آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: سوال در مورد نقشه خوانی لپ تاپ

hamed1313

کاربر
2007-12-30
7
0
با سلام و خسته نباشی

اگر سراغ شماتیک لپ تاپ برویم یا حتی روی برد لپ تاپ، مشاهده می کنیم که همه قطعات و smd ها و پایه های آی سی ها و اصولا همه چیز ها اسم گذاری شده است
این اسامی با یک حرف اختصاری شروع و در ادامه یک عدد می آید
سوال بنده اینه که این حروف اختصاری معرف چیست ؟ مثلا p معرف مدار پاور و مرتبط به آن است
حروف دیگر معرف چیست ؟
مثلا
pr
pc
r
u
r
pu
d
o
c
و الی ماشا لله

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
سلام
علائمی تو شماتیک لپ تاپ و مادربرد هستن که تو نت هم دنبالشون گشتم ولی چیزی دستگیرم نشد.مثل این حروف اختصاری BATT_OVP تو شماتیک یه لپ تاپ توشیبا که نمیدونم چیه!!!
علائمی مثل PL و PR و... که مثلا میشن سلف قسمت پاور و مقاومت قسمت پاور تا حدودی راحت هستن ولی وقتی اینجوری تخصصی میشن دیگه سخت میشن.
اگر کسی از مهندسین وقت داره خیلی لطف میکنه یه سری از این علائم رو بهمون بگه یا اینکه یه مرجعی تو سایتای خارجی یا ایرانی بهمون معرفی کنین که بریم دنبالش و یاد بگیریم.
عکس شماتیک که خدمتتون عرض کردم :

Capture.jpg
ممنون

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام
علائمی تو شماتیک لپ تاپ و مادربرد هستن که تو نت هم دنبالشون گشتم ولی چیزی دستگیرم نشد.مثل این حروف اختصاری BATT_OVP تو شماتیک یه لپ تاپ توشیبا که نمیدونم چیه!!!
علائمی مثل PL و PR و... که مثلا میشن سلف قسمت پاور و مقاومت قسمت پاور تا حدودی راحت هستن ولی وقتی اینجوری تخصصی میشن دیگه سخت میشن.
اگر کسی از مهندسین وقت داره خیلی لطف میکنه یه سری از این علائم رو بهمون بگه یا اینکه یه مرجعی تو سایتای خارجی یا ایرانی بهمون معرفی کنین که بریم دنبالش و یاد بگیریم.
عکس شماتیک که خدمتتون عرض کردم :

مشاهده فایل‌پیوست 139183
ممنون

سلام دوست گرامی

چیزی که شما دنبالشی یه خورده مفصله و داستان داره

ولی لازم میدونم برای ملموس شدن قضیه چند تا نکته را روشن کنم

اولا تمام شرکت های تولید کننده لپتاپ غیر از سه تاشون (سونی -msi - asus) مادربردهاشونو میدن شرکتهای دیگه طراحی کنند و شاید اسم دستگاه مثلا
DELL 5010 باشه ولی خود شرکت دل مادر برد رو طراحی نکرده مادربرد این دستگاه رو شرکتی به نام ویسترون(wistron ) طراحی کرده

حالا اون شرکتها تعداد زیادی هستن یه چند نمونه از معروف ترینشون رو براتون میگم

کامپل compal
کوانتا qunta
ویسترون wistron
اینونتک inventek
فاکسکان foxcon
و ..................

حالا این صحبت ها چه ربطی به سوال شما داره ؟

اینجاست که نکته دوم رو برای شما میگم

هر شرکت طراح برد وقتی برد رو طراحی کرد شماتیک اون رو هم بعد از مدتی عمومی (public ) میکنه و در دسترس عموم قرار میده
نکته سوم اینه که هر شرکتی یه سری استاندارد در نام گذاری ولتاژها و سیگنالها در روی شماتیک داره
پس هر نوشته ای که شما روی نقشه دیدی لزوما عمومی نیست و نباید انتظار داشت که در دیگر شماتیک ها عین همون نوشته رو ببینی

مثلا

ولتاژ ورودی که از جک اداپتور میرسه و از دوتا فت رد میشه در مادربرد های مختلف اسمهای مختلفی داره

در ویسترون به نام pwr-src یاد میشه در کامپل به نام B+ یاد میشه و در کوانتا VIN+

در حالی که ولتاژ همون ولتاژ روی سه پلتفرم مخلتف سه اسم مختلف داره

اما توصیه من به شما دوست عزیز و سایرین که دنبال یادگیری این مفاهیم هستین اینه که
فقط با مطالعه شماتیک های مختلف از پلتفرمهای مختلف می تونید کسب تجربه کنید و دنبال این نباشید که یکی بیاد به شما همه چیزو بگه

اصولا برای کسب مهارت در هر رشته ای به قول معروف باید خاک اون کارو بخورین تعمیرات و شماتیک خوانی هم از همین قاعده پیروی می کنند

موفق باشید

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
سلام دوست گرامی

چیزی که شما دنبالشی یه خورده مفصله و داستان داره

ولی لازم میدونم برای ملموس شدن قضیه چند تا نکته را روشن کنم

اولا تمام شرکت های تولید کننده لپتاپ غیر از سه تاشون (سونی -msi - asus) مادربردهاشونو میدن شرکتهای دیگه طراحی کنند و شاید اسم دستگاه مثلا
DELL 5010 باشه ولی خود شرکت دل مادر برد رو طراحی نکرده مادربرد این دستگاه رو شرکتی به نام ویسترون(wistron ) طراحی کرده

حالا اون شرکتها تعداد زیادی هستن یه چند نمونه از معروف ترینشون رو براتون میگم

کامپل compal
کوانتا qunta
ویسترون wistron
اینونتک inventek
فاکسکان foxcon
و ..................

حالا این صحبت ها چه ربطی به سوال شما داره ؟

اینجاست که نکته دوم رو برای شما میگم

هر شرکت طراح برد وقتی برد رو طراحی کرد شماتیک اون رو هم بعد از مدتی عمومی (public ) میکنه و در دسترس عموم قرار میده
نکته سوم اینه که هر شرکتی یه سری استاندارد در نام گذاری ولتاژها و سیگنالها در روی شماتیک داره
پس هر نوشته ای که شما روی نقشه دیدی لزوما عمومی نیست و نباید انتظار داشت که در دیگر شماتیک ها عین همون نوشته رو ببینی

مثلا

ولتاژ ورودی که از جک اداپتور میرسه و از دوتا فت رد میشه در مادربرد های مختلف اسمهای مختلفی داره

در ویسترون به نام pwr-src یاد میشه در کامپل به نام B+ یاد میشه و در کوانتا VIN+

در حالی که ولتاژ همون ولتاژ روی سه پلتفرم مخلتف سه اسم مختلف داره

اما توصیه من به شما دوست عزیز و سایرین که دنبال یادگیری این مفاهیم هستین اینه که
فقط با مطالعه شماتیک های مختلف از پلتفرمهای مختلف می تونید کسب تجربه کنید و دنبال این نباشید که یکی بیاد به شما همه چیزو بگه

اصولا برای کسب مهارت در هر رشته ای به قول معروف باید خاک اون کارو بخورین تعمیرات و شماتیک خوانی هم از همین قاعده پیروی می کنند

موفق باشید
استاد عزیز سلام و خسته نباشید
اول از همه ممنون از توضیحاتتون و البته اینکه لطف کردید و جواب دادید.
بنده تا حدودی میتونم بخونم شماتیک رو،ولی شاید به اندازه 40درصد متوجه میشم.تشخیص کلماتی مثل scr شاید یه مقدار تشخیصش برام آسونتر باشه که خب میدونم مخفف source هست.ولی بعضی از کلمات که به صورت اختصاری نوشته شدن نمیتونم پیدا کنم که چی هستن،حتی تو اینترنت و به زبان انگلیسی.بخاطر همین گفتم شاید دوستانی که تجربه بیشتری دارن قبلا جاهای دیگه دیدن و میدونن مفهومشون چیه یا سایت و منبعی بشناسن که بشه با مطالعش بشه منظور این کلمات رو فهمید.
در هر صورت ممنونم ازتون

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: khelane
بالا