آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
سلام و درود و عرض خسته نباشید خدمت استاد عزیز
در پست شماره 1(نقل قول شده در پایین) این تاپیک طبق گفته ی خود شما شماتیک حاوی آخرین تغییرات و اصلاحات برای دوستانی که حوصله و قصد خوندن کامل تاپیک ندارن قرار داده شده
متاسفانه دو تغییر و اصلاحات مهم در شماتیک به ترتیب در پست هایی که اشاره میکنم در شماتیک نهایی موجود در پست شماره 1 اعمال نشده است
تغییر و اصلاح اول یعنی اضافه کردن مقاومت 470 اهم سِری با دیودی که وظیفه دشارژ خازن 470 میکرو تایمر رو داره (برای جلوگیری از دشارژ ناگهانی خازن تایمر)
این تغییر در پست شماره 90 توسط خود شما انجام شد

درود

راهنمایی نهایی

برای تحقق هدف اول مطابق نقشه زیر یک مقاومت 470 اهم با D3 سری کردم اما این عمل صرفا خازن را برای نوبت بعدی دشارژ و آماده میکنه

تغییر و اصلاح دوم یعنی اضافه کردن دیودی بین بیس ترانزیستور و کاتد دیود Dx و led قرمز برای قطع شدن سریع رله هنگام وضعیت خطر
این تغییر توسط کاربر saraghaz در پست 96 صورت گرفت و در پست بعدی یعنی 97 توسط شما تایید شد

با عرض سلام و تشکر خدمت استاد غزال

استاد در ابتدا می خواستم دیود را بعد از 10کیلو اهم قرار بدهم که به اشتباه فکر کردم که به دلیل حضور dx وd1یاd2 در مسیر دیود جدید تا زمین تقریبا سبب افت ولتاژ به اندازه 2.1ولت می شود واین از افت ولتاژ بیس امیتر و ال ای دی سبز بیشتر است پس به اشتباه دیود را به خروجی u4وصل کردم ولی اگر درست تحلیل کرده باشم افت ولتاژ ناشی از بیس امیتر و ال ای دی می تونه بیشتر از سه دیود باشه و در لحظه اول ترانزیستور قطع شودو اگر کاتد دیود جدید را به کاتد dx متصل کنیم بهتر است تا اینکه به آند آن متصل شود
آفرین آفرین

هر دو تحلیل شما درسته و لذا کاتد دیود اضافی را چه در محلی که در نقشه مشخص فرمودید و چه به آند DX ( یا کاتد D3 ) متصل بشه بدرستی عمل میکنه و قبل از دشارژ خازن فورا ترانزیستور و رله را خاموش میکنه.
در پست بعدی مشکلات و ابهامات خودم رو بیان میکنم

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
سلام و درود مجدد خدمت استاد عزیز
در راستای بهتر عرض کردن مشکل خودم این پست قرار میدم
مشکل و ابهام اول بنده:
در شماتیک این محافظ (مثلا شماتیک موجود در پست شماره 1 که نهایی هم هست)
دو مقاومت که هیچ مقداری به آنها اختصاص نیافته است به صورت سِری با مقاومت های 220 کیلو و مقاومت متغیر 2 مگا اُهم بسته شده است (قسمت تاخیر مدار عرض میکنم)
میخواستم بدونم مقدار این مقاومت ها چه قدر است ؟
اصلا وجودشان اهمیتی دارد؟
مشکل و ابهام دوم بنده:
در شماتیک این مدار هیچ شماره ای برای ترانزیستورِ راه انداز رله درج نشده است
با توجه به سواد کم بنده در مورد ترانزیستور و محاسبات مربوط به آن در صورت امکان یه ترانزیستور به من معرفی کنین
چون میخواهم قطعات این مدار بخرم و بسازم
مشکل و ابهام سوم بنده:
با توجه به اینکه رله ی 20 ولت در بازار موجود نیست میخواستم بدونم در این مدار میشه رله 12 ولت استفاده کرد؟
آیا باید با بوبین رله 12 ولت مقاومت سِری کرد؟ یا به صورت تنها رله را گذاشت؟
زیرا ولتاژ در نظر گرفته شده برای رله این مدار 20 ولته
تشکر و سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مشکل و ابهام اول بنده:
دو مقاومت که هیچ مقداری به آنها اختصاص نیافته است به صورت سِری با مقاومت های 220 کیلو و مقاومت متغیر 2 مگا اُهم بسته شده است (قسمت تاخیر مدار عرض میکنم)
مشکل و ابهام دوم بنده:
با توجه به سواد کم بنده در مورد ترانزیستور و محاسبات مربوط به آن در صورت امکان یه ترانزیستور به من معرفی کنین
مشکل و ابهام سوم بنده:
با توجه به اینکه رله ی 20 ولت در بازار موجود نیست میخواستم بدونم در این مدار میشه رله 12 ولت استفاده کرد؟
تشکر و سپاس

درود

بابت سوال اول باید به پست حاوی نقشه مراجعه و بررسی کنم زیرا با وجود تاکیدم به انتقال نقشه در پست های جدید ، معذالک از انتقال نقشه امتناع فرمودید
بابت سوال دوم BC639 استفاده کنید
بابت سوال سوم پاسخ دادم که رله ۱۲ ولت استفاده کنید.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مشکل و ابهام اول بنده:
مشکل و ابهام دوم بنده:
مشکل و ابهام سوم بنده:
تشکر و سپاس

درود

بابت سوال اول که در پست قبل بجهت مراجعه به پست حاوی نقشه معطل ماند.
میتوانید دو مقاومت مجهول را صفر اهم انتخاب کنید .
اما اگه زمان تاخیر بیشتری نیاز دارید همانطور که در یکی از پست ها تاکید کردم مقاومت های مختلف از ۱۰۰ کیلو تا یک مگا تست کنید تا تاخیر دلخواه حاصل بشه

سپاس .

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
بابت سوال سوم پاسخ دادم که رله ۱۲ ولت استفاده کنید.
سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد عزیز
استاد در پست قبلی هم متوجه شدم که باید از رله 12 ولتی استفاده کنم
اما میخواستم بدونم لازمه مقاومت با بوبین سِری کنم؟
حالا چرا میگم مقاومت سری کنم؟
چون توی مدار (20 ولت مِنهای اُفت ولتاژ led سبز و اُفت ولتاژ بین کلکتور و امیتر) دو سر بوبین میوفته
خب فرض کنیم 3 ولت led و 1 ولت ترانزیستور مصرف کنه
جمعا 4 ولت از 20 ولت کم میشه که میشه 16 ولت
از اونجایی که رله ما 12 ولتی میترسم این 16 ولت باعث جریان کشی بیش از حد از بوبین بشه و از عمر مدار کم کنه
سر این قضیه گفتم
شماتیک پست شماره 1 که انتهای همین پست نقل قول میکنم پیوست تمام صحبت هامه
درود

ازآنجاکه نقشه یکدستگاه محافظ یخچال ( با 4 آپ امپ ) در تاپیک زیر و در جریان رفع عیب حاصل شد که برای مقاصد آموزشی و بویژه جهت تسلط بر آپ امپ بسیار مناسب است لذا همزمان با رفع عیب و رفع نقائص نقشه ، تحلیل مدار و نحوه عیب یابی آنرا تقدیم میکنم که موجب تسلط علاقمندان در استفاده از آپ امپ در دیگر مقاصد نیز خواهد شد.

البته جهت پیشگیری از بروز سکته و وقفه استدعا دارم سوالات و ابهامات خود را در تاپیک رفع عیب زیر مطرح فرمایید تا موجب آشفتگی مطالب این تاپیک نگردد و البته پس از اتمام تحلیل در همین تاپیک هم مانعی ندارد و بلکه موثر و مفید است .
http://www.irantk.ir/irantk79517/

ازآنجاکه موتورهای الکتریکی برخلاف سیستم های الکترونیکی
با کاهش ولتاژ هم صدمه می بینند لذا موتورهای الکتریکی ، علاوه بر محافظت از افزایش ولتاژباید از کاهش ولتاژ نیز محافظت شوند.و ازآنجاکه کمپرسور درحال کار تحت فشار است و چنانچه برق کمپرسوری که درحال کار است قطع شود و بلافاصله وصل گردد دراینصورت راه اندازی کمپرسور ممکن نیست زیرا باید فرصتی به کمپرسور بدهیم که از وضعیت بحرانی و فشار خارج شود تا قادر به راه اندازی گردد لذا برای کلیه دستگاههای دارای کمپرسور مانند یخچال و کولر گازی باید پس از قطع برق فرصت لازم را پیش بینی کنیم تا پس از تاخیر مناسب به برق شهر متصل گردند که صدمه نبیند.بنابرین نکات ضروری محافظ یخچال

1- محافظت از افزایش غیرمجاز ولتاژ
2- محافظت از کاهش غیرمجاز ولتاژ
3- تاخیر در زمان قطع و وصل برق

نقشه مورد نظر که اهداف فوق الذکر را محقق میسازد با یک آی سی LM324 ( دارای 4 آپ امپ ) طراحی شده
و لذا ازآنجاکه تحلیل و عملکرد این سیستم بر پایه آپ امپ استوار شده لذا ابتدا باید از عملکرد ساده آن مطلع شویم که هرچند در تاپیکی بزبان بسیار ساده تقدیم کردم اما اجمالا بشرح زیر نیز تقدیم میگردد بطوریکه
الف ) ویژگی تغذیه آپ امپ ها
تفاوت تغذیه آپ امپ ها قابلیتی است که درصورت نیاز قادر به دریافت ولتاژ منفی هم هستند.
یعنی
هم میتوانیم آنها را مثلا به تغذیه 0 و 20 ولت متصل کنیم و هم میتوانیم به تغذیه 20- و 20+ متصل کنیم
بعبارتی اگه دو سیم تغذیه
آپ امپ را به صفر ولت و 15+ ولت متصل کنیم دراینصورت خروجی میتواند حداقل صفر ولت و حداکثر 15+ولت شود.
و اگه دو سیم تغذیه آپ امپ را به دو سیم 15- و 15+ متصل کنیم دراینصورت خروجی میتواند حداقل 15- ولت و حداکثر 15+ولت شود.

مشاهده فایل‌پیوست 131701
شکل فوق علامت اختصاری آپ امپ و یکی از 4 آپ امپ LM324 است بطوریکه

پایه 12 ورودی
مثبت
پایه 13 ورودی
منفی
و پایه 14 خروجی این آپ امپ است

حالا اگه پایه 11 (یعنی پایه منفی تغذیه ) به صفر ولت متصل بشه
و پایه 4
(یعنیپایه مثبت تغذیه ) به 15+ ولت متصل بشه
دراینصورت ولتاژ خروجی بر اساس قاعده زیر صفر ولت یا 15 ولت میشه

ب) دو قاعده بسیار ساده تمام آپ امپ های آزاد
قاعده 1 - اگر ولتاژ ورودی مثبت ، بزرگتر از ورودی منفی ، باشه ( مثلا در LM324 پایه 12 اگه 3 ولت و پایه 13 مثلا 2/9 ولت باشه ) دراینصورت چون ورودی مثبت ، بزرگتر از ورودی منفی است ، لذا خروجی (پایه 14) بیشترین مقدار ممکن ، یعنی 15+ ولت میشه.

قاعده 2 - اگر ولتاژ ورودی منفی (پایه 13 ) ، بزرگتر از ، ورودی مثبت ( پایه12 ) بشه ( مثلا پایه 13 اگه 3 ولت باشه و پایه12 مثلا 2/9 ولت بشه ) دراینصورت ولتاز خروجی (پایه 14) کمترین ولتاژ ممکن یعنی صفر ولت میشه.

خلاصه دو قاعده فوق :
خروجی آپ امپ بنحو افراطی همرنگ با بزرگترین ورودی میشهیعنی اگه ورودی منفی بزرگتر باشه خروجی هم منفی ترین یعی کمترین ولتاژ ممکن میشه
و اگه
ورودی مثبت بزرگتر بشه خروجی هم مثبت ترین یا بیشترین ولتاژ ممکن میشه .
در مثال های زیر اگر به ولتاژ خروجی آپ امپ ها ( سبز رنگ ) نگاه نکنید و خودتان ولتاژ خروجی را با توجه به تغذیه و شرایط ورودی ها بدرستی حدس بزنید تقریبا با عملکرد آن آشنا شده اید.( البته آپ امپ ها را ایده آل فرض کردیم )

در آپ امپ زیر مطابق شکل
( پایه 12 ) یعنی ورودی مثبت = 4 ولت
( پایه 13 ) یعنی ورودی منفی = 2 ولت
لذا ولتاژ ورودی مثبت بزرگتر از ورودی منفی است بنابرین ولتاژ خروجی بیشترین مقدار یعنی 20 ولت شده
مشاهده فایل‌پیوست 131702

حالا
( پایه 13 ) یعنی ورودی منفی = 4 ولت
( پایه 12 ) یعنی ورودی مثبت = 2 ولت
لذا ولتاژ ورودی منفی بزرگتر از ورودی مثبت است بنابرین ولتاژ خروجی کمترین مقدار یعنی 0 ولت میشه
مشاهده فایل‌پیوست 131703

در آپ امپ زیر باوجودیکه شرایط ورودی ها دقیقا مانند آپ امپ فوق است و ورودی منفی بزرگتره و لذا خروجی کمترین مقدار میشه اما مانند آپ امپ فوق صفر ولت نشده بلکه 20- ولت شده چون در این آپ امپ پایه 11 بجای صفر ولت به تغذیه منفی ( 20- ) متصل شده لذا در این آپ امپ کمترین ولتاژ 20- است نه صفر ولت
مشاهده فایل‌پیوست 131705

مشاهده فایل‌پیوست 131707
حالا میخواهیم ببینیم با استفاده از این قاعده هر زمان که ولتاژ برق شهر به مرز غیرمجاز رسید (بزرگتر یا کوچکتر از 220 ولت) چگونه این محافظ یخچال متوجه میشه و برق یخچال را قطع میکند که در پست آتی مشخص میشه.
اگر ابهامی هست در تاپیک زیر مطرح فرمایید
سپاس
attachment.php

ویرایش نهایی
تحلیل مختصر

پس از 61 پست آتی که به تحلیل مبسوط و کامل نقشه اصلی دستگاه (نقشه بالا ) پرداختیم و ایرادات آنرا رفع و اصلاح و عملا تست کردیم
اکنون پس از 61 پست ، خلاصه تحلیل را بشرح زیر طی ویرایش اضافه کردم تا موجب اتلاف وقت دوستانی که نیاز به تحلیل مبسوط آن ندارند نشود.

attachment.php

تغذیه

تغذیه ایندستگاه از طریق مقامت 100 اهمی که اضافه کردیم و خازن 680 نانو و دیود پل و زینر 20 ولت تهیه میشه.
و ولتاژ 5/4 ولت نیز توسط مقاومت 470 اهمی (که اصلاح و جایگزین کردیم ) و زینر 5/4 ولت تامین میشه.

نمونه گیری از برق شهر
بدیهی است که برای تشخیص مناسب یا نامناسب لودن برق شهر ، باید نمونه ای از ولتاژ متناوب برق شهر تهیه و آماده کنیم و لذا ازآنجاکه آپ امپ نمیتونه با نمونه ولتاژ متناوب کار کنه بنابرین باید ولتاژ مستقیمی از برق شهر تهیه کنیم که متناسب با برق شهر تغییر کنه .
بنابمراتب ، این سیستم ، برق شهر را توسط یکی از دیودهای دیود پل که با قلم قرمز مشخص کردم یکسو میکنه و بصورت نیم موج به تقسیم ولتاژ (مقاومت 220 کیلو و 4/2 کیلو ) هدایت میکنه بطوریکه ولتاژ مستقیم 4/6 ولت معرف 220 ولت متناوب منظور شده .

و ازآنجاکه ولتاژ نیم موج هم موجب اختلال عملکرد آپ امپ میشه و نباید تغییر کنه لذا از D5 و خازن 22 میکرو استفاده شده تا فقط بخش فوقانی ولتاژ نمونه در خازن ذخیره و ظاهر بشه و لذا D5 فقط بمنظور جلوگیری از برگشت انرژی استفاده شده تا همواره ماکزیمم ولتاژ در خازن ذخیره بشه و دلیل مقاومت 150 کیلو موازی با خازن 22 میکرو در پست 73 مورد سوال قرار گرفت تا پس از اعلام نظر علاقمندان اضافه کنم .

آپ امپ U1 (پایه 12 و 13 و 14 )
نحوه تشخیص ولتاژ غیرمجاز بالاتر از نرمال توسط U1
ازآنجاکه ولتاژ پایه 12 (ورودی مثبت) از طریق تغذیه 5/4 ولتی تامین شده و همیشه ولتاژ ثابتی است و پتانسیومتر 1 کیلو را اضافه کردیم تا بتوانیم ولتاژ غیرمجااز بالا را بدلخواه خود تعریف و انتخاب کنیم لذا فرض کنید ولتاژ 5 ولت را با پتانسیومتر برای پایه 12 مقرر و انتخاب کردیم
حالا اگه ولتاژ نمونه که با برق شهر 220 ولتی مقدار 4/6 ولت است و به پایه 13 هدایت شده بدلیل افزایش غیرمجاز برق شهر ، این ولتاژ نمونه بیشتر از 5 ولت بشه دراینصورت ورودی منفی بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 14) صفر ولت میشه یعنی حالت خطر تشخیص شده و طی عملیاتی که خواهیم پرداخت موجب قطع برق یخچال میشه .
و اگه ولتاژ نمونه کمتر از 5 ولت باشه در اینصورت ورودی مثبت بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 14) 20 ولت میشه و دیود D2 مانع عبور 20 ولت میشه لذا u1 غیرفعال میشه..

آپ امپ U2 (پایه 8 و 9 و 10 )
نحوه تشخیص ولتاژ غیرمجاز پایین تر از نرمال توسط U2
ازآنجاکه ولتاژ پایه 9 (ورودی منفی ) از طریق تغذیه 5/4 ولتی و تقسیم ولتاژ تامین شده و همیشه ولتاژ ثابتی است و پتانسیومتر 50 کیلو را اضافه کردیم تا بتوانیم ولتاژ غیرمجااز پایین تر از نرمال را بدلخواه خود تعریف و انتخاب کنیم لذا فرض کنید ولتاژ 4 ولت را با پتانسیومتر برای پایه 9 مقرر و انتخاب کردیم.
حالا اگه ولتاژ نمونه که با برق شهر 220 ولتی مقدار 4/6 ولت است و به پایه 10 هدایت شده بدلیل کاهش غیرمجاز برق شهر ، این ولتاژ نمونه کمتر از 4 ولت بشه دراینصورت ورودی منفی بزرگتر میشه و لذا خروجی (پایه 8) صفر ولت میشه یعنی حالت خطر تشخیص شده و طی عملیاتی که خواهیم پرداخت موجب قطع برق یخچال میشه .
و اگه ولتاژ نمونه بیشتر از 4 ولت باشه در اینصورت ورودی مثبت بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 8) 20 ولت میشه و دیود D1 مانع عبور 20 ولت میشه و لذا u2 غیرفعال میشه.
آپ امپ U3 (پایه 1 و 2 و 3 )
ازآنجاکه نه تنها وجود آپ امپ U3 ضرورتی نداشته بلکه در صورت وجود U3 احتمال خرابی دستگاه بیشتر میشه لذا بدلایلی که در تحلیل مبسوط آن مطرح کردیم و صحت آنرا هم عملا تست کردیم بجای U3 فقط یک دیود DX را جایگزین کردیم .

آپ امپ U4 (پایه 5 و 6 و 7 )
درصورتیکه برق شهر نرمال به دستگاه وارد شود بشرح مبسوطی که در پست های مربوطه تقدیم گردید ورودی مثبت هر دو آپ مپ U1 , U2 بزرگتر از ورودی منفی آنها خواهد شد و لذا خروجی هر دو آپ مپ U1 , U2 بیشترین مقدار یعنی 20 ولت خواهد شد و لذا D1 , D2 قطع و خاموش میشه و هر دو آپ امپ غیر فعال میشه .
در صورت وجود U3 ولتاژ 20 ولت از طریق مقاومت 1 کیلو به پایه 3 هدایت شده و لذا پایه 3 (ورودی مثبت ) بزرگتر از پایه 2 میشود و لذا پایه 1 ( خروجی ) 20 ولت خواهد شد .
و در صورت اصلاح و حذف U3 نیز ولتاژ 20 ولت از طریق همین مقاومت 1 کیلو به پایه 1 هدایت میشه .
و باین ترتیب ولتاژ حدود 20 ولت به آند لامپ زرد هدایت میشه و ازآنجاکه در آپ امپ U4 پایه 6 همیشه 5/4 ولته و پایه 5 ( ورودی مثبت ) صفر ولته لذا پایه 7 (خروجی ) صفر ولت میشه که از طریق مقاومت 4/7 کیلو به کاتد لامپ زرد هدایت میشه و لامپ زرد را روشن میکنه .

از سوی دیگر 20 ولت از طریق پایه 1 و مقاومت 220 کیلو و پتانسومتر 2 مگا اهم به خازن 470 میکرو هدایت میشه و این خازن را بتدریج شارژ میکنه و هر لحظه ولتاژ خازن بالا و بالاتر میره و زمانیکه بیشتر از 5/4 ولت بشه دراینصورت پایه 5 بزرگتر از پایه 6 میشه و لذا خروجی U4 بیشترین ولتاژ یعنی 20 ولت میشه و لذا
از یکسو کاتد لامپ زرد هم 20 ولت میشه و لامپ زرد خاموش میشه .
از سوی دیگر 20 ولت از پایه 7 و از طریق 10 کیلو به بیس ترانزیستور اعمال میشه و ترانزیستور را روشن میکنه و لذا رله عمل کرده و برق یخچال برقرار میشه

اما اگه برق شهر بمقدار غیرمجاز تغییر کنه (کمتر یا بیشتر از ولتاژ مجاز بشه ) دراینصورت یکی از دو آپ امپ U1 , U2 این ولتاژ غیرمجاز را تشخیص میده و خروجی یکی از این دو آپ امپ صفر ولت میشه و از طریق D1 یا D2 لامپ قرمز را روشن میکنه و از طرفی صفر ولت به پایه 3 و سپس به پایه 1 هدایت میشه و فورا از طریق D3 خازن 470 میکرو را تخلیه میکنه و لذا پایه 5 صفر ولت میشه و لذا ولتاژ پایه 6 بزرگتر میشه و بنابرین خروجی U4 (پایه 7 ) صفر ولت میشه که ترانزیستور را خاموش و به تبع آن رله هم خاموش و برق یخچال را قطع میکنه .
عیب یابی

عیب یابی فراموشم شده بود که بناچار اینجا به پست اول اضافه میکنم

1- ولتاژ تغذیه آی سی و ولتاژ زینر 5.1 ولتی را تست کن.

2- امیتر و کلکتور ترانزیستور شورت کن اگه فورا رله عمل نکرد رله سوخته
اگه رله عمل کرد برو بند 3

3- یک مقاومت 2 کیلو بین بیس و کلکتور ترانزیستور تست کن
اگه فورا رله عمل نکرد ترانزیستور سوخته
اگه فورا رله عمل کرد برو بند 4

4- یک مقاومت 2 کیلو بین پایه 4 و 5 تست کن اگه فورا رله عمل نکرد آی سی سوخته
اگه رله عمل کرد برو بند 5

5- یک مقاومت 2 کیلو بین پایه 4 و 1 تست کن و حدود یک دقیقه صبر کن اگه رله عمل نکرد خازن متصل به پایه 5 خرابه
اگه پس از تاخیر کافی رله عمل کرد برو بند 6

6- یک مقاومت 2 کیلو بین پایه 12 و 13 و همزمان یک مقاومت 2 کیلو هم بین پایه 9 و 10 تست کن اگه بعد از تاخیر کافی رله عمل نکرد آی سی سوخته
تمام

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد عزیز
استاد در پست قبلی هم متوجه شدم که باید از رله 12 ولتی استفاده کنم
اما میخواستم بدونم لازمه مقاومت با بوبین سِری کنم؟
حالا چرا میگم مقاومت سری کنم؟
چون توی مدار (20 ولت مِنهای اُفت ولتاژ led سبز و اُفت ولتاژ بین کلکتور و امیتر) دو سر بوبین میوفته
خب فرض کنیم 3 ولت led و 1 ولت ترانزیستور مصرف کنه
جمعا 4 ولت از 20 ولت کم میشه که میشه 16 ولت
از اونجایی که رله ما 12 ولتی میترسم این 16 ولت باعث جریان کشی بیش از حد از بوبین بشه و از عمر مدار کم کنه
سر این قضیه گفتم
شماتیک پست شماره 1 که انتهای همین پست نقل قول میکنم پیوست تمام صحبت هامه

درود

اگه استفاده از رله ۱۲ ولتی نیاز به تغییراتی داشت حتما توصیه میکردم.
اگه میخوای از خطای محاسبات خودت مطلع بشی ، زمانیکه رله فعال شده ولتاژ دو سر رله را اندازه گیری و اعلام کن.

ضمنا گفتی اصلاحیه پست های بعد از پست 61 در نقشه پست اول اعمال نشده.

بله همینطوره زیرا در پست اول تاکید کرده بودم که نقشه پست اول حاصل اصلاحاتی است که تا پست 61 حاصل شده .

اما با وجود تصریح حقیقت فوق ، توجه نفرمودید و لذا پس از سوء برداشت شما ، دقیقا بالای نقشه با صراحت بیشتری تاکید و تکرار کردم که نقشه پست اول حاصل نتایجی است که تا پست 61 بدست آمده.

البته بهتره که هر لحظه اصلاحات تکمیلی در پست اول اضافه بشه و هر لحظه ویرایش بشه ، اما باید وقت آزاد منم اجازه بده .
مضافا که تا همین مقدار هم لازم نبوده و اقدام اضافی بوده و صرفا بمنظور آشنایی با روش تحقیق و قیاس با نقشه اصلی ، نتایج حاصله تا پست 61 را در پست اول جمع بندی و خلاصه کردم ، زیرا کلیه ابهامات و نتایج ناشی از هر پست ، با مطالعه پست ها هم مشخص و برطرف میشه.

شما میتونی کلیه نتایج را در پست تازه ای خلاصه کنی تا ضمن تسلط بیشتر خود ، اقدام مفید و ارزشمندی در راستای اهداف انجمن و نیاز علاقمندان کرده باشی.

سپاس

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
درود

اگه استفاده از رله ۱۲ ولتی نیاز به تغییراتی داشت حتما توصیه میکردم.
اگه میخوای از خطای محاسبات خودت مطلع بشی ، زمانیکه رله فعال شده ولتاژ دو سر رله را اندازه گیری و اعلام کن.

ضمنا گفتی اصلاحیه پست های بعد از پست 61 در نقشه پست اول اعمال نشده.

بله همینطوره زیرا در پست اول تاکید کرده بودم که نقشه پست اول حاصل اصلاحاتی است که تا پست 61 حاصل شده .

اما با وجود تصریح حقیقت فوق ، توجه نفرمودید و لذا پس از سوء برداشت شما ، دقیقا بالای نقشه با صراحت بیشتری تاکید و تکرار کردم که نقشه پست اول حاصل نتایجی است که تا پست 61 بدست آمده.

البته بهتره که هر لحظه اصلاحات تکمیلی در پست اول اضافه بشه و هر لحظه ویرایش بشه ، اما باید وقت آزاد منم اجازه بده .
مضافا که تا همین مقدار هم لازم نبوده و اقدام اضافی بوده و صرفا بمنظور آشنایی با روش تحقیق و قیاس با نقشه اصلی ، نتایج حاصله تا پست 61 را در پست اول جمع بندی و خلاصه کردم ، زیرا کلیه ابهامات و نتایج ناشی از هر پست ، با مطالعه پست ها هم مشخص و برطرف میشه.

شما میتونی کلیه نتایج را در پست تازه ای خلاصه کنی تا ضمن تسلط بیشتر خود ، اقدام مفید و ارزشمندی در راستای اهداف انجمن و نیاز علاقمندان کرده باشی.

سپاس

سلام و صد درود خدمت شما استاد عزیز
بله اشتباهات محاسباتی بنده فراوانه و برای همین از شما طلب کمک میکنم و یک تازه کار در علوم برق و الکترونیک هستم
این که استادی چون شما در راه بنده قرار گرفته از لطف خداوند بوده
هیچ توقعی از شما برای ویرایش پست ها و رصد لحظه به لحظه اون ها نیست
همین آموزش بی منت و جواب دادن های پَیاپِی شما یک دنیا ارزش داره
کما اینکه همین آموزش ها با سطحی بسیار پایین تر و تجربه های ناکافی با قیمت های گزاف در سایت ها و شبکه های اجتماعی به فروش میرسه

در مورد آخرین اصلاحات با توجه به سواد کم بنده در الکترونیک نهایت تلاشم میکنم تا در اسرع وقت یک پست جامع در مورد آخرین تغییرات به تاپیک اضافه کنم و سهم کوچکی از کمک به علاقه مندان داشته باشم
در پناه حق

درود و وقت بخیر چند سوال از استاد عزیزم داشتم از اول مطالب تا اخرین مطلب این بخش ستودنی را مطالعه کردم و کلی مطالب مفید از اساتید محترم یاد گرفتم که کمال تشکر را دارم
یک : ایا با اپ امپ اضافی که حذف کردیم می توانیم یک ولتاژ مرجع با ثبات طراحی کنیم که باعث دقت بیشتر در اندازه گیری گردد
دوم : واریستورها معمولا در ولتاژ نامی خود فدا می شوند تا جلو اسیب به سایر لوازم را بگیرند هر چند این سوال شاید خنده دار باشد اما جهت ایجاد یک ایده یا راه حل مطرح میکنم چگونه یک واریستور مثلا ۲۷۰ ولت در این مدار قرار دهیم تا با قطع کردن یک مسیر باعث شود لوازم متصل شده اسیب نبینند اما خودش از پا در نیاد تا مصرف کننده مجبور نشه برای تعمییر ببرد (استاد غزال فرمودن که بغیر یخچال برای دیگر لوازم برقی کاربرد نداره ) حال اگر بخواهیم برای همه لوازم برقی کاربرد داشته باشه چه ایده ای می توان پیاده کرد
سوم : ایا استفاده از یک ترانس سه سر دوازده ولت که یک قسمت برای تغذیه مدار و قسمت دیگر برای نمونه گیری باشد از خازن ۶۸۰ نانو فاراد بهتر است و عمر مفید زیادی به محافظ می دهد مثل محافظ برند ایدین قدیم
چهارم : همیشه برام سوال بوده روی یک رله مثلا نوشته
ایا با رله های خودرویی ۱۲ ولت مثلا ۸۰ امپر میتوان ولتاژ ۲۵۰ ولت ۴۰ امپر را قطع و وصل کرد به عبارتی ارزان بودن رله های خودرویی و امپر بالاشون در مدار محافظ کارایی خوبی می تواند داشته باشد
سوال هام زیاد شد شرمنده ممنون می شوم راهنمایی فرمایید با سپاس[/SUP][/SUP]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود و وقت بخیر چند سوال از استاد عزیزم داشتم از اول مطالب تا اخرین مطلب این بخش ستودنی را مطالعه کردم و کلی مطالب مفید از اساتید محترم یاد گرفتم که کمال تشکر را دارم
یک : ایا با اپ امپ اضافی که حذف کردیم می توانیم یک ولتاژ مرجع با ثبات طراحی کنیم که باعث دقت بیشتر در اندازه گیری گردد
دوم : واریستورها معمولا در ولتاژ نامی خود فدا می شوند تا جلو اسیب به سایر لوازم را بگیرند هر چند این سوال شاید خنده دار باشد اما جهت ایجاد یک ایده یا راه حل مطرح میکنم چگونه یک واریستور مثلا ۲۷۰ ولت در این مدار قرار دهیم تا با قطع کردن یک مسیر باعث شود لوازم متصل شده اسیب نبینند اما خودش از پا در نیاد تا مصرف کننده مجبور نشه برای تعمییر ببرد (استاد غزال فرمودن که بغیر یخچال برای دیگر لوازم برقی کاربرد نداره ) حال اگر بخواهیم برای همه لوازم برقی کاربرد داشته باشه چه ایده ای می توان پیاده کرد
سوم : ایا استفاده از یک ترانس سه سر دوازده ولت که یک قسمت برای تغذیه مدار و قسمت دیگر برای نمونه گیری باشد از خازن ۶۸۰ نانو فاراد بهتر است و عمر مفید زیادی به محافظ می دهد مثل محافظ برند ایدین قدیم
چهارم : همیشه برام سوال بوده روی یک رله مثلا نوشته
ایا با رله های خودرویی ۱۲ ولت مثلا ۸۰ امپر میتوان ولتاژ ۲۵۰ ولت ۴۰ امپر را قطع و وصل کرد به عبارتی ارزان بودن رله های خودرویی و امپر بالاشون در مدار محافظ کارایی خوبی می تواند داشته باشد
سوال هام زیاد شد شرمنده ممنون می شوم راهنمایی فرمایید با سپاس[/SUP][/SUP]

درود

پاسخ سوال اول
که آیا میتونیم از آپ امپ برای تثبیت ولتاژ در این محافظ استفاده کنیم ؟
بله ولی نیازی به دقت بالا نداره سیستم ساده‌تر فعلی کافی است.

2- وریستور

الان هم در برخی از سیستم ها ، وریستور برای انجام وظیفه نیاز به قربانی کردن خودش نداره.

اما برای ممانعت از ورود برق غیرمجاز به دستگاه‌ها هیچ سیستمی قادر به محافظت لحظه‌ای دستگاه‌ها از برق غیر مجاز شهری نیست و فقط وریستور با قربانی کردن خود میتونه این هدف را محقق کنه.
زیرا زمان بسبار بسیار کوچکی که قراره سیستم های حفاظتی رو فعال کنه برای صدمه زدن به دستگاه‌ها کافیه ولی وریستور در این زمان کوچک هم اجازه عبور ولتاژ غیرمجاز را نمیده
ضمنا دستگاه‌هایی مانند یخچال و کولر که دارای کمپرسور هستند نیاز به چنین محافظی دارند ولی بدلایلی که قبلا عرض شد دستگاه‌های الکترونیکی نیاز به چنین حفاظتی ندارند.

۳- ترانس بجای تغذیه خازنی بهتره
اما هزینه بیشتری میطلبه

۴- مشخصه ولتاژ رله ها هم مهمه.
لذا رله ۱۲ ولت dc اتومبیل برای ولتاژ ۲۲۰ ولت متناوب قابل استفاده نیست.

سپاس

بالا