آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: یک قدم تا ترکیدن هر 12 ماسفت اینورتر جوشکاری سه برده!

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
دستگاهی جهت تعمیر مراجعه شده که اشکالش اینه با اولین ضربه الکترود پروتکت میکنه
پروتکت دستگاه به این صورت هستش که با ضربه الکترود گویی دستگاه اونقدر آمپرش زیاده (شاید بالای 400آمپر)که نوک الکترود جرقه نمیزنه بلکه به معنای واقعی منفجر میشه و یه صدای تق وحشتناک میده و دستگاه پروتکت میکنه و باید ری استارت کرد تا پروتکت رفع بشه و مجددا چرخه تکرار میشه
این عیب اکثرا زمانی رخ میده که دو سر شنت اشتباه به برد مین اتصال داده بشه که در این مورد کاملا صحیح قرار گرفته

اتصالات مسیر شنت-خود شنت-ولوم- ترانزیستور مربوط به ولوم-3140 و سایر موارد مرتبط با کنترل جریان چک شده اند
دامنه و فرکانس از پایه های 11 و 14 تا سر گیت چهار گوشه ی فت ها بررسی شده اند
فت نو جهت اطمینان جایگزین شده است
دوستان و اساتید صاحب نظر راهنمائی بفرمایند که بخش کنترل جریان چرا اینقد بی ترمز شده؟
سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
پاسخ : رد: یک قدم تا ترکیدن هر 12 ماسفت اینورتر جوشکاری سه برده!

با سلام دیوتی سایکل pwm تقریبا چند در صد هست؟؟
مولنی ترن تنظیم جریان و ولوم سالم هستند؟؟
اتصالات مقاومت شنت و 3140 دچار قلع مردگی نیستند؟؟

با سلام
با تشکر از آقا فرهاد عزیز
دیوتی سایکل حدود 40 درصد هستش
ولوم و مولتی ترن مربوطه سالم هستند
شنت و 3140 از نظر قلع مردگی بررسی و جهت اطمینان تقویت شده اند
در ضمن برد pwm این دستگاه توسط تعمیرکار قبلی جایگزین شده و فابریک خود دستگاه موجود نیست ،دستگاه با همین ایراد جهت تعمیر به ایشون سپرده شده بوده که نتیجه ای توسط ایشون حاصل نشده
تو یه دستگاه سه برده سالم دیوتی سایکل رو حساب کردم حدود 60 درصد بود اما تو این دستگاه با منت حدود 40 درصد هستش،به احتمال زیاد مشکل از همینه
اساتید صاحب نظر لطفا راهنمائی بفرمایند
با سپاس

آخرین ویرایش:

heydari37

کاربر vip
کاربر
2014-11-02
50
361
سلام دوست من خرابی در مدار کنترل جریان است شامل شنت برنجی که چند صدم اهم مقاومت دارد و دوسیم از فیش سه سیمه کنترل که به آی سی ca3140 میرسه به دوسر همین شنت در مدار خروجی وصل است. خلاصه مدار کنترل خراب است و شما چیزی را از قلم انداخته اید لطفا به نقشه شماتیک این دستگاه که قبلا روی سایت گذاشته ام نگاهی بندازید (نقشه اینورتر ماسفت شش صفحه ای ) و با مدار مطابقت دهید ضمنا یک لامپ کوچک 12 ولت بیست میلی آمپری مثلا لامپ پشت آمپر ماشین بخرید و ضمن اینکه دستگاه روشن است روی هر چهار ضلع خروجی مدار درایور یکی یکی وصل کنید باید لامپ با درخشندگی کافی و یکسان در هر ضلع روشن شود در غیر اینصورت خرابی در مدار درایور ماسفت ها دارید که باعث پروتکت میشود. موفق باشید حیدری
لطفا آی سی ca3140 را عوض کنید البته سوکت بزنید بهتر است.

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
سلام دوست من خرابی در مدار کنترل جریان است شامل شنت برنجی که چند صدم اهم مقاومت دارد و دوسیم از فیش سه سیمه کنترل که به آی سی ca3140 میرسه به دوسر همین شنت در مدار خروجی وصل است. خلاصه مدار کنترل خراب است و شما چیزی را از قلم انداخته اید لطفا به نقشه شماتیک این دستگاه که قبلا روی سایت گذاشته ام نگاهی بندازید (نقشه اینورتر ماسفت شش صفحه ای ) و با مدار مطابقت دهید ضمنا یک لامپ کوچک 12 ولت بیست میلی آمپری مثلا لامپ پشت آمپر ماشین بخرید و ضمن اینکه دستگاه روشن است روی هر چهار ضلع خروجی مدار درایور یکی یکی وصل کنید باید لامپ با درخشندگی کافی و یکسان در هر ضلع روشن شود در غیر اینصورت خرابی در مدار درایور ماسفت ها دارید که باعث پروتکت میشود. موفق باشید حیدری

با سلام
ضمن تشکر از توجه استاد عزیز جناب آقای حیدری بزرگوار
بله بخش کنترل جریان معیوب است،استاد نظرتون راجع به تفاوت دیوتی سایکل این دستگاه با نمونه مشابه سالم در چیست؟
سیگنال از پایه های 3525 تا سر گیت فت ها قدرت دقیقا درسته و خیالتون راحت باشه از این بابت
3140 رو تعویض و گزارش میکنم
نقشه این دستگاه رو دارم و طبق نقشه همه چی درسته،به غیر از دیوتی سایکل دستگاه،استاد نظری راجع به دیوتی سایکل این دستگاه دارین؟چرا نسبت به نمونه مشابه کم هستش؟
سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179

با سلام
استاد گرامی جناب آقای حیدری عزیز با تعویض آپ امپ مربوطه در قسمت کنترل جریان مشکل مرتفع گردید
اما بنده این آپ امپ رو قبلا به روش استاد غزال گرانقدر که تو تاپیک زیر http://www.irantk.ir/irantk79913/#post460633به نحوه تست آپ امپ ها داخل مدار اشاره کرده بودن،تست کرده بودم و سر بلند از آزمایش بیرون اومده بود،به نحوی که هم با چرخاندن ولوم جریان به سمت کم و زیاد ولتاژ پایه 6 این آی سی در حد میلی ولت تغییر میکرد و هم با روش قرار دادن مقاومت بین پایه های تغذیه و گراند فی مابین ورودی های آپ امپ این آی سی رو تست کرده بودم
بنده در این مرحله هیچ عمل دیگه ای همزمان با تعویض این آی سی انجام نداده ام تا مبادا عیب به صورت خود کار با اقدام همزمان برطرف شود،همچنین پایه های این آی سی رو قبلا از نظر قلع مردگی تقویت کرده بودم و احتمال اینکه با تعویض آی سی نو لحیم پایه ها نو شده است هم رد میشود
آی سی که نمیشه هم خراب باشه و باعث بهم خوردن کنترل جریان بشه و در عین حال از تست سلامتی کارکرد هم سربلند بیرون بیاد!!:46000000:

بالا