حال تمام ال ای دی ها سوخته بود همه رو تعویض کردم

اگر بخوام توضیحی راجب عملکرد مدار بدم : ولتاژ 220 ولت یکسو شده به تمام ال ای دی های سری شده میاد یعنی 80 ال ای دی 3 ولت داریم که بر اثر سری بسته شدن در مدار میشود 240 ولت که ال ای دی ها روشن میشود.

اما مشکلی که هست این هستش که خازن ها و پل دیود در این برد دست کاری شده اند و من با ترس اینکه یک موقع تمام 80 ال ای دی نسورند با برق لامپ تست (لامپ سری)یا همون110
به برق زدم اما تمام ال ای دی ها چشمک زدند و سریع از برق کشیدم . ال ای دی ها وقتی که برق زیاد بهشون برسه چشمک میزنند و میسوزند

سوالم از شما همکاری عزیز این هستش که آیا تا به حال به این مدار برخورد کردید ؟ نحوه ولتاژ دهی این مدار به چه صورت است ؟؟ و چرا ال ای دی ها چشمک زدند(حالت پر پر)؟؟؟

Screenshot_22.jpg
Screenshot_23.jpg

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام آقا مهران عزیز. راستش من تا حالا با این مورد برخورد نکردم.
منظورتون از اینکه فرمودین

اما مشکلی که هست این هستش که خازن ها و پل دیود در این برد دست کاری شده اند
چیه؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام آقا مهران عزیز. راستش من تا حالا با این مورد برخورد نکردم.
منظورتون از اینکه فرمودین

چیه؟

متوجه نشدم منظورتون رو؟

-----------

ببین اگه بخوام مدارش رو شرح بدم به این صورت هستش که 220 ولت ابتدا درون 3 خازن سرامیکی موازی 105 اومده و سپس به پل دیود 3 آپری اومده و بعد خروجی به خازن 22 میکروفاراد 400 ولت رفته و بعد هم بین 80 ال ای دی که به صورت سری بسته شده پخش شده ور روی هر ال ای دی 3 ولت باید افت کنه

اما مشکل اینجاست که این برد توسط افراد ناوارد قطعات تعویض شده و وقتی که برای من اوردن بیشتر ال ای دی ها سوخته بود و مجبور به تعویض آن شدم
اما وقتی که همه رو تعویض کردم و به برق لامپ سری وصل کردم ای ای دی ها روشن شدن اما چشمک میزدند و من سریع از برق در اوردم
از انجایی که اطلاع دارم زمانی که به ال ای دی ولتاژ زیاد برسه ابتدا پر پر میزنه و سپس میسوزه!

حالا به نظر خودم مقدار خازن هایی که تعویض کرده اند چیز دیگه ای بوده!

سوال و مشکل اینجاست که نباید با زدن به برق ال ای دی ها پر پر میزد بلکه ثابت روشن میشد.

حال از مشتری درخواست کردم یک لامپ سقفی سالم برای نمونه بیاورد که از روی آن قطعات را ببینم درست هستند یا نه

-------------

الان میخوام بدونم اگر بخواهیم 80 ای ای دی 3 ولت را با برق 220 روشن کنیم به جز یکسو سازی چه کار دیگه ای باید انجام بدهیم و چه المان هایی در مسیر برق قرار باید بدهیم

saman_rm

کاربر
2008-04-03
47
245
اگر به صورت چشمک زن در اومده خازن الکترولیتی صافی مدار رو تعویض کنید درست میشه معمولا باید با خازنهای پلی استر که بصورت سری تو مدار هستند یه مقاومت حدود 220 کیلو سری میبود و لی من تو مدار تون ندیدم .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
دقیقاً منظورم همین بود که بدونم چه دستکاری توی مدار شده و شما با وضوح تمام توضیح دادین.
خودتون میدونین که وقتی برق 220 یکسو میشه حدود 310 ولت مستقیم خواهیم داشت. پس برای روشن کردن 80 تا ال ای دی 3 ولتی که 240 ولت مستقیم نیاز داره، 310 ولت زیاده و باید اون رو مهارش کنیم. از اونجا که مقاومت خازن با ظرفیتش نسبت عکس داره و ظرفیت خازنهای موازی با هم جمع میشه بنا بر این مقاومت معادل خازنهای موازی از مقاومت تک مقاومت کمتره. پس به نظرم برای یافتن مقدار خازن به صورت آزمون و خطا، میتونی دو تا از خازنها رو از مدار خارج کنی و مدار رو روشن کنی. با این کار مقاومت مسیر ال ای دی ها بیشتر شده و محافظت بیشتری از لامپها ایجاد میکنه. امتحان کن تا با توجه به نتیجه، گام به گام جلو بریم.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
اگر به صورت چشمک زن در اومده خازن الکترولیتی صافی مدار رو تعویض کنید درست میشه معمولا باید با خازنهای پلی استر که بصورت سری تو مدار هستند یه مقاومت حدود 220 کیلو سری میبود و لی من تو مدار تون ندیدم .

مچکرم از راهنمایی شما:rose:

خازن الکترولیتی رو با خازن سنج مقدارش رو گرفتم 22 میکروفاراد دقیق بود! و مورد بعدی هم مشتری گفت خازن رو تعویض کردن!؟

------------

و این خازن پلی استر که گفتید چه ظرفیتی هستش و در کدوم قسمت مدار و به چه صورت باید قرار بگیرد و اگر قرار ندهم مشکلی پیش می آید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
دقیقاً منظورم همین بود که بدونم چه دستکاری توی مدار شده و شما با وضوح تمام توضیح دادین.
خودتون میدونین که وقتی برق 220 یکسو میشه حدود 310 ولت مستقیم خواهیم داشت. پس برای روشن کردن 80 تا ال ای دی 3 ولتی که 240 ولت مستقیم نیاز داره، 310 ولت زیاده و باید اون رو مهارش کنیم. از اونجا که مقاومت خازن با ظرفیتش نسبت عکس داره و ظرفیت خازنهای موازی با هم جمع میشه بنا بر این مقاومت معادل خازنهای موازی از مقاومت تک مقاومت کمتره. پس به نظرم برای یافتن مقدار خازن به صورت آزمون و خطا، میتونی دو تا از خازنها رو از مدار خارج کنی و مدار رو روشن کنی. با این کار مقاومت مسیر ال ای دی ها بیشتر شده و محافظت بیشتری از لامپها ایجاد میکنه. امتحان کن تا با توجه به نتیجه، گام به گام جلو بریم.
مرسی گفتم که کامل توضیح بدم که جواب کاملی رو بگیرم

---------

درسته میشه 310 ولت اما در 2 سر خازن الکترولیتی فکر میکنم 220 ولت داشتیم نمیدونم چرا ..(دقیقا به یاد ندارم چند ولت بود)

---------

در مورد مقاومت خازن ها و نقش آن در ال ای دی ها هیچی متوجه نشدم!:hmm::hmm::hmm:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
مچکرم از راهنمایی شما:rose:

خازن الکترولیتی رو با خازن سنج مقدارش رو گرفتم 22 میکروفاراد دقیق بود! و مورد بعدی هم مشتری گفت خازن رو تعویض کردن!؟

------------

و این خازن پلی استر که گفتید چه ظرفیتی هستش و در کدوم قسمت مدار و به چه صورت باید قرار بگیرد و اگر قرار ندهم مشکلی پیش می آید؟

منظورشون از خازن پلی استر همون سرامیکی (شکلاتی) 105 بوده.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
مرسی گفتم که کامل توضیح بدم که جواب کاملی رو بگیرم

---------

درسته میشه 310 ولت اما در 2 سر خازن الکترولیتی فکر میکنم 220 ولت داشتیم نمیدونم چرا ..(دقیقا به یاد ندارم چند ولت بود)

---------

در مورد مقاومت خازن ها و نقش آن در ال ای دی ها هیچی متوجه نشدم!:hmm::hmm::hmm:

متوجه نشدم؟؟

منظورشون از خازن پلی استر همون سرامیکی (شکلاتی) 105 بوده.

مرسی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady
بالا