آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

موضوع خیلی جالب در رفع عیب پروتکت دستگاه جوش اینورتر ماسفت 200 آمپر

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام و درود این تاپیک استاد غزال رو کم داره!

داستان پروتکت دستگاه جوش اینورتر بدون اینکه باهاش جوشکاری کنی!تا حالا حرص خیلی ها رو در آورده!

پیدا کردن این عیب تو اینورترهای ماسفت شبیه گرفتن مگس رو هوا با دست خالی هستش!!!

دوستان اینورتری جهت تعمیر مراجعه شده که مشکل پروتکت داره،وقتی دستگاه رو میزنی به برق گاهی وقت ها همون لحظه استارت چراغ پروتکت روشن و خروجی قطع میشه گاهی هم یکی دو دقیقه بعد اینکه روشن باشه پروتکت میکنه
برد ترانس رو با برد ترانس نو تعویض کردم باز پروتکت کرد
برد پاور رو هم جایگزین کردم باز پروتکت کرد
برد مین رو با 24 ولت خارجی و مسیر قدرت رو با 300 ولت پاور تست کردم باز پروتکت کرد
به جای 12 ماسفت خودش 4 تا ماسفت نو انداختم(تو هر گروه یدونه) باز پروتکت کرد
قطعات برد تحریک دونه به دونه تست شده اند و کاملا سالم هستن حتی جهت اطمینان برد تحریک نو جایگزین کردم باز پروتکت کرد
فت های درایور علی رغم سالم بودن تعویض شدند،باز پروتکت کرد
دامنه و فرکانس سیگنال فت های قدرت از رو آی سی 3525 تا سر گیت فت های قدرت مشاهده شده اند و کوچکترین مغایرتی با نمونه استاندارد ندارند
خازن های مسیر 24 ولت و 12 ولت علی رغم سالم بودن تعویض شدند،باز پروتکت سر جاشه
برد PWM نو گذاشتم رو برد مین،باز پروتکت سر جاشه
اسنابرهای فت های قدرت چک شده اند و سالم هستند
مسیر ترانس CT تا پایه 8 آی سی 3525 چک شده و قطعات کاملا سالم هستن،حتی خود ترانس CT رو جایگزین کردم!!!
دیگه قطعه ای نمونده که تست یا تعویض نشده باشه
پیدا کردن این عیب قابل قیاس با ارزش مادی نیستش و بیشتر جنبه پژوهشی داره
سپاس

آخرین ویرایش:

ali 1111

کاربر
2015-08-25
22
26
باعرض سلام من چند باری با این مشکل روبرو شدم بعضی وقتا با تعویض مقاومتای روی ماسفت درست شده بعضی وقتا ماسفت نیمه سوخته با تعویض مقاومت خودشا نشون داده

برد ترانسم تست کن .دیود دوبلا را نگاه کن ببین پایهاش قطع نیستند. اول از همه یه برد مین بزار ببین اصلا ایراد از این برده یا نه.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
بعضی وقتا با تعویض مقاومتای روی ماسفت درست شده .

مقاومت ها تعویض شده اند پروتکت سرجاشه

بعضی وقتا ماسفت نیمه سوخته .

به جای 12 تا ماسفت دستگاه 4 فت نو گذاشتم،پروتکت سرجاشه

برد ترانسم تست کن .دیود دوبلا را نگاه کن ببین پایهاش قطع نیستند..

برد ترانس نو جایگزین کردم بازم پروتکت سرجاشه

اول از همه یه برد مین بزار ببین اصلا ایراد از این برده یا نه.

برد مین دستگاه دیگه رو روی این دستگاه سوار کردم هیچ مشکلی نداشت و دستگاه بدون مشکل کار کرد

ایراد ساده ای نیست!!

دوست عزیز ضمن تقدیر از بضل عنایت شما،تمام این کارها را قبلا بنده انجام داده ام و در ابتدای تاپیک قید نموده ام،لطفا یک نظر کارشناسی ارائه بفرمایید و تا از تکرار مکررات جلوگیری شود
سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
ایا با وجود ترموستات این اتفاق می افتد ؟

خیر ترموستات به برد وصل نیست و از نوع کنتاکت باز میباشد که بودن یا نبودنش ربطی به پروتکت ندارد

ولتاژ پایه 11 برد کنترل چقدر میباشد ؟ قبل و بعد پروتکت

قبل از پروتکت مقدار 9 میلی ولت و بعد از پروتکت مقدار 18 میلی ولت میباشد

با سپاس از bstar عزیز

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
ولتاژ پایه یازده را در دستگاه دیگری نیز اندازه گیری نمایید

با سلام

ولتاژ پایه 11 رو تو دستگاه مشابه اندازه گیری کردم که تو حالت عادی 41 میلی ولت و لحظه پروتکت(سوکت ترموستات رو جمپر زدم) 0 ولت شد

با تشکر از BSTAR عزیز

heydari37

کاربر vip
کاربر
2014-11-02
50
361
سلام دوست من
مدار کنترل توسط سوکت سه سیم از برد وسط به مدار کنترل میرود یک قطعی یا شگستگی روی شنت برد وسط دارید یا در مسیر قطعه ای شکسته یا مدار از پایه سوکت قطع شده خوب با ذره بین نگاه کنید نقشه کامل رو قبلا در قسمت دانلود گذاشته ام نگاه کنید
با فکسیت ریدر باز کنید ممکن است با اکروبات ریدر چیزی نبینید. موفق باشید

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
مدار کنترل توسط سوکت سه سیم از برد وسط به مدار کنترل میرود یک قطعی یا شگستگی روی شنت برد وسط دارید یا در مسیر قطعه ای شکسته یا مدار از پایه سوکت قطع شده خوب با ذره بین نگاه کنید

با سلام دوست عزیز موردی که شما میفرمایین تو جوشکاری خودشو نشون میده و دستگاه با ضربه ی الکترود به کار یا پس از مدتی جوشکاری پروتکت میکنه اما اگه اولین پست بنده رو خونده باشین متوجه میشین که دستگاه بدون اینکه جوشکاری کنی باهاش پروتکت میکنه!یعنی بدون اینکه حتی انبر جوش دستت بگیری!
با این وجود که بود و نبود شنت در پروتکت دستگاه تو حالت غیر جوشکاری تاثیری نداره ،بنده دو سر شنت رو با دوتکه سیم مستقیما به برد مین ارتباط دادم(لحیم زدم) که کوچکترین تاثیری نداشت!
این ایراد رو فکر نکنم خود سازنده هم بتونه پیدا کنه!!:aufsmaul:

بالا