آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: خازن های اس ام دی،تشخیص ظرفیت،ولتاژ کاری و...

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
شاید حدود یک ساله که بحث خازن های اس ام دی،تشخیص ولتاژ کاری و ظرفیتشون برای جایگزینی خازن سوخته یا خازن پریده گی ذهن منو مشغول کرده، تا به امروز که بالاخره سرچ کردم و دو فایل pdf (که در ادامه آپلود میکنم) رو پیدا کردم.
راستش تا قبل از این یه جورایی برام علم تعمیرات با وجود خازن های اس ام دی زیر سوال رفته بود،چون همانند خازنهای معمولی مشخصه ای روی آنها ذکر نشده وخودم در این چند سال تعمیرات هر وقت به این مشکل برخوردم سعی کردم
1-از خازن اس ام دی با ابعاد مشابه و مناسب محل قرارگیری استفاده کنم
2-تا حد امکان از مداری مشابه مدار در حال تعمیر این خازن اس ام دی را بردارم
و جالبه که به مشکل خاصی برخورد نکردم هنوز،واسه همین یه جورایی علم تعمیرات برام سوال شده بود که پس بحث ولتاژ کاری و ظرفیت خازن چه میشود؟!
امروز فهمیدم که خارجی ها همه چیزشون خارجیه!!! واین از عدم دانش کافی من نوعی و عدم پیگیری و تحقیق بنده است که اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
طبق فایل pdf شماره یک، این خازن های اس ام دی بر اساس جنس به چهار دسته تقسیم میشوند:
1-سرامیکی 2-فیلم 3-آلومینیوم 4- تانتالیوم
که در ظاهر هم با هم تفاوت های مشخصی دارند.در این فایل میبینیم که دامنهء ولتاژ کاری این خازنها از 2.5 ولت تا 100 ولت و دامنه ظرفیت آنها از 1 میکرو فاراد تا 2200 میکرو فاراد میباشد که خب دامنهء وسیعی هست.
و طبق فایل pdf شماره 2 ،این خازنها بر اساس ابعاد،شکل و رنگ دارای دسته بندی های مشخصی هستند و برای هر کدام یک کد خاص وجود دارد. بماند که برای تشخیص ابعاد یک خازن اس ام دی احتیاج به وسیله ای مثل ریزسنج داریم،اما به گمانم به صورت چشمی هم تا حد قابل قبولی قابل تشخیص باشند.
از اساتید الکترونیک سایت و سایر دوستان همکار تقاضا دارم اگر جایی از عرایض بنده اشتباه هست و یا مطالب بیشتری در این زمینه میدانند دریغ نفرمایند.
با تشکر

پیوست‌ها

• 779.6 کیلوبایت بازدیدها: 947
  • 4.2 مگابایت بازدیدها: 1,055

rmf4web

کاربر
2010-11-01
1
5
با درود
منم هم همین مشکل را داشتم،
امروز مقاله شمارو دیدم،
البته هنوز فایهارو بررسی نکردم اما حتما بسیار عالی خواهد بود.
سپاس از لطف شما که برای ما هم به اشتراک گذاشتید namaste
با سلام،
شاید حدود یک ساله که بحث خازن های اس ام دی،تشخیص ولتاژ کاری و ظرفیتشون برای جایگزینی خازن سوخته یا خازن پریده گی ذهن منو مشغول کرده، تا به امروز که بالاخره سرچ کردم و دو فایل pdf (که در ادامه آپلود میکنم) رو پیدا کردم.
راستش تا قبل از این یه جورایی برام علم تعمیرات با وجود خازن های اس ام دی زیر سوال رفته بود،چون همانند خازنهای معمولی مشخصه ای روی آنها ذکر نشده وخودم در این چند سال تعمیرات هر وقت به این مشکل برخوردم سعی کردم
1-از خازن اس ام دی با ابعاد مشابه و مناسب محل قرارگیری استفاده کنم
2-تا حد امکان از مداری مشابه مدار در حال تعمیر این خازن اس ام دی را بردارم
و جالبه که به مشکل خاصی برخورد نکردم هنوز،واسه همین یه جورایی علم تعمیرات برام سوال شده بود که پس بحث ولتاژ کاری و ظرفیت خازن چه میشود؟!
امروز فهمیدم که خارجی ها همه چیزشون خارجیه!!! واین از عدم دانش کافی من نوعی و عدم پیگیری و تحقیق بنده است که اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
طبق فایل pdf شماره یک، این خازن های اس ام دی بر اساس جنس به چهار دسته تقسیم میشوند:
1-سرامیکی 2-فیلم 3-آلومینیوم 4- تانتالیوم
که در ظاهر هم با هم تفاوت های مشخصی دارند.در این فایل میبینیم که دامنهء ولتاژ کاری این خازنها از 2.5 ولت تا 100 ولت و دامنه ظرفیت آنها از 1 میکرو فاراد تا 2200 میکرو فاراد میباشد که خب دامنهء وسیعی هست.
و طبق فایل pdf شماره 2 ،این خازنها بر اساس ابعاد،شکل و رنگ دارای دسته بندی های مشخصی هستند و برای هر کدام یک کد خاص وجود دارد. بماند که برای تشخیص ابعاد یک خازن اس ام دی احتیاج به وسیله ای مثل ریزسنج داریم،اما به گمانم به صورت چشمی هم تا حد قابل قبولی قابل تشخیص باشند.
از اساتید الکترونیک سایت و سایر دوستان همکار تقاضا دارم اگر جایی از عرایض بنده اشتباه هست و یا مطالب بیشتری در این زمینه میدانند دریغ نفرمایند.
با تشکر

K-E-M

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-12-09
334
635
ممنون در دسته بندی خازنهای به دوگروه بدون قطب خازنهای سرامیکی و فیلم و دارای قطب مثبت ومنفی خازنهای الومنیومی و تانتالیوم

Behnammohsen

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-05
518
1,313
33
Babol
بسیار قوی و قشنگ فرمودید .

البته من سعی میکنم از رو سرویس منوال و با استفاده از دستگاه های اوراقی قطعه معیوب رو جایگزین کنم .بعنوان مثال ۲ تا عکس از منوال دو سری دستگاه متفاوت از شرکت جی وی سی :
IMG_20190807_234906.jpg

#######

IMG_20190807_234302.jpg

آخرین ویرایش:
بالا