آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نداشتن بک لایت ایسر e1-531

armin68

کاربر vip
کاربر
2015-04-08
26
42
سلام دوستان
من یه لبتاب ایسر e1-531 دارم که مدل مین بوردش la-7912p که ال سی دیش ضربه خورده بود ولی بک لایت داشت بعد از باز کردن و دراوردن سوکت ال یس دی متوجه شدم که باتری لب تابو در نیاوردم
احتمالا در حین در اوردن سوکت اتصالی کرده بعد از نصب ال سی دی جدید تصویر دارم حتی ویندوز هم بالا میاد ولی بک لایت ندارم
بعد از ولتاژ گیری از پایه های lvds متوجه شدم که پایه ای که در شماتیک مادربورد bkoff بود با منفی(زمین) شرتی دارد گویا این پایه بایددر حالت نرمال ولتاژ 2-3.3 داشته باشه ناگفته نماند لب تاب زمانی که باتری داشته باشه برای بار دوم روشن نمیشود و پروتکت میکند که احتمالا برای همان شرتی هست حالا سوال من از دوستان اینه bkoff از کجا می اید چون خودم باتوجه به پنج لایه بودن برد نتونستم رد یابیش کنم احتمال دادم به پل جنوبی لینک باشد تو یه سایت خارجی گفته بود به ای سی کیبورد مربوط میشه حال نظر دوستان چیه ؟

آخرین ویرایش:

armin68

کاربر vip
کاربر
2015-04-08
26
42
ممنون از پاسختون اما اون اتصال کوتاه بین bkoff و منفی تقریبا 5 اهمه و با دراوردن همه اجزای مادر برد اعم ازسی پی یو و رم و غیره در حالت خاموشی پا برجاست و هیچ کدام از پایه های i/o با bkoff اهم کمتر از 5 اهم نداره که نشون بده این ولتاژ از i/o میاد من دارم دنبال منشا اتصال کوتاه میگردم که متاسفانه هنوز موفق نشدم پیداش کنم زیر و روی برد هم با اهم متر با پایه bkoff تست کردم ولی ارتباط مستقیم پیدا نکردم از اونجایی که این برد چیپ گرافیک مجزا نداره و چیپ گرافیکش تو سی پی یوشه به پل جنوبی شک دارم حالا دوستان به جز i/o نظروشون رو چیه ممنون میشم راهنمایی کنید.

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,204
تهران
قبل از این موارد المان های smd اطراف سوکت فلت رو تست کنید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: armin68

armin68

کاربر vip
کاربر
2015-04-08
26
42
بعد از تست دقیق با اهم متر متوجه شدم پایه شماره 9 سوکت lvds یا همون سوکت ال سی دی که تو این مدلا 40 پینه به پایه شماره 105 ای سی i/o لینکه البته مقاومت مداریش 3.8 اهمه که با توجه به شورتی 4.8 اهم یه مقدار گمراه کننده بود بعد از خارج کردن i/o از مدار شورتی از بین رفت حالا دیگه مطمئن شدم i/o خرابه شمارشم KB9012QF-A3 هستش که ظاهرا مدل دردسر سازیه ونمونه های زیادی تو بازار داره حالا میخواستم بدونم برای این مدل باید ورژن خاصی تهیه کنم چون همونطور که میدونید روی حداقل 15- 20 مدل لب تاب این I/O وجود داره ایا پروگرام همشون یکیه یا باید خودم پروگرامش کنم یا اینکه فقط بگیرم نصبش کنم
با تشکر از راهنمایی دوستان

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,204
تهران
باید پروگرام بشه . آماده نیست . ایسی خام i/o هست که باید پروگرام بشه . پس حدسم درست بوده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: armin68
بالا